Προς το περιεχόμενο

Από το 2018 οι συσκευές iPhone θα διαθέτουν οθόνες OLED


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καινοτομια ειναι να δουμε σε OLED το πρασινο να ειναι πρασινο και οχι λαχανι

και ενα μπλε που να μην καιει τα μαλλιοκεφαλα του σε watt..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, ξεφύγαμε λίγο, το hate νομίζω φτάνει, καταλάβαμε το point σου, αλλά να μην λέμε και πράγματα λες και έχουμε μετοχές πουθενά...6 χρόνια το galaxy s1 μου που το χει τωρα ο αδερφός μου, Galaxy Nexus η δικιά μου, εγώ 2 χρόνια με το s4 και αυτά που λές είναι απλά αστεία. ΑΠΛΑ ΑΣΤΕΙΑ. Η οθόνη του σ4 σε βίντεο με το iphone 6 εντυπωσιάζει ακόμη. ΜΕ ΦΥΣΙΚΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΕΠΙΛΟΓΗ Η ΣΑΜΣΟΥΝΓΚ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ (ΑΜΑΝ Η ΠΙΠΙΛΑ) Α ΚΑΙ ΜΕ CUSTOM ROM ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΛΙΜΠΡΑΡΕΙΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΑΜΑ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΟΘΟΝΗ, GAMMA, CONTRAST, BRIGHTNESS, RGB LEVELS, MIDTONES....οπότε άραξε λιγο...

Όντως ξέφυγες. Γιατί άλλο το burn in (που ταλαιπωρεί τις amoled) και άλλο η χρωματική απόδοση, το contrast, η φωτεινότητα κλπ στα οποία οι amoled των τελευταίων Samsung διαπρέπουν. Οπότε άραξε λίγο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά νέα για τα ανθρωποειδή που φωτογραφίζουν τη ζωή τους αντί να τη ζουν και ζουν στην εικονική πραγματικότητα αντί στην πραγματικότητα.

Επεξ/σία από Ishmael
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι OLED είναι το μέλλον και πιστεύω ότι είναι σωστή η επιλογή της Apple να μεταβεί σε αυτές κάποια στιγμή. Παραδοσιακά είναι μία πολύ "συντηρητική" εταιρεία και αργεί πολύ να ενσωματώσει νέες τεχνολογίες (με μοναδική εξαίρεση το ARM 64-bit), άρα είναι φυσικό για τα δεδομένα της το ότι άργησε τόσο πολύ. Πιστεύω μέχρι τότε θα έχουν διορθωθεί ακόμα περισσότερο τα όποια προβλήματα, αν και ήδη οι AMOLED έχουν βελτιώσει τα πιο σοβαρά τρωτά τους σημεία. Πιστεύω ότι έχει τη δυνατότητα να ανεβάσει ακόμα πιο υψηλά τον πήχη, επειδή παραδοσιακά είναι μία εταιρεία που εστιάζει στην πολύ καλή χρωματική απόδοση των οθονών της και αυτή τη στιγμή φαίνεται να έχει φτάσει στο μέγιστο της απόδοσης που μπορεί να αποκομίσει από τις IPS.

 

Ενδιαφέρον, βέβαια, θα έχουν οι "κωλοτούμπες" των σχετικών fanboys όταν (και αν) γίνει αυτό. Τότε θα ξανακούσουμε το κλασικό επιχείρημα "κωλοτούμπας": "ναι, ήταν καλή τεχνολογία αλλά είχε προβλήματα πριν την υλοποίηση της Apple" και γενικά το αφήγημα περί φοβερής υλοποίησης. Κλασικά πράγματα...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίνω 50 ευρώ, γιατί όπως σωστά είπες, δεν αξίζουν.

 

Δίνω 200. Χωρίς παζάρια και ανταλλαγές. Άσχετα μηνύματα θα διαγράφονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε εισαι βαθια νυχτωμενος σοβαρα τωρα..

τη samsumg και την lg περιμενε η apple να κυκλοφορησουν κινητα για να ανακαλυψει την υπαρξη της OLED ετσι?

πριν το iphone δεν ειχατε ιδεα τι σημαινει αναλυση σε κινητο ουτε καν λογισμικο/design/αισθητικη και γενικα προσεγγιση το τι μπορεις να κανεις με ενα κινητο...

φυσικα και το οτι ακολουθησαν και αλλες εταιριες μετα μονο καλο εκανε και προσεξε δεν το μεταφραζω σαν αντιγραφη

εγω το λεω εξελιξη

τωρα αν εσυ εισαι hater και εχεις τυφλωθει απο το μισος σου και απο τους trendy καγκουρες και τις γκομενες που κυκλοφορουν χωρις να καταλαβαινουν καν τι συσκευη κρατανε ειναι δικο σου θεμα η εταιρια αυτο που κανει το κανει καλα

Mπα, ειρωνικος ειμαι ως προς τι θα επακολουθουσε αν η κινηση αυτη γινοταν απο την αναποδη. Θα γεμιζε ο τοπος με "αντιγραφη", οπως πολλακις εχουμε δει στον σενσορα αποτυπωματων, στο χρωμα (LOL!!!) και  στο....τετραγωνο με στρογγυλεμενες γωνιες σχημα συσκευης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Watch out OLED here comes PCOLED

 

Είμαστε 1-2 χρόνια μακριά από το να δούμε την τεχνολογία αυτή σε καταναλωτικά προϊόντα.

 

Έτσι εξηγούνται όλα. Όταν όλες οι άλλες συσκευές θα έχουν PCOLED, η Apple θα ενσωματώνει την ωριμότατη OLED. :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα καρτουνίστικα χρώματα μην ξεχνάς!! Βγάζω φωτό με full frame dslr σε .nef, την περνάω στο 6+ μου την δείχνει όπως και η κάμερα, την περνάω σε s6 φίλης μου το δείχνει λες και τράβηξα το vibrance slider στο τέρμα δεξιά, το πορτοκαλί είναι ποια κόκκινο κτλπ  

 

 

Τις φωτο με wifi direct, usb, bluetooth/ NFC τις περνας η με vider, facebook και itunes??? Επισης υπαρχουν και οι ρυθμισεις οθονης αλλα "παραμετροποιηση" απαγορευμενη λεξη στο iOS.. εκτος και εαν προκειται για το wallpaper...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Watch out OLED here comes PCOLED

 

Είμαστε 1-2 χρόνια μακριά από το να δούμε την τεχνολογία αυτή σε καταναλωτικά προϊόντα.

 

Έτσι εξηγούνται όλα. Όταν όλες οι άλλες συσκευές θα έχουν PCOLED, η Apple θα ενσωματώνει την ωριμότατη OLED. :P

 

OLED ???? ότι ποιο φτηνό και ξεπερασμένο σε δύο χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχμ.. σαμσουγκ αγοράσμενες οθονες δεν θα ναι; 

υποθετω.. 

οποτε τι ασχολειστε ενω παρταρουν οι εταιριες; 

 

ασφαλως κ ειναι για γελια οι οθονες των αιφον σε σχεση μετις ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ καλα ρυθμισμενες αμολεντ εκει εξω. 

εκαι; αλλες χαρες θελουν οι κατοχοι αιφον οχι μονο οθονες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασφαλως κ ειναι για γελια οι οθονες των αιφον σε σχεση μετις ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ καλα ρυθμισμενες αμολεντ εκει εξω. 

Μπα.

 

The Best Smartphone Display

The iPhone 6 and iPhone 6 Plus are the current Best Mobile LCD Displays and the Galaxy S5 and Galaxy Note 4 are the current Best Mobile OLEDs Displays. Both are impressive and excellent displays with great state-of-the-art display technology. We recently gave the Samsung Galaxy Note 4 our overall Best Smartphone Display award, and for the time being that continues for all of the reasons originally mentioned there

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα.

 

The Best Smartphone Display

The iPhone 6 and iPhone 6 Plus are the current Best Mobile LCD Displays and the Galaxy S5 and Galaxy Note 4 are the current Best Mobile OLEDs Displays. Both are impressive and excellent displays with great state-of-the-art display technology. We recently gave the Samsung Galaxy Note 4 our overall Best Smartphone Display award, and for the time being that continues for all of the reasons originally mentioned there

Mαρεσει που γραφεις ΜΠΑ και μετα quotaris αυτο ακριβως που ειπε!!! Οτι οι οθονες των iPhone ειναι πολυ πισω σε σχεση με καλα ρυθμισμενες OLED! Μου κατεστρεψες τον εγκεφαλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Mαρεσει που γραφεις ΜΠΑ και μετα quotaris αυτο ακριβως που ειπε!!! Οτι οι οθονες των iPhone ειναι πολυ πισω σε σχεση με καλα ρυθμισμενες OLED! Μου κατεστρεψες τον εγκεφαλο.

 

Μάλλον πρέπει να εξασκή(ι)σετε τα αγγλικά σας μερικοί... :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...