Προς το περιεχόμενο

Rise of the Tomb Raider – Review (Xbox One)


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 36
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αντε να βγει και στο pc....αγαπημενη σειρα, μπορει να μην εχουν πλεον την μαγεια των πρωτων αλλα καλως ή κακως το gaming εχει αλλαξει παρα πολυ οποτε ειναι αδυνατον να ξαναβγουν τετοια παιχνιδια. 

Παρα το γεγονος οτι αλλαξαν αρκετα το ολο feeling του παιχνιδιου ομως, παραμενει ιδιαιτερο και ξεχωριστο το tomb raider και παιζεται πολυ ευχαριστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Tony Soprano το έχει πει, "remember when is the lowest form of conversation".

Αρκετά με τον "παλιό, καλό καιρό". Δεν φταίνε τα παιχνίδια, εμείς φταίμε, που μεγαλώνουμε.

Δεν θεωρώ πως η ηλικία μου(26) με τυφλώνει και δεν μπορώ να κρίνω αντικειμενικά πότε ένα παιχνίδι έχει αλλάξει.

Δηλαδή τι το παιχνίδι έχει παραμείνει ίδιο αλλά εγώ δεν μπορώ να το δω.? Γιατί να το κάνω αυτό μεμονομένα για μερικά παιχνίδια.? Αν είχε ρόλο η ηλικία νομίζω θα ήταν για όλα τα άτομα και για όλα τα παιχνίδια,όχι για μεμονομένες περιπτώσεις.

Άλλες σειρές π.χ GTA όσο πάει γίνoνται καλύτερες χωρίς όμως να ξεφεύγει απο το βασικό κορμό του gameplay.

 

Αλλά βλέπω μερικοί ερμηνεύσατε λάθος το αρχικό μου σχόλιο πιστεύοντας πως θεωρώ το νέο TR κακό παιχνίδι.Όχι δεν είπα αυτό,είπα απλά πως είναι διαφορετικό παιχνίδι πλέον και αυτό δεν μου αρέσει.Σαν individual τίτλος είναι πολύ καλό για μένα,σαν tomb raider όμως τον θεωρώ άστοχο γιατί δεν με κάνει να νιώθω το μυστήριο πλέον.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θεωρώ πως η ηλικία μου(26) με τυφλώνει και δεν μπορώ να κρίνω αντικειμενικά πότε ένα παιχνίδι έχει αλλάξει.

Δηλαδή τι το παιχνίδι έχει παραμείνει ίδιο αλλά εγώ δεν μπορώ να το δω.? Γιατί να το κάνω αυτό μεμονομένα για μερικά παιχνίδια.? Αν είχε ρόλο η ηλικία νομίζω θα ήταν για όλα τα άτομα και για όλα τα παιχνίδια,όχι για μεμονομένες περιπτώσεις.

Άλλες σειρές π.χ GTA όσο πάει γίνoνται καλύτερες χωρίς όμως να ξεφεύγει απο το βασικό κορμό του gameplay.

 

 

Δεν έχει σχέση η πραγματική ηλικία, αλλά η "παιχνιδική" Αν ένας 50χρονος καθίσει να παίξει για πρώτη φορά TR, σίγουρα θα το βρει εξαιρετικό και, πιθανότατα, θα βρει το πρώτο χάλια. Αν εσύ παίζεις 16+ χρόνια παιχνίδια, είσαι ήδη γέρος gamer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σχέση η πραγματική ηλικία, αλλά η "παιχνιδική" Αν ένας 50χρονος καθίσει να παίξει για πρώτη φορά TR, σίγουρα θα το βρει εξαιρετικό και, πιθανότατα, θα βρει το πρώτο χάλια. Αν εσύ παίζεις 16+ χρόνια παιχνίδια, είσαι ήδη γέρος gamer.

Δεν μπορώ να συμφωνήσω σε κανένα δυστοιχός.

Έχω παίξει πολλά παιχνίδια που ξεκίνησα απο το νεότερο και έφτασα στο πιο παλιό και δεν βρήκα το νεότερο καλύτερο.(ειδικά με games απο emulator καθώς πάντα μία κονόλα είχα ή καμία)

Aυτό που λές ισχύει μόνο για ρηχούς gamers που με το που βλέπουν κακά για την εκάστοτε εποχή γραφικά παλαβώνουν.Ένας αληθινός gamer δεν τον απασχολούν πολύ τα γραφικά και μπορεί να εκτιμάει πότε ενα παιχνίδι είναι καλό χωρίς να βσίζεται μόνο στον οπτικό τομέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως που ειμαι gamer apo εποχη nes sega master system το προτιμω απ τα αρχικα tomb raider βαβαια οτι αργει να ερθει στο ps4 με αφηνει αδιαφορο γιατι υπαρχουν τοσα παιχνιδια που δεν με νοιαζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ιδια ηλικια εχουμε Albilosha...Καποτε ειχαμε γραφικα της πλακας (οκ,για την εποχη ηταν top),και η ευχαριστηση που σου εδινε το gaming ηταν φοβερη!Σιγουρα παιζει ρολο και η ηλικια μεχρι ενα σημειο...Επισης,δεν υπηρχε αυτο το ευρος games που εχουμε τωρα,οποτε τα παιχνιδια ηταν πιο μοναδικα.

 

Επιμενω ομως και εγω οτι εχασε τη μαγεια του το TR σε σχεχη με οσα μας ειχε συνηθισει παλαιοτερα!Οπως πολυ σωστα αναφερθηκε και το Resident Evil,παιχνιδι ατμοσφαιρικο,που σκεφτοσουν αν θα σβησεις τα φωτα η οχι  :P

 

Καλως η κακως το gaming εχει αλλαξει αρκετα τα τελευταια χρονια,απλα εμεις ειχαμε συνηθισει διαφορετικα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, δεν γίνεται ένα παιχνίδι που έχει βγάλει 5-10-15 συνέχειες να παραμένει ίδιο! Ειδικά μέσα σε τόσα χρόνια. Και στο 99% των περιπτώσεων, όπως και στις ταινίες, η πρώτη-δεύτερη είναι που έχουν κάτι να δώσουν, μετά έχει χαθεί η μαγεία του πρωτότυπου, του διαφορετικού. Απλά παίζεις (ή βλέπεις) επιπλέον "επισόδεια" της ίδιας βασικής ιστορίας, τα οποία εμπλουτίζουν με στοιχεία που συνήθως είτε είναι ανούσια, είτε υπερβολικά για να δείξουν ότι κάτι έκαναν και χαλάνε το πρωτότυπο. Το θέμα είναι όταν κάνουν κάποιο reboot όπως εδώ να είναι σωστά δομημένο και στοιβαρό στο gameplay του, με σύγχρονα γραφικά για να πεις ότι αξίζει να το πιάσεις στα χέρια σου και να του αφιερώσεις χρόνο...

 

Και φυσικά παίζει ρόλο και η ηλικία, αλλά και η εποχή που έχουμε δει κάτι για πρώτη φορά. Πχ όταν πλέον έχουμε δει 100 χιλιάδες διαφορετικές ταινίες και παιχνίδια με ζομπι, πως να μας κάνει εντύπωση το νέο Resident? Όταν πρωτοβγήκε όμως...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά παιχνίδι είναι, απλά δεν μοιάζει με τα πρώτα. Πατά πάνω στους πολύ καλούς μηχανισμούς του 1ου και τους βελτίωσε. Απλά πολλοί ξενίζουν που λέγεται έτσι και όχι κάπως αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν μη-Gamer, με πολύ πιο ξεκάθαρη ματιά, έχω να πω πως πλέον τα παιχνίδια δεν φτιάχνονται με βάση το Gameplay αλλά με βάση τα γραφικά. Δηλαδή να φτιάξουν τοπία τα οποία χτυπάνε καλά στο μάτι με τις σημερινές μηχανές γραφικών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, δεν γίνεται ένα παιχνίδι που έχει βγάλει 5-10-15 συνέχειες να παραμένει ίδιο! Ειδικά μέσα σε τόσα χρόνια. Και στο 99% των περιπτώσεων, όπως και στις ταινίες, η πρώτη-δεύτερη είναι που έχουν κάτι να δώσουν, μετά έχει χαθεί η μαγεία του πρωτότυπου, του διαφορετικού. Απλά παίζεις (ή βλέπεις) επιπλέον "επισόδεια" της ίδιας βασικής ιστορίας, τα οποία εμπλουτίζουν με στοιχεία που συνήθως είτε είναι ανούσια, είτε υπερβολικά για να δείξουν ότι κάτι έκαναν και χαλάνε το πρωτότυπο. Το θέμα είναι όταν κάνουν κάποιο reboot όπως εδώ να είναι σωστά δομημένο και στοιβαρό στο gameplay του, με σύγχρονα γραφικά για να πεις ότι αξίζει να το πιάσεις στα χέρια σου και να του αφιερώσεις χρόνο...

 

Και φυσικά παίζει ρόλο και η ηλικία, αλλά και η εποχή που έχουμε δει κάτι για πρώτη φορά. Πχ όταν πλέον έχουμε δει 100 χιλιάδες διαφορετικές ταινίες και παιχνίδια με ζομπι, πως να μας κάνει εντύπωση το νέο Resident? Όταν πρωτοβγήκε όμως...

Συμφωνώ στην πρώτη παράγραφο.

 

Στη δευτερη παράγραφο δεν νομίζω..όσες ταινίες με ζόμπι κλπ ή παιχνίδια και αν έχει παίξει κανείς,αν κάτι νέο είναι καλό τότε μπορεί να το εκτιμίσει.Το RE 4 π.χ ήταν πολύ καλό και είχε τρομερή αποδοχή.

Δεν είδα ούτε το GTA V ούτε το FFVII ούτε και το Metal Gear Solid 1 πρώτα,αλλά έγιναν τα αγαπημένα μου στην συνέχεια.(μέχρι τωρα)

Όταν πρωτοβγήκε το Resident για την εποχή του είχε χαρακτήρα το παιχνίδι δεν ήταν απλά ένα συνονθύλευμα genre...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν μη-Gamer, με πολύ πιο ξεκάθαρη ματιά, έχω να πω πως πλέον τα παιχνίδια δεν φτιάχνονται με βάση το Gameplay αλλά με βάση τα γραφικά. Δηλαδή να φτιάξουν τοπία τα οποία χτυπάνε καλά στο μάτι με τις σημερινές μηχανές γραφικών.

Αυτό δεν ισχύει. Το Τomb Raider 3 (ειδικά όταν πρωτοκυκλοφόρησε), αλλά και πολλά άλλα παιχνίδια όπως το τελευταίο Μetar Gear Solid ή το The Witcher 3 έχουν φανταστικά γραφικά και καταπληκτικό gameplay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν ισχύει. Το Τomb Raider 3 (ειδικά όταν πρωτοκυκλοφόρησε), αλλά και πολλά άλλα παιχνίδια όπως το τελευταίο Μetar Gear Solid ή το The Witcher 3 έχουν φανταστικά γραφικά και καταπληκτικό gameplay.

και ομως ισχυει οταν ενα παλιο game εκανες μερες να το τερματισεις τωρα μεσα σε ωρες το τερματιζεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...