Προς το περιεχόμενο

Καλύτερο στραγγιστό γιαούρτι;


ikaruga24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν στην ετικέτα δε γράφει "φρέσκο γάλα" μπορεί να έχει γάλα σκόνη,γάλα παγοκολώνα κλπ.

 

Το Γαλπο του Λιντλ πριν αλλάξει προμηθευτή (τώρα είναι Κολιός) μου άρεσε (ήταν Εβροφάρμα),δε γνωρίζω αν ισχύει το ίδιο για την υπόλοιπη Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω εχω δοκιμασει σχεδον τα παντα Ολυμπος-Κρι-Κρι-Total-Complet-Σπιτικο--Μεβγαλ-Δωδωνη-Ροδοπη-Γαλπο και θεωρω το Γαλπο απο τα καλυτερα(γευση-υφη) ειδικα σε τιμες προσφορας που το βαζει συχνα...Πολυ καλα και τα Μεβγαλ/Ολυμπος/Complet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλυτερο στραγγιστο σαν ποιοτητα ειναι το Τotal, αλλα ειναι μόνο 170g ενω ολα τα αλλα ειναι 200.

 

Οσο για τα λιπαρα, 0% εννοειται, απορω γιατι οι περισσοτεροι μιλατε για 2%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Το καλυτερο στραγγιστο σαν ποιοτητα ειναι το Τotal, αλλα ειναι μόνο 170g ενω ολα τα αλλα ειναι 200.</p>

<p> </p>

<p>Οσο για τα λιπαρα, 0% εννοειται, απορω γιατι οι περισσοτεροι μιλατε για 2%.</p>

 

Μην γράφετε ότι να ναι... Πες κατά την άποψη μ το καλύτερο είναι το τοταλ. Όχι ότι έχει την καλύτερη ποιότητα...

 

Γιατί το τοταλ και όλα τα "γιαούρτια" των μεγάλων εταιρειών δεν έχουν καμία σχέση με το κανονικό γιαούρτι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οσο για τα λιπαρα, 0% εννοειται, απορω γιατι οι περισσοτεροι μιλατε για 2%.

What is this faggotry? Πλήρες μόνο! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης Expertr είπε:


ΔΕΝ ειναι ολα.Και αυτο φαινεται ξεκαθαρα στην υφη και στην γευση τους



 Είσαι Α σ Χ Ε τ ο ς.Δεν νιώθεις

Επιχειρημα ιδιο με το νοητικο επιπεδο!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην γράφετε ότι να ναι... Πες κατά την άποψη μ το καλύτερο είναι το τοταλ. Όχι ότι έχει την καλύτερη ποιότητα...

 

Γιατί το τοταλ και όλα τα "γιαούρτια" των μεγάλων εταιρειών δεν έχουν καμία σχέση με το κανονικό γιαούρτι..

 

Aφου εχει την καλυτερη ποιοτητα, πως να το κανουμε? Εσυ αντιπροσωπευεις ανταγωνιστρια εταιρια και ενοχληθηκες?

 

Και ποιος σου ειπε οτι τα γιαουρτια των μεγαλων εταιριων δεν εχουν καμμια σχεση με το κανονικο γιαουρτι? Αφου αναφερονται πανω τα συστατικα... Μηπως υπονοεις οτι γραφουν ψεμματα?

Τα επιδορπια γιαουρτιου ή αυτα που εχουν ουσιες και προσθετα(ζαχαρη, καραμελωμενα φρουτα, σιροπια κλπ) δεν τα συζηταω καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δοκιμάσει όλα τα επώνυμα πάντως (Total, ΜΕΒΓΑΛ, Ολυμπος κτλ κτλ) και στο δικό μου στόμα του Κουκάκη είναι το ωραιότερο και με την πιο κρεμώδη υφή από τα υπόλοιπα. Από εκεί και πέρα προσπαθώ να δω αν υπάρχει μάρκα άγνωστη που είναι εξίσου καλή ή καλύτερη και δεν την ξέρω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα είναι επιδόρπια γιαουρτιού, το ίδιο συμβαίνει και με τα παγωτά

Δεν ισχύει αυτό .

Υπάρχουν τα επιδόρπια γιαουρτιού και τα στραγγιστα ζωντανά γιαούρτια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...