Προς το περιεχόμενο

"Πειρατής" αναγκάζεται να γυρίσει βίντεο κατά της πειρατείας


panther_512

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπουρδες.οταν ενα παιχνιδι πωλειται ww σε 7,2 δις ανθρωπους,πρεπει να πωλειται 5 ευρω και οχι 50.

Και μετα διαβαζουμε οτι η ταδε εταιρια αγορασε μια μικρη με......προοπτικες 2.000.000.000 δολλαρια.......

ο αλλος οσο θελει το πουλαει αν εσυ δεν θες μην το αγορασεις ή δουλεψε με τους ιδιους ορους της αγορας οπως αυτος γινε φραγκατος και δεν θα ξανασκεφτεις τα 50 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το βίντεο που γυριστηκε.. μπορώ να το δω δωρεάν... 

ή πρέπει να το κατεβάσω πειρατικά?

 

Οι τιμές θα μπορούσαν να προσαρμόζονται στους μισθούς κάθε χώρας. Τα 50 ευρώ για τον γερμανό δεν είναι τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο αλλος οσο θελει το πουλαει αν εσυ δεν θες μην το αγορασεις ή δουλεψε με τους ιδιους ορους της αγορας οπως αυτος γινε φραγκατος και δεν θα ξανασκεφτεις τα 50 ευρω.

 

Σ 'ενα κόσμο ονειρικά πλασμένο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολυ διαφημιση κανανε στην πειρατεια :P

Ο κοσμος αλλαζει τοσο γρηγορα, που δεν θα καταλαβουν απο που θα τους ερθει!

η τεχνη δεν ειναι εμπορευμα!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όποιος πιστεύει ότι ο άνθρωπος αυτός μετάνοιωσε πραγματικά να σηκώσει το χέρι...

Κανένας δε μετανοιώνει ειλικρινά με το "πιστόλι στον κρόταφο". Ήταν ένα μικρό τίμημα για να γλυτώσει το χρηματικό πρόστιμο. Ουσιαστικά πούλησε τη μετάνοιά του. Δεν ξέρω αν θα έκανα το ίδιο στη θέση του. Σε κάθε περίπτωση είναι win-win για τις εταιρείες, αφού όπως και να το δει κανείς ο τύπος δείχνει πολύ μικρός, κάνοντας την πράξη του να δείχνει ακόμα πιο απεχθής...

Επεξ/σία από Jophiel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο αλλος οσο θελει το πουλαει αν εσυ δεν θες μην το αγορασεις ή δουλεψε με τους ιδιους ορους της αγορας οπως αυτος γινε φραγκατος και δεν θα ξανασκεφτεις τα 50 ευρω.

 

Αυτο το ηλίθιο επιχείρημα δε μπορώ νσ το καταλάβω όχι λοιπόν δε θέλουμε να δώσουμε 50 ευρώ για μια ταινία ή ένα παιχνίδι όπως κι αυτοί δε θέλουν να τη δώσουν σε πιο ανθρώπινες τιμές. Και όπως αυτοί κανονίζουν την τιμολογιακή πολιτική τους όπως γουστάρουν γιατί ΜΠΟΡΟΥΝ έτσι κι ο καθένας από μας μπορεί να τους κράξει για τη στάση αυτή και να το κατεβάσει πειρατικά γιατί ΜΠΟΡΕΙ.

 

Αυτά τα επιχειρήματα έχουν μόνο ηθική βάση αλλά η ηθική πάει αμφίδρομα ξέρετε...

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουδεν αντιπειρατευσημο!!!

 

Καταλαβετε το (εταιριες) και καντε την ειρηνη σας με αυτο.

 

Δεν φοβαμαι τιποτα (ειδικα να κανω καπου κλικ...)

Δεν ελπιζω τιποτα (τα ιδια σκατα παντα...)

Ειμαι ελευθερος (οσο και αν η κοινωνια/κατεστημενα σας ειναι η φυλακη μας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και τον ανάγκασαν να αποκηρύξει δημόσια τις πεποιθήσεις του, ο Γαλιλαίος μυστικά εξακολουθούσε να πιστεύει στην ηλιοκεντρική θεωρία του και ποτέ δεν άλλαξε γνώμη. Από την ιστορία του Γαλιλαίου έμεινε παροιμιώδης η φράση: "Και όμως κινείται". Κατά την παράδοση, ο Γαλιλαίος τελειώνοντας την απαγγελία της "απαρνήσεως" των πεποιθήσεών του, που έκανε γονατιστός μπροστά στην Ιερά Εξέταση και καθώς σηκωνόταν, χτύπησε το πόδι του στο έδαφος και πρόσθεσε: "Και όμως κινείται" (εννοώντας τη Γη). Στην πραγματικότητα, τη φράση αυτή ή δεν την είπε ποτέ ή κι αν την είπε δεν την άκουσαν οι δικαστές του. Γιατί τότε δεν θα ξέφευγε την καταδίκη του σε θάνατο "επί της πυράς". Πάντως η φράση αυτή απέμεινε σαν σύμβολο της δύναμης της επιστήμης έναντι σε κάθε προσπάθεια να σκεπαστεί το φως της αληθινής γνώσης.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το ηλίθιο επιχείρημα δε μπορώ νσ το καταλάβω όχι λοιπόν δε θέλουμε να δώσουμε 50 ευρώ για μια ταινία ή ένα παιχνίδι όπως κι αυτοί δε θέλουν να τη δώσουν σε πιο ανθρώπινες τιμές. Και όπως αυτοί κανονίζουν την τιμολογιακή πολιτική τους όπως γουστάρουν γιατί ΜΠΟΡΟΥΝ έτσι κι ο καθένας από μας μπορεί να τους κράξει για τη στάση αυτή και να το κατεβάσει πειρατικά γιατί ΜΠΟΡΕΙ.

 

Αυτά τα επιχειρήματα έχουν μόνο ηθική βάση αλλά η ηθική πάει αμφίδρομα ξέρετε...

και εσυ εισαι κλεφτης ενω αυτοι τιμια εργαζομενοι πολιτες που δουλευουν σε μια νομιμη πολυεθνικη μεχρι να βρεις στοιχεια οτι κανουν κατι ανηθικο.  Ο Χιτλερ ΜΠΟΡΟΥΣΕ και σκοτωσε αρκετο κοσμο με τη λογικη σου μαγκια του ετσι?

Αν δεν μπορει καποιος να βγαλει 50 ευρω ειναι θεμα προσοντων και δεν χρειαζεται να γινει κλεφτης αλλα να βελτιωθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Microsoft, HBO Europe, Sony music και Twentieth Century Fox ρεζιλεύουν το όνομα τους έτσι απο μένα μόνο κατάρες και μίσος παίρνουν προσπαθώντας να ξεφτιλίσουν ανθρώπους που δίνουν κάτι σε οικονομικά ασθενείς ανθρώπους.

δηλαδή τι περιμένουν ? να παίρνουμε 500 ευρώ μισθό και να δίνουμε 50 για παιχνίδι,10 για ταινία στο cinema και ένα σκασμό λεφτά για ενοικιάσεις/συνδρομές κλπ? 

εγώ αν δεν υπήρχαν πειρατικά δεν θα τα αποκτούσα ποτέ γιατί δεν έχω λεφτά ούτε για καφέ μια βόλτα,το ίδιο και άλλοι πολλοί που ζούνε στην κρίση και σε άλλες χώρες.

αν έπαιρνα 1000-1500 ευρώ μισθό στην ελλάδα δεν θα με χάλαγε να δώσω στο βιντεο κλάμπ η σε συνδρομή για ταινίες 10-15 ευρώ τον μήνα και θα ήταν όλα κομπλέ,επίσης θα έπαιρνα και κανένα game για το ps3 που έχω η και κανένα online για το pc και δεν θα έπαιζα τα παλιά που έχω και τα κατεβασμένα τι δεν καταλαβαίνουν οι εταιρείες ? νομίζουν ότι έχουμε και δεν δίνουμε? 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εσυ εισαι κλεφτης ενω αυτοι τιμια εργαζομενοι πολιτες που δουλευουν σε μια νομιμη πολυεθνικη μεχρι να βρεις στοιχεια οτι κανουν κατι ανηθικο.  Ο Χιτλερ ΜΠΟΡΟΥΣΕ και σκοτωσε αρκετο κοσμο με τη λογικη σου μαγκια του ετσι?

 

 

Η ηθική ορίζεται υποκειμενικά.

 

Από τη στιγμή που η εργασία δεν έχει την ίδια αξία από χώρα σε χώρα ( κι ούτε στην ίδια χώρα καλά καλά ) κι από τη στιγμή που ζούμε σε έναν άνισο καπιταλιστικό κόσμο όπου αυτοί που έχουν τον πλούτο και την εξουσία αρμέγουν τους υπόλοιπους το "δουλεύει τίμια" δε μου λέει απολύτως τίποτα.

 

Εγώ θα είμαι κλέφτης αν κατεβάσω κάτι παράνομα αλλά αυτός που εκμεταλλεύεται ας πουμε την υπεραξία των εργαζομένων του για να "δουλέψει τίμια" είναι σωστός.

 

yup double standards...

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ηθική ορίζεται υποκειμενικά.

 

Από τη στιγμή που η εργασία δεν έχει την ίδια αξία από χώρα σε χώρα ( κι ούτε στην ίδια χώρα καλά καλά ) κι από τη στιγμή που ζούμε σε έναν άνισο καπιταλιστικό κόσμο όπου αυτοί που έχουν τον πλούτο και την εξουσία αρμέγουν τους υπόλοιπους το "δουλεύει τίμια" δε μου λέει απολύτως τίποτα.

 

Εγώ θα είμαι κλέφτης αν κατεβάσω κάτι παράνομα αλλά αυτός που εκμεταλλεύεται ας πουμε την υπεραξία των εργαζομένων του για να "δουλέψει τίμια" είναι σωστός.

 

yup double standards...

στις συγχρονες δημοκρατιες αμοιβεσαι οσα αξιζεις   ενω ταυτοχρονα υπαρχουν νομοι που προστατευουν τα πιο αδυναμα στρωματα . Ειδικα στην Ελλαδα μπορεις να μεταναστευσεις σε πλουσιες χωρες και να απαιτησεις υψηλους μισθους. Σε ολα αυτα δεν εξεταζουμε να ανοιξεις δικη σου επιχειρηση.

 

Οι ταινιες και τα βιντεο games ειναι ειδη πολυτελειας ,οχι αναγκαια για την επιβιωση οποιος δεν εχει 50 ευρω καλυτερα να αναπτυξει τα ταλεντα του για να αυξηση το εισοδημα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στις συγχρονες δημοκρατιες αμοιβεσαι οσα αξιζεις   ενω ταυτοχρονα υπαρχουν νομοι που προστατευουν τα πιο αδυναμα στρωματα . Ειδικα στην Ελλαδα μπορεις να μεταναστευσεις σε πλουσιες χωρες και να απαιτησεις υψηλους μισθους. Σε ολα αυτα δεν εξεταζουμε να ανοιξεις δικη σου επιχειρηση.

 

Οι ταινιες και τα βιντεο games ειναι ειδη πολυτελειας ,οχι αναγκαια για την επιβιωση οποιος δεν εχει 50 ευρω καλυτερα να αναπτυξει τα ταλεντα του για να αυξηση το εισοδημα του.

 

 

Θες να μου πεις λοιπόν πως ο οδοκαθαριστής στην Ελβετία πληρώνεται καλύτερα από ό,τι ο Έλληνας επειδή αξίζει περισσότερα; καθαρίζει καλύτερα; ή επειδή για διάφορους λόγους κάποιες χώρες είναι πιο πλούσιες από κάποιες άλλες.

 

Αντίστοιχα ο εργάτης που δουλεύει 12ωρα στα ορυχεία με κίνδυνο τη ζωή του για ένα κομμάτι ψωμί αξίζει λιγότερο από έναν χρηματιστή; Πώς ορίζεται αυτή η αξία; και πώς ορίζεται το τίμια;

 

Αυτοί που βγάζουν αυτές τις ταινίες χρησιμοποιούν διάφορα μέσα για να μειώσουν το κόστος και απευθύνονται σε ένα μεγάλο μέρος της αγοράς με μεγάλη αγοραστική δύναμη που είναι διατεθιμένο να τους αποφέρει κέρδη 5 και 10 και 50 φορές παραπάνω από την ίδια την όποια αξία.

 

Το θέμα λοιπόν δεν είναι αν τρέξουμε να ονομάσουμε κάτι ως σωστό ή ηθικό επειδή τυχαίνει να ορίζεται νομικά αλλά να μπορέσουμε να δούμε κάποια πράγματα και να τα πούμε με το όνομά τους. Και η αλήθεια είναι πως όπως και αν αρέσει στον καθένα να διαχωρίζει τα αγαθά σε πολυτελείας ή μη, όταν υπάρχει ανισότητα στην κοινωνία ο κόσμος ψάχνει τρόπους αυτό να το αμβλύνει όπως μπορεί. Και ένας τέτοιος τρόπος είναι η πειρατία. Είναι ο τρόπος να αποκτήσω πρόσβαση εγώ που μπορεί για μένα να θεωρείται πολυτέλεια και ζω στην Ελλάδα και μπορεί να παίρνω 500 ευρώ, σε κάτι που για τον Αμερικανό που παίρνει 3000 μπορεί να είναι δεδομένο.

 

Με τον ίδιο τρόπο που αυτός που δεν έχει να φάει λοιπόν κατά μια μεγάλη πιθανότητα θα στραφεί στην εγκληματικότητα, τέτοια φαινόμενα αντιμετωπίζονται ακούσια από την ίδια τη φύση του ανθρώπου. Το θέμα είναι πότε θα το συνειδητοποιήσουμε αυτό και θα σταματήσουμε να κρυβόμαστε πίσω από το νόμο και τους "κλέφτες".

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...