Προς το περιεχόμενο

"Πειρατής" αναγκάζεται να γυρίσει βίντεο κατά της πειρατείας


panther_512

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Το τι αποτελει για σενα δικαιολογια ομως δεν το καθιστα θεσφατο. Και για μενα η κριση δεν αποτελει δικαιολογια για τους χαμηλους μισθους στον ιδιωτικο τομεα, αλλα να μαστε. Επισης το να αντιγραφω κατι χωρις να επιβαρυνω τιποτα και κανεναν δεν το βρισκω ουτε μεμπτο, ουτε κακο, ουτε τιποτα.

 

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι τι προπαγανδα εχετε φαει και το θεωρειται φυσιολογικο να ειναι η πειρατεια παρανομη!! Το βρισκω αδιανοητο. Δηλαδη ενα αντιστοιχο παραδειγμα, αμα περπατας στο δρομο και δεις ενα αμαξι / ενα ψωμι / μια τυροπιτα και πατωντας ενα κουμπι το αντιγραφεις χωρις να επιβαρυνθει το αρχικο ψωμι / τυροπιτα / αμαξι σου φαινεται φυσιολογικο να ειναι παρανομο? Δηλαδη αμα μεθαυριο με την τεχνολογια βρεθει λυση να παραγουμε κοπιες φαγητου / νερου θα ψηφισεις υπερ ενος νομου που να το απαγορευει, και ας πανε τα αφρικανακια που πεθαινουν απτη πεινα να βρουν δουλεια να το αγοραζουν? Εχει μπολιασει ο καπιταλισμος στο αιμα μας...και ναι ξερω, οι ταινιες δεν ειναι πρωτης αναγκης, αλλα κανενα ρολο δεν παιζει στο επιχειρημα καθεαυτο. Αμα ειναι ανηθικο να αντιγραφεις μια ταινια τοτε ειναι εξισου ανηθικο να αντιγραφεις και ενα ψωμι. Αλλωστε, το οτι πεθαινεις απτη πεινα δεν αποτελει δικαιολογια, σωστα? :)

Εννοείται ότι είναι η γνώμη μου, το έγραψα κιόλας δύο φορές ότι έτσι το βλέπω εγώ. Δεν χρειάζεται να συμφωνήσει κάποιος μαζί μου! :)

 

Για τα άλλα που λες, είναι πολύ θεωρητική η κουβέντα (προς το παρόν ίσως) και δεν είναι συγκρίσιμα αυτά που γράφεις, για μένα πάλι εννοείται. Η γνώμη μου για το συγκεκριμένο θέμα (ταινίες, μουσική, λογισμικό) είναι αυτή που έγραψα, όταν φτάσουμε να αντιγράφει το ψωμί κάποιος που πεινάει θα το δούμε τότε...:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν δυναται, εβαλε στο με απειρες δοσεις μουρατο αυτοκινητο 10 ευρω βενζινη κ τωρα μαζευει ψιλα για τσιγαρα αλλα ειπε να μπει στο insomnia να πει την θεωρια του που διαβαζει κ το αφεντικουλι γιατι ειναι καπως λοου σε τεμεναδες τωρα τελευταια κ δεν νιωθει καλα

το βλεπεις εντελως λαθος , σκοπος μου δεν ειναι η επιδειξη(δεν εγραψα οτι ειμαι λεφτας) αλλα να αλλαξουμε νοοτροπια σαν χωρα. Εχεις σκεφτει οτι ο μεσος Ελληνας οπως βλεπει το κατεβασμα απο torrent βλεπει τους φορους , το δημοσιο , την πολιτικη , τις συνταξεις , επιδοτησεις , απεργιες ,απατεωνιες και πολλα αλλα με τη λογικη του αρμεγματος απο το γειτονα του και αυτοδικαιολογειται με διαφορες πονηριες συνεχεια. Αν καποιος καθοταν να κλεψει γιατι δεν ειχε να φαει ή σπιτι να μεινει ή οντως δεν εχει να δει μια ταινια(οχι τσιγκουνευεται ) δεν θα τον ελεγα κλεφτη αλλα υπαρχει και η απληστια οπως υπαρχει και η νοοτροπια της ελασσονος προσπαθειας στη χωρα μας στο σχολειο , τη δουλεια κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω ότι κατεβάζω ένα βιβλίο σε μορφή pdf(ή οποιαδήποτε άλλη) με σκοπό να το διαβάσω και όχι για να βγάλω κέρδος ή κάτι τέτοιο.

Για να το αγοράσω, που πραγματικά θα ήθελα, θα έπρεπε να δώσω 20 ευρώ(ή και πολλά περισσότερα αν είναι ειδικευμένο πάνω σε κάτι και τα σχετικά).

Αν διαβάζω 1 φορά το χρόνο τότε οκ, είναι πιο σωστό να το αγοράσω. Θεωρητικά δεν είναι μεγάλο το κόστος.

Αν όμως μου αρέσει να διαβάζω, να μορφώνομαι κλπ και διαβάζω π.χ 5 το μήνα(δεν είναι κάποιος τρελός αριθμός) αυτό σημαίνει τουλάχιστον 100 ευρώ το μήνα πράγμα απαγορευτικό.

Είναι νόμιμο ή όχι να κατεβάσω αυτά τα βιβλία; Όχι θα μου πείτε. Copyrights κλπ, άσχετα που δεν τα καταπατώ αφού δεν τα αντιγράφω.

Είναι ηθικό ή όχι; Ναι λέω εγώ.

 

Γι' αυτό και για μένα η "πειρατεία" κάνει καλό.

 

Ας φύγουμε από το παραπάνω παράδειγμα.

Ας πάμε στις κατηγορίες των ταινιών, παιχνιδιών. Η πλειοψηφία των ερευνών όχι μόνο δεν έχει δείξει ότι η πειρατεία έχει "σκοτώσει" αυτές τις βιομηχανίες αλλά αντιθέτως τα κέρδη τους έχουν εκτοξευτεί. Λειτουργεί αντιστρόφως ανάλογα, ειδικά για τα μεγάλα στούντιο.

Οπότε κατ' εμέ άνετα θα μπορούσαν να κάνουν τα στραβά μάτια.

 

Εκτός και αν πιστεύει κανείς πως αν δεν υπήρχε η πειρατεία και η δημοφιλέστερη μορφή της τα τόρρεντ(τα τελευταία χρόνια τουλάχιστον), θα είχαν κοινό δεκάδες ταινίες και σειρές. Μαντέψτε. Ούτε η μάνα τους δεν θα τις ήξερε.

 

Όλα τα άλλα είναι bullshits.

 

Υ.Γ. Αλήθεια ακόμα συνεχίζεται η ιστορία των ίσων ευκαιριών, της σκληρής δουλειάς και επιτυχίας; Really; Είπαμε να κάνουμε ολίγον τα στραβά μάτια στην πραγματικότητα αλλά μην το κατουρήσουμε κιόλας. Γιατί έχω και εγώ πρόχειρα μερικά δείγματα "ίσων" ευκαιριών, σκληρής εργασίας-"επιτυχίας" κλπ. Μήπως να κοιτούσαμε και λίγο πιο μακριά από τον μικρόκοσμο μας; Εκτός και αν ο πληθυσμός δεν είναι 7 δισ(2-3δισ ζουν με κανά 2$; Μάλλον τεμπέληδες θα ναι) αλλά μερικές εκατοντάδες υπερπλούσιοι, λίγα εκατομμύρια πλούσιοι. Άμα είναι πείτε το μου να πάω να τσεκάρω μπας και έχει αλλάξει τίποτα και δεν το πήρα πρέφα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε μια πλάκα όμως όλοι. Μιλάμε για πειρατεία και κλοπή τη στιγμή που ο μεγαλύτερος κλέφτης είναι το ίδιο το κόστος στην Ελλάδα. Όταν πληρώνουμε χαράτσια ενφια 23%φπα τρελά διόδια τρελό φόρο από τα καθαρά μας κέρδη τότε μην ψάχνετε ποιος είναι ο πραγματικός κλέφτης. Μιλάω για τη χώρα μας. Μόνο φέτος μας πήρε 23χιλιαρικα το κρατος τα οποία είναι δικά μας τα βγάλαμε με την αξία μας και μας τα πέρνει ώστε να συνεχίσουν μερικοί άχρηστοι μέσα στη βουλή να τρώνε τα χρήματα μας του λαού που αγωνίζεται για να το βγάλει.

 

Βάλτε τώρα αυτά τα 23000 ευρώ να δείτε πόσες ταινίες μουσική είναι. Οπότε για μένα όταν ζούμε σε ένα τόσο αθλιο κρατος που μας κλέβει τα χρήματα μας όχι για να τα αξιοποίηση αλλά για να τα βάλουν στην τσέπη τους καλά κάνετε και είστε πειρατές. Όλα τα άλλα είναι να χαμε να λέγαμε όσα ποστ και να κάνετε αυτή είναι η αλήθεια για την Ελλάδα και γιατί υπάρχει τέτοια πειρατεία.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βλεπεις εντελως λαθος , σκοπος μου δεν ειναι η επιδειξη(δεν εγραψα οτι ειμαι λεφτας) αλλα να αλλαξουμε νοοτροπια σαν χωρα. Εχεις σκεφτει οτι ο μεσος Ελληνας οπως βλεπει το κατεβασμα απο torrent βλεπει τους φορους , το δημοσιο , την πολιτικη , τις συνταξεις , επιδοτησεις , απεργιες ,απατεωνιες και πολλα αλλα με τη λογικη του αρμεγματος απο το γειτονα του και αυτοδικαιολογειται με διαφορες πονηριες συνεχεια. Αν καποιος καθοταν να κλεψει γιατι δεν ειχε να φαει ή σπιτι να μεινει ή οντως δεν εχει να δει μια ταινια(οχι τσιγκουνευεται ) δεν θα τον ελεγα κλεφτη αλλα υπαρχει και η απληστια οπως υπαρχει και η νοοτροπια της ελασσονος προσπαθειας στη χωρα μας στο σχολειο , τη δουλεια κλπ.

 

οκ τοτε κ συμφωνω αλλα αντι να ασχολεισαι με την μαριδα κ τις εγωιστικες αυταπατες του καθενος καλο θα ηταν να εβλεπες την κεφαλη απο την οποια βρωμαει το ψαρι ξργω

Έστω ότι κατεβάζω ένα βιβλίο σε μορφή pdf(ή οποιαδήποτε άλλη) με σκοπό να το διαβάσω και όχι για να βγάλω κέρδος ή κάτι τέτοιο.

Για να το αγοράσω, που πραγματικά θα ήθελα, θα έπρεπε να δώσω 20 ευρώ(ή και πολλά περισσότερα αν είναι ειδικευμένο πάνω σε κάτι και τα σχετικά).

Αν διαβάζω 1 φορά το χρόνο τότε οκ, είναι πιο σωστό να το αγοράσω. Θεωρητικά δεν είναι μεγάλο το κόστος.

Αν όμως μου αρέσει να διαβάζω, να μορφώνομαι κλπ και διαβάζω π.χ 5 το μήνα(δεν είναι κάποιος τρελός αριθμός) αυτό σημαίνει τουλάχιστον 100 ευρώ το μήνα πράγμα απαγορευτικό.

Είναι νόμιμο ή όχι να κατεβάσω αυτά τα βιβλία; Όχι θα μου πείτε. Copyrights κλπ, άσχετα που δεν τα καταπατώ αφού δεν τα αντιγράφω.

Είναι ηθικό ή όχι; Ναι λέω εγώ.

 

Γι' αυτό και για μένα η "πειρατεία" κάνει καλό.

 

Ας φύγουμε από το παραπάνω παράδειγμα.

Ας πάμε στις κατηγορίες των ταινιών, παιχνιδιών. Η πλειοψηφία των ερευνών όχι μόνο δεν έχει δείξει ότι η πειρατεία έχει "σκοτώσει" αυτές τις βιομηχανίες αλλά αντιθέτως τα κέρδη τους έχουν εκτοξευτεί. Λειτουργεί αντιστρόφως ανάλογα, ειδικά για τα μεγάλα στούντιο.

Οπότε κατ' εμέ άνετα θα μπορούσαν να κάνουν τα στραβά μάτια.

 

Εκτός και αν πιστεύει κανείς πως αν δεν υπήρχε η πειρατεία και η δημοφιλέστερη μορφή της τα τόρρεντ(τα τελευταία χρόνια τουλάχιστον), θα είχαν κοινό δεκάδες ταινίες και σειρές. Μαντέψτε. Ούτε η μάνα τους δεν θα τις ήξερε.

 

Όλα τα άλλα είναι bullshits.

 

Υ.Γ. Αλήθεια ακόμα συνεχίζεται η ιστορία των ίσων ευκαιριών, της σκληρής δουλειάς και επιτυχίας; Really; Είπαμε να κάνουμε ολίγον τα στραβά μάτια στην πραγματικότητα αλλά μην το κατουρήσουμε κιόλας. Γιατί έχω και εγώ πρόχειρα μερικά δείγματα "ίσων" ευκαιριών, σκληρής εργασίας-"επιτυχίας" κλπ. Μήπως να κοιτούσαμε και λίγο πιο μακριά από τον μικρόκοσμο μας; Εκτός και αν ο πληθυσμός δεν είναι 7 δισ(2-3δισ ζουν με κανά 2$; Μάλλον τεμπέληδες θα ναι) αλλά μερικές εκατοντάδες υπερπλούσιοι, λίγα εκατομμύρια πλούσιοι. Άμα είναι πείτε το μου να πάω να τσεκάρω μπας και έχει αλλάξει τίποτα και δεν το πήρα πρέφα.

 

αν ησουν ομως ο συγγραφεας του βιβλιου/ων αλλα θα ελεγες κ οκ μερικα ψεμματα ειναι βολικα αλλα τα βολικα ψεμματα μας εφεραν εδω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα άμα σου κλέψω πλαστά 50ευρα τι είναι; xD

Κλεπταποδοχή στην παραχάραξη :P :P

το βλεπεις εντελως λαθος , σκοπος μου δεν ειναι η επιδειξη(δεν εγραψα οτι ειμαι λεφτας) αλλα να αλλαξουμε νοοτροπια σαν χωρα. Εχεις σκεφτει οτι ο μεσος Ελληνας οπως βλεπει το κατεβασμα απο torrent βλεπει τους φορους , το δημοσιο , την πολιτικη , τις συνταξεις , επιδοτησεις , απεργιες ,απατεωνιες και πολλα αλλα με τη λογικη του αρμεγματος απο το γειτονα του και αυτοδικαιολογειται με διαφορες πονηριες συνεχεια. Αν καποιος καθοταν να κλεψει γιατι δεν ειχε να φαει ή σπιτι να μεινει ή οντως δεν εχει να δει μια ταινια(οχι τσιγκουνευεται ) δεν θα τον ελεγα κλεφτη αλλα υπαρχει και η απληστια οπως υπαρχει και η νοοτροπια της ελασσονος προσπαθειας στη χωρα μας στο σχολειο , τη δουλεια κλπ.

Ανδρέα δεν έχεις άδικο ρε φίλε, Εδώ γινόταν όλο αυτό και σε εποχές καλύτερες από ότι τώρα, γιαυτό ναι είναι και το θέμα νοοτροπίας που απόγινε με την τωρα κατάσταση. 

 

Ξες τι λέω, μήπως αντί για Ευρώπη εξ αρχής να μπαίναμε σε τίποτα Ισραήλ η Ιρακ μεριά γιατί πάντα σαν χώρα τους μοιάζαμε επικίνδυνα. Για παράδειγμα, και εκεί όπως και εδώ, λεφτά δεν υπάρχουν, αλλάαααα, για το φαί και τη μασαμπούκα delicatessen, ποτάκια, καφεδιές τα σκάνε χωρις θέμα. Για να πληρωσουν το οτιδηποτε αλλο, είναι πέρα από τα όρια της επ. φαντασίας :P

Βάλτε τώρα αυτά τα 23000 ευρώ να δείτε πόσες ταινίες μουσική είναι. Οπότε για μένα όταν ζούμε σε ένα τόσο αθλιο κρατος που μας κλέβει τα χρήματα μας όχι για να τα αξιοποίηση αλλά για να τα βάλουν στην τσέπη τους καλά κάνετε και είστε πειρατές. Όλα τα άλλα είναι να χαμε να λέγαμε όσα ποστ και να κάνετε αυτή είναι η αλήθεια για την Ελλάδα και γιατί υπάρχει τέτοια πειρατεία.

Έτσι είναι ρε King, όμως ξέρεις κάτι? ΌΛοι αυτοί εκεί μέσα που μας κλέβουν όπως είπες, και σωστά είπες. Είναι μια μικρογραφία όλων εμάς εδώ έξω, και αν όχι όλων, αρκετών για να συνεχίζεται το έργο με επιτυχία.

 

Οι περισσότεροι μου φίλοι την έχουν κάνει ήδη εξωτερικό, κάποια στιγμή το πήρα απόφαση και εγώ να ετοιμάζομαι σιγά σιγά. Και πόοοοσσοι άλλοι αυτή τη στιγμή που μιλάμε.. Απλά κάτι που δεν σου αρέσει και δεν μπορείς να το παλέψεις και να το αλλάξεις, καλύτερα γράφτο και κάντην, είναι τόσοι πολλοί οι "άλλοι του έργου" που θα σε ξεσκίσουν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αν ησουν ομως ο συγγραφεας του βιβλιου/ων αλλα θα ελεγες κ οκ μερικα ψεμματα ειναι βολικα αλλα τα βολικα ψεμματα μας εφεραν εδω

 

Δεν λέω να μην πληρωθούν οι άνθρωποι για την δουλειά τους. Και εγώ θα πληρώσω όσο μπορώ. Από εκεί και έπειτα απλά δεν μπορώ και το κόστος είναι απαγορευτικό.

Αν τα έδιναν σε λογικές τιμές τότε το συζητάμε.

 

Προφανώς μεγάλο ρόλο παίζει και το φπα και λοιποί φόροι που αναφέρει ένας άλλος παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

αν ησουν ομως ο συγγραφεας του βιβλιου/ων αλλα θα ελεγες κ οκ μερικα ψεμματα ειναι βολικα αλλα τα βολικα ψεμματα μας εφεραν εδω

Και ειναι τωρα σοβαρο επιχειρημα το τι θα ελεγε αν ηταν ο συγγραφεας του βιβλιου? Και ο υδραυλικος λεει οτι θελει να του πληρωνω πνευματικα δικαιωματα καθε φορα που χρησιμοποιω την βρυση που μου εφτιαξε, τι με νοιαζει εμενα? 

 

Θελετε και τα λετε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί βιβλίων, εδώ πληρώνουμε 20ευρα για βιβλία που οι συγγραφείς τους μας έχουν αφήσει χρόνια τώρα..

Οπότε παρά το γεγονός ότι δεν πληρώνονται οι συγγραφείς ή έστω συγγενείς τους, τα πνευματικά δικαιώματα ανήκουν σε..εκδοτικούς οίκους! Πληρώνονται για δουλειά άλλου.

 

Τέλος πάντων άλλο μεγάλο κεφάλαιο είναι αυτό. Προχωράμε παρακάτω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...