Προς το περιεχόμενο

Καδενα μηχανης


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια συναδελφισσα εχει ενα golf του 2008 1600αρι (νομιζω) και της ειπαν οτι θελουν αλλαγμα οι δυο καδενες που εχει με κοσστος κοντα στα 800-1000 ευρω !!!!! Εχει κανει μονο 70.000 χλμ

 

Ειχα την ενυιπωση οτι οι καδενες ειναι "πλεονεκτημα" εναντι του ιμαντα και δεν θελουν αλλαγη .

 

Απο τοι ξερω και το δικο μου Honda CRV του 2008 εχει καδενα και εχω κανει κι εγω 70.000 χλμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καδένα είναι πλεονέκτημα, η αλλαγή της γίνεται πολύ αργότερα σε σχέση με τον ιμάντα και δεν υπάρχει κίνδυνος να κοπεί.

 

Από τη στιγμή όμως που μιλάμε για vw...

 

http://www.autoblog.gr/2012/05/08/vw-tsi-problems-with-timing-chains/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας αγοράσει η ίδια το ανταλλακτικό και ας πάει να το περάσει. Ο μάστορας αν το ανταλλακτικό κάνει πχ 500 θα της πει 700 συν εργασία 300 σύνολο 1.000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια συναδελφισσα εχει ενα golf του 2008 1600αρι (νομιζω) και της ειπαν οτι θελουν αλλαγμα οι δυο καδενες που εχει με κοσστος κοντα στα 800-1000 ευρω !!!!! Εχει κανει μονο 70.000 χλμ

 

Ειχα την ενυιπωση οτι οι καδενες ειναι "πλεονεκτημα" εναντι του ιμαντα και δεν θελουν αλλαγη .

 

Απο τοι ξερω και το δικο μου Honda CRV του 2008 εχει καδενα και εχω κανει κι εγω 70.000 χλμ.

2 καδενες?..Που εχει 2 καδενες?

 

Ας αγοράσει η ίδια το ανταλλακτικό και ας πάει να το περάσει. Ο μάστορας αν το ανταλλακτικό κάνει πχ 500 θα της πει 700 συν εργασία 300 σύνολο 1.000.

Σπανια περιπτωση. Απλα Ενα εσυ παιρνεις το ανταλλακτικο 700 ο μαστορας θα το παιρνει πχ 600 και θα στο δωσει στην τιμη που θα το επαιρνες και εσυ για να βγαλει. Δηλαδη 700.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι σπάνια. Έτσι κάνουν. Ξέρω τι σου λέω. Θα το πάρει 600 αλλά στο τέλος του χρόνου έχει να πληρώσει ΦΠΑ.. Εσύ το υπολογίζεις χωρίς ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπανια περιπτωση. Απλα Ενα εσυ παιρνεις το ανταλλακτικο 700 ο μαστορας θα το παιρνει πχ 600 και θα στο δωσει στην τιμη που θα το επαιρνες και εσυ για να βγαλει. Δηλαδη 700.

Καθόλου σπάνια, συνηθισμένη θα έλεγα.

 

Την περασμένη βδομάδα άλλαξα σετ συμπλέκτη στο αυτοκίνητο μου. Το συνεργείο μου είπε ότι το σετ σαν ανταλλακτικό κάνει κάπου 130€, αλλά εγώ το αγόρασα μόνος μου με 100€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καδένα στα 70κ είναι λίγο δύσκολο όταν άλλα αμάξια βγάζουν 500κ(ναι 500 χιλιάδες χιλιόμετρα) με μία καδένα.Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να έχει 2 καδένες το Golf.Στείλτην στο δικό σου Γιάννη που φτιάχνεις τα ΤΤ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 καδενες?..Που εχει 2 καδενες?

 

 

 

Ετσι μου ειπε.....Δεν ξερω...

 

Καδένα στα 70κ είναι λίγο δύσκολο όταν άλλα αμάξια βγάζουν 500κ(ναι 500 χιλιάδες χιλιόμετρα) με μία καδένα.Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να έχει 2 καδένες το Golf.Στείλτην στο δικό σου Γιάννη που φτιάχνεις τα ΤΤ.

Θα της το πω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράδειγμα ήταν το 700. Φυσικά δεν ξέρω από τιμές καδενας. Πάντως ιμάντας χρονισμου χονδρική πάει 50 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράδειγμα ήταν το 700. Φυσικά δεν ξέρω από τιμές καδενας. Πάντως ιμάντας χρονισμου χονδρική πάει 50 ευρώ.

 

 

Κοστιζει πολλα η τοποθετηση γιατι θελει πολυ δουλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει καδένα στα 70Κ εκτός κι αν βγήκε καμιά ανάκληση.

Δεν το ψάχνετε λίγο παραπάνω ;

Στο δικό μου το Nissan Micra (μοντέλο 93) , η καδένα αλλάζεται κάθε 70-80Κ.Το λέει ο κατασκευαστής, συν οτι το έχω ρωτήσει και σε δικό μου έμπιστο μηχανικό.

Τώρα εαν στα πιο καινούρια μοντέλα αλλάζεται σε πολύ περισσότερα χιλιόμετρα αυτό δεν το γνωρίζω.

Κόστος αλλαγής καδένας που έκανα πριν 60Κ το 2010 : 21,8€ συν εργασία κανα 40άρι.

Πάντως για 2 καδένες πρώτη φορά ακούω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δικό μου το Nissan Micra (μοντέλο 93) , η καδένα αλλάζεται κάθε 70-80Κ.Το λέει ο κατασκευαστής, συν οτι το έχω ρωτήσει και σε δικό μου έμπιστο μηχανικό.

Τώρα εαν στα πιο καινούρια μοντέλα αλλάζεται σε πολύ περισσότερα χιλιόμετρα αυτό δεν το γνωρίζω.

Κόστος αλλαγής καδένας που έκανα πριν 60Κ το 2010 : 21,8€ συν εργασία κανα 40άρι.

Πάντως για 2 καδένες πρώτη φορά ακούω...

Καλά, και μεις πρώτη φορά ακούμε για αντικατάσταση καδένας στα 70-80k.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...