Προς το περιεχόμενο

MyPOS δωρεάν εταιρικός λογαριασμός στο Λουξεμβούργο.


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, NemeSis1990 είπε

δεν εχουν κοστος συντηρησης τα ΠΟΣ?

τα myPOS δεν εχουν. αν κανει χρηση ο επιχειρηματιας κραταει η myPOS τη προμηθεια % για τη συναλλαγη και thats all.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 281
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, NemeSis1990 είπε

ενταξυ δηλαδη αντι για τα 2.5 ευρω το μηνα που εχουν οι ελληνικες τραπεζες, στα παιρνει χοντρα με το μεγαλο ποσοστο...

7€ + φπα εχει η αλφα στα ασυρματα pos (προφανως τα pos τους θελουν σερβις.... λαδια, φιλτρα κλπ), δεν εχω κατσει να ψαξω και τις αλλες τραπεζες, τι αλλες κρυφοχρεωσεις εχουν. για να μην κανω αναφορες στις δεσμευσεις λογαριασμων, στα καπιταλ και στη μη χρηση των ελληνικων pos στο εξωτερικο οπως και αλλες παροχες που δεν εχουν οι ελληνικες τραπεζες (giftcards, topup, payment request, moto)

την απολυτη ελευθερια των χρηματων που παρεχει η mypos δεν την παρεχει καμια τραπεζα

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φιλε δινω 2,48 ευρω το μηνα στην εθνικη και ποσοστο 1% προμηθεια οποτε ειμαι πολυ καλα. Καλο το mypos εννοειτε η τεχνολογια στον τραπεζικο τομεα ειναι τεραστια.

Επεξ/σία από NemeSis1990
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, NemeSis1990 είπε

φιλε δινω 2,48 ευρω το μηνα στην εθνικη και ποσοστο 1% προμηθεια οποτε ειμαι πολυ καλα. Καλο το mypos εννοειτε η τεχνολογια στον τραπεζικο τομεα ειναι τεραστια.

Βλέπω πως η Εθνική διαφημίζει πως ξεκινάει από 3.90 ευρω / μηνα: https://www.nbg.gr/el/business/pliromes-me-kartes/pos/i-bank-pos 

βέβαια παρακάτω που έχει τα μηχανάκια της γράφει "Μηνιαίο Κόστος Συντήρησης: 2,00€" , anyway...

άρα εσύ που έχεις 1%, σε υποτιθέμενο τζίρο 100.000 EUR / έτος πληρώνεις 1.000 ευρω σε προμήθεια και 30 ευρώ μέσα στο έτος για συντήρηση. μπορείς να σηκώσεις από τα ΑΤΜ 1.800 ευρω / μήνα και μπορούν αν χρωστάς να σου κατασχέσουν τον λογαριασμό ή γενικά να συμβεί όποιαδήποτε αστάθεια με τις Ελληνικές τράπεζες (δύσκολο μεν και η Εθνική κατάργησε και το ELA).

με το myPOS που μου έχει προμήθεια 1.75% σε VISA και MasterCard, υποτιθέμενο τζίρο 100.000 ευρω / έτος πληρώνω 1.750 ευρώ σε προμήθεια (σύνολο 720 ευρω παραπάνω το χρόνο από εσένα, χωρίς να έχω συντήρηση), αλλά έχω πλήρη ελευθερία κινήσεων, χωρίς να κινδυνευω από κατασχέσεις κλπ και γενικά έχω το κεφάλι μου ήσυχο, ούτε συνδρομές ούτε τίποτα. εγώ τη παραπάνω προμήθεια της myPOS τη βλέπω ως το "κόστος" για να έχω τα χρήματα μου ελεύθερα και δεν με απασχολεί καθόλου.

στη Κύπρο η JCC που είναι μονοπώλιο έχει 3% προμήθεια σε σχέση με τη myPOS που και εκει μου παίρνει 1.75%, άσε που η myPOS στην American Express παίρνει 3% σε σχέση με όλους τους άλλους που παίρνουν 3.5%.

και το βασικότερο το οποίο μου εξοικονομεί χρόνο και χρήμα είναι πως με ένα login βλέπω σε πραγματικό χρόνο τα έσοδα των επιχειρήσεων μου με συναλλαγές μέσω καρτών (POS και online) και δε χρειάζεται να μπαίνω σε διαφορετικά e-banking.

όπως και να έχει βέβαια ο κάθε επιχειρηματίας ξέρει τι είναι καλύτερο για την επιχείρηση του και από ότι διαβάζω τα POS στην Ελλάδα δεν πάνε όπως τα περίμεναν παρόλο που πέταξαν (για την ώρα) έξω από την Ελληνική αγορά τους ξένους παίχτες: http://www.insider.gr/eidiseis/oikonomia/75900/menei-sta-hartia-i-ypohreotiki-egkatastasi-pos 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει η ελευθερία κινήσεων εκτός capital control κτλ, o Έλληνας όμως καταστηματάρχης με Έλληνες πελάτες πως  περνά από το mypos τις κάρτες των Ελληνικών συστημικών τραπεζών ; Δεν είχαν μπλοκαριστεί ώστε να μην παραβιάζει τα capital control το mypos;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτο που βλεπεις 3,9 το μηνα ειναι για ενοικιαση. εγω αγορασα το ποσ με 200 ευρω και δινο 2,48 το μηνα συντηριση. Ειπες για αμερικαν εξπρεσ, σοβαρα μιλαμε? ενας στους 100.000 εχει τετοια καρτα στην ελλαδα. οσο για τους κατασχεμενους λογαριασμους αυτο να το πεις στους κατσαπλιαδες που χρωστανε, εγω δε χρωσταω σε κανεναν. Οσο για τα καπιταλ κοντρολ στην ουσια δεν υπαρχουν, αγοραζεις απο παντου με ελληνικες καρτες και υπαρχει και η revolut αν εχεις δυσκολια να δεχτουν ελληνικη καρτα. Αυτο το 1,7% ειναι οπως βλεπεις 750 ευρω παραπανω το χρονο για μολις 100.000 τζιρο!!!

Επεξ/σία από NemeSis1990
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dexterios είπε

Εντάξει η ελευθερία κινήσεων εκτός capital control κτλ, o Έλληνας όμως καταστηματάρχης με Έλληνες πελάτες πως  περνά από το mypos τις κάρτες των Ελληνικών συστημικών τραπεζών ; Δεν είχαν μπλοκαριστεί ώστε να μην παραβιάζει τα capital control το mypos;

1. ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΡΤΕΣ ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ

2. ο ΝΟΜΙΜΟΣ καταστηματάρχης ΠΟΥ ΧΕΙ ΔΗΛΩΣΕΙ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ ΜΑΓΑΖΙΟΥ ΤΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΑΠΟ ΑΣΦΑΛΙΤΕΣ ΤΟΥ ΣΔΟΕ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΒΓΑΛΟΥΝ ΚΑΤΙ ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΗΜΕΡΑ . ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΑΜΑ ΣΕ ΣΥΛΑΒΟΥΝ ΜΕ ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΧΟΥΝ

Επεξ/σία από Damachi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, dexterios είπε

Εντάξει η ελευθερία κινήσεων εκτός capital control κτλ, o Έλληνας όμως καταστηματάρχης με Έλληνες πελάτες πως  περνά από το mypos τις κάρτες των Ελληνικών συστημικών τραπεζών ; Δεν είχαν μπλοκαριστεί ώστε να μην παραβιάζει τα capital control το mypos;

Ο Έλληνας επιχειρηματίας που έχει Ελληνική εταιρεία και Έλληνες πελάτες ο μόνος λόγος που θα επιλέξει το myPOS είναι απλά για να έχει IBAN στην Αγγλία (πλέον). Μηχανάκι δε θα αγοράσει γιατί δεν περνάνε Ελληνικές κάρτες αν το POS συνδεθεί σε Ελληνικό ΑΦΜ.

Το γράφει και η ένωση Ελληνικών τραπεζών: https://www.hba.gr/Media/Details/331 (δες το 6).

1 ώρα πριν, NemeSis1990 είπε

αυτο που βλεπεις 3,9 το μηνα ειναι για ενοικιαση. εγω αγορασα το ποσ με 200 ευρω και δινο 2,48 το μηνα συντηριση. Ειπες για αμερικαν εξπρεσ, σοβαρα μιλαμε? ενας στους 100.000 εχει τετοια καρτα στην ελλαδα. οσο για τους κατασχεμενους λογαριασμους αυτο να το πεις στους κατσαπλιαδες που χρωστανε, εγω δε χρωσταω σε κανεναν. Οσο για τα καπιταλ κοντρολ στην ουσια δεν υπαρχουν, αγοραζεις απο παντου με ελληνικες καρτες και υπαρχει και η revolut αν εχεις δυσκολια να δεχτουν ελληνικη καρτα. Αυτο το 1,7% ειναι οπως βλεπεις 750 ευρω παραπανω το χρονο για μολις 100.000 τζιρο!!!

ε όχι και δεν υπάρχουν capital control: http://www.iefimerida.gr/news/396796/erhetai-halarosi-ton-capital-controls-allazei-orio-analipseon 

1 ώρα πριν, Damachi είπε

1. ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΡΤΕΣ ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ

2. ο ΝΟΜΙΜΟΣ καταστηματάρχης ΠΟΥ ΧΕΙ ΔΗΛΩΣΕΙ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΥ ΜΑΓΑΖΙΟΥ ΤΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΑΠΟ ΑΣΦΑΛΙΤΕΣ ΤΟΥ ΣΔΟΕ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΒΓΑΛΟΥΝ ΚΑΤΙ ΧΙΛΙΑΡΙΚΑ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΗΜΕΡΑ . ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΑΜΑ ΣΕ ΣΥΛΑΒΟΥΝ ΜΕ ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΧΟΥΝ

πρόστιμα αν έχεις POS απο τράπεζα εξωτερικού δεν έχω διαβάσει να πέφτουν (μόνο αν εντοπίσουν φοροδιαφυγή). η κατάσχεση "για έλεγχο" (και καλά) παίζει στα ξένα POS (αν και δεν έχει καμία λογική πλέον γιατί οι Ελληνικές τράπεζες έχουν βάλει POS σχεδόν παντού).

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιείς mypos και το πήρες από το site ; Τον Αυγουστο είχαν περάσει πογκρόμ "ελεγκτών" με κατασχέσεις και πρόστιμα  δυστυχώς και κομμένες αποδ. να χες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Damachi είπε

Χρησιμοποιείς mypos και το πήρες από το site ; Τον Αυγουστο είχαν περάσει πογκρόμ "ελεγκτών" με κατασχέσεις και πρόστιμα  δυστυχώς και κομμένες αποδ. να χες

που γράφει ότι απαγορεύεται η αγορά mypos ? και τώρα που ανοίγουν μαγαζιά στην Ευρώπη όποιος θέλει πάει μια βόλτα Σόφια, Μιλάνο, Λονδίνο, Παρίσι, Άμστερνταμ και το αγοράζει. συν ότι μερικοί μπορει να μη θέλουν μηχανάκι αλλά μόνο τον λογαριασμό και τη κάρτα. μη τρελαθούμε κιόλας.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνα με τη χούντα που κυβερνά μπορείς να το χεις στο ράφι και να το βλέπεις αλλά είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ να το χρησιμοποιείς  :P Άσε τι γίνετε στην ΕΕ εδώ σιδηρούν παραπέτασμα

Επεξ/σία από Damachi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια αυτο λεω κι εγω, οποιος ελληνας επιχειρηματιας βαλει mypos θα το κανει καθαρα και μονο για να φοροδιαφυγει. Αυτο το ξερει το κρατος γιαυτο πραγματι ειναι παρανομο το αλλοδαπο ΠΟΣ.

10 λεπτά πριν, Damachi είπε

Συμφωνα με τη χούντα που κυβερνά μπορείς να το χεις στο ράφι και να το βλέπεις αλλά είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ να το χρησιμοποιείς  :P Άσε τι γίνετε στην ΕΕ εδώ σιδηρούν παραπέτασμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Damachi είπε

Συμφωνα με τη χούντα που κυβερνά μπορείς να το χεις στο ράφι και να το βλέπεις αλλά είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ να το χρησιμοποιείς  :P

το mypos δεν είναι μόνο για συναλλαγές καρτών. ξέρεις κάνει και ανανέωση χρόνου ομιλίας σε καρτοκινητα έχει και πρόγραμμα επιβραβευσης πελατών κάνει πολλά πράγματα, τεσπα.. ο καθένας κάνει ότι θέλει.

4 λεπτά πριν, NemeSis1990 είπε

ρε παιδια αυτο λεω κι εγω, οποιος ελληνας επιχειρηματιας βαλει mypos θα το κανει καθαρα και μονο για να φοροδιαφυγει. Αυτο το ξερει το κρατος γιαυτο πραγματι ειναι παρανομο το αλλοδαπο ΠΟΣ.

και με ελληνικά pos μπορεί να φοροδιαφυγει, άσε που σου λένε χωρίς κάρτα "έκπτωση". αν διαβάσεις το άρθρο θα δεις πόσες χιλιάδες Ελληνικά μηχανάκια δεν έχουν κάνει ούτε μια συναλλαγή και πόσα είναι ανενεργά. δλδ ο άλλος έδωσε χρήματα, αγόρασε το μηχανάκι και δεν το σύνδεσε καν. απίστευτο !!

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...