Προς το περιεχόμενο

MyPOS δωρεάν εταιρικός λογαριασμός στο Λουξεμβούργο.


Braker1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοίτα πως έχουν τα πράγματα. Το 90% των καρτών που έχουν οι Έλληνες είναι Mastercard και VISA. Μέχρι σήμερα τουλάχιστον έχω πελάτες Έλληνες καθ' ότι είμαι -προς το παρόν- μηχανικός (αν και πρακτικά δεν με αφορά το θέμα των καρτών γιατί ουδέποτε ενδιέφερε τους πελάτες μου ή ήταν εφικτό να με πληρώσουν με κάρτα παρά την "έμπνευση" που είχαν οι ανόητοι του υπουργείου οικονομικών να μου επιβάλλουν κι εμένα την προμήθεια pos). Άρα το myPOS ούτε με συμφέρει ούτε με εξυπηρετεί. Όμως σχεδιάζω να ασχοληθώ με τα τουριστικά στο κοντινό μέλλον, για αυτό και συνεχίζω να το ψάχνω. Όταν όμως συνεχίζω να διαβάζω κάτι τέτοια όπου τα POS αλλοδαπών παρόχων χαρακτηρίζονται (γελοιωδώς αν θέλεις) ως "πειραγμένα", κατάσχονται σε ελέγχους και ασκούνται ποινικές διώξεις, μου δημιουργούνται εύλογες -νομίζω- επιφυλάξεις. Τι πραγματικά έχει κάνει με αυτό το ζήτημα η myPOS ξέρουμε ή κατάφεραν τελικά οι "εγκέφαλοι" του υπ. οικ. να τα θέσουν με νομικίστικα τερτίπια όντως σε παρανομία;

Επεξ/σία από theopan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 281
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σωστα τα ειπες theopan!
Οτι και να λεει η εταιρεια του εξωτερικου ή η Ευρωπαικη Ενωση, για το Ελληνικο δημοσιο, ειναι παρανομα τα μηχανηματα.

Παρανομη παρακαμψη capital controls, ειναι η ελαχιστη τυπικη κατηγορία. Ξεχωρα τα υπολοιπα εννοουμενα...

Μπορει αν θελει κανεις να το ρισκαρει, αλλα ας γνωριζει εξ'αρχης, οτι ενδεχεται στο μελλον να μπλεξει δικαστικα και φορολογικα με το τερας της γραφειοκρατιας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτσε, δηλαδή εάν μεταφέρεις την επωνυμία σου σε άλλο κράτος και διεκπεραιώνεις εργασίες σε Ελλάδα, πάλι πρέπει να έχεις ελληνικό pos?

 

Επεξ/σία από Hapatingo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, theopan είπε

Κοίτα πως έχουν τα πράγματα. Το 90% των καρτών που έχουν οι Έλληνες είναι Mastercard και VISA. Μέχρι σήμερα τουλάχιστον έχω πελάτες Έλληνες καθ' ότι είμαι -προς το παρόν- μηχανικός (αν και πρακτικά δεν με αφορά το θέμα των καρτών γιατί ουδέποτε ενδιέφερε τους πελάτες μου ή ήταν εφικτό να με πληρώσουν με κάρτα παρά την "έμπνευση" που είχαν οι ανόητοι του υπουργείου οικονομικών να μου επιβάλλουν κι εμένα την προμήθεια pos). Άρα το myPOS ούτε με συμφέρει ούτε με εξυπηρετεί. Όμως σχεδιάζω να ασχοληθώ με τα τουριστικά στο κοντινό μέλλον, για αυτό και συνεχίζω να το ψάχνω. Όταν όμως συνεχίζω να διαβάζω κάτι τέτοια όπου τα POS αλλοδαπών παρόχων χαρακτηρίζονται (γελοιωδώς αν θέλεις) ως "πειραγμένα", κατάσχονται σε ελέγχους και ασκούνται ποινικές διώξεις, μου δημιουργούνται εύλογες -νομίζω- επιφυλάξεις. Τι πραγματικά έχει κάνει με αυτό το ζήτημα η myPOS ξέρουμε ή κατάφεραν τελικά οι "εγκέφαλοι" του υπ. οικ. να τα θέσουν με νομικίστικα τερτίπια όντως σε παρανομία;


Συμφωνώ με αυτά που λες για τους Έλληνες πελάτες σου. Σχετικά με τα "πείραγμενα pos" θα σου γράψω το εξής:

Από τη στιγμή που ένα POS εκκαθαρίζει κάρτες VISA, MasterCard και λοιπών οργανισμών καρτών σημαίνει πως πληροί όλες τις απαιτούμενες προδιαγραφές ασφαλείας (PCI PTS, EMV L1&L2 κ.α.) για να κυκλοφορεί στην αγορά και να χρησιμοποιείται από τις επιχειρήσεις.

Επίσης όλα τα POS που κυκλοφορών στην αγορά είναι παγιδευμένα από την εταιρεία που τα κατασκευάζει (Ingenico, Pax, Verifone κ.α.) Αν κάποιος επιχειρήσει να ξεβιδώσει έστω μια βίδα από τη πλακέτα ή ακόμα και αν στραβώσει κατά λάθος την υποδοχή της κάρτας SIM το POS εμφανίζει στην οθόνη το μήνυμα PED Tampered ή Device tampered. Αυτό σημαίνει πως το POS καταστράφηκε και τότε υπάρχουν δύο επιλογές α) Επιστροφή στον κατασκευαστή και αγορά καινούργιου β) Πέταμα στο κάδο ανακύκλωσης και αγορά καινούργιου (η εγγύηση δε καλύπτει απόπειρα επέμβασης στο POS).

Η φράση «πειραγμένα POS» δεν ισχύει σε καμία περίπτωση.

POS σε όλες τις χώρες της EE δε διανέμει μόνο η myPOS αλλά και η Six: https://www.six-payment-services.com/classic/en/home.html 

Επίσης η ίδια η Ελληνική Ένωση Τραπεζών παραδέχεται πως τα POS ξένων τραπεζών που λειτουργούν στην Ελλάδα λόγω των Capital Controls δεν εκκαθαρίζουν κάρτες οι οποίες έχουν εκδοθεί από Ελληνικές τράπεζες: http://www.hba.gr/Media/Details/331 (παράγραφος 6). 

Αυτό έχει γίνει για να μη μεταφέρονται χρήματα από το Ελληνικό τραπεζικό σύστημα στο εξωτερικό χωρίς έλεγχο και σπάνε τα Capital Control.

Η προπαγάνδα με τα "πειραγμένα POS" γίνεται για μπουν στις Ελληνικές τράπεζες και τα χρήματα (περίπου 5-6 δις EUR) από τις ξένες κάρτες (κυρίως τουριστών) τα οποία χρήματα των ξένων καρτών δεν υπόκεινται σε Capital Controls γιατί πολύ απλά μέσω των ξένων POS δε περνούν ποτέ μέσα από το Ελληνικό τραπεζικό σύστημα.

Άσε που με αυτό που προσπαθούν να κάνουν υπάρχει παράβαση των άρθρων 63 και 65 του κεφαλαίου 4 (Τίτλος IV) της συνθήκης για τη λειτουργία της Ευρωπαϊκής Ένωσης: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/EL/TXT/PDF/... 

Aλλά βέβαια καμία από τις «έγκυρες» Ελληνικές ειδησεογραφικές ιστοσελίδες δεν αναφέρει αυτές τις λεπτομέρειες.

17 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Κάτσε, δηλαδή εάν μεταφέρεις την επωνυμία σου σε άλλο κράτος και διεκπεραιώνεις εργασίες σε Ελλάδα, πάλι πρέπει να έχεις ελληνικό pos?

Επίσης έχεις ψάξει για online pos. Δηλαδή να μπαίνουν στο ιντερνετικό site και από εκεί να γίνεται η πληρωμή?

POS μπορείς να έχεις από όπου θέλεις (αρκεί η υπηρεσία να έχει άδεια για χρήση τους σε όλη την ΕΕ). Είναι σαν να σου λένε επειδή μένεις στην Ελλάδα πρέπει να έχεις σύνδεση κινητού μόνο από τη Vodafone, Wind κλπ.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φωτογραφίες του πρώτου myPOS Store (από τα πολλά που θα ανοίξουν στην Ευρώπη). Σε μερικές φωτογραφίες φαίνεται και το myATM.

Διεύθυνση: 36 Knightsbridge St - London SW1X 7N - UK

Shop.jpg

Shop-1.JPG

Shop-2.JPG

Shop-3.JPG

Shop-4.JPG

Shop-5.JPG

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκπληκτικά νέα... η myPOS έγινε ίδρυμα ηλεκτρονικού χρήματος με έδρα την Αγγλία. Από 1η Απριλίου 2018 όλοι οι λογαριασμοί myPOS θα έχουν IBAN Αγγλίας (GB) με SWIFT / BIC: MPOSGB2

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σχετικά άρθρα από τα εγκαίνια του πρώτου myPOS Store στο Λονδίνο

https://www.financedigest.com/mypos-the-first-mobile-card-payment-technology-to-feel-like-cash-launches-in-the-uk.html 

https://www.finextra.com/newsarticle/31608/mypos-launches-in-the-uk

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπραβο αλλα δεν μας λες οτι εδω στην ελλαδα θα το βαλουν ολοι για να κλεβουν το κρατος... να περνουν τα λεφτα του ΠΟΣ σε αγγλικο λογαριασμο και το φπα για το ελληνικο κρατος παπαλα.. αφου δεν θα βγαινει αποδειξη απο την ταμιακη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NemeSis1990 είπε

μπραβο αλλα δεν μας λες οτι εδω στην ελλαδα θα το βαλουν ολοι για να κλεβουν το κρατος... να περνουν τα λεφτα του ΠΟΣ σε αγγλικο λογαριασμο και το φπα για το ελληνικο κρατος παπαλα.. αφου δεν θα βγαινει αποδειξη απο την ταμιακη....

Το ότι είναι λογαριασμός εξωτερικού δεν λέει κάτι, το CRS ισχύει για όλους.

επίσης εμένα μου έχει τύχει και στην Ελλάδα να πληρώνω με κάρτα σε pos Ελληνικής τράπεζας και να μη μου δίνουν απόδειξη, όπως και σε πάρα πολλές χώρες του εξωτερικού (Αγγλία, Γαλλία, Αυστραλία, Σιγκαπούρη) όταν πληρώνω με κάρτα ή μετρητα σε μικρομεσαία επιχείρηση με ρωτάνε αν θέλω απόδειξη (και δεν εννοουν την απόδειξη του pos).

μη μπλέκεις το pos με τη φοροδιαφυγή και την απόδειξη από τη ταμειακή 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε ελλαδα ειμαστε και δεν υπαρχουν τροποι παταξης την φοροδιαφυγης, γιατυτο υποχρεωσαν τα ΠΟΣ σε ολους τους τομεις. Αν και θεωρω οτι το κανανε για να αντιμετωπισουν την καθημερινη μικρη φοροδιαφυγη απο καταστηματα λιανικης-ελ. επαγγελματιες, που αν εισαι υδραβλικος ή ταριφας κλεβεις 5000 ευρω τον χρονο επι ποσες χιλιαδες ειναι οι ταριφες και οι υδραβλικοι..μεγαλο το ποσο μιλαμε για δις αν βαλεις μεσα ολα τα μικρο-επαγγελματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το myPOS ξεκίνησε στο Λουξεμβούργο, πήγε Μάλτα και τώρα Αγγλία. Αν και το έχω χρησιμοποιήσει χωρίς προβλήματα νοιώθω μια μικρή ανασφάλεια με τόσες βόλτες. Θα πρότεινα να μην κρατάτε μεγάλα ποσά σε ανάλογες "παρατράπεζες". Καλύτερα να υπολογίσετε τις προμήθειες και να μεταφέρετε τα χρήματα σας σε πιο αναγνωρισμένα εικονικά πορτοφόλια όπως το Paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, NemeSis1990 είπε

φιλε ελλαδα ειμαστε και δεν υπαρχουν τροποι παταξης την φοροδιαφυγης, γιατυτο υποχρεωσαν τα ΠΟΣ σε ολους τους τομεις. Αν και θεωρω οτι το κανανε για να αντιμετωπισουν την καθημερινη μικρη φοροδιαφυγη απο καταστηματα λιανικης-ελ. επαγγελματιες, που αν εισαι υδραβλικος ή ταριφας κλεβεις 5000 ευρω τον χρονο επι ποσες χιλιαδες ειναι οι ταριφες και οι υδραβλικοι..μεγαλο το ποσο μιλαμε για δις αν βαλεις μεσα ολα τα μικρο-επαγγελματα.

η υποχρεωτική χρήση POS δε θα πατάξει τη φοροδιαφυγή, μόνο η χαμηλη φορολογία στις επιχειρήσεις. 

15 ώρες πριν, patronis είπε

Το myPOS ξεκίνησε στο Λουξεμβούργο, πήγε Μάλτα και τώρα Αγγλία. Αν και το έχω χρησιμοποιήσει χωρίς προβλήματα νοιώθω μια μικρή ανασφάλεια με τόσες βόλτες. Θα πρότεινα να μην κρατάτε μεγάλα ποσά σε ανάλογες "παρατράπεζες". Καλύτερα να υπολογίσετε τις προμήθειες και να μεταφέρετε τα χρήματα σας σε πιο αναγνωρισμένα εικονικά πορτοφόλια όπως το Paypal.

Το ότι αλλάζει χώρες προσωπικά δε με πειράζει, αντίθετα μου δείχνει ότι εκεί στη myPOS συνεχώς ψάχνονται για βελτιώσουν την υπηρεσία τους πράγμα που επιτυγχάνουν (νέα μοντέλα, επιπλέον υπηρεσίες, myPOS φυσικά καταστήματα κ.α.)

Εμένα με νοιάζει αυτό που διαφημίζουν να το παρέχουν χωρίς προβλήματα και να μη χαθούν χρήματα.

Αφού έως τώρα αυτό το έχουν καταφέρει δε με ενδιαφέρει κάτι άλλο και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος μαζί τους.

Να κρατάς χρήματα στο myPOS λογαριασμό σου είναι χαζό. Δε προσφέρουν εγγύηση καταθέσεων, ούτε σου δίνουν κίνητρα για να κρατάς σε αυτούς τα χρήματα σου (τόκους κλπ). Ο σκοπός του myPOS είναι να σου παρέχει τα χρήματα από τις συναλλαγές με κάρτες ΑΜΕΣΑ στο IBAN του myPOS λογαριασμού σου και εσύ από εκεί να τα σηκώσεις μετρητά ή να τα στείλεις σε άλλους λογαριασμούς.

Το myPOS είναι για να βοηθάει τον κάθε επιχειρηματία να αναπτύσσει ταχύτερα την επιχείρηση του και όχι για να στοκάρει χρήμα.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πως αλλάζουν οι τραπεζικές υπηρεσίες.

Αυτή τη στιγμή όποιος επιχειρηματίας αλλά και ιδιώτης από όλες τις χώρες του Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου επισκεφτεί ένα κατάστημα myPOS έχει τη δυνατότητα να:

1. Aνοίξει δωρεάν τραπεζικό λογαριασμό στη myPOS Europe Ltd (Αγγλία – SWIFT / BIC: MPOSGB2L) και να πάρει Αγγλικό IBAN (GB) σε EUR αλλά και άλλα νομίσματα όπως GBP, USD, CHF, JPY κ.α.

2. Oλοκληρώσει τη πιστοποίηση του myPOS λογαριασμού του με video κλήση χωρίς έγγραφα και υπογραφές (αρκεί να έχει το διαβατήριο ή τη ταυτότητα του).

3. Nα αγοράσει τερματικό myPOS και να το συνδέσει μαζί με τη κάρτα myPOS business VISA που υπάρχει μέσα στη συσκευασία στο IBAN του myPOS λογαριασμού του.

...και με το που βγει από το κατάστημα αμέσως μπορεί να δέχεται πληρωμές με κάρτες VISA, MasterCard, JCB, Union Pay, American Express και Bancontact, να έχει τα χρήματα από τις συναλλαγές στο IBAN του myPOS λογαριασμού του μέσα σε 10 δευτερόλεπτα και μέσω της κάρτας myPOS business VISA να τα σηκώνει σε περισσότερα από 1 εκ. ΑΤΜ παγκοσμίως ή να χρησιμοποιεί τη κάρτα για αγορές σε φυσικά ή ηλεκτρονικά καταστήματα.

Ο συνολικός χρόνος που απαιτείται για να κάνει όλα τα παραπάνω είναι 15 λεπτά, με κόστος από 100 έως 350 EUR (ανάλογα το τερματικό που θα επιλέξει) με προμήθεια ανά συναλλαγή από 1.75% έως 3% (AM-EX) και φυσικά χωρίς περιορισμούς, δεσμεύσεις, συνδρομές και κρυφές χρεώσεις.

Εννοείται πως όλα αυτά μπορεί να τα κάνει και online από το καναπέ του. 

 

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...