Προς το περιεχόμενο

Η RED ανακοίνωσε την Scarlet-W, την... entry-level 5K cinema camera της


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε πως πέφτω έξω ρε φίλε αφού τους ξέρω. 5 χιλλιάρικα για γάμους,ναι γνωστοί αλλά όχι φίρμες. Μιλάμε για γνωστοί σε μιά πόλη σαν το Ηράκλειο που ούτως ή αλλως δεν υπάρχουν πανω από 50 φωτογράφοι -βιντεοσκόποι. Οι περισσότεροι είναι οι φτηνοί αλλά ξέρω άτομα στο Ηράκλειο που έχουν τα λεφτά για red αλλά δεν πήραν γιατί πολύ απλά είναι υπερβολική για της διαφημήσεις τοπικών επιχειρήσεων. Στην Αθήνα  όμως ξέρω άτομα που έχουν red. 

Επίσης οι λαμογιές μετράνε πολύ καλά και το ξέρεις, στην Ελλάδα είμαστε. Ανταγωνίζεσαι και αυτούς που με τα γλυψύματα και τις κομπίνες τρώνε λεφτά και τους ανοίγουν πόρτες.

 

Εξακολουθεις να πεφτεις τραγικα εξω. 5 χιλιαρικα δεν παιρνουν γνωστοι σκηνοθετες οταν κανουν γαμους. Τοσα δεν παιρνουν φτασμενοι οπερατερ για γυρισμα διαφημιστικου. Οι λαμογιες με δημοσιο και επιδοτησεις βγαινουν εκτος κουβεντας. Μιλαμε για την υγιη αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πότε είπα εγώ μόνο ο οπερατέρ ; Αυτός που αναλμβάνει τον γάμο τα παίρνει φυσικά. Ο οπερατέρ πληρώνεται με το μήνα, του οποίου ο μισθός έχει βγεί την πρώτη εβδομάδα. Δεν ξέρω τι οικονομική κατάσταση επικρατεί στην υπόλοιπη ελλάδα, πάντως στην Κρήτη υπάρχουν ακόμη αρκετοί με λεφτά που πληρώνουν 2000 χιλλιάδες + για γάμο και βαφτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε είπα εγώ μόνο ο οπερατέρ ; Αυτός που αναλμβάνει τον γάμο τα παίρνει φυσικά. Ο οπερατέρ πληρώνεται με το μήνα, του οποίου ο μισθός έχει βγεί την πρώτη εβδομάδα. Δεν ξέρω τι οικονομική κατάσταση επικρατεί στην υπόλοιπη ελλάδα, πάντως στην Κρήτη υπάρχουν ακόμη αρκετοί με λεφτά που πληρώνουν 2000 χιλλιάδες + για γάμο και βαφτήσεις

Και στην Αθήνα πληρώνουν τόσα, αν και δεν ασχολούμαι με τους γάμους. Τα 4-5 χιλιάρικα είναι πολλά, εκτός αν μιλάμε για πολλές κάμερες, drones, go pro, προσεκτικό μοντάζ, post production κτλ... Κάποιοι τα δίνουν βέβαια, αλλά φοβάμαι πως στις περισσότερες περιπτώσεις το αποτέλεσμα δεν το αξίζει. Ως υποψήφιος πελάτης είδα σημεία και τέρατα. Και τους έλεγα πως ασχολούμαι επαγγελματικά. Φαντάζομαι τι φίδια θα πουλάνε σε όσους δεν γνωρίζουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε είπα εγώ μόνο ο οπερατέρ ; Αυτός που αναλμβάνει τον γάμο τα παίρνει φυσικά. Ο οπερατέρ πληρώνεται με το μήνα, του οποίου ο μισθός έχει βγεί την πρώτη εβδομάδα. Δεν ξέρω τι οικονομική κατάσταση επικρατεί στην υπόλοιπη ελλάδα, πάντως στην Κρήτη υπάρχουν ακόμη αρκετοί με λεφτά που πληρώνουν 2000 χιλλιάδες + για γάμο και βαφτήσεις

1-2 χιλιάρικα είναι μια "νορμάλ" τιμή απ'όσο ξέρω.

 

(Ακόμα και τόσα πολλά τα βρίσκω προσωπικά αλλά είμαστε off topic :)  )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1-2 χιλιάρικα είναι μια "νορμάλ" τιμή απ'όσο ξέρω.

 

(Ακόμα και τόσα πολλά τα βρίσκω προσωπικά αλλά είμαστε off topic :)  )

Αν είναι ένας επαγγελματίας οπερατέρ με σωστό εξοπλισμό και φώτα, ένας φωτογράφος, και αν ασχοληθεί ένας επαγγελματίας μοντέρ και στο τέλος παραδοθεί και πλούσιο υλικό (φωτογραφίες και video) η τιμή είναι εντάξει.

ΑΛΛΑ, ο οπερατέρ συνήθως είναι ένας που "ξέρει να τραβάει", ο φωτογράφος ξέρει, όπως όλοι, να βγάζουν φωτογραφίες, ο μοντέρ μαθαίνει σε ταχύρρυθμα σεμινάρια δύο ωρών πώς να βάζει σε κάθε αλλαγή πλάνου σελίδες που γυρίζουν, μπάλες που χοροπηδάνε, κύβους κτλ...  Δεν είναι η πλειοψηφία έτσι, ευτυχώς. Αλλά, ιδίως στην επαρχία (με το αγαπημένο μου Ηράκλειο μέσα) έχω δει πολλές τέτοιες περιπτώσεις. Και όλοι αυτοί κάνουν τον κόπο τριών επαγγελματιών με πανάκριβο εξοπλισμό, να μοιάζει ακριβός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι ένας επαγγελματίας οπερατέρ με σωστό εξοπλισμό και φώτα, ένας φωτογράφος, και αν ασχοληθεί ένας επαγγελματίας μοντέρ και στο τέλος παραδοθεί και πλούσιο υλικό (φωτογραφίες και video) η τιμή είναι εντάξει.

ΑΛΛΑ, ο οπερατέρ συνήθως είναι ένας που "ξέρει να τραβάει", ο φωτογράφος ξέρει, όπως όλοι, να βγάζουν φωτογραφίες, ο μοντέρ μαθαίνει σε ταχύρρυθμα σεμινάρια δύο ωρών πώς να βάζει σε κάθε αλλαγή πλάνου σελίδες που γυρίζουν, μπάλες που χοροπηδάνε, κύβους κτλ...  Δεν είναι η πλειοψηφία έτσι, ευτυχώς. Αλλά, ιδίως στην επαρχία (με το αγαπημένο μου Ηράκλειο μέσα) έχω δει πολλές τέτοιες περιπτώσεις. Και όλοι αυτοί κάνουν τον κόπο τριών επαγγελματιών με πανάκριβο εξοπλισμό, να μοιάζει ακριβός.

Είναι μια ολόκληρη υπερκοστολογημένη βιομηχανία ο γάμος και σε αυτή περιλαμβάνεται και η φωτογράφηση!

 

Τελευταίο off topic από μένα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά! Τί παραπάνω έχει από την κάμερα του κινητού μου;! Εικόνα τραβάει η μία, εικόνα και η άλλη...

 

./s

 

Το θέμα είναι να έχει έμπνευση ο σκηνοθέτης. Άμα είναι να τραβάς μ!@#$%, τί να σου κάνει και η καλή η κάμερα;

 

:P

http://memesvault.com/wp-content/uploads/Hysterical-Laughing-Gif-09.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...