Προς το περιεχόμενο

Επίσημο το Galaxy A9 της Samsung με 6,0 ιντσών Super AMOLED Full HD οθόνη


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δες ένα σχετικό benchmarking από το android authority που βάζουν 3-4 καινούργιους επεξεργαστές,SD/Helio/Exynos/Mediatek κτλ,και θα δεις γιατί ακόμα μέχρι τώρα θεωρείται ο καλύτερος mobile cpu.

Σε γενικές γραμμές η σειρά SD6XX είναι mid range σειρά και όχι high end.

Και εγώ θα το προτιμούσα το συγκεκριμένο τηλεφωνακι με SD800/801.

 

 

ξερω πολυ καλα τι ειναι ο 800...αυτο που τον σωζει ακομα και σημερα και τον κανει εναν πολυ καλο επεξεργαστη στην πραξη, ειναι η πολυ δυνατη του gpu 330 η οποια ακομα και σημερα ειναι πολυ πιο δυνατη απο πολλες μιας και ειναι high end και προφανως δε μπορει να συγκριθει με τις αντιστοιχες των χ10 η τις χαμηλοτερες adreno των κατωτερων sd...ομως, οπως ειπε και παραπανω καποιος ο 620 ειναι πολυ δυνατος επεξεργαστης, με 40 πυρηνες Α72 και πολυ δυνατη gpu...στην ουσια ειναι στο ιδιο επιπεδο με τον 810, με λιγο κατωτερη gpu...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο cpu κομματι o 652 ειναι ανωτερος απο τον 810 α72 vs a57 permomance core και ο 810 ειχε θεματα υπερθερμανσης λογως υψηλης λιθογραφιας και οχι στα 14nm finfet οπως οι exynos της samsung με α57

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες ένα σχετικό benchmarking από το android authority που βάζουν 3-4 καινούργιους επεξεργαστές,SD/Helio/Exynos/Mediatek κτλ,και θα δεις γιατί ακόμα μέχρι τώρα θεωρείται ο καλύτερος mobile cpu.

Σε γενικές γραμμές η σειρά SD6XX είναι mid range σειρά και όχι high end.

Και εγώ θα το προτιμούσα το συγκεκριμένο τηλεφωνακι με SD800/801.

Καμια σχεση η 652 με τους mid range snapdragon, φτανει τον 810 σε επιδοσεις με τους A72 πυρηνες (αν οχι να τον ξεπερναει), οποτε σαφως ειναι πιο γρηγορος και απο τον 800 και απο τον 801.

Μια χαρα επιλογη SoC εκανε η samsung, ειναι πολυ πληρη κινητο απο ολες τις μεριες και μπραβο της.

Πρωτη φορα που θα σκεφτομουν να παρω τωρα που ειδα αυτο μετα το S4.

 

EDIT:

Και για του λογου το αληθες:

 

http://vrworld.com/2015/04/27/arms-cortex-a72-to-rival-intel-core-m-cpu/

 

http://www.androidauthority.com/snapdragon-810-vs-exynos-7420-vs-mediatek-helio-x10-vs-kirin-935-651633/

 

Ο 810 ειναι πολυ καλυτερος απο τον 801 (ο οποιος αναμφιβολλα ειναι καλος μεχρι και σημερα, αυτον εχω στο κινητο μου και δεν θελω να παρω αλλο κινητο).

Αρα αφου ο 652 ειναι ισος η καλυτερος απο τον 810 τοτε ειναι σιγουρα καλυτερος του 800 και 801.

(μιλωντας παντα για το επεξεργαστικο κομματι, οσο αναφορα καρτα γραφικων δεν γνωριζω, ουτε εχω χρονο να το ψαξω, οποιος μπορει και θελει ας postarei links)

 

EDIT 2:

Τελικα βρηκα και gpu benchmarks πιο γρηγορα απ'οτι περιμενα, απ'οτι φαινεται ειναι καλυτερος και σε gpu ο 652 απο τον 800 και 801.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτη φορα που θα σκεφτομουν να παρω τωρα που ειδα αυτο μετα το S4.

Ακριβώς το ίδιο σκεπτόμουν κι εγώ.Έψαχνα να βρω αντικαταστάτη για το S4, είχα αποφασίσει για note4 (αν και άλλη η χρήση του), αλλά μετά από αυτά τα specs του Α9 με ψήνει πολύ.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μια καλή σειρά η Α της σαμσουνγκ με premium αίσθηση αλλά λίγο χαμηλότερα χαρακτηριστικά σε hardware απο τη κατηγορία που ανήκουν.

Η συνταγή της επιτυχιας για μένα της σαμσουνγκ θα είναι να μην τα υπερτιμολογούν και να τρέχουν καθαρό αντροιντ. Δε μπορω να καταλάβω την εμμονη εταιρειών να κάνουν wrap το ui τους επάνω στο android.

Προσωπικά μου κάνει κλικ το α5 dual αλλα υποψιάζομαι οτι θα έρθει στην Ελλάδα σε μη λογικές τιμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω και γι'αυτούς που θέλουν καλή αυτονομία η hd οθόνη σε συνδυασμό με τα 4000mah της μπαταρίας θα δίνουν εξαιρετικές επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω και γι'αυτούς που θέλουν καλή αυτονομία η hd οθόνη σε συνδυασμό με τα 4000mah της μπαταρίας θα δίνουν εξαιρετικές επιδόσεις.

ευτυχώς δεν είναι hd γιατί θα μετράγαμε pixels σε 6αρα pentile amoled 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι οτι δεν ειναι μεγαλες 6 ιντσες, αλλα το συγκεκριμενο κινητο εχει ιδιο μέγεθος με το iPhone 6S Plus που εχει και μισή ιντσα μικρότερη οθονη που σε καμια περίπτωση δε το λες iPad Mini. Ειναι ανεκτικο μέγεθος, δεν ειναι ουτε Xperia Z Ultra, ουτε Huawei P8 Max.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευτυχώς δεν είναι hd γιατί θα μετράγαμε pixels σε 6αρα pentile amoled

 

Εννοούσα full hd στα 1080p.

Και η pentile διάταξη δεν έχει μεγάλη οπτική διάφορα στις 6 ίντσες. Τι 8 subpixels τι 12, δεν είναι πολύ σημαντική γιά τον μέσο χρήστη στον οποίο απευθύνεται. Ούτε που θα το καταλάβει. Αντιθέτως μπορεί να κρατήσει την κοστολόγηση σε λογικά πλαίσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί κάνετε λες και δεν έχετε ξαναδεί 6αρα οθόνη σε phablet... Το Z Ultra είχε 6.44"...

 

Δεν πίστευα ότι θα το έλεγα ποτέ αυτό, αλλά το Α5 που πήρα είναι ίσως η καλύτερη αγορά που έκανα ποτέ (και είχα πάνω από 20 Android smartphone, κυρίως ναυαρχίδες). Ακόμα και με τον 410 πηγαίνει μια χαρά και η 5+ ώρες οθόνης που βγάζει με 2300mAh μπαταρία είναι εξωπραγματικές. Έχει κάνει πολύ καλή δουλειά η Samsung στο τελευταίο Touchwiz.

 

Το Α9 με τον 652 θα σπέρνει για everyday use. Το επόμενό μου του χρόνου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...