Προς το περιεχόμενο

sim card reader htc desire 500


tomkar1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα και χρόνια πολλά ,εχω κάνει ζημιά στο card reader στο htc desire 500 και δεν μου διαβάζει την κάρτα σιμ γνωρίζει κάποιος αν διορθώνετε η ζημιά και πιο θα είναι το κόστος επισκευής ;  η να παω σε αγορά καινουργιου κινιτού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ξέρεις να ανοίγεις το κινητό πάρε ένα τέτοιο και βάλε το: λινκ Γράψε άκυρο αυτό είναι για το S

 

Στο απλό (non S) πρέπει να αλλάξεις το tray αν έχει θέμα μόνο του (πχ) αλλά θέλει σταθμό αέρα, δηλαδή πρέπει να το πας σε μαγαζί να στο περάσουν και να πάρεις εσύ το ανταλλακτικό. Βέβαια μπορεί να μην είναι και απο το tray... Κοίταξες μέσα και είναι όλα τα πιν κομπλέ; Έβγαλες - έβαλες airplane mod? Factory reset έκανες; Άλλη sim δοκίμασες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα φίλε το κινητό το πήρα μεταχειρισμένο απο φίλο  ,εκανα τη μαμακια να κοψω την καρτα σιμ μόνος μου και πηγα να την βγάλω με μια καρφιτσα γιατι δεν έβγαινε και σκάλισα μέσα στο card reader στην αρχή μου διαβαζε αλλη καρτα μετα οχι, εμενα με ενδιαφέρει να επισκευάζετε με χαμηλό κόστος και αν υπαρχει ανταλλακτικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χαμηλό κόστος είναι σχετικό, τι εννοείς;

Αν έχεις κάνεις ζημιά μόνο στο card tray τότε το ανταλλακτικό είναι απο πάνω, το παραγγέλνεις και πας να στο αλλάξουν σε κανένα μαγαζί. Για κόστος πάρε τηλ εκεί που θα το πας μετά και ρώτα πόσο θα πάει,

 

Αν απο την άλλη είναι θέμα πλακέτας ή λογισμικού θέλει ψάξιμο το πράγμα για το αν επισκευάζεται ή αν αξίζει να το φτιάξεις. Για αρχή κλείσε το κινητό, βγάλε την μπαταρία και με έναν φακό κοίτα μέσα στο tray για στραβωμένα σιδεράκια, αν υπάρχουν εκεί θα είναι το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πιο πιθανό είναι να έχεις απλά στραβώσει τα πινάκια, αυτό μπορεί να φτιάχνει ισιώνοντας τα απλά και μετά θα είσαι οκ. Αλλιώς αν δεν στρώνουν αλλάζεις το tray.

 

Αν όμως τα πινς είναι οκ, κάνεις restore και πάλι δεν παίζει μπορεί να έπαθε τίποτα η πλακέτα σε κανένα chip της sim απο κανένα βραχυκύκλωμα έτσι όπως έβαλες την καρφίτσα μέσα, τίποτα δεν αποκλείεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νίκο αυτά τα πινάκια είναι εύκολο να τα ισιώσω; το μικρό μεταλικό καπάκι βγαίνει εύκολα; η πρεπει να λύσω ολο το κινητό.  μετά μπορεί με ενα restore  να δουλέψει και πως γίνετε το restore συγνώμη για την ενόχληση αλλα εχω πελαγώσει περιμένω ποτε να ανοίξουν τα καταστήματα να το φτιάξω μιας και έπεσε η ζημιά μεσα στις γιορτές,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To μεταλλικό καπάκι δεν βγαίνει, είναι του tray και είναι κολλημένο στην πλακέτα του κινητού. Αν θες να δοκιμάσεις να τα ισιώσεις δες αν μπορείς με μια καρφίτσα απο το πλάι να τα δεις και να τα επαναφέρεις στην θέση τους. Με φακό πως φαίνεται μέσα; Είναι όλα οκ ή χαμός;

 

Το restore είναι η επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων που έχει στις ρυθμίσεις του κινητού, αυτό θα σβήσει οτι έχει μέσα το κινητό βέβαια, εφαρμογές. μηνύματα, κλήσεις, επαφές, φωτογραφίες κτλπ (μόνο η SD μένει ανέπαφη) και θα αδειάσει το κινητό. Αυτό θα βοηθήσει αν έχει κολλήσει κάτι στο λειτουργικό του κινητού και για αυτό δεν βλέπει την κάρτα, αν είναι τα πιν στραβά όμως δεν κάνει κάτι η επαναφορά και δεν θα κερδίσεις κάτι και να την κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε Νίκο ευχαριστώ για το χρόνο που αφιέρωσες να με ενημερώσεις για το κινητό αλλά σήμερα το πήγα σε τεχνικό και αύριο περιμένω το αποτέλεσμα μακάρι να είναι μικρή η ζημιά .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...