Προς το περιεχόμενο

Καλώδιο USB3 σε νέο κουτί.


paloukaros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα και Χρόνια μας Πολλά παίδες.Έχω θέμα με ένα κουτί που μου έφερε ένας φίλος μου να συναρμολογήσουμε(Ζalman Z11 HF 2015 edition).Eχει 2 usb3 θύρες πάνω στο κουτί η οποίες για να δουλέψουν συνδέονται στην μητρική με ένα τεράστιο πλατύ θηλυκό καλώδιο που γράφει usb3 και δεν έχει σχέση με τα κλασσικά 8πινα καλωδιάκια που έχουν τα  κουτιά και τα κουμπώνουμε πάνω στις μητρικές.Η μητρική είναι μια gigabyte 970Α-UD3  3τίας.Δεν έχει πουθενά τέτοιο usb3 αρσενικό πάνω της.έχετε καμία ιδέα τι πρέπει να κάνω για να δουλέψουν οι usb3 του κουτιου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και Χρόνια μας Πολλά παίδες.Έχω θέμα με ένα κουτί που μου έφερε ένας φίλος μου να συναρμολογήσουμε(Ζalman Z11 HF 2015 edition).Eχει 2 usb3 θύρες πάνω στο κουτί η οποίες για να δουλέψουν συνδέονται στην μητρική με ένα τεράστιο πλατύ θηλυκό καλώδιο που γράφει usb3 και δεν έχει σχέση με τα κλασσικά 8πινα καλωδιάκια που έχουν τα  κουτιά και τα κουμπώνουμε πάνω στις μητρικές.Η μητρική είναι μια gigabyte 970Α-UD3  3τίας.Δεν έχει πουθενά τέτοιο usb3 αρσενικό πάνω της.έχετε καμία ιδέα τι πρέπει να κάνω για να δουλέψουν οι usb3 του κουτιου;

Αυτή είναι η μητρική σου? Αν ναι κάτω αριστερά (όπως βλέπεις την εικόνα) είναι η μία usb 3 θύρα (με μπλε χρώμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.eworld.com.gr/products/details/6949

Δες αυτό αλλά θα δουλεύει σε usb 2 ταχύτητες

Αμ μπράβο.Εδώ κουμπώνει σίγουρα το βύσμα που λέω .Αλλά δεν γίνεται να δουλέψουν οι USB 3;Έστω και με καμία pci κάρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η μητρική σου? Αν ναι κάτω αριστερά (όπως βλέπεις την εικόνα) είναι η μία usb 3 θύρα (με μπλε χρώμα)

 

Αυτή είναι η REV. 1 .Εμένα είναι η πρώτη που βγήκε.Είναι ολόιδια αλλά δεν έχει αυτό το μπλέ βύσμα εκεί.Έχει τα 2 μόνο κλασσικά μπλέ usb3 δίπλα από το κόκκινο usb2 που έχει και αυτή στην φώτο

Φίλε μου cabdik ,η μητρική είναι ολόιδια χωρίς αυτό εκεί που έχεις κυκλομένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η REV. 1 .Εμένα είναι η πρώτη που βγήκε.Είναι ολόιδια αλλά δεν έχει αυτό το μπλέ βύσμα εκεί.Έχει τα 2 μόνο κλασσικά μπλέ usb3 δίπλα από το κόκκινο usb2 που έχει και αυτή στην φώτο

Μα η rev 1 δεν είναι η πρώτη?? με μπέρδεψες. Μήπως έχεις άλλο μοντέλο? Πάντως το usb 3 του κουτιού μπαίνει εκεί που σου έδειξαν και πιο πάνω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η REV. 1 .Εμένα είναι η πρώτη που βγήκε.Είναι ολόιδια αλλά δεν έχει αυτό το μπλέ βύσμα εκεί.Έχει τα 2 μόνο κλασσικά μπλέ usb3 δίπλα από το κόκκινο usb2 που έχει και αυτή στην φώτο

Φίλε μου cabdik ,η μητρική είναι ολόιδια χωρίς αυτό εκεί που έχεις κυκλομένο.

οκ τοτε εχεις αλλη version

 

αυτη στη φωτο -βασει της GIGABYTE-  ειναι η 1,0/1.1

 

εκτος ....κι αν δεν ειναι το μοντελο αυτο...!!!!!!

 

 

μηπως ειναι αυτο..?? 

 

post-121902-0-34757200-1451388568_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GA-970A-UD3 γράφει μόνο πάνω,τίποτα άλλο.Αγορασμένη απο πλαίσιο πριν 3 χρόνια απο ότι μου λέει το παιδί.Εμένα η δικιά μου μητρική το έχει αυτό το βύσμα.Πήρε τηλέφωνο στο πλαίσιο και του είπαν ότι για να βάλει τις usb 3 του κουτιού θα χρειαστεί μια κάρτα PCI που μπαίνει εκει πάνω το βύσμα και βγάζει και 2 πίσω στο κουτί usb 3.0 και κοστίζει κοντά στα 30 ευρώ.Τώρα ψάχνω το site τους αλλά δεν μπορώ να εντοπίσω τι κάρτα ειναι αυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα ειναι φουμαρα..!  αυτο που του ειπαν απο το πλαισιο, μπορεις να το κανεις σε ολες ανεξαιρετως τις μητρικες. να παρεις δλδ μια PCI card που να σου βγαζει USB 3 θυρες. αυτο το εχω κανει και στην παλια μητρικη που εχω στο HTPC της υπογραφης μου.

 

η δικια σου αν εχει USB3, εχει αυτο το μπλε βυσμα. 

 

αν δεν εχει, δεν ειναι η UD3, αλλα η D3...! 

 

κοιτα πανω στη μητρικη, να δεις ποιο μοντελο γραφει. οχι στο κουτι...!!   ακριβως κατω απο την μπλε PCI θυρα που μπαινει η καρτα γραφικων. 

 

και κατω δεξια στη γωνια -οπως κοιτας τις φωτο- αναγραφει το rev. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως τώρα που έβγαλα την κάρτα γραφικών αυτή είναι.D3 όχι η UD3.Μπερδεύτηκα με την δικιά μου.Είχα και τον άλλο δίπλα μου να μου πιπιλάει το μυαλό,sorry.Σε αυτή την περίπτωση τι κάνουμε;κάτι σαν αυτό;;;;Link.png Site: PCI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εεε...,  μα δεν γινεται να κανεις το μανταρινι...... πορτοκαλι...!!! 

 

 

τοτε ναι, μονο με PCI card μπορεις να βγαλεις επιπλεον θυρες.  απλα ψαξε να βρεις φθηνοτερες..!! 

http://www.skroutz.gr/c/134/pc-controlers.html?from=category_searches&keyphrase=usb+3.0+pci+express+card

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εεε...,  μα δεν γινεται να κανεις το μανταρινι...... πορτοκαλι...!!! 

 

 

τοτε ναι, μονο με PCI card μπορεις να βγαλεις επιπλεον θυρες.  απλα ψαξε να βρεις φθηνοτερες..!! 

http://www.skroutz.gr/c/134/pc-controlers.html?from=category_searches&keyphrase=usb+3.0+pci+express+card

Mε λίγο μπόλιασμα γίνεται και το μανταρίνι ,πορτοκάλι εύκολα...χαχαχαχα

μπορείς να μου προτείνεις εσύ κάποια;μην κάνουμε καμία χαζομάρα;Προς το παρών το έκλεισα το κουτί του και τον έστειλα σπίτι του για να ετοιμαστώ για την δουλειά.

 

ΥΓ.το κουτί αυτό για 58 ευρώπουλα είναι αριστούργημα,σκέφτομαι σοβαρά και ένα για μένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλές οι pci αλλά ότι έχω δοκιμάσει οι ταχύτητες είναι τι λιγότερο απογοιτευτικες ελάχιστα καλύτερα από usb 2,και για να βρεις κάρτα που έχει εσωτερικό 20 pin Connector πάνω πρέπει να δώσεις κοντά στο 30αρι

http://www.skroutz.gr/s/7417654/DeLock-89315.htmlαυτό έχει 2 θύρες πίσω και εσωτερικό 20 pin

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=40958&cat=16και αυτό μόνο εσωτερικό 20pin

Προσοχή θέλουν σύνδεση ρεύμα αλλιώς ακόμα και usb stick πολλές φορές δεν τα βλέπει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές οι pci αλλά ότι έχω δοκιμάσει οι ταχύτητες είναι τι λιγότερο απογοιτευτικες ελάχιστα καλύτερα από usb 2,και για να βρεις κάρτα που έχει εσωτερικό 20 pin Connector πάνω πρέπει να δώσεις κοντά στο 30αρι

http://www.skroutz.gr/s/7417654/DeLock-89315.htmlαυτό έχει 2 θύρες πίσω και εσωτερικό 20 pin

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=40958&cat=16και αυτό μόνο εσωτερικό 20pin

Προσοχή θέλουν σύνδεση ρεύμα αλλιώς ακόμα και usb stick πολλές φορές δεν τα βλέπει

Προτείνεις να του βάλω το καλωδιάκι του πρώτου post και να τις μετατρέψω σε φτωχές πλην τίμιες USB 2 που όλοι αγαπήσαμε;το βρίσκω περιττό έξοδο το 30αρι και εγώ για 2 θύρες παραπάνω.Εξάλλου έχει η μητρική απο πίσω USB 3.και το παλικάρι ένα stickaki εχει και ένα σκληρό usb 3 μόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...