Προς το περιεχόμενο

10% ποσοστό στην αγορά των λειτουργικών συστημάτων κατέχουν τα Windows 10


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατα τη γνωμη μου, αυτο που θα γυρισει το παιχνιδι για τα 10 (εκτος απ το χρονο) ειναι η υποστηριξη DX12, εφοσον το κρατησουν διαθεσιμο μονο στα 10.

 

Αν επικρατήσει τελικά το DX12 υπέρ του Vulkan.

 

Τυχαίο ? δεν νομίζω

W7 Ultimate και τέλος,τουλάχιστον μέχρι να γίνει κάτι επαναστατικό που να δικαιολογεί κάποια μετάβαση .

 

Προσωπικά, ως χρόνια χρήστης Windows 7, 8, 8.1, προτιμώ τα 8.1 έναντι των 7 από άποψη performance. Παρατήρησα όχι μεγάλη αλλά αισθητή διαφορά στην ανταπόκριση που έχουν και ότι δεν σκαλώνουν σε κάποια πράματα που σκάλωναν λίγο τα 7. Όσο απαίσιο interface και να έχουν τα 8.1 και πάλι θα τα προτείνω αντί των 7, πιθανότατα με classic shell ή κάτι αντίστοιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 177
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Haters gonna hate.

 

Εγώ περνώντας από όλες τις εκδόσεις από Win98 μέχρι και σήμερα, διαπιστώνω πως ότι προβλήματα που εμφανίζονται με νέα λειτουργικά διορθώνονται σε ένα-δυο μήνες με updates.

 

Εκτός από τα Vista. Τα Vista ήταν, είναι και θα είναι η ντροπή των λειτουργικών της Microsoft.  B)

 

Τώρα, το τι διείσδυση έχει κάθε έκδοση ποσώς με ενδιαφέρει.

υπήρχαν και τα milenium παλαιότερα.. άλλη παταγώδης αποτυχία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το UI δεν ειναι μια μιξη των 7 και 8/8.1 .ειναι αλλο πραγμα .δεν ειναι τυχαιο που προσπαθησαν να βαλουν λειτουργιες του windows aero στα 10. τωρα ειναι αποψη σας ν ΄λετε οτι προτιματε το flat και ψυχρο interface των 10 απο τα γυαλινα παραθυρα των win7,αλλα οχι ν προσπαθειτε ν επιβαλετε την γνωμη σας οτι ειναι κ καλυτερο.δεν λεω γ σενα προσωπικα απλως επειδη ειδα οτι λες δεν καταλαβαινεις γτ δεν αρεσει το UI .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αναφέρεσαι στο Τ100,έχει βγάλει και drivers και bios update για να υποστηρίξει το continuum,απλά πρέπει να τα κατεβασεις από την σελίδα της.

Η μεγάλη βλακια που έχει γίνει με το συγκεκριμένο μηχάνημα,είναι ότι παρα πολλοί,μετά την αναβάθμιση στα 10ρια, έχουν σοβαρό πρόβλημα με σύνδεση με το hdmi σε εξωτερικη οθόνη.

 

Που εχει βγαλει αδερφε και δεν το βλεπω?Ολοι βαζουν τους drivers απο windows 8.1 ακομα δεν εχει βγαλει για 10.Για το bios ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα καλύτερα λειτουργικά πια τα win10 μαζί με τα win7.Άξιζε η μετάβαση (αν και έχω dual boot win7&win10 μαζί) μιας και δεν θα ασχολιόμουν καθόλου με τα αδιάφορα win 8/8.1 !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ σε 5 μήνες τα 7 έπιασαν 11% χωρίς να τα σπρώχνουν με τους κλασσικούς τρόπους (free upgdare και τα χαζά μηνύματα που πετάγονται κλπ κλπ) και τα 10 με όλη την ms να τα προωθεί, ακόμη και με malicious τρόπους δεν έπιασαν ακομη το ποσοστό τους (η έστω σχεδόν δεν έπιασαν)

 

από τα 10% χαλαρά το 7% 8% είναι από τον κόσμο που ψάρωσε από το μήνυμα και το πάτησε

 

 

 

Εντάξει τα 7 ήρθαν μετά το χειρότερο λειτουργικό στην ιστορία της MS...τα 10αρια ήρθαν μετά από ένα σερί πολύ καλών λειτουργικών 7-8-8,1. (ακομα και τα 8 σαν λειτουργικο ηταν παρα πολυ σταθερο ελαφρυ και γρηγορο..οποιες ενστάσεις υπηρχαν γι'αυτο ήταν καθαρά στο θέμα του interface.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ms κάθε ένα ή δύο μήνες μας δίνει και major updates οπότε φτιάχνει stuff. Το μόνο αρνητικό που βλέπω στα updates τους είναι ότι πειράζουν ουσιαστικά πλέον τις εφαρμογές, προγράμματα σου άμεσα. Λόγου χάρη, στο update του Νοεμβρίου, μου έκανε rollback τους drivers της κάρτας γραφικών και μου πέταξε δύο τρία προγράμματα. Δεν ήταν πειρατικά υπόψιν..

 

Μαζί με τη Microsoft τον έχουμε τον υπολογιστή ;;; !!!

 

Αυτά βλέπω και όχι μόνο δεν το κουνάω από τα 7.... αλλα προσπαθώ να κάνω πλήρη μετάβαση σε debian σιγά-σιγα..... έτσι για να ξέρουμε ποιος είναι το αφεντικό στο μηχάνημα....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που εχει βγαλει αδερφε και δεν το βλεπω?Ολοι βαζουν τους drivers απο windows 8.1 ακομα δεν εχει βγαλει για 10.Για το bios ξερω.

Σου βαζουν drivers των 8.1,γιατι απλα ειναι ΚΟΙΝΟΙ drivers(windows 7/8.x/10).

Σου ανεβαζουν σαν ξεχωριστους drivers/updates για τα 10,μονο αυτους που ειναι ειδικα για τα windows 10!

Παραδειγμα,η asus σου εχει το bios update,γιατι μ'αυτο ενεργοποιειται το continuum που δεν υποστηριζεται στα προηγουμενα λογισμικα!

Toυς drivers για το touchpad,γιατι εχει αλλα gestures στα windows 10,απο τα windows 8.X.

Και ATK Package που  περιεχει καποια utility που ακολουθουν καποιους drivers ,οπως για παραδειγμα η αλλαγη στο touchpad στα windows 10.

Οι drivers του SOC ειναι κοινοι και τους περνεις απο τα windows updates,οπως κοινοι ειναι και οι drivers του wireless της Broadcom  που αναβαθμηστικα αρχες του Δεκεμβρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι 26 ετων, αρχισα να ασχολουμε με υπολογιστες απο τα 10, ειχα τοτε τα win xp 2000, στην συνεχεια πηγα στα win xp professional, αργοτερα εβαλα τα win vista δεν θυμαμαι εκδοση, τα κρατισα για 1 μερα, στην συνεχεια εβαλα τα win7 ultimate με duble boot, τα xp black εκδοση, μολις ηρθαν στην αγορα τα  8 τα εβαλα στην θεση τον xp black λογο πολον προβληματον, εβαλα τα 8.1 οταν βγηκαν τα 10 εβγαλα τα 8.1 και εβαλα τα 10.
καπου ενδιαμεσα ειχα τα ubundo,
H Γνωμη μου για τα λειτουργικα τωρα!
Xp ηταν τα καλλυτερα, αλλα μας τελειωσαν!
7 δεν τα αλλαζω ουτε με ενα εκκατομιριο ευρο!
8 και 8,1 ωραιο περιβαλλων για ενα κινητο για ενα τα μπλετ οχι για υπολογιστη!
vista = ΣΒΗΣΤΑ τεραστια αποτυχια!
win 10 παντρεψαν τα 7 με τα 8,1 και βγαλαν τα 10, εμ ναι τα εχω πανω μου και δεν τα δουλευω κολανε τα παντα!
4 γιγα ραμ 2πλοπυρινος επεξεργαστης.
σε λιγιες μερες θα τα διαγραψω τα 10 και θα φορεσω στην θεση τους τα ubuntu
Συνδιασμος καλλυτερος πιστευω
7 για γραφικα και παιχνιδια
ubuntu για οσους ασχολουντε επαγγελματικα σελιδες κτλ.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι 26 ετων, αρχισα να ασχολουμε με υπολογιστες απο τα 10, ειχα τοτε τα win xp 2000, στην συνεχεια πηγα στα win xp professional, αργοτερα εβαλα τα win vista δεν θυμαμαι εκδοση, τα κρατισα για 1 μερα, στην συνεχεια εβαλα τα win7 ultimate με duble boot, τα xp black εκδοση, μολις ηρθαν στην αγορα τα  8 τα εβαλα στην θεση τον xp black λογο πολον προβληματον, εβαλα τα 8.1 οταν βγηκαν τα 10 εβγαλα τα 8.1 και εβαλα τα 10.

καπου ενδιαμεσα ειχα τα ubundo,

H Γνωμη μου για τα λειτουργικα τωρα!

Xp ηταν τα καλλυτερα, αλλα μας τελειωσαν!

7 δεν τα αλλαζω ουτε με ενα εκκατομιριο ευρο!

8 και 8,1 ωραιο περιβαλλων για ενα κινητο για ενα τα μπλετ οχι για υπολογιστη!

vista = ΣΒΗΣΤΑ τεραστια αποτυχια!

win 10 παντρεψαν τα 7 με τα 8,1 και βγαλαν τα 10, εμ ναι τα εχω πανω μου και δεν τα δουλευω κολανε τα παντα!

4 γιγα ραμ 2πλοπυρινος επεξεργαστης.

σε λιγιες μερες θα τα διαγραψω τα 10 και θα φορεσω στην θεση τους τα ubuntu

Συνδιασμος καλλυτερος πιστευω

7 για γραφικα και παιχνιδια

ubuntu για οσους ασχολουντε επαγγελματικα σελιδες κτλ.

 

Και δε μου λες, σε εμένα που έχω και εγώ μόνο 4gb ram, πως γίνεται να μη κολλάει τίποτα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...