Προς το περιεχόμενο

Μήνυση κατά της Apple για τις κακές επιδόσεις του iPhone 4s, μετά την αναβάθμιση σε iOS 9


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σύμφωνα με το AppleInsider, η Apple αντιμετωπίζει μήνυση με πιθανή αποζημίωση ύψους $5 εκατομμυρίων, για άδικες εμπορικές πρακτικές και παραπλανητική διαφήμιση.

Συγκεκριμένα, ο ενάγων Chaim Lerman ισχυρίζεται ότι ο ίδιος, όπως και άλλοι χρήστες του iPhone 4s, δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει τη συσκευή του μετά την αναβάθμιση σε iOS 9, καθώς η αναβάθμιση μείωσε σημαντικά την απόδοση του κινητού του και επηρεάζει αρνητικά την ομαλή χρήση της συσκευής.

 

Επιπλέον, οι ενάγοντες υποστηρίζουν ότι, μετά την αναβάθμιση σε iOS 9, αναγκάζονται είτε να ζήσουν με μια αργή συσκευή που αντιμετωπίζει τεράστια προβλήματα και επηρεάζει αρνητικά την καθημερινότητά τους, είτε να ξοδέψουν εκατοντάδες δολλάρια για να αγοράσουν καινούριο iPhone.

 

Μάλιστα, προσθέτουν ότι η Apple ωφελείται από αυτή την κατάσταση, καθώς οι χρήστες προτιμούν συνήθως τη δεύτερη από τις προαναφερθείσες επιλογές. Μάλιστα, οι περισσότεροι χρήστες προβαίνουν στην αγορά ενός iPhone ως νέα συσκευή, διότι βασίζονται ήδη σε μεγάλο βαθμό στο οικοσύστημα της Apple.

 

Επιπλέον, οι ενάγοντες επισημαίνουν ότι οι κάτοχοι ενός iPhone θα προτιμήσουν και πάλι ένα iPhone ως νέα συσκευή, ώστε να μεταφέρουν με μεγαλύτερη ευκολία τα αρχεία και τις επαφές τους από την παλιά στη νέα συσκευή. Ακόμη, δεν χρειάζεται να αφιερώσουν χρόνο για να μάθουν τον τρόπο λειτουργίας μιας συσκευής διαφορετικής εταιρείας.

 

Με βάση λοιπόν τα παραπάνω, οι ενάγοντες καταλήγουν στο συμπέρασμα ότι η Apple επωφελείται οικονομικά όταν χειροτερεύει η απόδοση παλιότερων συσκευών της και οι χρήστες προβαίνουν σε αντικατάστασή τους.

 

Για τον λόγο αυτό επισημαίνουν ότι η Apple οφείλει να προειδοποιεί τους χρήστες για τις πιθανές αρνητικές επιπτώσεις της αναβάθμισης σε παλιότερες συσκευές. Άλλωστε, η Apple σίγουρα θα γνώριζε τα προβλήματα του iPhone 4s με το iOS 9, από ελέγχους που πραγματοποιούνται πριν από την κυκλοφορία του νέου λογισμικού.

 

Ακόμη, αξίζει να σημειωθεί ότι η διαδικασία μετάβασης σε προηγούμενη έκδοση του iOS δεν είναι απλή και απαιτεί ορισμένα βήματα από τον χρήστη, προτού προβεί σε αναβάθμιση λογισμικού. Επίσης, το κείμενο της μήνυσης κάνει αναφορά και στην ιστοσελίδα της Apple για το iOS 9, η οποία κάνει λόγο για καλύτερες επιδόσεις και βελτιωμένη ασφάλεια, σε αντίθεση με το τι συμβαίνει στην πραγματικότητα.

 

Τέλος, αξίζει να σημειωθεί ότι δεν είναι η πρώτη φορά που η Apple αντιμετωπίζει τέτοιες κατηγορίες, καθώς παρόμοια μήνυση είχε κατατεθεί εναντίον της αναφορικά με το iPhone 3G και το iOS 4.

 

Link.png Site: MacRumors

Επεξ/σία από Perambulator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 205
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

good luck with that...

 

στους άλλους εκαιγε το wifi και δεν κυλησε δακρυ. αμα δικαιωθει να μαζευτουμε και εμεις που το λολιποπ μας κατεστρεψε τα νεξους 7 2012. Σίγουρα ειμαστε χειροτερα απο το iphone 4 του τυπου.

 

τον προκαλω....

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από το αστείο της μήνυσης, τα points τους πατάνε στη λογική.

 

Όταν έχεις μάθει την συσκευή και έχεις αγοράσει/κατεβάσει εκατοντάδες εφαρμογές από το συγκεκριμένο οικοσύστημα θα πας αναγκαστικά στο νεότερο μοντέλο ξοδεύοντας πολλά $$.

 

Το θέμα είναι ότι όλο αυτό μάλλον γίνεται με αθέμιτες τακτικές (όπως αυτή που αναφέρεται) από την Apple.

 

Έχω πάρει ήδη ποπ κορν.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί οι τύποι δεν παίζονται.

Αν πάρουν έστω και 1$ τότε θα μηνύσω και εγώ την Apple γιατί ο Safari στο iPad3 δεν είναι τόσο γρήγορος όσο παλιότερα επίσης θα μηνύσω την samsung που δεν δίνει update του Android :)

 

Ωραία με τα λεφτά που θα πάρω δεν πρόκειται να ξαναδουλέψω ποτέ στην ζωή μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ γενικά ειμαι κατά του Iphone και της apple κυριώς επειδη θεωρώ κακό το vfm. το 4s όμως ειναι πολύ καλή συσκευή που κρατιεται με αξιοπρεπεια ακόμα και σήμερα. ειναι λογικό να σέρνεται μετά από τόσες αναβαθμίσεις. όσο αφορά το lollipop το αντροιντ δεν παρέχει τόσο μακροχρόνιο support.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θεωρω οτι η λυση στο προβλημα, θα ηταν απλα να δωσει η Apple τη δυνατοτητα για downgrade, εστω και με ολικη απωλεια αρχειων (δηλαδη οπως στο Android). 

  • Like 23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ενώ σε Android συσκευή του 2011 θες να πεις ότι το Lollipop δουλεύει άψογα....

 

φιλε οταν φτιαχνεις ενα λειτουργικο δε το δινεις σε μια συσκευη που δεν ειναι ικανη να το υποστηριξει...τελος...ποσο μαλλον οταν αυτο γινεται σκοπιμα για να πας απλα να παρεις το καινουριο λογω της κακης αποδοσης πλεον...

 

ΥΓ:ναι, αντροιντ 5 δουλευει μια χαρα και σε νεξους 4 και σε νεξους 7

  • Like 24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μ αρεσει που βρισκετε κ παραλογη η αστεια την μηνυση 

 

μιλαμε για αλλοτριωση  πλεον


εγω θεωρω οτι η λυση στο προβλημα, θα ηταν απλα να δωσει η Apple τη δυνατοτητα για downgrade, εστω και με ολικη απωλεια αρχειων (δηλαδη οπως στο Android). 

 

η να μην δινει αναβαθμισεις σε συσκευες που δεν τις σηκωνουν ενω το ξερει

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμμέσως, ναι, σου "αχρηστεύει" την συσκευή και σε αναγκάζει να αναβαθμίσεις, αλλά μιλάμε για μια συσκευή που έχει κλείσει 4+ χρόνια στην αγορά. Δεν νομίζω πως υπάρχουν πολλοί κατασκευαστές (με λίγες εξαιρέσεις) που υποστηρίζουν την συσκευή για παραπάνω απο 1 χρόνο στο αντίπαλο στρατόπεδο. Και αν την υποστηρίζουν, προφανώς και σε οποιαδήποτε συσκευή με 4 χρόνων H/W αν βάλεις την τελευταία έκδοση του λειτουργικού, λογικό θα είναι να "σέρνεται". Το μέγα λάθος της Apple για μένα είναι ότι δεν σε αφήνει να κάνεις Downgrade στην συσκευή. Όπως και να το κάνουμε το iOS έχει βαραίνει και το δείχνει, όπως επίσης και οι εφαρμογές έχουν "μεγαλώσει" σε απαιτούμενη χωρητικότητα και σπατάλη πόρων (μπαταρία, Ram, κλπ.). Δεν νομίζω να καταφέρουν και πολλά με την μήνυση, αλλά Αμερική είναι αυτή...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν εχω καταλάβει ακόμα γτ σε αντίθεση με τα λειτουργικά των υπολογιστών, τα λειτουργικά για mobile συσκευές γίνονται ολο και πιο βαριά.

Εκτος φυσικά απο το ότι το κάνουν για να μας αναγκαζουν να αλλάζουμε συσκευές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και αν σταματαγε το update στο ιος 8 θα εκαναν παλι μυνυση γιατι παλι αχρηστευεται σε λιγο καιρο η συσκευη απο την στιμγη που δεν μπορεις να βαλεις τα apps που θες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...