Προς το περιεχόμενο

H νέα ηχομπάρα της Samsung φέρνει την τεχνολογία Dolby Atmos στο σαλόνι σου


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσο ζωντανή και “immersive” μπορεί να είναι η τεχνολογία Dolby Atmos, αλλά τόσο… μακριά βρίσκεται από τους χρήστες, επειδή απαιτεί πολύ χώρο, πολλά ηχεία και αρκετά χρήματα.

Η Samsung ωστόσο φαίνεται πως έχει την απάντηση και για αυτό ανακοίνωσε το σύστημα HW-K950, που αποτελείται από μία ηχομπάρα και δύο Atmos-capable ασύρματα ηχεία.

 

Πρόκειται για την πρώτη ηχομπάρα της Samsung που υποστηρίζει το σύστημα “overhead surround” της Dolby, Atmos ενώ πρέπει να είναι και η πρώτη ηχομπάρα στην αγορά που περιλαμβάνει ένα σετ ασύρματων ηχείων συμβατών με Atmos.

 

Η τεχνολογία Atmos, με απλά λόγια, παίρνει τον παραδοσιακό surround ήχο και τον εμπλουτίζει με ήχους που έρχονται από ψηλά, όπως το κελάηδισμα ενός πουλιού στα δέντρα πάνω από τα κεφάλια των χαρακτήρων στην οθόνη ή τον ήχο που παράγεται από τους έλικες ενός ελικοπτέρου από ψηλά και πίσω που εισέρχεται στην σκηνή. Συνήθως, για να επιτευχθεί το αποτέλεσμα απαιτούνται ένα σωρό ηχεία, και αρκετός χώρος, ωστόσο με την ηχομπάρα της Samsung απλουστεύουν τα πράγματα σημαντικά, υποστηρίζοντας ήχο 5.1.4-channel σε συνδυασμό με τα ηχεία. Η Κορεάτικη εταιρεία δεν ανακοίνωσε την ημερομηνία διάθεσης και το κόστος του συστήματος HW-950, ωστόσο δεν έχουμε ελπίδες να είναι αρκετά οικονομικό.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Link.png Site: SlashGear

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι να το βασισεις στην αντανάκλαση στο ταβανι και να μην βάλεις δυο μπάρες με μικρα ηχεια κατα μηκος του ταβανιου? μια χαρα ομορφο θα ειναι και θα κανει και σωστο ηχο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι να το βασισεις στην αντανάκλαση στο ταβανι και να μην βάλεις δυο μπάρες με μικρα ηχεια κατα μηκος του ταβανιου? μια χαρα ομορφο θα ειναι και θα κανει και σωστο ηχο. 

Γιατί θες ολόκληρη κατασκευή με γυψοσανίδα για να κρύψεις τα καλώδια ίσως;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως ρε παίδες, εγώ "Atmos" δεν κατάλαβα (πήγα πρόσφατα στο SW στο Cosmos)

 

όχι ότι έχω μουσικό αυτί, άλλα η VMax το ίδιο μου φάνηκε...  :unsure:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά διαφορά έχει το ΑΤΜOS...

 

Από την άλλη... επειδή ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ψάχνομαι για ηχόμπαρα κι έχω αλλάξει οκτακόσια μοντέλα και ακόμα δεν έχω καταλήξει... στο ΜΟΝΟ που έχω καταλήξει είναι ότι αν αναγκαστείς να πας σε λύση ηχόμπαρας (γιατί κακά τα ψέμματα, η κορυφαία ηχόμπαρα ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ τον 5.1/7.1 ενώς σχετικά φθηνού Dolby Surround ηχοσυστήματος)...
...τότε πας ΜΟΝΟ σε λύση Yamaha! Καλές και χρυσές οι άλλες μάρκες, αλλά σαν τις ηχόμπαρες της Yamaha δεν υπάρχουν άλλες. Αλλά... φυσικά... τις χρυσοπληρώνεις (κοστίζουν σχεδόν τα διπλά από παρόμοιας απόδοσης/ισχύς άλλα μοντέλα/μάρκες).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε, μάλλον θα κάνω κράτει και θα αναμένω ATMOS από Yamaha - βέβαια...δεν θέλω ΚΑΝ να σκεφτώ ΤΙ ΤΙΜΗ θα έχει μια τέτοια soundbar (ATMOS 5.1/7.1) από Yamaha!

 

(Θα πρέπει να...πουλήσεις τ' αμάξι για να την πάρεις!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά διαφορά έχει το ΑΤΜOS...

 

Από την άλλη... επειδή ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ψάχνομαι για ηχόμπαρα κι έχω αλλάξει οκτακόσια μοντέλα και ακόμα δεν έχω καταλήξει... στο ΜΟΝΟ που έχω καταλήξει είναι ότι αν αναγκαστείς να πας σε λύση ηχόμπαρας (γιατί κακά τα ψέμματα, η κορυφαία ηχόμπαρα ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ τον 5.1/7.1 ενώς σχετικά φθηνού Dolby Surround ηχοσυστήματος)...

...τότε πας ΜΟΝΟ σε λύση Yamaha! Καλές και χρυσές οι άλλες μάρκες, αλλά σαν τις ηχόμπαρες της Yamaha δεν υπάρχουν άλλες. Αλλά... φυσικά... τις χρυσοπληρώνεις (κοστίζουν σχεδόν τα διπλά από παρόμοιας απόδοσης/ισχύς άλλα μοντέλα/μάρκες).

yamaha ειναι ο ενισχυτης μου 10 και χρονια τον εχω τον εχω ξεφτυλισει μονο 50 ευρω μια ασφαλεια μου καψε, φοβερα μηχανηματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως ρε παίδες, εγώ "Atmos" δεν κατάλαβα (πήγα πρόσφατα στο SW στο Cosmos)

 

όχι ότι έχω μουσικό αυτί, άλλα η VMax το ίδιο μου φάνηκε...  :unsure:

λογικο αφου η vmax δεν ειναι ατμος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ηχομπαρα ειναι λυση αναγκης, επουδενι δεν μπορει να πλησιασει η να φτασει την απόδοση ενος 5.1 συστηματος. Να την εξομειωσει ισως αν και αμφιβαλλω κατα ποσο. Ολα τα αλλα ειναι marketing που το χρυσοπληρωνεις κιολας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ηχομπαρα ειναι λυση αναγκης, επουδενι δεν μπορει να πλησιασει η να φτασει την απόδοση ενος 5.1 συστηματος. Να την εξομειωσει ισως αν και αμφιβαλλω κατα ποσο. Ολα τα αλλα ειναι marketing που το χρυσοπληρωνεις κιολας.

 

Θα συμφωνήσω. Πριν χρόνια είχα πάρει μια LG NB4530A (όχι ιδιαίτερα φτηνή, στα 400 σχεδόν ευρώ) και με βόλεψε απίστευτα. Το woofer συνδεόταν ασύρματα με την μπάρα, ενώ η τελευταία είχε όλες τις απαραίτητες ευκολίες (HDMI in/out, οπτική, USB, Bluetooth κλπ). Ήταν τότε που αποφάσισα ότι δεν πρόκειται να ξαναδώ τηλεόραση χωρίς woofer αφού το μπάσο κάνει τεράστια διαφορά (ακόμα και... ειδήσεις να βλέπεις, που λέει ο λόγος).

 

Το παραπάνω όμως τελικά ήταν όντως λύση ανάγκης λόγω έλλειψης χώρου. Μόλις μετακόμισα σε μεγαλύτερο σαλόνι έστησα κανονικό 5.1 σύστημα και η διαφορά ήταν η μέρα με τη νύχτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...