Προς το περιεχόμενο

C Προβλημα με δυναμικη διχειριση μνημης.


antonis1245

Προτεινόμενες αναρτήσεις

shhh αν ξεφορτωθείς το source είναι σαν να μην υπάρχει

 

πώς λέμε αν δε σε τσακώσουν να τρως δε πιάνεται κάπως έτσι B)

 

 

μη περιμένεις το defacer να σου απαντήσει θα ναι μπροστά από ένα τοίχο να γαμωσταυρίζει :P

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 142
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και αν τελικά φτιάξω ένα εκτελέσιμο και κρατήσω το εκτελέσιμο και πετάξω το κώδικα...το εκτελέσιμο θα δουλεύει και ας αλλάξει ο gcc και οτιδήποτε! Σε αυτό συμφωνείς ή όχι Defecer;

Αυτό είναι factual ζήτημα οπότε δεν έχει καμία σημασία αν συμφωνώ εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς. Το πρόβλημα που θέτεις έχει να κάνει με το ενδεχόμενο ο κώδικας σε επαναχρησιμοποίηση με νέα εργαλεία, compiler, να μην παίζει. Συμφωνώ απόλυτα.

Απλά είναι μια άσχετη με το θέμα παράμετρος. Κάπου πρέπει να έχουμε και ένα μέτρο.

Ωραία μέρα σήμερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς. Το πρόβλημα που θέτεις έχει να κάνει με το ενδεχόμενο ο κώδικας σε επαναχρησιμοποίηση με νέα εργαλεία, compiler, να μην παίζει. Συμφωνώ απόλυτα.

Απλά είναι μια άσχετη με το θέμα παράμετρος. Κάπου πρέπει να έχουμε και ένα μέτρο.

Ωραία μέρα σήμερα!

Δεν κατάλαβα τι εννοείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες είναι οι ενστάσεις, για κάτι που μπορεί να μην δουλεύει σε άλλους χρόνους με άλλες συνθήκες, αλλά δεν μπορεί να κάνει κανείς ένα ζήτημα ...βάσει πιθανοτήτων για ένα πρόγραμμα που δεν το είδε καν αν δουλεύει, αλλά με μια ματιά το έβγαλε εκτός!

Αλλά έχω την εντύπωση ότι την τρίχα την κάνει τριχιά ο Defecer οπουδήποτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβα τι εννοείς.

 

Εννοεί ότι δε γίνεται να έχει λάθος. Αν έχει λάθος, τότε μεταφέρουμε τη συζήτηση σε ένα συγκεκριμένο context (δε μας ενδιαφέρει αν είναι ρεαλιστικό αυτό και άλλες τέτοιες λεπτομέρειες) στο οποίο θα μπορούσε κανείς να πει πως δεν έχει λάθος.

 

Ορίστε ένας αλγόριθμος για το αν ένα έτος είναι δίσεκτο:

bool is_leap_year(int year) {
    return false;
}

Είναι προφανώς σωστός γιατί τον εφήρμοσα μόνο στην περίοδο 2013-2015.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά προσπαθείς Defecer να κάνεις πνεύμα;

Το πρόγραμμα που έδωσα αν το κάνεις εκτελέσιμο θα τρέχει με ότι χαζομάρα και να γράψεις! Και αυτό το κατάλαβες και θα επιμένεις ότι έχει θέμα το πρόγραμμα! Απλά δεν έχεις βρει λάθος μέχρι τώρα και σε καίει!

Συνέχισε γιατί μου φτιάχνεις τη διάθεση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το attention whoring να το κοιτάξεις, δεν ξέρω αν είναι από τα πράγματα που σε μικρή ηλικία τα ξεπερνάς εύκολα αλλά στα 50 μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόγραμμα που έδωσα αν το κάνεις εκτελέσιμο θα τρέχει με ότι χαζομάρα και να γράψεις!

 

 

Μία απορία... testing libraries έχεις χρησιμοποιήσει ποτέ; 

 

Π.χ. 

 

http://lmgtfy.com/?q=c+testing+framework

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετη βέβαια η ερώτηση σε αυτό το νήμα! Όπως θα είδες παραπάνω δεν έχω χρησιμοποιήσει τη C, την έχω διαβάσει μεν από τη δεκαετία του 80, αλλά δεν είχα compiler για αυτήν!

Κατανοώ το θέμα όμως, και σε άλλη θεματική ο Defacer το εξήγησε επαρκώς. Πράγματι κάνεις extend μια κλάση που θες να τεστάρεις και βάζει ουσιαστικά μια έξοδο για καταγραφή αποτελεσμάτων.

Κάτι παρόμοιο κάνω με τα δικά μου προγράμματα, αλλά δεν παίρνω κάποιο framework, γράφω απευθείας σε αρχεία ή στην οθόνη αυτό που θέλω να ελέγξω!

 

Π.χ. παλιότερα χρησιμοποιούσα Log file για να ξέρω από που διέρχεται το πρόγραμμα σε περίπτωση που γίνει λάθος. Μάλιστα έβαζα διακόπτη /τεστ στη command line για να κάνω τη χρήση του (δεν την έκανε εξ ορισμού). Άρα κατά κάποιο τρόπο είχα ένα "μισό framework". Το ενδιαφέρον εδώ είναι να ελέγχεις με διάφορες τιμές την συμπεριφορά ενός προγράμματος. Αντιλαμβάνεσαι ότι μια γλώσσα όπως και η Μ2000 έχει τεράστιο αριθμό διαφορετικών εισόδων...Παρόλα αυτά έχω κάνει το εξής. Έχω γράψει προγράμματα στόχους. Δηλαδή βασικές εισαγωγές στο πρόγραμμα για να ελέγχω αν κάτι "έσπασε". Και κάθε φορά που βρίσκω ένα λάθος φτιάχνω ένα μικρό πρόγραμμα που δείχνει αν το λάθος έχει ξεπεραστεί (τα ονομάζω steps, στην 8η έκδοση έχω περίπου 130 steps, σχεδόν όσα και τα revisions). Αν θέλω να είμαι τυπικά εντάξει, πρέπει να τρέξω όλα τα steps και να βγουν οκ!

(άμεσο σύστημα για log file έχει και η Μ2000...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ωραία όλα αυτά. 

 

Εάν μάθεις τι είναι τα testing frameworks, τι ανάγκη καλύπτουν και τα χρησιμοποιήσεις θαρρώ πως μόνος σου θα μπορέσεις να καταλάβεις τι σου λένε/λέμε σε αυτό το νήμα και τι λες εσύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε ένα απλό προγραμματάκι ήταν αυτό που ζήταγε ο OP...Μα τι λες τώρα! Δεν θέλω να καταλάβω τα πάντα! Όσα μπορώ βέβαια ναι! Αλλά μην περιμένεις ότι κάποιος πρέπει να μάθει όλο το δικό σου background για να είναι "ικανός" να σε αντιληφθεί! Σκέψου την πιθανότητα ο άλλος να έχει διαφορετικό background, αλλά να μην του στερεί την δυνατότητα να κάνει αυτό που πρέπει!

Μάλιστα αν πρόσεξες το αρχικό πρόγραμμα δεν παίρνει λέξεις με διάστημα! Αυτό δεν το είχα αντιληφθεί μέχρι που έφτιαξα το πρόγραμμα και διαπίστωσα ότι έγραφα δυο λέξεις και έβγαινε μία! Από την ενασχόλησή μου...δηλαδή έμαθα δυο πράγματα, ένα είναι περί UB, αλλά χρησιμοποίησα τη C....που αντιπαθούσα!

Πες μου σε παρακαλώ...στο θεό που πιστεύεις; Πόσα και ποια άλλα άτομα/μέλη που συμμετείχαν κέρδισαν κάτι από αυτό το νήμα;

O OP έλυσε το πρόβλημά του; Ξέρει που επακριβώς έχει λάθος; Είδε το πρόγραμμά του διορθωμένο; Δεν ασχολήθηκα να το διορθώσω επειδή σε αυτό αναφέρθηκε ο Defecer και σκέφτηκα ότι αν "χωθώ" στη δική του γραμμή θα αγανακτήσει (πράγμα που το κάνει έτσι και αλλιώς, είναι συνεχώς στην πρίζα) και επειδή έως εκείνη την ώρα...δεν ήθελα να γράψω σε C (όσοι ασχολούνται με Basic έχω την εντύπωση ότι αντιπαθούν την C).

Εγώ πάντως κέρδισα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα την προγραμματιστική σας βοήθεια.

 

Πώς θα φτιάχναμε έναν αλγόριθμο που θα έλεγε:

 

Για Χ-θέμα-φόρουμ

Τελευταίο μήνυμα πάντα από Ψ-μέλος

 

Νομίζω ότι θα βοηθούσε ιδιαίτερα στον σύγχρονο διαδικτυακό κόσμο.

 

Φυσικά, και για όσους θέλουν να το ξεπετάξουν σε ένα δευτερόλεπτο, θα ήθελα να προσέξουν και να βάλουν όλους τους παράγοντες στον αλγόριθμο, όπως για παράδειγμα ορισμό μελών που παίρνουν μέρος στην συζήτηση, πιθανά loops επανάληψης ακριβώς των ίδιων πραγμάτων κ.λπ. κ.λπ.

Αν κάποιος προσφέρει λύση που να έχει ιδιαίτερα στοιχεία μιας γλώσσας, ας αναφερθεί σε αυτά.

 

Ευχαριστώ!

 

ΥΓ. Το έβαλα σε αυτό το θέμα, αλλά αν νομίζετε ότι χρειάζεται ξεχωριστό, δικό του θέμα, μου λέτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα!

Ποιός έχει γράψει το παρακάτω...και τώρα θέλει την προγραμματιστική μας βοήθεια;

 

 

Δημοσίευση 18 Νοέμβριος 2015 - 02:54 μμ

Έχω ασχοληθεί ερασιτεχνικά πολλές φορές με τον προγραμματισμό στο παρελθόν. Λίγο basic, λίγο python, λίγο C, λίγο C#, αλλά επειδή είναι καθαρά για χόμπυ, παίζω κάποιο διάστημα και μετά το αφήνω για καιρό. Οπότε, και γνωρίζω κάποια πράγματα, και δεν γνωρίζω τίποτα σχεδόν :)

 

Block Άμεσα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...