Προς το περιεχόμενο

Τα Windows 10 βρίσκονται εγκατεστημένα σε περισσότερες από 200 εκατομμύρια συσκευές


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άνθρωποι, προς τί τα μίση και ο αλληλοσπαραγμός; Υπάρχει και το ignore. Ως απόδοση τα 10ρια είναι μια χαρά, σαφώς τα καλύτερα windows μέχρι στιγμής, αλλά έχουμε κάθε δικαίωμα να θέλουμε να ελαχιστοποιήσουμε τη διαρροή των προσωπικών μας δεδομένων. Πχ, αν εγώ έχω να διαλέξω μεταξύ δυο cloud υπηρεσιών με τα ίδια χαρακτηριστικά και δυνατότητες, θα επιλέξω αυτό που με κάνει να νιώθω περισσότερο προστατευμένος ή να το πω διαφορετικά, εκείνο που κρατάει τα προσχήματα σε σχέση με κάποιο άλλο που παραδέχεται ότι με "δίνει" φόρα παρτίδα σε "συνεργάτες" του. Το ίδιο ισχύει και για τα λειτουργικά συστήματα. Προσπαθούμε να κρατήσουμε μια ισορροπία μεταξύ των ευκολιών που οι online υπηρεσίες και η σύγχρονη ψηφιακή τεχνολογία μας παρέχουν και της διατήρησης σε ένα βαθμό την ιδιωτικότητά μας. Στη λογική αυτή, μπορεί κάποιος να διαθέτει λογαριασμό στο Facebook, αλλά δεν έχει σε κοινή θέα τις φωτογραφίες, ούτε ανεβάζει φωτογραφίες του παιδιού του. Το να αφήνεις τον "οίκο" σου ξέφραγκο αμπέλι επειδή δεν έχεις κάτι να κρύψεις (όλοι έχουμε κάτι να κρύψουμε, όχι απαραίτητα παράνομο), δεν είναι και πολύ σοφό.

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός ότι μπαίνοντας στο 2016, σε ένα site το οποίο το διαβάζουν άνθρωποι που τους ενδιαφέρουν οι καταναλωτικές τεχνολογικές εξελίξεις, κάποιοι εδώ μέσα μιλάνε για ασφάλεια προσωπικών δεδομένων και παρακολούθηση αυτών δεν ξέρω αν με κάνει να θέλω να γελάσω ή να κλάψω.

Μα αυτή τη στιγμή ότι λειτουργικό και να τρέχει ο υπολογιστής σας, το tablet σας, το κινητό σας δίνει την δυνατότητα στις εταιρείες, στις κυβερνήσεις, στον μεγάλο αδελφό,  στον Μπάμπη τον Σουγιά να σας παρακολουθεί. 
Και η παρακολούθηση μπορεί να είναι από μία απλή καταγραφή της κίνησής σας στο internet (ναι σας το χαλάω τώρα αλλά πολλές φορές τα διαφημιστικά που βλέπετε σε διάφορα μεγάλα site δεν βγαίνουν τυχαία), αλλά μέχρι και της τοποθεσίας σας (ναι και εσύ με το 3310 η μαμά κινητή τηλεφωνία ξέρει που είσαι τώρα). Με άλλα λόγια ρε μάγκες χαλαρώστε. Αν έχετε κάτι να κρύψετε αγοράστε ένα pentium 3 χωρίς internet και όπως ο George S.S. Martin γράψτε εκεί ότι γουστάρετε.

Όσον αφορά το θέμα μας, στον προσωπικό μου υπολογιστή έχω 10 και είμαι σούπερ. Στην δουλειά επειδή το pc μου είναι παλιό έχω XP και μου βγαίνει η πίστη να εγκαθιστώ προγράμματα νέα που χρειάζομαι. Όλα έχουν να κάνουν με το τι μας βολεύει καλύτερα. Και καλώς ή κακώς όσον αφορά τα λειτουργικά η προσωπική άποψη του καθενός είναι σεβαστή και αφορά τις προσωπικές του εμπειρίες. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο ενα θεμα για να δουμε ποιος την εχει μακρύτερη.Το γελοιο της ιστοριας δε, ειναι οτι αυτοι με τα 7 αρια  πιστευουν οτι παρακολουθουντε  λιγοτερο απο τους αλλους και το χρησημοποιουν μαλιστα σαν βασικο τους επειχηρημα.Ειλικρινά  φτανει το δουλεμα.......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ΙΔΙΑ services τα οποια παρακολουθουν τον χρηστη στα Windows 10, υπαρχουν και στα Windows 7 & 8/8.1, λογω των updates. Η παρακολουθηση πλεον γινεται σε ολα τα λειτουργικα και απο διαφορους browsers. Ελεος, το εχετε κανει καραμελα μερικοι. Ψαξ'τε να δειτε, εσεις με τα 7αρια οτι εχετε τα ιδια ακριβως services εγκατεστημενα στο αγιο λειτουργικο σας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα κανω την αντιθετη ερωτηση, σε οσους εβαλαν 10αρια απο 7, τι σας αρεσε τοσο πολυ ωστε να προτιμησετε τα 10 ή τι σας ελειπε στα 7;

 

 

Καλη ερωτηση. Θα σου απαντησω!

1)start Menu. Με ενα κλικ μαθαινω για 5 πραματα διαφορετικα που με ενδιαφερουν ταυτοχρονα με μια ματια.Καιρος,ειδησεις,email,ημερολογιο,WindowsCentral και φυσικα μπορω να pinαρω οσα αλλα θελω εγω.

post-249668-0-41948100-1452007265_thumb.jpg

 

2)Fast boot. Ο υπολογιστης μου ξεκιναει στο 1/3 του χρονου οπου ξεκινουσαν τα 7.

 

3)Βελτιωμενο μενου διαχειρισης εργασιων(Αναλυτικη παρουσιαση πορων), βελτιωμενο μενου file explorer καθως και βελτιωμενη μπαρα προοδου αντιγραφης.

 

4)Mobile apps. Ο καιρος και οι ειδησεις ειναι Universal Apps .Εχω βρει αρκετα apps απο το store που μου κανουν την ζωη ευκολοτερη.

 

5)Κανενα προβλημα με τα προγραμματα η παιχνιδια  που χρησιμοποιω δεν εχω συναντησει μεχρι τωρα.

 

6)Ειναι ομορφα.Οκ αν και ειναι λιγο υποκειμενικο αυτο , εχει πολλες ρυθμισεις να παιξεις για να τα φερεις στο taste σου. 

 

7)Ενσωματωση με onedrive που με βολεψε.Ενοποιηση εφαρμογων μεταξυ pc και κινητου.

 

8)Ειναι δωρεαν! οποτε , why not? τους εδωσα την ευκαιρια και δεν με απογοητευσαν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλαρώστε ρε μάγκες..

Πληρώνεστε για τέτοιο "μίσος";

 

Η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι χρησιμοποιούμε windows. Είτε η έκδοση λέγεται XP(κυρίως λόγω προγραμμάτων φυσικά) είτε λέγεται 7 είτε 10. (μάλιστα σπασμένα)

 

Προσωπικά τα 7 έχω και πιθανότατα κάποια στιγμή θα πάω στα 10. Βασικά όποτε έχω χρόνο να συμμαζέψω το χάλι στον υπολογιστή..

Απ' ότι καταλαβαίνω και από συζητήσεις με άτομα που ασχολούνται με το άθλημα, για προσωπική χρήση μια χαρά είναι και τα 10. Δεν έχουν σχέση με τα 8 που δεν ήταν τόσο desktop friendly σε σχέση με τα 7. Προφανώς θα υπάρχουν ασυμβατότητες με προγράμματα, παλιούς drivers κλπ. Ίσως λυθούν, ίσως όχι. Όπως έγινε και με τα xp-->7.

Νομίζω πιο πολύ εξαρτάται από τις εκάστοτε εταιρείες.

 

Τέλος πάντων το όλο νόημα είναι βάλτε ότι σας βολεύει. Αν σας κάνουν τα 10 καλώς. Αν όχι τα 7 υποστηρίζονται για πολλά χρόνια ακόμα οπότε όλα κομπλέ.

 

Όλα τα υπόλοιπα ούτε εμένα με ενδιαφέρουν και μάλλον ούτε εσάς. Εκτός και αν έχετε μετοχές σε κάποια από αυτές τις εταιρείες οπότε πάω πάσο.

 

Περί παρακολούθησης που γίνεται τόσος ντόρος.

Υπάρχουν κινητά αναγνώρισης δακτυλικών αποτυπωμάτων, πλέον ματιού, υπάρχει το ίντερνετ και φυσικά η μηχανή αναζήτησης της google, υπάρχει το facebook και όλες οι παρόμοιες σελίδες δικτύωσης και θεωρείτε ότι δεν ξέρουν μέχρι και πότε πάμε για χέσιμο;

Πιστεύω ότι και με τα 7 και με τα 8 και με τα 10 μια χαρά οι ενδιαφερόμενοι κάνουν τη δουλειά τους. Τα δεδομένα που θέλουν να πάρουν, τα παίρνουν. Σε κανένα δεν είμαστε προστατευμένοι. Δυστυχώς.

Μακάρι να έρθει η εποχή που θα μπορούμε να ελέγχουμε τα πάντα. Που να μην υπάρχουν κρυφά αρχειάκια, προγραμματάκια κλπ.

Θεωρώ ότι η λύση στα θέματα της παρακολούθησης είναι η πίεση. Και τις ίδιες τις εταιρείες αλλά κυρίως στις κυβερνήσεις.

Αλλά μην φτάνουμε σε αστειότητες ότι στα xp ή 7 δεν συλλέγουν δεδομένα. :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλαρώστε ρε μάγκες..

Πληρώνεστε για τέτοιο "μίσος";

 

Η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι χρησιμοποιούμε windows. Είτε η έκδοση λέγεται XP(κυρίως λόγω προγραμμάτων φυσικά) είτε λέγεται 7 είτε 10. (μάλιστα σπασμένα)

 

Προσωπικά τα 7 έχω και πιθανότατα κάποια στιγμή θα πάω στα 10. Βασικά όποτε έχω χρόνο να συμμαζέψω το χάλι στον υπολογιστή..

Απ' ότι καταλαβαίνω και από συζητήσεις με άτομα που ασχολούνται με το άθλημα, για προσωπική χρήση μια χαρά είναι και τα 10. Δεν έχουν σχέση με τα 8 που δεν ήταν τόσο desktop friendly σε σχέση με τα 7. Προφανώς θα υπάρχουν ασυμβατότητες με προγράμματα, παλιούς drivers κλπ. Ίσως λυθούν, ίσως όχι. Όπως έγινε και με τα xp-->7.

Νομίζω πιο πολύ εξαρτάται από τις εκάστοτε εταιρείες.

 

Τέλος πάντων το όλο νόημα είναι βάλτε ότι σας βολεύει. Αν σας κάνουν τα 10 καλώς. Αν όχι τα 7 υποστηρίζονται για πολλά χρόνια ακόμα οπότε όλα κομπλέ.

 

Όλα τα υπόλοιπα ούτε εμένα με ενδιαφέρουν και μάλλον ούτε εσάς. Εκτός και αν έχετε μετοχές σε κάποια από αυτές τις εταιρείες οπότε πάω πάσο.

 

Περί παρακολούθησης που γίνεται τόσος ντόρος.

Υπάρχουν κινητά αναγνώρισης δακτυλικών αποτυπωμάτων, πλέον ματιού, υπάρχει το ίντερνετ και φυσικά η μηχανή αναζήτησης της google, υπάρχει το facebook και όλες οι παρόμοιες σελίδες δικτύωσης και θεωρείτε ότι δεν ξέρουν μέχρι και πότε πάμε για χέσιμο;

Πιστεύω ότι και με τα 7 και με τα 8 και με τα 10 μια χαρά οι ενδιαφερόμενοι κάνουν τη δουλειά τους. Τα δεδομένα που θέλουν να πάρουν, τα παίρνουν. Σε κανένα δεν είμαστε προστατευμένοι. Δυστυχώς.

Μακάρι να έρθει η εποχή που θα μπορούμε να ελέγχουμε τα πάντα. Που να μην υπάρχουν κρυφά αρχειάκια, προγραμματάκια κλπ.

Θεωρώ ότι η λύση στα θέματα της παρακολούθησης είναι η πίεση. Και τις ίδιες τις εταιρείες αλλά κυρίως στις κυβερνήσεις.

Αλλά μην φτάνουμε σε αστειότητες ότι στα xp ή 7 δεν συλλέγουν δεδομένα. :)

Τα ειπες ολα, σωστος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλαρώστε ρε μάγκες..

Πληρώνεστε για τέτοιο "μίσος";

 

Η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι χρησιμοποιούμε windows. Είτε η έκδοση λέγεται XP(κυρίως λόγω προγραμμάτων φυσικά) είτε λέγεται 7 είτε 10. (μάλιστα σπασμένα)

 

Προσωπικά τα 7 έχω και πιθανότατα κάποια στιγμή θα πάω στα 10. Βασικά όποτε έχω χρόνο να συμμαζέψω το χάλι στον υπολογιστή..

Απ' ότι καταλαβαίνω και από συζητήσεις με άτομα που ασχολούνται με το άθλημα, για προσωπική χρήση μια χαρά είναι και τα 10. Δεν έχουν σχέση με τα 8 που δεν ήταν τόσο desktop friendly σε σχέση με τα 7. Προφανώς θα υπάρχουν ασυμβατότητες με προγράμματα, παλιούς drivers κλπ. Ίσως λυθούν, ίσως όχι. Όπως έγινε και με τα xp-->7.

Νομίζω πιο πολύ εξαρτάται από τις εκάστοτε εταιρείες.

 

Τέλος πάντων το όλο νόημα είναι βάλτε ότι σας βολεύει. Αν σας κάνουν τα 10 καλώς. Αν όχι τα 7 υποστηρίζονται για πολλά χρόνια ακόμα οπότε όλα κομπλέ.

 

Όλα τα υπόλοιπα ούτε εμένα με ενδιαφέρουν και μάλλον ούτε εσάς. Εκτός και αν έχετε μετοχές σε κάποια από αυτές τις εταιρείες οπότε πάω πάσο.

 

Περί παρακολούθησης που γίνεται τόσος ντόρος.

Υπάρχουν κινητά αναγνώρισης δακτυλικών αποτυπωμάτων, πλέον ματιού, υπάρχει το ίντερνετ και φυσικά η μηχανή αναζήτησης της google, υπάρχει το facebook και όλες οι παρόμοιες σελίδες δικτύωσης και θεωρείτε ότι δεν ξέρουν μέχρι και πότε πάμε για χέσιμο;

Πιστεύω ότι και με τα 7 και με τα 8 και με τα 10 μια χαρά οι ενδιαφερόμενοι κάνουν τη δουλειά τους. Τα δεδομένα που θέλουν να πάρουν, τα παίρνουν. Σε κανένα δεν είμαστε προστατευμένοι. Δυστυχώς.

Μακάρι να έρθει η εποχή που θα μπορούμε να ελέγχουμε τα πάντα. Που να μην υπάρχουν κρυφά αρχειάκια, προγραμματάκια κλπ.

Θεωρώ ότι η λύση στα θέματα της παρακολούθησης είναι η πίεση. Και τις ίδιες τις εταιρείες αλλά κυρίως στις κυβερνήσεις.

Αλλά μην φτάνουμε σε αστειότητες ότι στα xp ή 7 δεν συλλέγουν δεδομένα. :)

ακριβως τα πες ολα μπραβο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση έχουν όλες αυτές οι online υπηρεσίες που παρακολουθούν τι κάνει ο καθείς με την συμπεριφορά ενός OS σε θέματα privacy?

Απλό είναι,πο@τσα != βούρτσα

 

ΥΓ: Μόλις έμαθα οτι είσαι τεχνολογικά "αλφαλβητος" αν δε σε νοιάζει το privacy και τεχνολογικά αναλφαβητος αν σε νοιαζει.

 

Μπράβο ρε insomnia

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ιδιωτικότητα, η προστασία των προσωπικών μου δεδομένων και κυρίως η ασφάλεια είναι ενας απο τους πολλούς λόγους που δεν αλλάζω τα XP με τίποτα!!!! (Και φυσικά για κανέναν λόγο δεν κάνω windows updates...Είναι άχρηστα και το μόνο που κάνουν είναι να επιβαρύνουν το σύστημα)

 

Αρχαιολογία ή κακό trolling?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ξανά το ίδιο σχεδόν άρθρο,,, ξανά και σχεδόν το ίδιο σχόλιο...

 

Ας βάλουν όσοι θέλουν τα 10... Εγώ δεν τα βάζω γιατί συλλέγουν μανιακά προσωπικά δεδομένα (απαντήσεις του τύπου "τι έχεις να κρύψεις", "γιατί δε βάζεις τα 10 ενώ έχεις smartphone", "στο google μπαίνεις;" κ.λπ θα θεωρηθούν ανόητες μετά από τόσες φορές που έχουν απαντηθεί και δε θα απαντηθούν καθόλου...), έχουν το δικαίωμα να απεγκαθιστούν ότι πρόγραμμα γουστάρουν, η εταιρεία σταμάτησε να εκδίδει changelogs των ενημερώσεων και στην τελική δεν θα αυξήσουν την παραγωγικότητα μου...

 

Και όχι μόνο θα μείνω στα 7, αλλά εκεί που έτρεχα τα 7 και σε Virtual το Debian, τώρα σιγά σιγά πάω για το αντίθετο.... να τρέχω το Debian και σε Virtual τα 7 μιας και δυστυχώς ακόμα υπάρχουν μερικά προγράμματα που με κρατάνε από οριστική μετάβαση σε Linux.....

Είναι εξαιρετικά ανησυχητικό το γεγονός ότι αν πεις οτιδήποτε επικριτικό εναντίων των Win10 αυτομάτως βαπτίζεσαι hater. Στην ουσία το πρόβλημα με τα 10 είναι ότι ο χρήστης εκχωρεί με τον πλέον επίσημο τρόπο όλα τα δικαιώματα του πάνω στο software και στα αρχεία που έχει στο PC σε μια ιδιωτική εταιρία, χωρίς να ανοίξει μύτη. Τόσες εργατοώρες αφιερωμένες πάνω στην ασφάλεια των δεδομένων απλώς πάνε στο βρόντο, και είμαι 100% σίγουρος ότι πριν από 10 χρόνια οι χρήστες δεν θα συναινούσαν σε αυτό. Θυμηθείτε πόση φασαρία έγινε με το rootkit της sony στα mp3 κάτι που σήμερα μάλλον θα μας φαινόταν νορμάλ και δεν θα υπήρχε καμία αντίδραση.

 

Δεν υπάρχει καμία έννοια ιδιωτικότητας και δικαιωμάτων πλέον ειδικά στο ιντερνετ και τα proprietary λογισμικα. Το πρόβλημα δεν είναι συναισθηματικού τύπου αλλά έχει να κάνει με βασικά δικαιώματα τα οποία, όπως φαίνεται, δεν υπάρχουν στον ψηφιακό κόσμο. Εκεί θα παίζουν μόνο μονοπωλιακού τύπου συμφέροντα εις βάρος του δημοσίου συμφέροντος, της κοινωνίας και της ανθρώπινης δημιουργικότητας εν γένει. Αυτό ήταν λίγο-πολύ αναμενόμενο έτσι κι αλλιώς, αυτό που είναι τραγικό είναι ότι γίνεται όχι μόνο με την ανοχή, άλλα και την ενθουσιώδη συμμετοχή του απλού κόσμου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με απλα λογια:

 

Απο Windows 3.1 μεχρι Windows 7 = Λιγοτερη παρακολουθηση προσωπικων δεδομενων (βεβαια και η απροσεξια στο τι κατεβαζουμε)

 

Windows 10 = Μεγαλυτερη πιθανοτητα παρακολουθησης ,τζαμπα ειναι ναι μεν αλλα μας χρησιμοποιουν εμας,σκεφτειτε οτι τιποτα δεν ειναι δωρεαν οπότε ολο και κατι κρυφο υπαρχει γιατι υπαρχει ένα συμφερον για ολα αυτα.

 

Λογικο τα Windows 10 να εχει βαπτιστει Hater γιατι πρωτη φορα βλεπει κανεις ενα τετοιο αρθρο με τιτλο "Τα Windows 10 παρακολουθούν (και καταγράφουν τα πάντα)"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι και εσυ σαν τον αλλο μαλλον που δεν κανει update ,διαφορετικα η κοιμασε ορθιος η μας δουλευεις ασχημα.Βαλε τα 3 1 να εισαι ασφαλης ειναι και ελαφρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...