Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση για Tablet της κινέζικης αγοράς


Prof_Chaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είχα πει πριν κάμποσο καιρό ότι θα κάνω ένα mini review του Teclast x98 plus win10 που έχω πάρει αλλά δεν έκατσα ποτέ να το κάνω και το είχα τύψεις γιατί στο τότε σχόλιο έκανα λόγο για την όχι τόσο καλή οθόνη του (όσο αφορά την αφή, όχι την ανάλυση/χρώματα). Λοιπόν, στο techtablets βρήκα την λύση η οποία το κάνει ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ εργαλείο.. Ειδικά με το original keyboard που έχω πάρει βλέπω τη γυναίκα μου και το χρησιμοποιεί και το χαίρομαι πραγματικά. Οπότε επειδή η λύση έχει να κάνει με τα windows10 και όχι τη συσκευή αν κανείς δεν είναι ευχαριστημένος με το πόσο ευαίσθητη είναι η αφή του τάμπλετ του, ας κάνει μια βόλτα από το εκεί thread.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 275
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είχα πει πριν κάμποσο καιρό ότι θα κάνω ένα mini review του Teclast x98 plus win10 που έχω πάρει αλλά δεν έκατσα ποτέ να το κάνω και το είχα τύψεις γιατί στο τότε σχόλιο έκανα λόγο για την όχι τόσο καλή οθόνη του (όσο αφορά την αφή, όχι την ανάλυση/χρώματα). Λοιπόν, στο techtablets βρήκα την λύση η οποία το κάνει ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ εργαλείο.. Ειδικά με το original keyboard που έχω πάρει βλέπω τη γυναίκα μου και το χρησιμοποιεί και το χαίρομαι πραγματικά. Οπότε επειδή η λύση έχει να κάνει με τα windows10 και όχι τη συσκευή αν κανείς δεν είναι ευχαριστημένος με το πόσο ευαίσθητη είναι η αφή του τάμπλετ του, ας κάνει μια βόλτα από το εκεί thread.

Ωραιος!

Κατσε να το βαλουμε και εδω να φανει για το τι μιλας.

 

Ουσιαστικα σου λενε οτι εχει προβλημα η προβλεψη του Touch (δεν κεντραρει καλα) και πρεπει να μπεις στην Registry και να την γαργαλισεις

 

Βημα 1: Οταν ειναι στην επιφανεια εργασιας πατα το κουμπι των Windows+R για να μπεις στο παραθυρο του Run

Βημα 2: Στο παραθυρο που ανοιξε γραψε Regedit και πατα ΟΚ.Θα σου βγαλει ενα Pop Up παραθυρο του UAC εκει πατα Ναι

Βημα 3: Αφου μπεις στον Registry Editor ακολουθησε αυτη την διαδρομη ανοιγοντας με την σειρα αυτους τους φακελους HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\TouchPrediction (μπορεις να κανεις και αναζητηση με Ctrl+F αλλα ειναι πιο γρηγορο με το χερι).

Βημα 4: Αφου εισαι σε αυτον τον φακελο,δεξια θα σου εχει 3 αρχεια (Latency,SampleTime,UseHWTimeStamp)

Βημα 5:Κανεις διπλο κλικ στο Latency  και στα δεδομενα τιμης που ειναι 8 απο την μανα του το κανεις 2 και μετα ΟΚ

Βημα 6: Κανεις μετα διπλο κλικ στο Sample Time οπως πριν και αλλαζεις παλι την τιμη απο 8 σε 2 και μετα ΟΚ

Βημα 7: Κλεισε ολα τα ανοιχτα παραθυρα/προγραμματα που εχεις και κανε επαννεκινηση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα  παιδια  ,ειμαι στην αναζητηση ενος tablet για χρηση browsing,skype και messenger μεχρι τα 100 ευρω.Σκοπευα να παρω ενα  lenovo αλλα μου κινησαν το ενδιαφερον τα chuwi vi8 και  tecalst x80.

Μιας που δεν εχω καμια εμπειρια με κινεζικα ποιο θεωρειται εσεις καλυτερο και με  εγγυησεις τι γινεται ,απλα να ελπιζω να μου βγει καλο?

Επισης αν μπορειται να μου προτιενεται κανα καλο μαγαζι.

Ευχαριστω.

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1) Τελικά υπάρχει κάτι καλύτερο απο το x98 ?

Ρωτάω για κάτι σε ίδια αναλογία οθόνης, και οχι απαραίτητα διαστάσεις.

2) Εχει βγει κάτι σε αναλογίες 3:2 εκτός απο το hi12

3) Περιμένουμε κάτι καινούργιο στις παραπάνω κατηγορίες?

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

θέλω να πάρω ένα bluetooth keyboard και έχω δει τα ακόλουθα
1. http://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_32670.html σε αυτή την σελίδα το αναφέρει ως bluetooth 3.0 ενώ σε άλλη καταχώριση για συγκεκριμένο tablet το αναφέρει ως bluetooth 4.0 (http://www.gearbest.com/tablet-accessories/pp_312000.html) 

2. http://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_281300.html

έχει κανείς εμπειρία από κάποιο από τα παραπάνω ή κάποια άλλη πρόταση. το tablet είναι 8" .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα μια μικρή βοήθεια για επιλογή ταμπλέτας γύρω στα 150 ευρώ. Σαν καλύτερη λύση βρήκα το teclast x98 air II. Υπάρχει κάτι καλύτερο στα λεφτά του? Δεν έχω τρελές απαιτήσεις. Σερφάρισμα κ μερικές εφαρμογές word excel και ταινίες. Απλά έχω μπερδευτεί με τόσα μοντέλα που βλέπω στα κινέζικα σαιτ κ δεν ξέρω ποιο είναι πιο σύγχρονο κ πιο καλό. 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόσφατα πήρα την Cube i7 Stylus (Core M, SSD, Pressure Sensitive Stylus) κι ενώ είμαι πολύ ευχαριστημένος από κάθε άποψη ως προς τη συμπεριφορά, τις επιδόσεις κτλ, εντούτοις η 16:9 οθόνη στις 10.6" μου φαίνεται περιοριστική.

 

Οπότε σκέφτομαι να τη πουλήσω περιμένοντας κάτι αντίστοιχο σε προδιαγραφές, αλλά με αναλογία οθόνης 3:2 ή τουλάχιστον 16:10 στις 12" ίντσες...

...δυστυχώς η Teclast x3 Pro έχει κι αυτή αναλογία 16:9, ενώ η Cube i9 που έχει αναλογία 16:10 δεν υποστηρίζει Stylus που έχω αποφασίσει ότι θα μου χρησιμεύσει για σημειώσεις στο OneNote.

 

Η ταμπλέτα μου παρουσίασε πρόωρη αλλά μικρή φθορά στη μπαταρία και από το Banggood προσφερθηκαν να μου την αντικαταστήσουν...οπότε περιμένω να μου στείλουν τη καινούρια ταμπλέτα όπου νά'ναι.

 

Σκέφτομαι λοιπόν να τη πουλήσω και να μαζέψω λίγα παραπάνω περιμένοντας κάποιο νέο μοντέλο και προσφορά μέχρι τον επόμενη γύρο προσφορών Νοεμβρίου-Δεκεμβρίου.

 

[..]

 

 

Δεν το έβαλα κατευθείαν στις αγγελίες γιατί δεν το έχω αποφασίσει 100% ακόμη, αν υπάρχει ενδιαφέρον όμως διευκολύνομαι κι εγώ στην απόφασή μου.

Επεξ/σία από Gi0
Διαγραφη πωλησης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια, μια ερωτηση, αν παραγγειλω το http://www.geekbuying.com/item/-Spain-Stock-CHUWI-Hi12-12-inch-Dual-OS-Windows10---Android5-1-4GB-64GB-2in1-Ultrabook-Tablet-PC-Intel-Cherry-Trail-Z8300-Quad-Core-1-84GHz-IPS-2160-1440-HDMI---Gray-365876.html που το εχει στο es warehouse δε υπαρχει κυνδινος για τελονειο ετσι?

Και επισης αν ξερει καποιος το καταστημα αν ειναι αξιοπιστο!

Επεξ/σία από spyros4776
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια, μια ερωτηση, αν παραγγειλω το http://www.geekbuying.com/item/-Spain-Stock-CHUWI-Hi12-12-inch-Dual-OS-Windows10---Android5-1-4GB-64GB-2in1-Ultrabook-Tablet-PC-Intel-Cherry-Trail-Z8300-Quad-Core-1-84GHz-IPS-2160-1440-HDMI---Gray-365876.html που το εχει στο es warehouse δε υπαρχει κυνδινος για τελονειο ετσι?

Και επισης αν ξερει καποιος το καταστημα αν ειναι αξιοπιστο!

Αφού είναι από την ισπανική αποθήκη του Geekbuying, όχι φυσικά. Ναι μια χαρά έμπιστο είναι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω 177 ευρώ στο  paypal. Θέλω να αγοράσω ενα value for money κινέζικο τάμπλετ αλλά έχω μπερδευτεί με τα πολλά μοντέλα που κυκλοφορουν κ δεν μπορώ να αποφασίσω. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια? ΤΟ θέλω για σερφάρισμα, email κ καμιά ταινιούλα. Δε με ενδιαφέρει να σκίζει απο επιδόσεις αλλά να μ  κρατήσει αξιοπρεπώς κανα 2 χρονια. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γεια χαρά σε όλους, 

μόλις παρέλαβα το teclast x80 plus για έναν φίλο μου. 

Αρχικά, η οθόνη στις γωνίες πατάει αλλού για αλλού. Επίσης Μπήκα στο android και δεν δουλεύει το guroscope και στην έτσι όπως έχει κάτσει δεν ακούει την πάνω μεριά. Επίσης δεν μου δίνει την επιλογή για να διαλέξω OS στην αρχή πλέον, μπαίνει μόνο στο dual boot. 

Μπήκα στον bootload ώστε να μπω recovery να κάνω hard reset και δεν μπαίνει σε recovery. Κάθετε στο android ανθρωπάκι πόση ώρα και γράφει μια κινέζικη λέξη από κάτω... και έπειτα μπαίνει πάλι στο android.

Τέλος, έχει μια μικρή γραμμή ανάμεσα στο lcd screen και στο digitizer.

ΤΙ να κάνω στην συνέχεια? 

Χρεώθηκα κιόλας στον φίλο μου.... 

Επεξ/σία από p_under
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

​Συγχωρήστε μου παρακαλώ το λίγο offtopic.

 

Παίδες, υπάρχει κανείς που να ενδιαφέρεται για παρελκόμενα της ταμπλέτας Cube i9?

 

- το πληκτρολόγιο CDK07 της ταμπλέτας Cube i9 καίνουριο; (συνδέθηκε το πολύ 1 ώρα για δοκιμή και δεν χρησιμοποιήθηκε ούτε μισάωρο),

- αλλά και για δύο μαύρες δερμάτινες θήκες για τη ταμπλέτα, αυτήν κι αυτήν

- αλλά και για tempered glass

 

 

Με έχουν ταλαιπωρήσει απίστευτα από Banggood...αγόρασα τη ταμπλέτα στις 16 Ιουνίου κι έκτοτε μου έχουν στείλει 3 προβληματικές ταμπλέτες.

- μια με πρόβλημα στην οθόνη

- μια χρησιμοποιημένη και βαριά φθαρμένη (δεν ντράπηκαν)

- μια με χαλασμένο ηχείο και MicroSD

 

Συνεννοήθηκα να την επιστρέψω πάλι για αντικατάσταση, αλλά έχω απελπιστεί...δεν ελπίζω να λάβω ποτέ μια λειτουργική, καινούρια ταμπλέτα...

 

Αν λοιπόν βρεθεί κάποιος έχει τη ταμπλέτα και που θα ήθελε τα παρελκόμενα, να τη γύριζα για επιστροφή χρημάτων να τελείωνα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά, τι γνώμη έχετε για αυτό;
Cube iWork11 Ultrabook στα 170 USD (email offer);

 

Και, εκ πείρας όσων έχουν αγοράσει κάτι παρόμοιο (σε όγκο) κ σε τέτοια τιμή:
Πόσο κ@@όφαρδος πρέπει να είμαι, για να μην πληρώσω τελωνείο;

 

[το ακριβότερο που έχω αγοράσει εγώ από Κίνα ήταν ένα τηλέφωνο Xiaomi γύρω στα 130 USD, για το οποίο και δεν πλήρωσα τίποτα για δασμούς / ΦΠΑ.
Α, και έχω διαβάσει τη θεωρία μου εδώ ]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...