Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση για Tablet της κινέζικης αγοράς


Prof_Chaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 275
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους.

 

Υπάρχει κάποια κινεζιά, όσο πιο αξιόπιστη και απροβλημάτιστη γίνεται γύρω στα 150 (max 175) ευρώ από ευρωπαική αποθήκη?

Επεξ/σία από Deathmace
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Ψάχνοντας κι εγώ για ένα αξιοπρεπές tablet, κατέληξα στο Chuwi Hibook Pro 10", για το οποίο βλέπω καλά χαρακτηριστικά, αλλά επειδή δεν έχω πολύ "βαθιές" γνώσεις, όπως αρκετοί εδώ μέσα, είπα να ζητήσω και την γνώμη σας.

Πως το βλέπετε?

Έχει κάποιο σημαντικό μειονέκτημα που θα πρέπει να προσέξω?

Και αν ναι, τι άλλο θα προτείνατε σε αυτά τα χρήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους.

 

Υπάρχει κάποια κινεζιά, όσο πιο αξιόπιστη και απροβλημάτιστη γίνεται γύρω στα 150 (max 175) ευρώ από ευρωπαική αποθήκη?

Για αξιόπιστο και ποιοτικό κινεζικό θα λεγα xiaomi mipad 1&2 αλλά δεν ξέρω ποσο έχει απο ευρωπαϊκή αποθήκη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

 

Ψάχνοντας κι εγώ για ένα αξιοπρεπές tablet, κατέληξα στο Chuwi Hibook Pro 10", για το οποίο βλέπω καλά χαρακτηριστικά, αλλά επειδή δεν έχω πολύ "βαθιές" γνώσεις, όπως αρκετοί εδώ μέσα, είπα να ζητήσω και την γνώμη σας.

Πως το βλέπετε?

Έχει κάποιο σημαντικό μειονέκτημα που θα πρέπει να προσέξω?

Και αν ναι, τι άλλο θα προτείνατε σε αυτά τα χρήματα?

Επειδή το κοιτουσα και εγώ διαβασα ότι έχει τα θεματάκια του. Κυριως το προβλημα που αναφέρουν οι περισσότεροι είναι ότι ο επεξεργαστής δεν μπορεί να αντεπεξέλθει στις απαιτήσεις της οθονης με αποτέλεσμα πολλα λαγκαρισματα και κολλήματα. Ισως διορθωθούν με κάποιο update όμως. Σε καθε περίπτωση θα κοιτουσα να το πάρω από καποιο άλλο κατάστημα, εκτος και αν ξέρεις οτι είναι αξιόπιστο. Εγω είχα καταλήξει σε αυτό, το cube iWork 10, http://www.banggood.com/Original-Box-Cube-Iwork10-Ultimate-64GB-Intel-Atom-x5-Z8300-Quad-Core-10_1-Inch-Dual-OS-Tablet-p-1082812.html?rmmds=search για το οποίο δεν έχουν ακουστεί παράπονα και βγαίνει με το κουπόνι που δίνει στη σελίδα γύρω στα 136€. Τελικά πήρα και αναμενω το teclast tbook 16pro λόγω ιντσών, άντε να δουμε τι θα δούμε. Επεξ/σία από zananiro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το cube iwork 10 έχει gps?

 

 

οχι.

 

Και σαν χρηστης 6μηνου θα πω οτι ειμαι υπερευχαριστημενος.

Παταει γκαζια και σε win και σε android.

 

Τα μειον του:

- ο ηχος ειναι μετριος, καλος αλλα χαμηλος. Αμα το θελετε για youtube η ισως για παιχνιδια που θελουν καλο ηχο μαλλον δεν κανει.

- Η φωτο μηχ, ειναι καλη - τυπικη χωρις απαιτησεις. Κανει για skype αλλα μεχρι εκει.

 

Γενικα για οσους ψαχνουν να παρουν κινεζικο ταμπλετ, πρεπει να προσεχουν τα εξης:

 

1. Τι επισημη υποστηριξη υπαρχει? καλα ολα τα μηχανηματα αλλα αμα κρασαρει υπαρχει ρομ για να επανελθει?

2. Βαλτε τι ταβανι χρηματων εχετε στη τσεπη για ξοδεμα και ποσες ιντσες θελετε οπωσδηποτε.

3. Αρχιστε να καταγραφετε τα must που πρεπει να εχει οπωσδηποτε.

4. Τελος αρχιστε να καταληγετε με επιλογες προς τα κατω αφου βρειτε 2-3 μοντελα που τηρουν τις παραπανω προδιαγραφες.

 

Εγω κατεληξα στο iwork 10 για 5 λογους:

 

1. ηταν 10 κατι ιντσες.

2. ειχε 4-64 ραμ - ρομ

3. ειχε καλο - δυνατο επεξεργαστη

4. ειναι active stylus και μπορεις μεχρι και να ζωγραφισεις.

5. Τελος επεσε κατω απο τα 150 ευρω οταν εψαχνα.

 

Με ολες αυτες τις επιλογες κατεληξα στο cube.

Μεχρι σημερα παει πανικος, του κωτσαρα και μια tf card και ειμαι κομπλε.

(η tf card ειναι απαραιτητη μιας και ο χωρος ειναι κατι που χωλαινουν αυτα τα μηχανηματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έχουν διπλό λειτουργικό, το πρόβλημα του χώρου είναι αρκετά μεγάλο...

 

...αν το Chuwi Hi12 υποστήριζε stylus στην Windows μόνο εκδοχή του, όπου και ο διαθέσιμος αποθηκευτικός χώρος θα ήταν μεγαλύτερος, θα το είχα τσιμπήσει ως τώρα ως ταμπλέτα χαμηλων επιδόσεων/αναγνωστήρι μου (μιας κι έχει και υψηλή αυτονομία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγω κατεληξα στο iwork 10 για 5 λογους:

 

1. ηταν 10 κατι ιντσες.

2. ειχε 4-64 ραμ - ρομ

3. ειχε καλο - δυνατο επεξεργαστη

4. ειναι active stylus και μπορεις μεχρι και να ζωγραφισεις.

5. Τελος επεσε κατω απο τα 150 ευρω οταν εψαχνα.

 

Με ολες αυτες τις επιλογες κατεληξα στο cube.

Μεχρι σημερα παει πανικος, του κωτσαρα και μια tf card και ειμαι κομπλε.

(η tf card ειναι απαραιτητη μιας και ο χωρος ειναι κατι που χωλαινουν αυτα τα μηχανηματα)

 

 

Ποιο active stylus επέλεξες και δούλεψε? Από όσο ξέρω εγώ δεν είναι πραγματικά Active Stylus....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιο active stylus επέλεξες και δούλεψε? Από όσο ξέρω εγώ δεν είναι πραγματικά Active Stylus....

 

τι εννοεις οτι δεν ειναι πραγματικα active?

 

Cube_iWork10_Ultimate_22.jpg

 

 

Active Stylus: (Optional)  

The Cube iWork10 Ultimate, does in fact, support a proper active stylus with 256 pressure levels similar to that of the Dell active stylus used on the Venue 11 tablets.

http://techtablets.com/cube-iwork10-ultimate/review/

 

και για πενακι αγοραζεις αυτο

http://www.everbuying.net/product1175564.html

το ειχα παρει προ 6μηνου 15 ευρω.

 

 

και απο εδω κατεβαζεις ROM αν τυχον χρειαστει.

http://www.cube-tablet.com/download/

 

 

 

 

edit:

και δυο σκιτσακια αν και απο ζωγραφικη ειμαι σκραπας

 

με το fresh paint 

i7bYrN0.jpg

 

και με το autodesk

 

LfVM9ya.jpg

 

προσεξτε οτι στο δευτερο σκιτσο στα σχηματα εχω ακησει διαφορετικη πιεση με αποτελεσμα να σκουραινουν οι γραμμες, αυτο σημαινει το 256 τονους πιεσης.

 

 

Οπως και να εχει, εγω δεν σκιτσαρω καθολου το πηρα για να κραταω σημειωσεις σε PDF και χρησιμοποιω το XODO το οποιο ειναι free και αψογο για την δουλεια που το θελω.

Τελος κρισιμο για μενα ηταν να βγαζει 5 ωρες συνεχης επεξργασιας PDF χωρις φορτιση.

Επεξ/σία από tornado
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το πήρα όταν πρωτοβγήκε και τότε το μόνο διαθέσιμο stylus ήταν μια βλακεία με έναν πλακέ δίσκο για μύτη... το πήρα και ήταν μια σκέτη αποτυχία... από όσα διάβασα τότε δεν υπήρχε πραγματικό stylus διαθέσιμο και το παράτησα... προφανώς βγήκε αρκετά αργότερα. Ευχαριστώ, θα χτυπήσω ένα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εννοεις ενα που το ειχαν 4-5 ευρω, το εχω και εγω και καπου το εχω καταχωνιασμενο...

Μαλιστα αν το θελει κανεις του το κανω δωρο ;)

Το συγκεκριμενο της Chuwi ειναι απλα συμβατο, οχι το δικο του ομως.

Ψαξτο ομως που θα το αγορασεις γιατι απο οτι ειδα το ακριβηναν, ισως καπου αλλου το εχουν πιο φτηνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν εννοεις ενα που το ειχαν 4-5 ευρω, το εχω και εγω και καπου το εχω καταχωνιασμενο...

Μαλιστα αν το θελει κανεις του το κανω δωρο ;)

Το συγκεκριμενο της Chuwi ειναι απλα συμβατο, οχι το δικο του ομως.

Ψαξτο ομως που θα το αγορασεις γιατι απο οτι ειδα το ακριβηναν, ισως καπου αλλου το εχουν πιο φτηνο.

 

$4.27 το είχα πάρει, οπότε μάλλον το ίδιο λέμε... μετά από την φόλα που έφαγα δεν το έψαξα παραπάνω... έτσι κι αλλιώς η γυναίκα μου (εκείνη το δουλεύει) δεν είχε και πολύ όρεξη για στυλό, απλά είπα να το δοκιμάσω...

 

Αν λύναμε και το πρόβλημα με τον χαμηλό ήχο στα Windows θα ήμουν πολύ χαρούμενος...

 

 

Επίσης μόλις είδα ότι το δικό μου είναι το Cube iWork 10 Flagship και όχι το Ultimate (ίδια είναι)... υπάρχει το ενδεχόμενο να μην παίζει το stylus με το δικό μου... 

Επεξ/σία από karasardelis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω flagship παντως...

 

Τωρα για τον ηχο αμα παιζει καλυτερα στα android, τοτε ισως αν βγουν αλλοι drivers στα windows να στρωσει.

Παντως μην πειραματιζεσαι πολυ, γιατι ξερεις αυτα ειναι ευθραστα στα λειτουργικα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω flagship παντως...

 

Τωρα για τον ηχο αμα παιζει καλυτερα στα android, τοτε ισως αν βγουν αλλοι drivers στα windows να στρωσει.

Παντως μην πειραματιζεσαι πολυ, γιατι ξερεις αυτα ειναι ευθραστα στα λειτουργικα τους.

 

Αν παίζει σε flagship θα το πάρω το στυλό... ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...