Προς το περιεχόμενο

Το Blade Stealth Ultrabook της Razer σας επιτρέπει να έχετε και την “GPU” σας μαζί!


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To έχω πρωτοδεί στο Sony Vaio Z μου αλλά με άθλια υλοποίηση με μία ακόμα λάπτοπ κάρτα γραφικών στο εξωτερικό module. Βέβαια ήταν λεπτό σα φλύδα και έπαιζε και dvd/bluray(ανάλογα την έκδοση του module).

 

Ωραίο ότι βρίσκει συνεχιστές η ιδέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά πες ότι κουβαλάς την αρχικουμούτσα μαζί σου και παίζεις κανένα game σε καφετέρια,έξω και σε κοιτάνε όλοι σαν εξωγήινο......σε 12.5" ? τι θα παίξεις σε τέτοια ανάλυση,εγώ δεν κάθομαι να παίξω σε 15" οθόνη και θα παίξω στην δωδεκάρα ? έλεος επίσης ναι με αστρονομική ανάλυση θα παίζεις τα παιχνίδια ! 

 

Να αντιπροτίνω μια λύση. Με 250ε μπορεί κάποιος να αγοράσει ένα λαπτοπ μεταχειρισμένο με i5 επεξεργαστή 2ης η 3ης γενιας αμα είναι τυχερός. Με 30ε παιρνεις εναν αντάπτορα cardbus σε pci-e και βάζεις όποια κάρτα θές, αρκεί να πιάνουν λίγο τα χέρια σου. Δειτε 

αυτό είναι πιο μη-φορητό και απο σταθερό που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Intel® HD Graphics 520 έχει το Ultrabook.

 

τερμα μουφα καρτα δεν μπορει να παιξει τιποτα σχεδον αρα χωρις την εξωτερικη καρτα γραφικων δεν μπορεις να παιξεις παιχνιδια.

εγω θα διαλεγα κατι απο msi η alienware που και εχουν μια καλη φορητη (Nvidia 970M) και εχουν και υποστιρηξη εξωτερικης καρτας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη τι εκανε εδω η razer, πηρε ενα desktop και το εσπασε στα τρια, να εδω ενα κουτι m-itx με desktop καρτα γραφικων και τροφοδοτικο, εδω ενα ultrabook με διπυρηνο επεξεργαστη και μικρη οθονη και τεραστια αναλυση και πισω το 30αρι το monitor. Στα υπερ παιρνεις το ultrabook μαζι σου, στα μειον ο διπυρηνος mobile επεξεργαστης και τα πολλα λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα η είδηση είναι οι δυνατότητες του thunderbolt 3. Αναμένω αντίστοιχη υλοποίηση από την Apple , που ως γνωστόν τα μηχανήματα της δεν έχουν επιλογές αναβάθμισης. Ένας iMac με μια εξωτερική κάρτα γραφικών θα έλεγε πολυ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα η είδηση είναι οι δυνατότητες του thunderbolt 3. Αναμένω αντίστοιχη υλοποίηση από την Apple , που ως γνωστόν τα μηχανήματα της δεν έχουν επιλογές αναβάθμισης. Ένας iMac με μια εξωτερική κάρτα γραφικών θα έλεγε πολυ...

εκεί ναι υπάρχει χρησιμότητα τέτοιας δυνατότητας,εκτός απο gpu να βάλεις και cpu cores σε κάρτα για rendering και βαριές δουλειές στον επαγγελματικό χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκεί ναι υπάρχει χρησιμότητα τέτοιας δυνατότητας,εκτός απο gpu να βάλεις και cpu cores σε κάρτα για rendering και βαριές δουλειές στον επαγγελματικό χώρο.

Θα πρέπει να βγουν και οι αντίστοιχοι drivers φυσικά. Ελπίζω οι εταιρίες( nvidia, amd ) να πιέσουν την Apple να το υποστηρίξει.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω αν δεν θές να κουβαλάς την κουμούτσα ή απλά θες να το πάρεις στο κρεβάτι να παίξεις κλπ με τι gpu θα παίζεις.? Ti gpu έχει μέσα.?

Intel® HD Graphics 520

http://www.razerzone.com/gaming-systems/razer-blade-stealth

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λίγο περίεργο μου φενεται.gaming laptop παίρνεις όταν θέλεις να μετακινησε μαζί του εύκολα....δηλαδη σου δινει 12 ιντσών οθόνη για να είναι μικρό και βολικό και σου πλασάρει διπλα την κεντρική μονάδα η τέλος πάντων το κουτί αυτό που έχει το διπλό μέγεθος.και για το βάρος....?είναι που θα είναι το κουτί βαρύ αν βάλεις και ένα θηρίο 980 ti χαιρετα μας στον πλάτανο.ααααα και κατι ακόμη 980 ti για 12 ιντσών οθόνη? Και μόνο που το προτείνεται έλεος

 

Το concept με την εξωτερικη GPU υπηρχε και ως ιδιοκατασκευη. Ψαξε στο ιντερνετ με τον ορο 'Laptop eGPU'. Οποιος ειχε Thunderbolt θυρα μπορουσε να συνδεσει πακετο ενα deskstop τροφοδοτικο + desktop καρτα γραφικων με εναν φτηνο ανταπτορα που πουλανε στο ιντερνετ και να εχει φοβερη αποδοση στα παιχνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα η είδηση είναι οι δυνατότητες του thunderbolt 3. Αναμένω αντίστοιχη υλοποίηση από την Apple , που ως γνωστόν τα μηχανήματα της δεν έχουν επιλογές αναβάθμισης. Ένας iMac με μια εξωτερική κάρτα γραφικών θα έλεγε πολυ...

Οι iMac που εχουν Thunderbolt παιρνουν εξωτερικη καρτα με ιδιοκατασκευη. Ψαξε τον ορο 'Laptop eGPU'.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα η είδηση είναι οι δυνατότητες του thunderbolt 3. Αναμένω αντίστοιχη υλοποίηση από την Apple , που ως γνωστόν τα μηχανήματα της δεν έχουν επιλογές αναβάθμισης. Ένας iMac με μια εξωτερική κάρτα γραφικών θα έλεγε πολυ...

Υπάρχουν τέτοιες λύσεις (ακόμα και SLI) εδώ και χρόνια αλλά από άλλους κατασκευαστές. :)

 

πχ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Σε κανα χρονο θελω να παρω καινουριο gaming pc.
2) Eιμαι στη φαση που σκεφτομαι οτι ειναι λιγο περιορισμος να εχω μια κουμουτσα στο γραφειο μου, εστω και σε microATX.
3) Επισης επεξεργαζομαι τις διαφορες λυσεις για να χρησιμοποιω το gaming pc ΚΑΙ στο σαλονι με τον βιντεοπροβολεα μου.
4) Τελος συμπτωματικα θελω και ενα 12αρι ultrabook να το παιρνω παντου ή να βλεπω ταινιες στο κρεβατι , γτ νιωθω πλεον οι λυσεις των ταμπλετ δεν με καλυπτουν.
 

Για ολα τα παραπανω προφανως υπαρχουν πολλοι συνδυασμοι λυσεων. Η συγκεκριμενη προταση ομως κατι μου λεει οτι με καλυπτει με τον καλυτερο τροπο. Και προφανως η προταση αυτη απευθυνεται σε πελατες στην ιδια φαση με μενα και οχι καποιον που θελει ενα φορητο 12αρι gaming laptop...

 

Μοναδικο μειον ισως ο CPU και η RAM (αν δεν επεκτεινεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Το dock, εξαιρετικη προταση. Αμα δε συνεργαζεται και με αλλα λαπτοπ, θα ειναι μια εξαιρετικα ολοκληρωμενη προταση. Και προφανως ειναι απειρως πιο πρακτικο απο το να παρεις σταθερο αμα εχεις καλο λαπτοπ και εξωτερικη οθονη. 

 

  Οι λυσεις που προταθηκαν για εξωτερικες καρτες γραφικων, με τα τροφοδοτικα σκορπια στα γραφεια δεν ειναι σοβαρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...