Προς το περιεχόμενο

Smart fortwo θερμοκρασια


alex_kwn11

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια εχω το smart fortwo το πρωτο μοντελο και το πηρα πριν λιγο καιρο μεταχηρησμενο ομως μου ειπε αυτος οτι μολις το βαζω μπρος να το αφηνω να ζεστενεται 10 λεπτα περιπου μεχρι να μαυρισουν 2 απο τις 5 γραμμες που εχει για την θερμοκρασια (για οσους εχουν σμαρτ το λεω με τις γραμμες) ειναι λογικο αυτο ή απλως για να ζεσταθει το αμαξι? Αν το ξεκινησω κατευθειαν θα εχω προβλημα? Ευχαριστω πολυ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα καλο ειναι να ζεστενεις τον κινητηρα σου πριν ξεκινησεις.. ας πουμε εγω καθομαι απο 1 λεπτο μεχρι και 5 λεπτο περιπου, αναλογα το ποσο κρυο κανει εξω.. Αλλο να εχει 10 βαθμους, αλλο 2 με υγρασια, αλλο 25...  

Τωρα τα smart δεν ξερω στις ποσες "Τελιτσες" λειτουργουν οταν ζεσταθουν για να εχω μια "εικονα" ας πουμε το ποσοι βαθμοι ειναι η καθε μια, παντως ειναι υπερβολη το 10λεπτο καθε φορα σιγουρα..  Εχουμε εναν smartακια εδω μεσα μπορει να το δει να μας απαντησει ακριβως! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μενα μου φαινεται λιγο περιεργο νταξει δεν με το που το βαλεις μπρος να ξεκινησεις αμεσως αλλα 10 λεπτα ειναι πολλα ευχαριστω παντως για την βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα σμαρτ . Οταν ξεκινας θα το αφηνεις να αναβει η μια κουκιδα και θα το ξεκινας, με χειροκινητες αλλες ομως χαλαρα μεχρι να αναψει κι η αλλη κουκιδα. Μετα κανονικα, το βαζεις και στο αυτοματο.

 

Οταν σταματας παλι, ειδικα μετα αποεγαλο ταξιδι θα το αφηνεις να ηρησεις κανενα διλεπτο, για μακρινες αποστασεις.

 

Μην το πηγαινεις πχ τζιτα, φτασεις στο προορισμό σου και το.σβησεις, μετα απο καποια χιλιομετρα θα χεις ραγισματα κλπ.

 

Να βλεπεις τα λαδια του . Παιρνει 2,7 λιτρα 10/30 φουλ συνθετικό. Οχι πιο χοντρο.

 

Προσεχεις μην στο κλεψουν.

 

Προσοχη στα παραθυρα του αν εχει ηλεκτρικά, οταν τα κλεινεις, ανοιγεις. Οι γλυροι σπανε για πλακα, για να τους αλλαξεις πρεπει να ξεντυθει ολη η πορτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα σμαρτ . Οταν ξεκινας θα το αφηνεις να αναβει η μια κουκιδα και θα το ξεκινας, με χειροκινητες αλλες ομως χαλαρα μεχρι να αναψει κι η αλλη κουκιδα. Μετα κανονικα, το βαζεις και στο αυτοματο.

 

Οταν σταματας παλι, ειδικα μετα αποεγαλο ταξιδι θα το αφηνεις να ηρησεις κανενα διλεπτο, για μακρινες αποστασεις.

 

Μην το πηγαινεις πχ τζιτα, φτασεις στο προορισμό σου και το.σβησεις, μετα απο καποια χιλιομετρα θα χεις ραγισματα κλπ.

 

Να βλεπεις τα λαδια του . Παιρνει 2,7 λιτρα 10/30 φουλ συνθετικό. Οχι πιο χοντρο.

 

Προσεχεις μην στο κλεψουν.

 

Προσοχη στα παραθυρα του αν εχει ηλεκτρικά, οταν τα κλεινεις, ανοιγεις. Οι γλυροι σπανε για πλακα, για να τους αλλαξεις πρεπει να ξεντυθει ολη η πορτα

το δικο μου φιλε μου ειναι μονο αυτοματο οποτε πρεπει να περιμενω να αναψουν και οι δυο ε?? Ευχαριστω και για τις υπολοιπες συμβουλες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κανω λαθος το αυτονατο ηταν εξτρα και το σειριακο στάνταρ.

 

Δεξια εχει νεκρο πισω εχει οπισθεν αριστερα παει στο σειριακό + ανεβαζει ταχυτητα - κατεβαζει.

 

Ενα αλλο που δεν το ξερα εγω, το μαθα μετα τους δυο μηνες, σβηνεις το αμαξι, ανοιγεις παλι το διακοπτη πατας φρενο βαζεις οπισθεν και βγαζεις το κλειδι. Για να μην τσουλισει ή στο σηκωσουν.

 

Μην βαζεις οπισθεν και το σβηνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...