Προς το περιεχόμενο

Μέλι απο παραγωγό


NikosKallithea

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ας μοιραστω λιγες απο τις γνωσεις μου :P

 

υπαρχουν φορες που ΠΡΕΠΕΙ να προχωρησουμε σε τροφοδοτηση στο μελισσι. πχ: οταν το μελισσι κινδυνευει απο πεινα, οταν κανουμε θεραπεια ασθενειας (για να δωσουμε το φαρμακο μεσω της τροφης), οταν κανουμε εισαγωγη βασιλισσας , οταν τοποθετουμε νεο σμηνος σε μια κυψελη  κ πρεπει να το βοηθησουμε να κτισει κερυθρες και να εκθρεψει γονο.

πως μπορει να γινει η τροφοδοτηση? χρησιμοποιουνται σιροπι, μελι, κρυσταλλικη ζαχαρη, γυρη ή υποκαταστατο αυτης.

 

Για τη τροφοδοτηση με σιροπι η αναλογια νερου/ζαχαρης διαφερει αναλογα με την πειροδο. οι κηρηθρες ειναι ο πιο ευκολος και γρηγορος τροπος κ αρκετοι παραγωγοι αποθηκευουν κηρηθρες με μελι για να τις εχουν για ωρα αναγκης.

Επισησ μπορει να φτιαχνει ζαχαροζυμαρο δλδ αναμιξη μελιου με άχνη, αυτο προτιμαται τις κρυες περιοδους.

 

 

δε σημαινει οτι οποιος "ταισει" τις μελισσες ειναι απατεωνας....

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μοιραστω λιγες απο τις γνωσεις μου :P

 

υπαρχουν φορες που ΠΡΕΠΕΙ να προχωρησουμε σε τροφοδοτηση στο μελισσι. πχ: οταν το μελισσι κινδυνευει απο πεινα, οταν κανουμε θεραπεια ασθενειας (για να δωσουμε το φαρμακο μεσω της τροφης), οταν κανουμε εισαγωγη βασιλισσας , οταν τοποθετουμε νεο σμηνος σε μια κυψελη  κ πρεπει να το βοηθησουμε να κτισει κερυθρες και να εκθρεψει γονο.

πως μπορει να γινει η τροφοδοτηση? χρησιμοποιουνται σιροπι, μελι, κρυσταλλικη ζαχαρη, γυρη ή υποκαταστατο αυτης.

 

Για τη τροφοδοτηση με σιροπι η αναλογια νερου/ζαχαρης διαφερει αναλογα με την πειροδο. οι κηρηθρες ειναι ο πιο ευκολος και γρηγορος τροπος κ αρκετοι παραγωγοι αποθηκευουν κηρηθρες με μελι για να τις εχουν για ωρα αναγκης.

Επισησ μπορει να φτιαχνει ζαχαροζυμαρο δλδ αναμιξη μελιου με άχνη, αυτο προτιμαται τις κρυες περιοδους.

 

 

δε σημαινει οτι οποιος "ταισει" τις μελισσες ειναι απατεωνας....

Για το πως να ξεχωρίζουμε το καλό ποιοτικά μέλι έχεις καμιά συμβουλή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απο λαδι εχω βολευτει καθοτι εχω συγγενεις απο κρητη και καλαματα.

Τωρα απο μελι παιρνω μελι αττικη και μ αρεσει πολυ.ξερω δεν ειναι γνησιο κτλπ αλλα μια χαρα κανω την δουλεια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισησ να πω οτι αρκετοι χαλανε μονοι τους το μελι αφου δε το διατηρουν στισ σωστες συνθηκες. Πρεπει να αποφευγονται θερμοκρασιες ανω των 27 βαθμων γιατι επερχεται γρηγορη αλλοιωση στο χρωμα και τη γευση.

Το μελι θελει χαμηλη θερμοκρασια , ιδανικα κατω απο 10 βαθμους...


Για το πως να ξεχωρίζουμε το καλό ποιοτικά μέλι έχεις καμιά συμβουλή;

 

κοιτα σε γενικες γραμμες ο καταναλωτης επιλεγει βαση του χρωματος.. το οποιο σχετιζεται με τη γευση. πολλα ανοιχτοχρωμα εχουν καλυτερο αρωμα και πολλα σκουρα εχουν αρκετα εντονη γευση. Αν και πολλοι δε προτιμουν τα σκουρα (νομιζουν οτι ειναι χαλασμενα, ναι το εχω ακουσει :P ) , αυτα εχουν περισσοτερα ιχνοστοιχεια οπως σιδηρο και μαγνησιο και θεωρουνται μεγαλυτερης θρεπτικης αξιας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επισησ να πω οτι αρκετοι χαλανε μονοι τους το μελι αφου δε το διατηρουν στισ σωστες συνθηκες. Πρεπει να αποφευγονται θερμοκρασιες ανω των 27 βαθμων γιατι επερχεται γρηγορη αλλοιωση στο χρωμα και τη γευση.

Το μελι θελει χαμηλη θερμοκρασια , ιδανικα κατω απο 10 βαθμους...

 

 

κοιτα σε γενικες γραμμες ο καταναλωτης επιλεγει βαση του χρωματος.. το οποιο σχετιζεται με τη γευση. πολλα ανοιχτοχρωμα εχουν καλυτερο αρωμα και πολλα σκουρα εχουν αρκετα εντονη γευση. Αν και πολλοι δε προτιμουν τα σκουρα (νομιζουν οτι ειναι χαλασμενα, ναι το εχω ακουσει :P ) , αυτα εχουν περισσοτερα ιχνοστοιχεια οπως σιδηρο και μαγνησιο και θεωρουνται μεγαλυτερης θρεπτικης αξιας.

Επίσης μεγάλη σημασία έχει να ξέρεις τον παραγωγό και τι κάνει στα μελίσσια του (π.χ., πως αντιμετωπίζει μερικές αρρώστιες).

 

 

 

 

 

Επεξ/σία από billdanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα το να ξερεις τον παραγωγό ειναι ισως και το κυριοτερο αφου δεν υπαρχει τροπος να το ελέγξεις.. Δεν ειναι ντοματα ξερω γω να δεις αν ειναι χτυπημένη ή σάπια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το πρόβλημα σε αυτή την χώρα είναι ότι η παραγωγή σε μεγάλη κλίμακα πάσχει ποικιλοτρόπως... είναι διαρθρωτικό το πρόβλημα.

 

Το αν έχουν πάρει βραβεία οι τάδε δεν μου λέει κάτι αν βάζουν γλυκόζη μέσα. Βραβεία έχουν πάρει και τα αφεντικά του κιτρινομάγαζου που φοροδιέφευγαν και κάποιος πρώην πρωθυπουργός που μας έχωσε σε μνημόνιο κλπ κλπ.

 

Αν υπήρχε αυστηρός έλεγχος από το κράτος και αυστηρές πιστοποιήσεις, κανείς δεν θα νόθευε. Βέβαια μετά μην περιμένετε να κοστίζει €4-5 το κιλό. €8-10 είναι normal τιμές για γνήσιο, ανόθευτο μέλι. Είναι κοινή λογική αυτό το πράγμα. Υπάρχει βέβαια και η εναλλακτική να υποχρεώνονται να το γράφουν στα συστατικά (όπως γίνεται π.χ. με τα πανάθλια φοινικέλαια, τα παγωμένα γλυκίσματα κλπ.)

 

Τα ίδια γίνονται και με το λάδι, το τσίπουρο... ο Έλληνας προτιμάει την ιδιοπαραγωγή (όπου μπορεί, γιατί π.χ. στην βενζίνη δεν γίνεται, εκτός αν πάμε σε λύσεις τύπου βιοαιθανόλης), γιατί δεν έχει εμπιστοσύνη στους μεγάλους. Και φυσικά αυτό έχει επιπτώσεις σε οικονομικό επίπεδο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά πήγαινε σε ένα κατάστημα με βιολογικά προϊόντα και θα βρείς αγνά αυθεντικά μέλια... Έχω δοκιμάσει της SilverLeaf (παραγωγός στη Λακωνία) αλλά επειδή υποστηρίζω και το νομό καταγωγής μου εξαιρετικό αγνό μέλι και βραβευμένο μάλιστα σε διαγωνισμούς παράγει το κτήμα Φουγκά (http://www.ktimafuga.gr/) στην Ηλεία και διατίθεται σε διάφορα βιολογικά κασταστήματα στην αττική... Περιέχουν και ποσότητα γύρης. Βέβαια έχουν λίγο τσιμπημένες τιμές, έτσι τα βρίσκεις από 10-12ευρώ, αλλά φυσικά και το αξίζουν αν θες να γεύεσαι αληθινό μέλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά πήγαινε σε ένα κατάστημα με βιολογικά προϊόντα και θα βρείς αγνά αυθεντικά μέλια... Έχω δοκιμάσει της SilverLeaf (παραγωγός στη Λακωνία) αλλά επειδή υποστηρίζω και το νομό καταγωγής μου εξαιρετικό αγνό μέλι και βραβευμένο μάλιστα σε διαγωνισμούς παράγει το κτήμα Φουγκά (http://www.ktimafuga.gr/) στην Ηλεία... Περιέχουν και ποσότητα γύρης.

Παίρνω κι εγώ καμιά φορά από μαγαζιά με βιολογικά. Είναι κάπως πιο ακριβά αλλά είναι ωραία (και πιστεύω αγνά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα ειναι πως πολλοι (παρα παρα πολλοι συγκεκριμενα) παραγωγοι ταιζουν τις μελισσες τους σιροπι ζαχαρης και αλλα υποκαταστατα αντι για γυρη. Ναι μεν παραγουν μελι, αλλα διατροφικα ειναι εξαιρετικα χαμηλοτερης ποιοτητας απο το μελι οπως παραγουν απο τα φυτα και τα δεντρα μονες τους.

Δεν ειναι παρανομο αυτο, αλλα πρακτικα τρως κατι ελαχιστα καλυτερο απο το να φας σιροπι ζαχαρης. Και η ζαχαρη κοστιζει ενα ευρω το κιλο και οχι δεκα...

Περι εγχωριων παραγωγων τωρα που ρωταει ο NikosKallithea στη Καλλιθεα ξερω τουλαχιστον δυο παραγωγους. Ο ενας ειναι στη στοα της Καλλιθεας, και ο αλλος ειναι διπλα απο τον αγιο Νικολαο. Επισης γινεται υποτιθεται τακτικα καποιο παζαρι με προιοντα οπου πουλανε οι παραγωγοι κατευθειαν, πηρα μελι απο ρεικι εξαιρετικης ποιοτητας προς 10€ το κιλο.

Μεχρι σημερα απο εκει παίρνω μελι, απο την αγορά της καλλιθεας, αλλα ειπα μηπως υπαρχει και καμια αλλη πρόταση, πράγμα που δεν βλέπω, ειχα ακούσει παλαιότερα για το αλσος Παγκρατίου ενας Κρητικος με παραδοσιακά αλλα με μια αναζήτηση που εκανα δεν μπορω να τον εντοπίσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι σημερα απο εκει παίρνω μελι, απο την αγορά της καλλιθεας, αλλα ειπα μηπως υπαρχει και καμια αλλη πρόταση, πράγμα που δεν βλέπω, ειχα ακούσει παλαιότερα για το αλσος Παγκρατίου ενας Κρητικος με παραδοσιακά αλλα με μια αναζήτηση που εκανα δεν μπορω να τον εντοπίσω

Κανε λιγο καιρο υπομονη για να ξαναρθουν οι συγκεκριμενοι παραγωγοι, ηταν η καλυτερη τιμη αποδοση ποιοτητας με τιμης που ειχα βρει. Νομιζω επισης πως σε ενα μηνα θα ειναι και η εκθεση μελιου. Οπου εχει παραδοσιακους παραγωγους μελιου σε πολυ καλες τιμες και εκει. Ειχα παρει 100€ σε διαφορα μελια πριν λιγα χρονια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανε λιγο καιρο υπομονη για να ξαναρθουν οι συγκεκριμενοι παραγωγοι, ηταν η καλυτερη τιμη αποδοση ποιοτητας με τιμης που ειχα βρει. Νομιζω επισης πως σε ενα μηνα θα ειναι και η εκθεση μελιου. Οπου εχει παραδοσιακους παραγωγους μελιου σε πολυ καλες τιμες και εκει. Ειχα παρει 100€ σε διαφορα μελια πριν λιγα χρονια!

Που γίνεται η έκθεση?

 

Αν εχεις ορεξη εκείνο το διάστημα να μας ενημερώσεις για την έκθεση εδω στο ινσομνια καλο θα ηταν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Αρχισε απο σημερα το 8ο φεστιβαλ Ελληνικου μελιου στο ΣΕΦ. Με παραγωγους μελιου και υποπροιοντων απο ολη την Ελλαδα. Θα διαρκεσει μεχρι την Κυριακη.

Η εισοδος ειναι 2€.

http://www.greekhoneyfestival.gr/site/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...