Προς το περιεχόμενο

Μέλι απο παραγωγό


NikosKallithea

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σου ρε ζιο , ακριβώς την ίδια άποψη έχουμε μιας και εχω γνωρίσει απατεώνες παραγωγούς που το νοθεύουν  !!!


Οπως τα λέει ο φιλος. Γτ τουλάχιστον οι καλές εταιρίες κ ολες τις πιστοποιησεις έχουν και ολους τους ελέγχους κανουν. Οι μισοι παραγωγοί προκειμένου να πουλήσουν ποσότητα ρίχνουν ζσχαρη κτλ για να το αραιωσουν. Τα ιδια κ με το λαδι που ανεξάρτητα απο την ποιότητα ο καθένας το μουσχοπουλαει οσο θελει.

Οσο για το μέλι Αττική το θεωρω απο τα κορυφαία και ποιοτικότερα ελληνικα προιοντα. Μάλιστα εχει κέρδισει πολλες φορες βραβεία ποιότητας.

 ευτυχώς γιατί είχα αρχίσει να κουράζομαι να γραφω .. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Να τρώτε μέλι, κι ας μην είναι από παραγωγό. Αλοίμονο να στερείστε κάτι τόσο καλό, επειδή δε βρίσκετε την top ποιότητα από κάποιον παραγωγό. Όσα λέγονται για τα μέλια του σουπερμάρκετ είναι δυστυχώς μηδενιστικές υπερβολές που αποτρέπουν το κόσμο να εντάξει το μέλι στην καθημερινότητα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά επειδή αγανάκτησα ακόμη και με τους παραγωγούς,έχω αρκετούς συγγενείς και γνωστούς που είναι επαγγελματίες και μη μελισσοκόμοι και πήρα φόβο.Δεν σταματάνε να ταΐζουν τα μελίσσια με ζαχαρόνερο και διεγερτικά,ακόμη και στην φουλ ανθοφορία!

 

Και βρήκα ένα παππού που έχει όλα και όλα 15 μελίσσια και περνώ μόνο από αυτόν γιατί ξέρω ότι δε νοθεύει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως μελισσοκόμος να σας πω ότι τα μελιά του σούπερ μάρκετ είναι από μεγάλο παραγωγούς που τα ταιζουν γλυκόζη , ζαχαρονερο κλπ ή μέλι Βουλγαρίας , Κίνας και λοιπών χωρών.

Με λίγα λόγια δεν είναι μέλι...

 

Επίσης θυμαρισιο μέλι δεν υπάρχει... Γιατί δεν υπάρχουν περιοχές με πολύ θυμάρι που να δικαιολογεί μεγάλες ποσότητες μελιού. Λίγο θυμαρισιο αναμεικτο με άλλο μέλι είναι ή πάλι νοθευμένο και βάζουν αρώματα θυμαριού

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως μελισσοκόμος να σας πω ότι τα μελιά του σούπερ μάρκετ είναι από μεγάλο παραγωγούς που τα ταιζουν γλυκόζη , ζαχαρονερο κλπ ή μέλι Βουλγαρίας , Κίνας και λοιπών χωρών.

Με λίγα λόγια δεν είναι μέλι...

 

Επίσης θυμαρισιο μέλι δεν υπάρχει... Γιατί δεν υπάρχουν περιοχές με πολύ θυμάρι που να δικαιολογεί μεγάλες ποσότητες μελιού. Λίγο θυμαρισιο αναμεικτο με άλλο μέλι είναι ή πάλι νοθευμένο και βάζουν αρώματα θυμαριού

Και από παραγωγούς λαχείο δεν είναι όμως; Δεν είναι πολλοί αυτοί που νοθεύουν;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε σεις δεν ειπε ο ανθρωπος οτι το αττικης ειναι το καλυτερο, αλλα για καποιον που δεν εχει μπαρμπα στο χωριο, ειναι η καλυτερη επιλογη

 

οπως λετε οτι αυτα που χουν στα σ.μ ειναι ταισμενα με γλυκοζη, αραιωμενα κλπ , ετσι ακριβως λαμογιες παιζονται και απο "παραγωγους".

 

εμεις ευτυχως εχουμε δικους μας ανθρωπους και τρωω μελι γνησιο, θυμαρισιο, αλλα οταν επρεπε να παρω απο το σ.μ και το αττικη δνε ηταν κακο...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω φάει μέλι απο το lidl και δεν ήταν τόσο χάλια. Βεβαια καμια σχέση απο παραγωγο. Εγω το παίρνω απο την λαϊκή αγορά σε συγκεκριμένα άτομα. Πολύ ωραίο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι δεν ξέρω να ξεχωρίσω το καλό ποιοτικά μέλι. Πως ξεχωρίζει το καλό σε γεύση αλλά και σε άλλα χαρακτηριστικά; Το μόνο που ξέρω είναι ότι είναι καλό να κρυσταλλώνει, δείχνει ότι είναι αγνό. Αλλά ούτε αυτό ξέρω αν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης θυμαρισιο μέλι δεν υπάρχει... Γιατί δεν υπάρχουν περιοχές με πολύ θυμάρι που να δικαιολογεί μεγάλες ποσότητες μελιού. Λίγο θυμαρισιο αναμεικτο με άλλο μέλι είναι ή πάλι νοθευμένο και βάζουν αρώματα θυμαριού

Άμα θυμάμαι καλά αρκετό θυμαρίσιο μέλι βγάζουν στην Θάσο. Δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά αλλά έτσι νομίζω μου είχαν πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε καμία περίπτωση δεν το συγκρίνω με μελι παραγωγού (δεν το γράφω αλλη φορά) αλλα αν δεν εχεις πρόσβαση

από κάπου πρέπει αν τρως ..

Το προβλημα ειναι πως πολλοι (παρα παρα πολλοι συγκεκριμενα) παραγωγοι ταιζουν τις μελισσες τους σιροπι ζαχαρης και αλλα υποκαταστατα αντι για γυρη. Ναι μεν παραγουν μελι, αλλα διατροφικα ειναι εξαιρετικα χαμηλοτερης ποιοτητας απο το μελι οπως παραγουν απο τα φυτα και τα δεντρα μονες τους.

Δεν ειναι παρανομο αυτο, αλλα πρακτικα τρως κατι ελαχιστα καλυτερο απο το να φας σιροπι ζαχαρης. Και η ζαχαρη κοστιζει ενα ευρω το κιλο και οχι δεκα...

Περι εγχωριων παραγωγων τωρα που ρωταει ο NikosKallithea στη Καλλιθεα ξερω τουλαχιστον δυο παραγωγους. Ο ενας ειναι στη στοα της Καλλιθεας, και ο αλλος ειναι διπλα απο τον αγιο Νικολαο. Επισης γινεται υποτιθεται τακτικα καποιο παζαρι με προιοντα οπου πουλανε οι παραγωγοι κατευθειαν, πηρα μελι απο ρεικι εξαιρετικης ποιοτητας προς 10€ το κιλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα ήταν κάποιος που ξέρει να μας πει δύο πράγματα!

Ε όλο και κάποιος ειδικός για το μέλι θα υπάρχει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...