Προς το περιεχόμενο

To iPhone 6s ξεπερνάει σε επιδόσεις όλα τα smartphones με Android στο νέο Antutu 6.0


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

συνοπτικα: τα benchmarks ειναι μονο ενα σημειο αναφορας,επειδη εχω δουλεψει πολλα απο τα κινητα αυτα δεν αντιστοιχουν καταρχας ουτε τα νουμερα σε αυτην την καταταξη σε πραγματικες δοκιμες και γενικα υπαρχει μεταβολη στο νουμερο αναλογα με τις συνθηκες της δοκιμης.....πχ εμενα nexus 6p μου εβγαλε 84000 one plus two 72000 note 5 86000 κλπ

επειτα οπως και στο θεμα καμερας οπου αποτελεσμα σε ποιοτητα εικονας δεν ειναι μονο θεμα megapixel ετσι και η ταχυτητα και οι επιδοσεις ειναι και θεμα λογισμικου κλπ

 

επειτα ειναι και το θεμα του vfm....αν με μισα λεφτα μπορει ενας μεσος χρηστης να παρει περιπου ιδιες επιδοσεις απο μια πιο ασημαντη εταιρεια γιατι οχι λεω εγω;δεν ειναι ολοι λεφταδες να δινουν χιλιαρικα για ενα κινητο

 

στην τελικη ειναι και τι χρηση θελει να κανει και τι ιδιαιτεροτητες εχει...πχ ενας που θελει μπαταρια αποσπωμενη και καρτα sd οπωσδηποτε μπορει να γουσταρει να μεινει στο note 4 και ας εχει κατωτερα benchmarks αφου την δουλεια του την κανει μια χαρα

 

το οτι τα benchmarks της antutu αρχιζουν δε να θυμιζουν λιγο κατασταση παραγκα καποιων εταιρειων για δελεαρ αγορας αρχιζει και μενα να μου βρωμαει καπου γιαυτο geekbench καλυτερα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 223
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για ποιο λόγο θύμα? Δίνεις 800€ αλλά παίρνεις μια συσκευή που κάνει ακριβώς αυτά που υπόσχεται και εμφανίζει ελέχιστα προβλήματα.. Όχι σαν άλλες εταιρίες που σου πουλάνε 8πύρηνες συσκευές γεμάτες bloatware στο ίδη βαρύ Android με αποτέλεσμα η συσκευή να έχει αρκετά προβληματάκια, απαράδεκτα για την τιμή της...

Αρα,ανεξαρτητου προτημισης σε εταιρια(πχ samsung κ apple) πισευεις οτι ειναι λογικο να δινει καποιος 800 ευρω για smartphone?

Θελω να πω με αυτο,οτι δεν θα πρεπει να πεφτουμε θυματα του μαρκετινγκ οποιασδηποτε εταιριας,κ ως καταναλωτες να πιεζουμε για αλλαγες προς το δικο μας συμφερον αντι να διαλεγουμε στρατοπεδο.

Φιλικα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει περίπτωση...τα αποτελέσματα είναι στημένα! Ποιός ξέρει πόσα πλήρωσε η Apple...Δεν είναι δυνατον ένας διπύρηνος επεξεργαστής του 2012 με 2gb ram να ξεπέρασε τα 8πύρηνα τέρατα των 4gb ram. 100% τα έσκασε χοντρά ο Cook...α ρε Jobs :(

Έχουν διαφορετικά λειτουργικά, που σημάνει διαφορετικές απαιτήσεις το καθένα. Το iOS προφανώς είναι ελαφρύ ώστε στον 2πύρινο A9 με 2GB ram να βγάζει την ίδια και μεγαλύτερη απόδωση που θα έβγαζε το Android σε έναν 8πύρινο με 4gb ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεθαινω που οι κατοχοι iPhone μιλανε για τον επεξεργαστη 'τους' και το 90% δεν ξερει οτι ο Α9 ειναι δημιουργημα της Samsung :P. Η Apple ζηταει τεχνολογικα επιτευγματα και η Samsung (κυριως) τα κανει πραγματικοτητα. Η τεχνογνωσια λοιπον ειναι της Samsung και της TSMC. Να μας πουν ομως εκει στο antutu τι κανει και ο Α9 με αναλυση 2K. Εκει συγκρινεις σωστα. Benchmark σε (ουτε) HD οθονη δεν εχει καποια ουσια να συγκρινεται με αποτελεσματα αλλων συσκευων. Φυσικα και δεν εχει πληρωσει κανενας, απλα τα κριτηρια δεν ειναι για ολες τις συσκευες ιδια και επισης, με καθε update του antutu, τα σκορ των συσκευων ανεβαινουν. Ειμαι κατοχος S6 edge+ και πριν το update εβγαζα 69.000 ενω το 6s δεν ξεπερνουσε τις 58,000 πριν 2 μηνες. Μην τρωτε ο,τι σας πετανε.

οι επεξεργαστες ειναι της apple αυτη κανει το σχεδιασμο και εχει τις πατεντες . Τα εργοστασια ειναι της samsung tsm ειναι σαν να λες οι amd επεξεργαστες ειναι της global foundries. Αν θες το CUSTOM σχεδιασμο του A9 τον βρισκεις μονο Apple.

 

Οι καρτες γραφικων σε offscreen test των iphone σε σχεση με τον ανταγωνισμο ειναι 50% πιο γρηγορες οποτε αυτο που λες για αναλυση δεν ισχυει https://gfxbench.com/compare.jsp?benchmark=gfxgen&did1=25701346&os1=iOS&api1=gl&hwtype1=GPU&hwname1=Apple+A9+GPU&D2=Samsung+Galaxy+S6+Edge%2B+%28SM-G928%29

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειτα ειναι και το θεμα του vfm....αν με μισα λεφτα μπορει ενας μεσος χρηστης να παρει περιπου ιδιες επιδοσεις απο μια πιο ασημαντη εταιρεια γιατι οχι λεω εγω;δεν ειναι ολοι λεφταδες να δινουν χιλιαρικα για ενα κινητο

 

Σε λίγες μέρες θα πάρω φθηνό "κινέζικο" των 200 ευρώ. Αυτά τα παραμύθια ότι με τα μισά λεφτά ή και λιγότερα παίρνουμε περίπου τις ίδιες επιδόσεις με τις ακριβές ναυαρχίδες, πρέπει να τα σταματήσουμε όλοι μας.

 

ΟΧΙ, δεν παίρνουμε παρόμοιες επιδόσεις, τίποτα παρόμοιο δεν παίρνουμε. Παίρνουμε χειρότερη ποιότητα κατασκευής, χειρότερο support, χειρότερο software γεμάτο bugs, χειρότερη κάμερα, χειρότερη ποιότητα ήχου στο ακουστικό, χειρότερη λήψη (λείπουν μπάντες), χειρότερα τα πάντα. Απλά δεν έχουμε λεφτά για iPhone. Γι' αυτό και εγώ θα βολευτώ με ένα Xiaomi ή Meizu και τα υπόλοιπα θα τα κάνω πάνες και φορμάκια για τον μικρό. :)

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι μαλλον κακογραμμενο στον κώδικα το android.

Υπαρχουν τοσες εταιριες και τοσες διαφορετικες διανομες και σκουπιδοπρογραμματα εταιριων που τρεχουν στο παρασκηνιο που ειναι αχρειαστα μονο google play χρειαζεσαι στην πραγματικότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά στο Τέξας αυτά. Τα 6s κρατάνε πάρα πολλές εφαρμογές παγωμένες στο παρασκήνιο, σίγουρα περισσότερες σε σχέση με τα σκουπιδοsamsung, τις οποίες επαναφέρουν στιγμιαία χωρίς reloads. Το πρόβλημα υπήρχε μέχρι και την προηγούμενη γενιά με 1 GB RAM.

Παλια στο Τεξας λοιπον, πριν λιγους μηνες δηλαδη, μας ελεγαν πως το iPhone δεν χρειαζεται πανω απο 1gb ram. Επισης υπαρχουν πολυ καλυτερα κινητα απο το ενος ετους S6. Τη γνωμη μου για τα benchmarks ειπα, γενικα. Πως ενα iPhone, με 1gb ram δεν θα φανει ποσο προβλημα εχει στο multitasking με το Antutu. Αν εσυ καταλαβες Samsung και Τεξας... Οκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω apple και δεν νομίζω ότι μπορώ λόγω οικονομικών να αποκτήσω αλλά τουλάχιστον αποδεικνύεται ότι ότι πληρώνεις παίρνεις...και ας βγάζει η Κίνα τουμπανο 8πυρηνα για να χαίρονται πολλοί και να θεωρούν χαζούς όσους τα σκάνε στα ακριβά...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο βιντεο που παρεθεσα παραπανω φαινεται ξεκαθα οτι το samsung s6 ειναι χειροτερο και πιο αργο σε multitasking οποτε ολα οσα λες δεν ισχυουν.Αντιθετα φαινεται το iphone να ειναι εξαιρετικα καλυτερο.

Ολα οσα λεω ισχυουν. Απλα εσυ θελησες να το κανεις συγκεκριμενο iPhone 6s vs S6. Ειδες εσυ στο video τοσο μεγαλη διαφορα οση δειχνει το Antutu; Κανενα benchmark δεν αποκαλυπτει την εμπειρια στην καθημερινη χρηση ή σε αυτα που καθε χρηστης απαιτει απο το κινητο του. Η χρηση ειναι πολυ περιπλοκο και προσωπικο θεμα. Γ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν καμμια δεκαρια πραγματα (ραδιο, nfc, τηλεκοντρολ κτλ μην επεκταθω...) που κανει το ταπεινο μου S4mini και δεν κανει το iphone! Εχει φαει και καμμια δεκαρια τουμπες με την οθονη στον δρομο και δεν καταλαβαινει τιποτα... Οσο σφαιρα και να ειναι, οσα διθυραμβικα αρθρα και να γραφουν δεν προκειται ποτε να το ζηλεψω...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί σας κάνει τόση εντύπωση το σκορ του iPhone και μιλάτε για κοροϊδία της apple κλπ? Αφού έχουμε δει και σε βίντεο ότι το 6S είναι πιο γρήγορι και κάνει πολύ καλύτερη διαχείριση της ram (miltitasking) από άλλες συσκευές όπως το S6.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...