Προς το περιεχόμενο

Το Βρετανικό κοινό εναντιώνεται στην αύξηση της ποινής για διαδικτυακή πειρατεία


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κουιζ για δυνατους λυτες...

 

Πριν δεκα μερες, επαιξε μια ταινια στην τηλεοραση.

Επειδη ελειπα απο το σπιτι, την εγραψα σε USB χρησιμοποιωντας την λειτουργια εγγραφης ενος δεκτη DVB-T και την ειδα καποια στιγμη οταν ειχα χρονο.

Διεπραξα αδικημα;

 

Πριν πεντε ημερες, ειπα σε ενα φιλο μου οτι ειδα την ταινια αυτη. Δεν την ηξερε, ενδιαφερθηκε ομως γιατι του ειπα οτι ηταν αξιολογη.

Καθως εχασε την ευκαιρια να την δει στην τηλεοραση, του εδωσα το USB με την εγγραφη της ταινιας.

Tην ειδε το ιδιο βραδυ και μου επεστρεψε το USB.

Διεπραξα αδικημα εγω ή/και ο φιλος μου;

 

Πριν τρεις ημερες, ενας δευτερος φιλος μου εμαθε οτι ειδαμε την συγκεκριμενη ταινια και ενδιαφερθηκε να την δει.

Του εδωσα το USB και εκεινος αντεγραψε το αρχειο εγγραφης της ταινιας στο laptop του, για την δει οποτε μπορεσει.

Διεπραξα αδικημα εγω ή/και ο δευτερος φιλος μου;

 

Χθες ενας τριτος φιλος που μενει σε αλλη πολη, εμαθε και αυτος για αυτην την καλη ταινια που δεν εχει δει.

Επειδη δεν βολευει λογω αποστασης να του δωσω το USB με την εγγραφη της ταινιας, την κατεβασε απο torrent.

Διεπραξε αδικημα ο τριτος φιλος μου; Αν ναι, ποσα χρονια φυλακη πρεπει να φαει, για να σωφρονιστει;

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος ψηφισει αυτην την κυβερνηση στις επομενες εκλογες πρεπει να ειναι εντελως ηλιθιος

E δε νομίζω ότι το κριτήριο για να ψηφίσουν κυβέρνηση είναι ποιος τους αφήνει να κατεβάζουν τζάμπα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουιζ για δυνατους λυτες...

 

Πριν δεκα μερες, επαιξε μια ταινια στην τηλεοραση.

Επειδη ελειπα απο το σπιτι, την εγραψα σε USB χρησιμοποιωντας την λειτουργια εγγραφης ενος δεκτη DVB-T και την ειδα καποια στιγμη οταν ειχα χρονο.

Διεπραξα αδικημα;

 

Πριν πεντε ημερες, ειπα σε ενα φιλο μου οτι ειδα την ταινια αυτη. Δεν την ηξερε, ενδιαφερθηκε ομως γιατι του ειπα οτι ηταν αξιολογη.

Καθως εχασε την ευκαιρια να την δει στην τηλεοραση, του εδωσα το USB με την εγγραφη της ταινιας.

Tην ειδε το ιδιο βραδυ και μου επεστρεψε το USB.

Διεπραξα αδικημα εγω ή/και ο φιλος μου;

 

Πριν τρεις ημερες, ενας δευτερος φιλος μου εμαθε οτι ειδαμε την συγκεκριμενη ταινια και ενδιαφερθηκε να την δει.

Του εδωσα το USB και εκεινος αντεγραψε το αρχειο εγγραφης της ταινιας στο laptop του, για την δει οποτε μπορεσει.

Διεπραξα αδικημα εγω ή/και ο δευτερος φιλος μου;

 

Χθες ενας τριτος φιλος που μενει σε αλλη πολη, εμαθε και αυτος για αυτην την καλη ταινια που δεν εχει δει.

Επειδη δεν βολευει λογω αποστασης να του δωσω το USB με την εγγραφη της ταινιας, την κατεβασε απο torrent.

Διεπραξε αδικημα ο τριτος φιλος μου; Αν ναι, ποσα χρονια φυλακη πρεπει να φαει, για να σωφρονιστει;

 

Αυτό μας δείχνει ότι είτε έχεις πολλούς φίλους, είτε η ταινία είναι φοβερή.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν νομίζουν ότι με την κατάργηση της πειρατείας θα δουν παραπάνω λεφτά στις τσέπες τους, πρέπει να φάνε μια σφαλιάρα από την πραγματικότητα.

 

Θα ήθελα πολύ να γίνει έστω πειραματικά να δούμε τα αποτελέσματα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ λεω στα σχολεία να επιτραπεί η αντιγραφή απο τον διπλανο, ασχέτως αν ο διπλανός,έχει ξεσκιστεί στο διάβασμα. Εγώ λέω να δουλέυει ένας και οι υπόλοιποι να κάθονται. Το τελευταίο που έγραψα δεν απέχει πολύ από την ελληνική πραγματικότητα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα άλλο πρόβλημα σε ότι έχει σχέση με το Gaming ειναι οτι πολλά DRM Παιχνίδια στο τομέα των PCs έχουν τρομερά προβλήματα λογο....DRM. Πχ έχω παιχνίδια του 2010-11 τα οποία έχουν τρομερά προβλήματα συμβατότητα στα Windows 8.1 και 10 και ο μόνο τρόπος για να παίξω είναι με Crack. Παιχνίδια τα οποία είναι DRM Free μέσω GOG παίζουν άψογα. Εταιρίές που βγάζουν αριστουργήματα τύπου "Witcher 3" πρέπει να υποστηριζονται.

 

Η Γνώμη μου είναι οτι ο μόνος τρόπος που θα ήταν οφέλιμος για τον καταναλωτή θα ήταν να δημιρουργηθει ένα κεντρικό Licensing Authority οπου θα σου επιτρέπει να βλέπειες Licensed Content σε διαφορετικά sites χωρίς να χρειάζεται να αγοράζεις το προιόν ξανά και ξανα. Επισης το σύστημα αγοράς θα πρέπει να είναι διαβαθησμενο αναλογα τους μήνες κυκλοφορίας

 

Παράδειγα το Witcher 3 όταν βγηκε πριν μερικούς μήνες στο GOG είχε 50$. Τώρα είναι $24.99 και όταν μπαίνει σε προσφορά 19.99$.  Το Witcher 1-2 enhanced edition το έχω δει και $2.99 στο Steam. Κάτι ανάλογο πρέπει να γίνει και στις ταινίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ματσωμένος δεν είσαι και για να πάρεις ένα Rolex γιατί να μην πας να το κλέψεις τότε;

 

Διότι, πολύ απλά - και όπως έχω απαντήσει επανειλημμένως σε παλιότερα σχετικά θέματα - αν κλέψεις ένα Rolex, θα το στερήσεις είτε από τον κάτοχό του (άρα θα έχει δώσει λεφτά για ένα αντικείμενο, το οποίο πλέον δεν κατέχει, εξ αιτίας σου), είτε από τον έμπορο που ευελπιστεί να το πουλήσει (άρα αν είχε π.χ. 10 Rolex προς πώληση και 10 πελάτες έτοιμους να τα αγοράσουν, θα μπορεί πλέον να πουλήσει μόνο τα 9, οπότε θα χάσει το κέρδος από τη χαμένη πώληση τού ενός, το οποίο τού στέρησες κλέβοντάς το).

 

Αντιθέτως, η ταινία, ή η μουσική, είτε την κατεβάσω εγώ, είτε όχι, συνεχίζουν να υπάρχουν ως φυσικά προϊόντα (DVD/BLU-RAY ή CD) στο κατάστημα, συνεχίζοντας να είναι διαθέσιμα προς πώληση.

 

Συνοψίζοντας λοιπόν, για νιοστή φορά: Βεβαίως και είναι παράνομο το κατέβασμα ταινιών και μουσικής, αλλά κλοπή - τουλάχιστον με τις συνέπειες που έχει για το δικαιούχο η κλοπή τού Rolex - δεν είναι, όσο και να επιμένουν όσοι επιμένουν. Την κοινή λογική δε θα την κατεδαφίσουμε, επειδή κάποιοι κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν τα αυτονόητα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται ότι κάποιοι εδώ μέσα είναι "καλλιτένχες" και επειδή δεν βγάζουν αρκετά τους φταίνε οι "πειρατές". Ahoy

 

 

 

Οποιος ψηφισει αυτην την κυβερνηση στις επομενες εκλογες πρεπει να ειναι εντελως ηλιθιος

Τώρα προσπαθείς να μάθεις τους Άγγλους; Τελειωμένη υπόθεση είναι χρόνια σε πολλά ζητήματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διότι, πολύ απλά - και όπως έχω απαντήσει επανειλημμένως σε παλιότερα σχετικά θέματα - αν κλέψεις ένα Rolex, θα το στερήσεις είτε από τον κάτοχό του (άρα θα έχει δώσει λεφτά για ένα αντικείμενο, το οποίο πλέον δεν κατέχει, εξ αιτίας σου), είτε από τον έμπορο που ευελπιστεί να το πουλήσει (άρα αν είχε π.χ. 10 Rolex προς πώληση και 10 πελάτες έτοιμους να τα αγοράσουν, θα μπορεί πλέον να πουλήσει μόνο τα 9, οπότε θα χάσει το κέρδος από τη χαμένη πώληση τού ενός, το οποίο τού στέρησες κλέβοντάς το).

 

Αντιθέτως, η ταινία, ή η μουσική, είτε την κατεβάσω εγώ, είτε όχι, συνεχίζουν να υπάρχουν ως φυσικά προϊόντα (DVD/BLU-RAY ή CD) στο κατάστημα, συνεχίζοντας να είναι διαθέσιμα προς πώληση.

 

Συνοψίζοντας λοιπόν, για νιοστή φορά: Βεβαίως και είναι παράνομο το κατέβασμα ταινιών και μουσικής, αλλά κλοπή - τουλάχιστον με τις συνέπειες που έχει για το δικαιούχο η κλοπή τού Rolex - δεν είναι, όσο και να επιμένουν όσοι επιμένουν. Την κοινή λογική δε θα την κατεδαφίσουμε, επειδή κάποιοι κάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν τα αυτονόητα. 

Κάποιος που κατεβάζει μια ταινία ή μουσική είναι εν δυνάμει πελάτης, τον ενδιαφέρει έστω και λίγο το προϊόν άρα πιθανόν στερεί έσοδα από τον δημιουργό.

 

Αν δεν γινόταν αλλιώς και δεν μπορούσες να τα αποκτήσεις δωρεάν θα έκανες μια διαλογή και κάποια θα τα αγόραζες, τώρα δεν θα αγοράσεις τίποτα (όχι εσύ, γενικά) άρα χασούρα υπάρχει για τους δημιουργούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eγώ λεω στα σχολεία να επιτραπεί η αντιγραφή απο τον διπλανο, ασχέτως αν ο διπλανός,έχει ξεσκιστεί στο διάβασμα. Εγώ λέω να δουλέυει ένας και οι υπόλοιποι να κάθονται. Το τελευταίο που έγραψα δεν απέχει πολύ από την ελληνική πραγματικότητα....

Άσχετο! Με την αντιγραφή από τον διπλανό αποκτάς ένα συγκριτικό πλεονέκτημα. Με την αντιγραφή και θέαση μιας ταινίας, τι πλεονέκτημα αποκτάς; Γλιτώνεις λεφτά, θα πεις. Αλλά ποιος σου λέει ότι εάν δεν έκανες αντίγραφο, θα αγόραζες την ταινία; Και τι σχέση έχει το "να δουλεύει ένας, οι υπόλοιποι να κάθονται";

 

Αν και στην Ελλαδα αυτό συμβαίνει, 7 έχουν δουλειά, 1 δουλεύει και οι υπόλοιποι καθονται - και στον δημόσιο και στο ιδιωτικό τομέα! Και, παραδόξως, η δουλεία βγαίνει!!!

Επεξ/σία από pcuser
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιος ψηφισει αυτην την κυβερνηση στις επομενες εκλογες πρεπει να ειναι εντελως ηλιθιος

Ενώ εμεις εδώ σκίζουμε από εξυπνάδα όταν ψηφίζουμε ;-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ λεω στα σχολεία να επιτραπεί η αντιγραφή απο τον διπλανο, ασχέτως αν ο διπλανός,έχει ξεσκιστεί στο διάβασμα. Εγώ λέω να δουλέυει ένας και οι υπόλοιποι να κάθονται. Το τελευταίο που έγραψα δεν απέχει πολύ από την ελληνική πραγματικότητα....

 

Τι σχέση έχει η λογοκλοπή δηλαδή το να παριστάνεις ότι κάτι το έχεις δημιουργήσει εσύ με την πειρατεία;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που κατεβάζει μια ταινία ή μουσική είναι εν δυνάμει πελάτης, τον ενδιαφέρει έστω και λίγο το προϊόν άρα πιθανόν στερεί έσοδα από τον δημιουργό.

 

Στο τονισμένο, βρίσκεται ίσως - όσο αφορά εμένα τουλάχιστον, χωρίς «ίσως» - όλο το ζουμί: Κάποιες ταινίες και κάποια μουσική μ' ενδιαφέρουν αρκετά για να τα κατεβάσω χωρίς τύψεις - εφόσον θεωρώ άσχετη την κλοπή απ' το κατέβασμα (κοινώς, ξέρω/πιστεύω ότι κάνω κάτι σαφώς παράνομο, αλλά όχι και ζημιογόνο), αλλά όχι τόσο ώστε να τα πληρώσω. Ούτως ή άλλως, αγόρασα χιλιάδες δίσκους και CD στο παρελθόν, οπότε το τζίρο που μού αναλογεί τον έχω υπέρ-καλύψει. Αν δε μπορούσα να τα κατεβάσω, θα ζούσα χωρίς αυτά (και παράλληλα οι δικαιούχοι δε θα με είχαν πελάτη τους, όπως δε μ' έχουν και τώρα...)

 

Αφού μπορώ, τα κατεβάζω και κάνω το χαβαλέ μου (δε βγάζω λεφτά από την κίνησή μου αυτή).

 

Επίσης, θα ήθελα πολύ ένα συγκεκριμένο αυτοκίνητο, το οποίο όμως είναι εκτός των οικονομικών μου δυνατοτήτων. Ακόμα κι αν μπορούσα όμως, ακόμα κι αν δεν αντιμετώπιζα νομικές συνέπειες (αν υποθετικά δεν ήταν παράνομο), δε θα το έκλεβα, διότι καταλαβαίνω ότι στερώ από αυτόν που το πουλάει.

 

Συνεχίζω να το βλέπω πολύ απλό το όλο ζήτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...