Προς το περιεχόμενο

Χάρη σε νέο αλγόριθμο, ο Google Chrome θα φορτώνει πιο γρήγορα τις ιστοσελίδες


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Google έχει ετοιμάσει έναν νέο αλγόριθμο συμπίεσης για τον Chrome, ο οποίος θα «μικραίνει» τις ιστοσελίδες κατά 25% περισσότερο από ότι αυτή τη στιγμή.

Ο συγκεκριμένος αλγόριθμος ονομάζεται Brotli και είναι σχεδιασμένος για να αντικαταστήσει τον Zopfli, τον αλγόριθμο που χρησιμοποιεί ο Chrome.

 

Σύμφωνα με τον Ilya Grigorik της Google, ο εν λόγω αλγόριθμος ετοιμάζεται εδώ και καιρό, ωστόσο σύντομα θα είναι έτοιμος να διατεθεί στους χρήστες.

 

Η Google υποστηρίζει ότι ο Brotli χρησιμοποιεί ένα νέο data format, το οποίο του επιτρέπει να συμπιέζει το περιεχόμενο των ιστοσελίδων πιο αποτελεσματικά, ανεξάρτητα από το εάν πρόκειται για HTML, CSS ή JavaScript.

 

Φυσικά, εντυπωσιακές είναι και οι επιδόσεις του όσον αφορά τις ταχύτητες αποσυμπίεσης, γεγονός που επιτρέπει την ταχύτατη φόρτωση των σελίδων. Μάλιστα, η Google υπογραμμίζει ότι ο συγκεκριμένος αλγόριθμος θα ωφελήσει τους χρήστες smartphones, εφόσον, χάρη σε αυτόν, θα μειωθεί η κατανάλωση δεδομένων και μπαταρίας.

 

Το σημαντικότερο όλων είναι ότι ο αλγόριθμος φαίνεται να βρίσκεται στο τελικό του στάδιο, γεγονός που συνεπάγεται ότι θα κάνει άμεσα την εμφάνισή του στον Chrome.

 

Link.png Site: Gizmodo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

400MB το minimum to Facebook tab και το έχω δει να φτάνει 2.2GB :|

 

Αποκλείεται... screenshots or never happened...

 

Ο ff 5 μέρες ανοιχτός με φορτωμένες πάνω από 100 καρτέλες και scrolling για κανά 20λεπτο στο homepage του facebook να πιάσει 2 και κάτι γίγα.

 

Δεν χρησιμοποιώ chrome, αλλά είναι εξωπραγματικά τα νούμερα που δίνεις για οποιονδήποτε browser...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κορυφαία είδηση. Ενω οι αλλοι browsers δουλευουν στο πως θα ανοιγουν τις σελιδες πιο αργα.

χαχαχαχαχα πραγματικα ρε φιλε... το χουν χασει τελειως το θεμα. μεχρι και οι τιτλοι τους ειναι αδιαφοροι.

καλύτερα να μην έγραφαν τίποτα, παρά μπαρούφες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποκλείεται... screenshots or never happened...

 

Ο ff 5 μέρες ανοιχτός με φορτωμένες πάνω από 100 καρτέλες και scrolling για κανά 20λεπτο στο homepage του facebook να πιάσει 2 και κάτι γίγα.

 

Δεν χρησιμοποιώ chrome, αλλά είναι εξωπραγματικά τα νούμερα που δίνεις για οποιονδήποτε browser...

Καλά τα λέει ..μόνο me insomnia  δες τι γίνεται ..

 

Untitled.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εκεί που λέγαμε κάποτε ποιος είναι ο καλύτερος browser, φτάσαμε σε σημείο να ψάχνουμε τον "λιγότερο χειρότερο"...

 

Γιατί ποιος απ' όλους δε σου κάνει τη δουλειά σου;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί ποιος απ' όλους δε σου κάνει τη δουλειά σου;

Θα περιοριστώ στο ότι αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ Chrome, όχι επειδή είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, αλλά επειδή οι υπόλοιποι browsers δεν μου κάνουν (προσωπικά).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ χρησιμοποιώ Chrome γιατί ο Firefox που χρησιμοποιούσα φανατικά κάποτε μου φαίνεται πολύ πιο αργός. Ωστόσο σε συστήματα με 8gb ram και άνω απορώ που κοιτάτε την ram του browser γιατί ποτέ δεν μου χρειάστηκε και ανοίγω μπόλικα tabs. Βέβαια αν είστε με laptop 4gb το δικαιολογώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ χρησιμοποιώ Chrome γιατί ο Firefox που χρησιμοποιούσα φανατικά κάποτε μου φαίνεται πολύ πιο αργός. Ωστόσο σε συστήματα με 8gb ram και άνω απορώ που κοιτάτε την ram του browser γιατί ποτέ δεν μου χρειάστηκε και ανοίγω μπόλικα tabs. Βέβαια αν είστε με laptop 4gb το δικαιολογώ.

2gb ram dual core hp 250 g3 της πλακας λαπτοπ κ 32μπιτα  10αρια παραθυρα επειδη 2=1.83  ραμ χαχαχαχ εγω τι να πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2gb ram dual core hp 250 g3 της πλακας λαπτοπ κ 32μπιτα  10αρια παραθυρα επειδη 2=1.83  ραμ χαχαχαχ εγω τι να πω

 

Ένα φιλικό χτύπημα στην πλάτη μπορώ να σου δώσω. :P

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...