Προς το περιεχόμενο

Οι νέοι επεξεργαστές Zen της AMD έχουν στόχο την αγορά high-end στα τέλη του 2016


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Εσύ κάνεις προπαγάνδα με φανμποϊσμούς, θέλοντας μάλλον να δημιουργήσεις Flame ή μπέρδεψες στο Video ποια μεριά δείχνει τον 8350 και ποια μεριά δείχνει τον i3 4130.

 

Αν και με συμφέρει το Video που έβαλες επειδή επιβεβαιώνει τα λεγόμενα μου, θα πω ότι δεν το πιστεύω απόλυτα, καθώς η διαφορά υπέρ του FX8350 είναι πολύ μεγάλη. Εκτός αν δεν δουλεύει καθόλου το HT στα παιχνίδια και είναι πράγματι τόσο ψοφίμια.

 

Ένα παράδειγμα είναι το GTA.

attachicon.giffx8vsi3.JPG

 

Έχει ενδιαφέρον πάντως γιατί μαζεύω Benches από AMD Haters / Intel Fanboys που είναι υπέρ των AMD.

 

i3 6100 76 watt handbrake test

8350 οχι oc οπως στο βιντεο που εβαλα πιο πανω221 watt

εσυ λοιπον εγραψες πιο πανω εχουν μικρη διαφορα performance per watt. Εγω κατι που καταναλωνει περιπου τα τριπλα , χωρις oc , για να εχω ιδια αποδοση δεν το λεω εχουν μικρη διαφορα στο performance per watt (δικα σου λογια)

 

Οποτε οχι δεν ειναι μαρκετινγκ οταν ενας i3 με λιγοτερα λεφτα σου κανει οτι ενας oc fx στο ενα τριτο της καταναλωσης.Marketing  ηταν οσοι ελεγαν το 2013 οτι σε 3 χρονια οι ψευτο8πυρηνοι fx to 2016 θα εχουν μεγαλυτερη αποδοση απο τους intel.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 194
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

i3 6100 76 watt handbrake test

8350 οχι oc οπως στο βιντεο που εβαλα πιο πανω221 watt

εσυ λοιπον εγραψες πιο πανω εχουν μικρη διαφορα performance per watt. Εγω κατι που καταναλωνει περιπου τα τριπλα , χωρις oc , για να εχω ιδια αποδοση δεν το λεω εχουν μικρη διαφορα στο performance per watt (δικα σου λογια)

 

Οποτε οχι δεν ειναι μαρκετινγκ οταν ενας i3 με λιγοτερα λεφτα σου κανει οτι ενας oc fx στο ενα τριτο της καταναλωσης.

 

 

Τι μου δείχνεις πάλι;

Πάλι μου δείχνεις ότι ο FX8350 είναι πιο γρήγορος από τον i3;

 

Δεν είπα. Βλέπεις θεωρίες και δεν συμαζεύεται μόνος σου.

 

Είπα 1 στα 20 ήταν μπροστά. Όχι στα άλλα ο συνδυασμός 100+50 i3+H81 ήταν μπροστά απο 180+170+110 του 8350+saber πχ+H100πχ που χρειάζονται για τα 4.7ghz.

 

Μαζί ήταν +-10%   :)

Βασικά 3 στα 20 είναι μπροστά ο Intel.

Δεν το έβαλα εγώ το Video. δεν χρειάζεται Saber για να πας το CPU στα 4.7GHz, αλλά και πάλι δεν έβαλα εγώ το Video. 

Δεν μπορούμε να κάνουμε υπόθεση τι συμβαίνει σε παρακάτω συχνότητα. Παρόλα αυτά τα Reviews που έδειξα προηγουμένος δείχνουν σε νορμαλ καταστάσεις Overclock πως αποδίδουν.

Τα Screenshots από το Video:

 

post-115429-0-98408500-1453566325_thumb.jpg

post-115429-0-68312400-1453566326_thumb.jpg

post-115429-0-56967100-1453566327_thumb.jpg

post-115429-0-24481700-1453566328_thumb.jpg

post-115429-0-26598100-1453566329_thumb.jpg

post-115429-0-43481300-1453566330_thumb.jpg

post-115429-0-46440500-1453566331_thumb.jpg

post-115429-0-23563500-1453566332_thumb.jpg

post-115429-0-92711100-1453566332_thumb.jpg

post-115429-0-70553500-1453566333_thumb.jpg

post-115429-0-60674600-1453566517_thumb.jpg

post-115429-0-60356300-1453566518_thumb.jpg

post-115429-0-02994700-1453566520_thumb.jpg

post-115429-0-26159700-1453566521_thumb.jpg

post-115429-0-92278900-1453566521_thumb.jpg

post-115429-0-46336200-1453566522_thumb.jpg

post-115429-0-46760400-1453566523_thumb.jpg

post-115429-0-59933600-1453566524_thumb.jpg

post-115429-0-16818200-1453566525_thumb.jpg

post-115429-0-73817400-1453566525_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα. Βλέπεις θεωρίες και δεν συμαζεύεται μόνος σου.

 

Είπα 1 στα 20 ήταν μπροστά. Όχι στα άλλα ο συνδυασμός 100+50 i3+H81 ήταν μπροστά απο 180+170+110 του 8350+saber πχ+H100πχ που χρειάζονται για τα 4.7ghz.

 

Μαζί ήταν +-10%   :)

+αλλο τροφοδοτικο τουλαχιστον 100 watt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μου δείχνεις πάλι;

Πάλι μου δείχνεις ότι ο FX8350 είναι πιο γρήγορος από τον i3;

 

Βασικά 3 στα 20 είναι μπροστά ο Intel.

----- μπλα μπλα μπλα-----

 

Ναι, λέω σε όλα εκτός απο το V ήταν μαζί αρκετά κοντά. Δεν θα πω για 5 fps ήταν μπροστά ο Ιντελ ή ο AMD κτλ. Ούτε screenshot χρειάζεται να δω, ούτε τίποτα.

 

Εσύ σε άλλα thread έλεγες δεν πάνε οι FX πάνω απο 4.4-4.5, τώρα λες ότι πάνε και 4.7 με φτηνές μητρικές?

Ασ’το δεν χρειάζεται, ξέρουμε την απάντηση, εγώ σε VS δεν συμετάσχω αλλά ας λέμε τα πράγματα με το όνομά τους.

 

Ο multicore είχε μια ωραία και σωστή άποψη σε προηγούμενο thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν έχω κάποιον extreme με sli. Δε θα το αγόραζα γιατί με υπερκαλύπτει, άρα είναι πεταμένα χρήματα για μένα.

Το θέμα είναι ότι ο 2700Κ σου ήταν το μεγάλο "μπαμ" επιδόσεων από την Intel και από τότε έχει μικρή πρόοδο στις επιδόσεις. Όταν όμως ο άλλος έρχεται και γράφει ότι είναι μια χαρά με phenon ή με Cοre2Quad, τότε είτε δεν είναι gamer που τον ενδιαφέρουν οι επιδόσεις (άρα το συγκεκριμένο άρθρο ΔΕΝ αναφέρεται σε αυτόν), είτε έχει προσαρμόσει την ανάγκη του στην τσέπη του. Μάλλον με κατάλαβες πολύ λάθος γιατί δε θα έδινα 300€ για pc. Εκτός κι αν τα είχα και μου περίσσευαν. Αυτά που γράφεις τα έχω ξαναναλύσει τα τελευταία 20 χρόνια και το marketing και η καταναλωτική συμπεριφορά είναι μέρος της δουλείας και των σπουδών μου.

 

Κοίτα πόση διαφορά έχει ο 2600Κ με τον κορυφαίο αυτή τη στιγμή:

http://www.anandtech.com/bench/product/1543?vs=287

αν υπολογίσεις και τη διαφορά συχνότητας, τότε δεν τη λες και χαοτική. Εϊναι αρκετή, αλλά όχι πολύ μεγάλη.

Δε μπορώ να πω το ίδιο και για τον phenom...

http://www.anandtech.com/bench/product/1543?vs=362

 

Εδώ η διαφορά είναι πάνω από 100%, οπότε δε δέχομαι το ότι "είμαι μια χαρά με τον phenom". Πιο πολύ μοιάζει με "δεν έχω χρήματα να αλλάξω τον phenom με κάποιον καινούριο cpu" ή "δεν παίζω βαριά (καινούρια) παιχνίδια και δε χρειάζομαι καλό pc", άρα δε χρειάζονται high end cpu και το άρθρο ΔΕΝ αναφέρεται σε αυτούς. Πχ πόσοι μπορούν να παίξουν το witcher 3 σε 1080 με τέτοια μηχανήματα; Κανένας. Το παιχνίδι το αναφέρω, γιατί νομίζω ότι βγήκε παιχνίδι της χρονιάς για το 2015 στο IGN (και επιπλέον δεν είναι port από κονσόλα) ... Αρά δεν είναι gamers κανονικοί και ΔΕΝ τους αφορά το άρθρο.

Το θέμα είναι ο καθένας να ξεχωρίζει τις ανάγκες από τις επιθυμίες του (για να μην γίνεται υπερκαταναλωτής) και να αναγνωρίζει το πότε ικανοποιείται η ανάγκη του και πότε απλά συμβιβάζεται (για να μην γράφει ότι να ναι). Όταν κάποιος θέλει ένα pc για απλή δουλεία, τότε θα ανήκει σε άλλη κατηγορία τιμής σε σχέση με ένα gaming pc. Το θέμα στο, συγκεκριμένο άρθρο, είναι είναι τα Hgh end cpu. Οπότε όσοι δεν ανήκουν σε αυτή την κατηγορία, συχνά καταλήγουν εκτός θέματος. Αυτό γράφω. Το θέμα, επίσης, δε "σηκώνει" ανάλυση για το τί κάνει ο καθένας με την τσέπη του, γι αυτό και δεν κρίνω τον καθένα προσωπικά. Δικά του τα χρήματα και τα κάνει ότι θέλει.

Ο phenom x6 δηλαδη δεν ηταν καποτε high end?

Αλλο που δεν ειναι τωρα.

Επισης πεταμενα λεφτα δεν ειναι αλλα δεν υπαρχει λογος ακομα να αναβαθμθισει καποιος αν τον καλυπτει αυτο που εχει, οσο πισω και αν ειναι.

 

Οπως βλεπεις εδω ακομα και με σημερινα δεδομενα:

 

http://www.anandtech.com/bench/product/1543?vs=1491

 

(που η ισχυς του 7700k ειναι σε γενικες γραμμες παρομοια με τον phenom x6 που δεν υπαρχουν benchmarks δυστυχως για αυτον οσο αναφορα παιχνιδια στο anandtech), σε αρκετα παιχνιδια ειναι πιο γρηγορος ο intel αλλα δεν υπάρχει τοσο μεγάλη διάφορα fps μεταξυ των δυο.

Σε αλλα tasks φυσικα και ειναι αρκετα ανωτερος, αλλα στα games ειναι ακομα καλος, ειτε με ενσωματωμενη καρτα ειτε με εξωτερικη.

Θα εγραφα πιο ανεπτυγμενη απαντηση αλλα δεν εχω χρονο αυτην την στιγμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, λέω σε όλα εκτός απο το V ήταν μαζί αρκετά κοντά. Δεν θα πω για 5 fps ήταν μπροστά ο Ιντελ ή ο AMD κτλ. Ούτε screenshot χρειάζεται να δω, ούτε τίποτα.

 

Εσύ σε άλλα thread έλεγες δεν πάνε οι FX πάνω απο 4.4-4.5, τώρα λες ότι πάνε και 4.7 με φτηνές μητρικές?

Ασ’το δεν χρειάζεται, ξέρουμε την απάντηση, εγώ σε VS δεν συμετάσχω αλλά ας λέμε τα πράγματα με το όνομά τους.

 

Ο multicore είχε μια ωραία και σωστή άποψη σε προηγούμενο thread.

Όταν δεν μας συμφέρει είναι 5 πάνω 5 κάτω, μάλιστα.

Δεν είναι όμως 5 πάνω 5 κάτω. Είναι και 30 πάνω!

 

Φυσικά και δεν χρειάζεται μητρική σαν την Saber για τα 4.7GHz. Και με μια μητρική των 120€ μπορείς να το κάνεις αυτό. Ψύξη θες για να μην φεύγεις πάνω από τους 60C.

Load Line Calibration και 1.45-1.47V.

Μάλιστα οι άλλοι αναφέρουν ότι γίνεται και με μικρότερη τάση, ειδικά για έναν 8370, οπότε ας επέμβουν αυτοί.

Εγώ έχω πει την εμπειρία μου πάνω σε αυτό.  :)

 

Σου ξαναλέω όμως, δεν έβαλα εγώ το Video. Έρχεσαι να μου πεις δηλαδή ότι το Video είναι αναξιόπιστο επειδή είναι στα 4,7GHz ο FΧ; Ας ήταν λιγότερο, εγώ φταίω;

Εγώ λέω ότι δεν είναι Stable ή ότι πιάνει πάνω από 60C. Δεν έκανα εγώ το Benchmark.

 

Μπορεί να είχε ο Multicore, αλλά εσύ δεν έχεις και δεν λες τα πράγματα με το όνομα τους. Τα λες όπως σε συμφέρουν και εκτίθεσαι, οπότε καλύτερα να το αφήσεις εδώ όπως λες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Heatspreader, on 23 Jan 2016 - 7:17 PM, said:Heatspreader, on 23 Jan 2016 - 7:17 PM, said:Heatspreader, on 23 Jan 2016 - 7:17 PM, said:

Όταν δεν μας συμφέρει είναι 5 πάνω 5 κάτω, μάλιστα.

Δεν είναι όμως 5 πάνω 5 κάτω. Είναι και 30 πάνω!

 

Φυσικά και δεν χρειάζεται μητρική σαν την Saber για τα 4.7GHz. Και με μια μητρική των 120€ μπορείς να το κάνεις αυτό. Ψύξη θες για να μην φεύγεις πάνω από τους 60C.

Load Line Calibration και 1.45-1.47V.

Μάλιστα οι άλλοι αναφέρουν ότι γίνεται και με μικρότερη τάση, ειδικά για έναν 8370, οπότε ας επέμβουν αυτοί.

Εγώ έχω πει την εμπειρία μου πάνω σε αυτό.  :)

 

Σου ξαναλέω όμως, δεν έβαλα εγώ το Video. Έρχεσαι να μου πεις δηλαδή ότι το Video είναι αναξιόπιστο επειδή είναι στα 4,7GHz ο FΧ; Ας ήταν λιγότερο, εγώ φταίω;

 

Μπορεί να είχε ο Multicore, αλλά εσύ δεν έχεις και δεν λες τα πράγματα με το όνομα τους. Τα λες όπως σε συμφέρουν και εκτίθεσαι, οπότε καλύτερα να το αφήσεις εδώ όπως λες.

 

..έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να σου λέω να μην ασχολείσαι ρε συ... Αφού βλέπεις ότι λένε ότι θέλουν. Ο ένας μας λέει ότι ο i3 πατάει τον 8350 στα games όταν έχουμε δεί κατ'ιδίαν με τα μάτια μας ότι ο i5 6600K ήταν στα ίδια επίπεδα πάνω κάτω με τον 8320 σου. Ο άλλος λέει 221w σε handbrake και 76 ο i3. Και φυσικά παραλείπει να μας πει βέβαια πόσο σερνότανε ο I3.  'Ντάξει τι να συζητήσεις; Εδώ εμείς στο pc σου που είναι τέρας είδαμε σε furmark μαζί με Prime, 550w και ο άλλος θέλει να μας πείσει ότι ο FX χωρίς o.c. τράβαγε 220w μόνος του. Ανεβάζουνε videos από youtube, οταν εμείς τα είδαμε live. Γι'αυτό σου λέω.. τι ασχολείσαι;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ανεβάζουνε videos από youtube, οταν εμείς τα είδαμε live. Γι'αυτό σου λέω.. τι ασχολείσαι;

Μα ανεβάζουν Videos από το Youtube που δείχνουν τον 8350 νια διαλύει με διαφορά τον i3 και λένε ότι ο i3 είναι καλύτερος.

 

Βλέπουμε ένα χρώμα μαύρο και το λένε άσπρο.

 

Θα ασχολούμαι συνέχεια, δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Δεν γίνεται να αποπροσανατολίζουν τον κόσμο και να τον στέλνουν για λάθος αγορές λόγω φανομποϊσμού.

 

Αν συνεχίσει αυτό το πράγμα που κάνουν (Δεν είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο, το έχουμε ξαναπεί), θα κλείσει καμιά AMD και θα σου πουλάνε τον πεθαμένο i3 600€ και θα κλαίμε όλοι μετά!!!

 

Και ξέρεις ότι γουστάρω τα Intel γενικά. Αλλά δεν μπορώ να διαβάζω αρλούμπες.

 

Ο άλλος συγκρίνει το Flagship της κάθε εταιρείας και βγάζει συμπέρασμα για το ποιο CPU είναι καλύτερο. Βγάζει συμπέρασμα για όλα τα CPU. Μιλάμε για τρέλα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν δεν μας συμφέρει είναι 5 πάνω 5 κάτω, μάλιστα.

Δεν είναι όμως 5 πάνω 5 κάτω. Είναι και 30 πάνω!

 

Φυσικά και δεν χρειάζεται μητρική σαν την Saber για τα 4.7GHz. Και με μια μητρική των 120€ μπορείς να το κάνεις αυτό. Ψύξη θες για να μην φεύγεις πάνω από τους 60C.

Load Line Calibration και 1.45-1.47V.

Μάλιστα οι άλλοι αναφέρουν ότι γίνεται και με μικρότερη τάση, ειδικά για έναν 8370, οπότε ας επέμβουν αυτοί.

Εγώ έχω πει την εμπειρία μου πάνω σε αυτό.  :)

 

Σου ξαναλέω όμως, δεν έβαλα εγώ το Video. Έρχεσαι να μου πεις δηλαδή ότι το Video είναι αναξιόπιστο επειδή είναι στα 4,7GHz ο FΧ; Ας ήταν λιγότερο, εγώ φταίω;

Εγώ λέω ότι δεν είναι Stable ή ότι πιάνει πάνω από 60C. Δεν έκανα εγώ το Benchmark.

 

Μπορεί να είχε ο Multicore, αλλά εσύ δεν έχεις και δεν λες τα πράγματα με το όνομα τους. Τα λες όπως σε συμφέρουν και εκτίθεσαι, οπότε καλύτερα να το αφήσεις εδώ όπως λες.

Διάβασε ότι έγραψα γιατί μάλλον κάπου χάθηκες.

 

Εκτός απο το GTAV όπου έχουν μεγάλη διαφορά σε όλα τα άλλα 5 πάνω 5 κάτω είναι.

Κρίμα γιατί με την super wow Extreme 9 είχες 4.4 Μάλλον κάτι λάθος κάνεις εσύ.

 

Αυτά απο εμένα, φαγωθείτε ελεύθερα. Κουραστικός κατάντησες εσύ και η παρέα σου.

 

Ερχεται σου λέει ο Κώστας Καρράς απο πάνω, ναι είδα μεγάλη διαφορά απο ROG V και μεγάλο OC σε G3258 εσύ τον βγάζεις τρελό. :-(

 

Όσο για το τελευταίο, θα πέσουν οι άπειρες μετοχές της εταιρίας. Τι λες μωρέ? Τι ότι με συμφέρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο phenom x6 δηλαδη δεν ηταν καποτε high end?

Κάποτε... Αυτό λέμε. Να επιστρέψει η AMD στην high end κατηγορία για να δούμε λίγο ανταγωνισμό, αυτό είναι το ζητούμενο και αυτό διαπραγματεύεται το άρθρο και όχι αν ο καθενας θέλει να μείνει με την cpu του "κάποτε"....

 

Επισης πεταμενα λεφτα δεν ειναι αλλα δεν υπαρχει λογος ακομα να αναβαθμθισει καποιος αν τον καλυπτει αυτο που εχει, οσο πισω και αν ειναι.

Πεταμένα λεφτά για μένα, για τις δικές μου ανάγκες. Αυτό έγραψα κι όχι πεταμένα λεφτά γενικά. Αν είναι gamer, τότε θα πρέπει να αναβαθμίζει όταν δε μπορεί να παίξει το pc τα τελευταία παιχνίδια με τα γραφικά στο High στην ανάλυση της οθόνης του. Αλλιώς κάνει παραχωρήσεις γιατί δεν το σηκώνει η τσέπη του. Πώς έπαιζε με γραφικά στο High το 2009, που αγόρασε τη High end cpu του και τώρα λέει "δε με πειράζει να τα χαμηλώσω και να παίζω και σε ανάλυση 1280Χ720". Αν ήθελε τέτοια απόδοση, τότε γιατί πήρε high end εξαρχής;

 

 

Οπως βλεπεις εδω ακομα και με σημερινα δεδομενα:

 

http://www.anandtech.com/bench/product/1543?vs=1491

 

(που η ισχυς του 7700k ειναι σε γενικες γραμμες παρομοια με τον phenom x6 που δεν υπαρχουν benchmarks δυστυχως για αυτον οσο αναφορα παιχνιδια στο anandtech), σε αρκετα παιχνιδια ειναι πιο γρηγορος ο intel αλλα δεν υπάρχει τοσο μεγάλη διάφορα fps μεταξυ των δυο.

Σε αλλα tasks φυσικα και ειναι αρκετα ανωτερος, αλλα στα games ειναι ακομα καλος, ειτε με ενσωματωμενη καρτα ειτε με εξωτερικη.

Θα εγραφα πιο ανεπτυγμενη απαντηση αλλα δεν εχω χρονο αυτην την στιγμη.

Αστειεύσαι έτσι;

Σαν να λέμε η μέρα με τη νύχτα στα games. Εκεί που η κάρτα γραφικών δεν είναι bottleneck (δηλ στην περίπτωση της 980) υπάρχουν διαφορές μέχρι και 70Fps. Στα υπόλοιπα προγράμματα είναι επίσης χαοτικές δαφορές μέχρι και +600%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε ότι έγραψα γιατί μάλλον κάπου χάθηκες.

 

Εκτός απο το GTAV όπου έχουν μεγάλη διαφορά σε όλα τα άλλα 5 πάνω 5 κάτω είναι.

Κρίμα γιατί με την super wow Extreme 9 είχες 4.4 Μάλλον κάτι λάθος κάνεις εσύ.

 

Αυτά απο εμένα, φαγωθείτε ελεύθερα. Κουραστικός κατάντησες εσύ και η παρέα σου.

 

Ερχεται σου λέει ο Κώστας Καρράς απο πάνω, ναι είδα μεγάλη διαφορά απο ROG V και μεγάλο OC σε G3258 εσύ τον βγάζεις τρελό. :-(

 

Όσο για το τελευταίο, θα πέσουν οι άπειρες μετοχές της εταιρίας. Τι λες μωρέ? Τι ότι με συμφέρει?

Μάλλον δεν έχεις διαβάσει καλά τι γράφω.

Δεν κάνω Overclock χωρίς αύριο. Κάνω σωστό Overclock, που σημαίνει ότι βλέπω μέχρι που ανεβαίνει το Chip σε συνδυασμό με τάση και θερμοκρασίες / θόρυβο. Αν δω ότι για τα 4.6GHz (200MHz παραπάνω) πρέπει να δώσω δυσανάλογη τάση όπου θα μου φέρει θερμοκρασίες και κατ' επέκταση θόρυβο από την ψύξη, γυρίζω πίσω.

 

Επίσης δεν είναι μόνο το GTA. Αλλά ακόμα και να ήταν, αν ήταν υπέρ του Intel, δεν θα τολμούσα να πω "για 5 frames" γιατί τα φάνμποϊς θα έπεφταν να με φάνε.

Σου ξαναλέω δεν με αφορούν τα Youtube Videos αν και το συγκεκριμένο επιβεβαιώνει τα λεγόμενα μου.

 

Προφανώς δεν θα υπήρχε μεγαλύτερη διαφορά εκτός από περιπτώσεις όπου χρειάζεται CPU, αφού δεν μετράμε κάρτες γραφικών αλλά επεξεργαστές.

Αυτά έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να τα λέω.

 

Εγώ διάβαζα ότι οι Intel είναι δροσεροί πάντως και πως παίρνουν πολύ Overclock.

Για να ακριβολογώ διάβαζα ότι οι AMD ψήνονται και δεν περίμενα να δω τέτοια συμπεριφορά με τον Skylake. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά έχω έναν i7 920 και μία Gtx 960, μπορεί να μου πει κανείς κάποιον λόγο να κάνω αναβάθμιση; Η τεχνολογία έχει πατήσει φρένο εδώ και 6-7 χρόνια κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά με παλιότερα μοντέλα επεξεργαστών και όλοι έχουν επικεντρωθεί στην κατανάλωση ρεύματος, όταν βγάλουν κάτι που να αξίζει το κόπο ξαναμιλάμε, το χρήμα έχει ακριβύνει πια!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός απο το GTAV όπου έχουν μεγάλη διαφορά σε όλα τα άλλα 5 πάνω 5 κάτω είναι.

Δεν είναι το gta v ρε παιδιά αλλά το watch dogs που είναι γνωστό ότι οι devs του αλλάξανε τα φώτα ώστε να μην τρέχει καλά σε λίγους πυρήνες.

 

Από εκεί και πέρα τι συζητάμε,25% διαφορά στην συχνότητα και 6 πυρήνες λιγότεροι, και 10 και 20% λιγότερα να βγάζει ο i3-4130 των 115€ από τον 8350 των 180€ (χώρια τα έξοδα για το κλοκάρισμα) πάλι ξέσκισμα θεωρείται.

 

Χώρια που πολλά από αυτά είναι gpu test που δεν μετράνε τον επεξεργαστή και τα άλλα είναι μόλις μερικά δευτερόλεπτα όπου αν θες μπορείς να παρουσιάσεις ότι θες.

παιδιά έχω έναν i7 920 και μία Gtx 960, μπορεί να μου πει κανείς κάποιον λόγο να κάνω αναβάθμιση; Η τεχνολογία έχει πατήσει φρένο εδώ και 6-7 χρόνια κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά με παλιότερα μοντέλα επεξεργαστών και όλοι έχουν επικεντρωθεί στην κατανάλωση ρεύματος, όταν βγάλουν κάτι που να αξίζει το κόπο ξαναμιλάμε, το χρήμα έχει ακριβύνει πια!

Χτύπα ξύλο σου χαλάει τώρα,φαντάσου μετά από τόσα χρόνια να έδινες τα ίδια λεφτά για να πάρεις την ίδια απόδοση δεν θα σε χαλούσε;

Μάλιστα αν σου φτάνει η απόδοση του I7 920 τώρα αγοράζεις πολύ ποιο φτηνό επεξεργαστή με την ίδια απόδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...