Προς το περιεχόμενο

Πώληση αυτοκινήτου για ανταλλακτικά


Angelffx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, μια ερώτηση θα ήθελα να κάνω αν ξέρει κάποιος να με βοηθήσει. Έχω ένα αυτοκίνητο που το πουλάω, κ κάποιος με πήρε απόψε, και μου είπε ότι το θέλει για ανταλλακτικά. Μου είπε ότι σε αυτήν την περίπτωση το μόνο που χρειάζεται είναι μια υπεύθυνη δήλωση στα ΚΕΠ. Αυτό όμως έμενα με καλύπτει; Να σημειώσω ότι το αυτοκίνητο έχει παραδομένες πινακίδες. Απλά, επειδή το αυτοκίνητο είναι στο όνομα της αδερφής μου, δεν θέλω να έχει μετά κανένα πρόβλημα εκείνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ μονο μ μια υπευθυνη δηλωση. Θέλει διαγραφη-καταστροφή. Επισης, σ συμφερει οικονομικά; (λ.χ. μπορει να το δώσεις σε καποιον που θελει να επωφεληθει της αποσυρσης καποια στιγμή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι, πρώτα διαγραφή και μετά του το δίνεις. Διαφορετικά μπορεί να έχεις θέμα και μάλιστα σοβαρό . Για παράδειγμα το παίρνει ο τύπος χωρίς μεταβίβαση το φτιάχνει και την επόμενη κουβαλάει όπλα- ναρκωτικά κτλ θα μπλέξει και η αδερφή σου!! Ποτέ δεν δίνουμε το αυτοκίνητο εαν δεν κανείς πρώτα μεταβίβαση / διαγραφή κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαγραφή γίνεται μόνο αν παραδοθεί το αυτοκίνητο σε διαλυτήριο.

Η διαγραφή μπορεί για διάφορους λόγους όπως πώληση στο εξωτερικό / ανταλλακτικά / καταστροφή κτλ. Γνωστός μου έστειλε το αμάξι του Γερμανία αφού πρώτα το διέγραψε στην εφορία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαγραφή μπορεί για διάφορους λόγους όπως πώληση στο εξωτερικό / ανταλλακτικά / καταστροφή κτλ. Γνωστός μου έστειλε το αμάξι του Γερμανία αφού πρώτα το διέγραψε στην εφορία

Διαγραφή για "ανταλλακτικά" ΔΕΝ υφίσταται, μόνο τα διαλυτήρια μπορούν να το κάνουν αυτό.

 

1. Οριστική διαγραφή αυτοκινήτου οχήματος γίνεται κατ’ εφαρμογή του Π.Δ. 116/04, εφόσον το όχημα έχει παραδοθεί στις πιστοποιημένες εταιρείες ανακύκλωσης (ΕΔΟΕ τηλ. 2106899039). Για την ανωτέρω περίπτωση αρμόδια είναι τα εξουσιοδοτημένα διαλυτήρια.

2. Οριστική διαγραφή αυτοκινήτου οχήματος από την Υπηρεσία Δ/νσης Μεταφορών γίνεται μόνο στις περιπτώσεις: α) ολοσχερούς καταστροφής, β) οριστικής εξαγωγής στο εξωτερικό, και γ) παράδοσης στον ΟΔΔΥ ή στο Δήμο, οπότε στην περίπτωση αυτή υποβάλλεται το αποδεικτικό παράδοσης.

Στην περίπτωση ολοσχερούς καταστροφής, απαιτείται βεβαίωση από την Πυροσβεστική Υπηρεσία (πυρκαγιά ή κατακρήμνιση).

Σε περίπτωση εξαγωγής οχήματος στο εξωτερικό, απαιτείται η προσκόμιση στη Δ/νση Μεταφορών, μεταφρασμένου & νομίμως επικυρωμένου εγγράφου της αντίστοιχης υπηρεσίας της αλλοδαπής Χώρας ταξινόμησης, καθώς και οι Ελληνικές πινακίδες κυκλοφορίας, εφόσον δεν παρακρατηθούν από την αλλοδαπή Χώρα.

http://www.achaia.gr/ach/index.php?option=com_content&view=article&id=1027:2010-06-04-09-28-34&catid=230:2008-12-16-16-46-29&Itemid=88

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις κανονικά την μεταβίβαση στο υπουργείο και άσε αυτόν να τρέχει για διαγραφές και διαλυτήρια.

Το ότι σου είπε ότι θέλει μόνο υπεύθυνη δήλωση, είναι τουλάχιστον ύποπτο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως είπε ο σνεικΜΚ, πες του αν θέλει να του το μεταβιβάσεις και ας το κάνει ότι θέλει μετά.

αλλιώς ψάξε να το δώσεις για απόσυρση όσο ισχύει ακόμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...