Προς το περιεχόμενο

Μεταβιβαση αυτοκινητου


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ισως και οχι αδικα να φαινεται παραξενο το ερωτημα μου αλλα για τα παντα μπορει να υπαρχει μια αιτια μη ανακοινωσιμη δημοσια χωρις να σημαιναι οτι εχει κατι το παρανομο.

 

1. Γινεται να μεταβιβασω μεσω ΚΕΠ ή Διευθυνσης συγκοινωνιων ενα ΙΧΕ σε καποιον για 2-3 μερες και μετα να το ξανααγορασω απο αυτον με τα εξοδα βεβαια που απαιτουνται ?

 

2. Γινατει να αγορασω απο καποιον ενα αυτοκινητο και παλι σε λιγες μεερς να του το ξαναπουλησω με την παραπανω διαδικασια

 

Μηπως η τοσο αμμεση διπλη μεταβιβαση "χτυπησει" καπου  ?

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο υπουργείο γίνεται, παίρνεις την άδεια την ίδια μέρα.

 

Μέσω ΚΕΠ μπορεί να χρειαστεί να περιμένεις ως και μήνα ώστε να βγει η νέα άδεια για να μπορέσει να ξαναμεταβιβαστεί(και άλλον έναν για τη δεύτερη μεταβίβαση).

 

Όσο για τον αν η άμεση διπλή μεταβίβαση "χτυπήσει" κάπου, εξαρτάται τον λόγο για το οποίο θέλετε να τον κάνετε, είναι κάτι επιλήψιμο? Μόνο εσείς το ξέρετε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω.Το ξαναειπα οτι δεν ειναι κατι επιληψημο.

 

Απλα θελω να φανει οτι αγορασα ενα αυτοκινητο και αυτο δεν θα ελεγχτει αν εμεινε ή οχι στην κατοχη μου και ποσο .

 

Αν γινει μεσω ΚΕΠ με τα χαρτια της πρωτης μεταβιβασης δεν μπορει να γινει η δευτερη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να βγει η κανονική εντυπη αδεια για οποιαδήποτε περαιτέρω μεταβολή (ήθελε ο αδερφός μου να αλλαξει χρωμα σε αυτοκινητο που αγόρασε και επρεπε να περιμένει 15 μερες, να βγει κανονική αδεια απο το συγκοινωνιών και μετα να παει με αυτην για να κανει τις αλλαγες και να ξαναβγάλει άλλη άδεια)...

τρελες

 

οσο για το αν θα χτυπησει καπου λες απλα "δεν ηταν της αρεσκειας μου και το πηρε πισω ο τίμιος πωλητης"... παραδοξο αλλα δε βρισκω λόγο να το αρνηθεί καποιος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να βγει η κανονική εντυπη αδεια για οποιαδήποτε περαιτέρω μεταβολή (ήθελε ο αδερφός μου να αλλαξει χρωμα σε αυτοκινητο που αγόρασε και επρεπε να περιμένει 15 μερες, να βγει κανονική αδεια απο το συγκοινωνιών και μετα να παει με αυτην για να κανει τις αλλαγες και να ξαναβγάλει άλλη άδεια)...

τρελες

 

οσο για το αν θα χτυπησει καπου λες απλα "δεν ηταν της αρεσκειας μου και το πηρε πισω ο τίμιος πωλητης"... παραδοξο αλλα δε βρισκω λόγο να το αρνηθεί καποιος

 

Σε ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω.Το ξαναειπα οτι δεν ειναι κατι επιληψημο.

 

Απλα θελω να φανει οτι αγορασα ενα αυτοκινητο και αυτο δεν θα ελεγχτει αν εμεινε ή οχι στην κατοχη μου και ποσο .

 

Αν γινει μεσω ΚΕΠ με τα χαρτια της πρωτης μεταβιβασης δεν μπορει να γινει η δευτερη ?

Τα ΚΕΠ δεν κάνουν μεταβιβάσεις(για να ξέρουμε τι λέμε), απλά παραλαμβάνουν τα δικαιολογητικά και τα προωθούν στην αρμόδια διεύθυνση συγκοινωνιών για να γίνει η μεταβίβαση. Συνήθως σου δίνουν την νέα άδεια μετά από 15-30 ημέρες, τότε μόνο μπορείς να προχωρήσεις στην επόμενη μεταβίβαση.

 

Αν δεν σε πειράζει η αναμονή και το ότι στο μεταξύ δεν θα έχεις άδεια κυκλοφορίας, τότε μια χαρά είναι το ΚΕΠ.

 

Υπόψιν, εφόσον γίνει μέσω ΚΕΠ, η ημερομηνία μεταβίβασης που θα γράφει η νέα άδεια θα είναι αυτή που πραγματικά έγινε, και όχι αυτή που έδωσες τα δικαιολογητικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρονος που έμεινε στη κατοχή σου θα ελεγχθεί αργότερα και στην εφορία διότι υποχρεούστε να το συμπεριλάβετε στη φορολογική σας δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρονος που έμεινε στη κατοχή σου θα ελεγχθεί αργότερα και στην εφορία διότι υποχρεούστε να το συμπεριλάβετε στη φορολογική σας δήλωση.

 

 

Για 2-3 μερες να το βαλει στην φορολογικη δηλωση ??? Σιγουρα θα βαλει τα λεφτα της αγοραπωλησιας αλλα σαν τεκμηριο νομιζω δεν μπαινει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 2-3 μερες να το βαλει στην φορολογικη δηλωση ??? Σιγουρα θα βαλει τα λεφτα της αγοραπωλησιας αλλα σαν τεκμηριο νομιζω δεν μπαινει .

Ποτέ δεν πάμε όπως νομίζουμε/φανταζόμαστε, αλλά όπως προβλέπεται. Θα βάλει τον αριθμό κυκλοφορίας κανονικά στη φορολογική δήλωση με μηδέν μήνες κυριότητας μέσα στο έτος, και έτσι το τεκμήριο θα βγει μηδενικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν πάμε όπως νομίζουμε/φανταζόμαστε, αλλά όπως προβλέπεται. Θα βάλει τον αριθμό κυκλοφορίας κανονικά στη φορολογική δήλωση με μηδέν μήνες κυριότητας μέσα στο έτος, και έτσι το τεκμήριο θα βγει μηδενικό.

 

 

Δικιο εχεις .Ετσι είναι πιο  σωστα .Μαλλον απλα σωστα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...