Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας φίλες και φίλοι του forum. Έχω μία απορία και θέλω να μου λύσετε: 

Είμαστε 2 ενήλικα αδέλφια που μένουμε στο ίδιο σπίτι και είμαστε ταυτόχρονα και συνιδιοκτήτες (δηλαδή 50% έχει ο αδελφός μου και 50% έχω και εγώ) από την οικία. 

Κάνοντας την αίτηση για την υπαγωγή στο Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο της ΔΕΗ μου αναφέρει η πλατφόρμα ότι μόνον ο αδελφός μου έχει το δικαίωμα αίτησης διότι έχει την παροχή του ηλεκτρικού ρεύματος στο όνομα του και ΔΕΝ είναι υποχρεωτικό να βάλει και εμένα μέσα στην αίτηση ή έστω ως συμπληρωματική αίτηση. 

Πώς θα ξέρει η υπηρεσία που θα ασχοληθεί με την παραπάνω αίτηση ότι δεν έξω "ξεπεράσει τα οικονομικά όρια" εφόσον δεν έχω δηλώσει και τον αδελφό μου?

Τι ισχύει με το παραπάνω θέμα; Μπορείτε να μου λύσετε την απορία; Σας ευχαριστώ πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εκδόθηκε ο τρίτος κατά σειρά λογαριασμός με Home Online (ΚΟΤΑ), αλλά ήταν εκκαθαριστικός, όχι έναντι, μάλλον επειδή
α) ο προηγούμενος εκκαθαριστικός είχε εκδοθεί αρχές Ιούνη
β) εντάχθηκα στο πρόγραμμα τέλη Ιούλη
...οπότε υπολόγισε κατανάλωση από το προηγούμενο εκκαθαριστικό (που σημαίνει ότι τη πρώτη φορά μπορεί να μην ακολουθηθεί το σχήμα 3+1)

Μάλλον γι αυτό το λόγο, περιλαμβάνει και χρέωση CO2....όπως και χρεώσεις με διαφορετική τιμή kwh...

...αλλά γιατί μού δίνει δύο διαφορετικές τιμές CO2 (0,00358 / 0,00550) ;

dei-oct-ekk.jpg.5a08a62cff5f9ce640593135b04a282f.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/10/2021 στις 2:45 ΜΜ, psixakias είπε

Γειά σας φίλες και φίλοι του forum. Έχω μία απορία και θέλω να μου λύσετε: 

Είμαστε 2 ενήλικα αδέλφια που μένουμε στο ίδιο σπίτι και είμαστε ταυτόχρονα και συνιδιοκτήτες (δηλαδή 50% έχει ο αδελφός μου και 50% έχω και εγώ) από την οικία. 

Κάνοντας την αίτηση για την υπαγωγή στο Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο της ΔΕΗ μου αναφέρει η πλατφόρμα ότι μόνον ο αδελφός μου έχει το δικαίωμα αίτησης διότι έχει την παροχή του ηλεκτρικού ρεύματος στο όνομα του και ΔΕΝ είναι υποχρεωτικό να βάλει και εμένα μέσα στην αίτηση ή έστω ως συμπληρωματική αίτηση. 

Πώς θα ξέρει η υπηρεσία που θα ασχοληθεί με την παραπάνω αίτηση ότι δεν έξω "ξεπεράσει τα οικονομικά όρια" εφόσον δεν έχω δηλώσει και τον αδελφό μου?

Τι ισχύει με το παραπάνω θέμα; Μπορείτε να μου λύσετε την απορία; Σας ευχαριστώ πολύ. 

Ποια ειναι η απορια? Κοτ αιτειται ο εχων τη παροχη στο ονομα του, οπως ειπες. Αλλος γιατι να μπει μεσα? Που να τον δηλωσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην κοινότητα, θέλω να εντάξω τους γονείς μου στο ΚΟΤ Β, αλλά όταν πάω να κάνω την αίτηση με ενημερώνει ότι μπορώ να τους εντάξω στο Μητρώο Ευάλωτων Πελατών (είναι και οι δύο άνω των 70 ετών).

Ψάχνω να βρω τις εκπτώσεις για αυτούς που είναι ενταγμένοι στο Μητρώο Ευάλωτων Πελατών και δεν βρίσκω κάτι.

Η ερώτηση είναι η εξής, συμφέρει το ΚΟΤ Β ή η ένταξη στο Μητρώο Ευάλωτων Πελατών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε αίτηση στο ΚΟΤΒ και θα μπούνε αυτά στο μητρώο ευάλωτων. https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/eualwtoi-pelates-kai-koinwniko-oikiako-timologio/plirofories-gia-to-mitroo-ton-evaloton-pelatvn

Επίσης αν τους έχεις φτιάξει ebill βάλε το myhomeonline να τους γλυτώσεις απ τη ρήτρα προσαρμογής. Περισσότερες λεπτομέρειες στο αντίστοιχο thread

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Κάνε αίτηση στο ΚΟΤΒ και θα μπούνε αυτά στο μητρώο ευάλωτων. https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/eualwtoi-pelates-kai-koinwniko-oikiako-timologio/plirofories-gia-to-mitroo-ton-evaloton-pelatvn

Επίσης αν τους έχεις φτιάξει ebill βάλε το myhomeonline να τους γλυτώσεις απ τη ρήτρα προσαρμογής. Περισσότερες λεπτομέρειες στο αντίστοιχο thread

εφαγα ακυρο για το ΚΟΤ Β (έχουν εισόδημα πάνω από τα 13.500€ που είναι το όριο), οπότε τους έβαλα στο Μητρώο Ευάλωτων Πελατών και η αίτηση εγκρίθηκε. Το επόμενο βήμα είναι να τους φτιάξω το e-bill και να τους βάλω στο πρόγραμμα My Home Online (το οποίο έχω και εγώ με το ΚΟΤ Β).

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε κερδίσουν κάτι στους ευάλωτους, απλά θα έρχονται 2μηνιαίοι λογαριασμοί με 40  μέρες περιθώριο πληρωμής, και δεν κόβουν το ρεύμα σε περίπτωση μη εξόφλησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Δε κερδίσουν κάτι στους ευάλωτους, απλά θα έρχονται 2μηνιαίοι λογαριασμοί με 40  μέρες περιθώριο πληρωμής, και δεν κόβουν το ρεύμα σε περίπτωση μη εξόφλησης.

Έστω ακόμη και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, allareas είπε

εφαγα ακυρο για το ΚΟΤ Β (έχουν εισόδημα πάνω από τα 13.500€ που είναι το όριο), οπότε τους έβαλα στο Μητρώο Ευάλωτων Πελατών και η αίτηση εγκρίθηκε. Το επόμενο βήμα είναι να τους φτιάξω το e-bill και να τους βάλω στο πρόγραμμα My Home Online (το οποίο έχω και εγώ με το ΚΟΤ Β).

Αρα πληρωμη με παγια εντολη. Ειναι οk με αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, giorgos_76 είπε

μπήκαμε στο ΚΟΤ Β ...Τι κάνουμε τώρα;; Επικοινωνούμε με την ΔΕΗ ή ενημερώνεται αυτόματα ;;

Θα ενημερωθει η Δεη οπως ειπες αυτοματα.. Υπομονη..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giorgos_76 είπε

μπήκαμε στο ΚΟΤ Β ...Τι κάνουμε τώρα;; Επικοινωνούμε με την ΔΕΗ ή ενημερώνεται αυτόματα ;;

  https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

Κάνατε την αίτηση με το σωστό αριθμό παροχής;

Το τελευταίο ψηφίο της παροχής αλλάζει όταν γίνεται αλλαγή παρόχου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ekrepali είπε

  https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

Κάνατε την αίτηση με το σωστό αριθμό παροχής;

Το τελευταίο ψηφίο της παροχής αλλάζει όταν γίνεται αλλαγή παρόχου.

 

 

Ναι ναι, με τον σωστό το έκανα...Από τον παλιό αριθμό +1 το τελευταίο ψηφίο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σς ολους!Θελω τα φωτα σας!Ειμαστε Νοικοκυριό αποτελούμενο από δύο ενήλικα μέλη και ενα τεκνο 18 ετων που τωρα εγινε φοιτητης στην Θεσ/νικη!Οταν παω να κανω την αιτηση για το κοινωνικο τιμολογιο μου λεει διαγραφη λαθους τεκνου !Και η απορια μου ειναι το γραφει αυτο επειδη νοικιαζει σπιτι στην Θεσ/νικη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...