Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Κι εγω όταν έκανα αίτηση πέρυσι ήμουν -05... τώρα η παροχή έχει φτάσει -09. Με ίδια αίτηση ΚΟΤ. Μάλιστα ρώτησα το πρωί την Elpedison στο chat γιατί 19/4 ξεκίνησε η τελευταία παροχή και το βλέπουν κανονικά το ΚΟΤ.

Η επίσημη οδηγία του ΗΔΙΚΑ (ξεχασμένη στο site από αρχαιοτάτων χρόνων), είναι να κάνουμε νέα αίτηση κάθε φορά που αλλάζουμε πάροχο, βάζοντας το νέο ψηφίο παροχή. Το είδαμε όμως τόσο καιρό στη πράξη ότι δε χρειαζόταν και μάλιστα με υπάλληλο του ΗΔΙΚΑ που είχα μιλήσει στο τηλέφωνο μου είπε ότι δε χρειάζεται. Όταν ρώτησα το ΗΔΙΚΑ γραπτώς, με παρέπεμψαν πάλι στην ανακοίνωση, ότι χρειάζεται νέα αίτηση. Και πολύ φοβάμαι ότι στη περίπτωση σου αν δε βγάλεις άκρη, μπορεί να σου στείλουν την ίδια άκυρη απάντηση.

Αυτό που σου είπα το τσέκαρες; Έχει καταχωρήσει η Elpedison σωστά το ΑΦΜ σου;

Ναι τα τσεκαρα όλα σωστά είναι. Μόλις με πειρε τηλέφωνο η ΕΛΠΕ να μου πει ότι εξέτασαν το αίτημα μου και ότι έκαναν λάθος και θα μου εκδόσουν εκκαθαριστικό λογαριασμό σωστό και θα μου τον στείλουν.. πάλι καλά κατάλαβαν ότι έκαναν μαλακια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, gemis XTX είπε

Ναι τα τσεκαρα όλα σωστά είναι. Μόλις με πειρε τηλέφωνο η ΕΛΠΕ να μου πει ότι εξέτασαν το αίτημα μου και ότι έκαναν λάθος και θα μου εκδόσουν εκκαθαριστικό λογαριασμό σωστό και θα μου τον στείλουν.. πάλι καλά κατάλαβαν ότι έκαναν μαλακια

Μαλλον προσπαθησαν να το περασουν ετσι... Απλα αλλοι μπορει να μην το εβλεπαν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα βγήκε τελικός από Ελπέντισον για περίοδο από 28/12/2023 έως 19/02/2024. Οι πονηροί εφάρμοσαν έκπτωση ΚΟΤ Γ για την περίοδο 01/02 έως 19/02 και για τον Ιανουάριο έβαλαν έκπτωση ΚΟΤ Β. Υπόψιν ότι η αίτηση για ΚΟΤ Γ έγινε και εγκριθηκε στις 01/02

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, vali είπε

Σήμερα βγήκε τελικός από Ελπέντισον για περίοδο από 28/12/2023 έως 19/02/2024. Οι πονηροί εφάρμοσαν έκπτωση ΚΟΤ Γ για την περίοδο 01/02 έως 19/02 και για τον Ιανουάριο έβαλαν έκπτωση ΚΟΤ Β. Υπόψιν ότι η αίτηση για ΚΟΤ Γ έγινε και εγκριθηκε στις 01/02

Άρα χρέωσαν σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Con_stant1ne είπε

Άρα χρέωσαν σωστά;

Όχι γιατί ο νόμος λέει αναδρομικά από 01/01/2024 ισχύει το κοτ γ. Για άλλη μια φορά πρέπει να κυνηγάμε τα αυτονόητα..

.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, vali said:

Σήμερα βγήκε τελικός από Ελπέντισον για περίοδο από 28/12/2023 έως 19/02/2024. Οι πονηροί εφάρμοσαν έκπτωση ΚΟΤ Γ για την περίοδο 01/02 έως 19/02 και για τον Ιανουάριο έβαλαν έκπτωση ΚΟΤ Β. Υπόψιν ότι η αίτηση για ΚΟΤ Γ έγινε και εγκριθηκε στις 01/02

Αμφισβήτηση λογαριασμού στο myrae. Γράφεις και επισυνάπτεις τα παρακάτω...

Η έκπτωση ΚΟΤ Γ ισχύει από 1/1/24 με αναδρομική ισχύ, σύμφωνα με το Άρθρο2 της Κοινής Υπουργικής Απόφασης ΥΠΕΝ/Δ ΗΕ/10481/193/2024 - ΦΕΚ 742/Β/31-1-2024

"Στην παρ. 2 του άρθρου 3 προστίθεται τελευταίο εδάφιο ως εξής: «Ειδικά για τους δικαιούχους του Κ.Ο.Τ. Γ οι οποίοι υποβάλλουν αίτηση για ένταξη στο Τιμολόγιο Πολυτέκνων μέχρι και τις 29 Φεβρουαρίου 2024, ως ένταξη στο Κ.Ο.Τ. Γ λογίζεται η 1η Ιανουαρίου 2024 και η έκπτωση χορηγείται για την κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας από την 1η Ιανουαρίου 2024 και μετά. Οι προμηθευτές ηλεκτρικής ενέργειας οφείλουν να αποδώσουν τη συγκεκριμένη έκπτωση στο δικαιούχο μέχρι και την 30η Απριλίου 2024.».

742b-24.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, ekrepali said:

Αμφισβήτηση λογαριασμού στο myrae. Γράφεις και επισυνάπτεις τα παρακάτω...

Έστειλα email στην ελπεντισον το μεσημέρι. Επισύναψα το κείμενο που αναφέρεις και ζήτησα να εκδοθεί έκτακτος διορθωτικός. Αν μέσα στην επόμενη εβδομάδα δεν υπάρχει εξέλιξη, θα δοκιμάσω και ΡΑΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, vali said:

Έστειλα email στην ελπεντισον το μεσημέρι. Επισύναψα το κείμενο που αναφέρεις και ζήτησα να εκδοθεί έκτακτος διορθωτικός. Αν μέσα στην επόμενη εβδομάδα δεν υπάρχει εξέλιξη, θα δοκιμάσω και ΡΑΕ

Πέφτουν και αργίες... τουλάχιστον 14 μέρες θα περιμένεις. Γι'αυτό εγώ προτιμώ κατευθείαν μέσω ΡΑΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...