Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, sYn είπε

Καλημέρα! Έχει γίνει κάτι με τις εκδόσεις λογαριασμών του ΚΟΤ; Τον έχω μηνιαίο και σε λίγο κλείνω δίμηνο και δεν έχει εμφανιστεί στο e-bill.. Και φυσικά τηλέφωνο στην ΔΕΗ, δε σηκώνουν.

Μια χαρά βγαίνουν σε όσους γνωστούς μου έβαλαν online μέχρι μέσα Οκτώβρη. Αν δε πάρεις λογαριασμό αρχές δεκεμβρη υπάρχει πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μου ερχόταν κανονικά κάθε μήνα εδώ και πολύ καιρό. Τελευταίος είναι στις 11-10 και θα έπρεπε 11-11 να μου έρθει. Η ανανέωση στο ΚΟΤ έγινε μέσα Σεπτέμβρη.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, sYn είπε

Καλημέρα! Έχει γίνει κάτι με τις εκδόσεις λογαριασμών του ΚΟΤ; Τον έχω μηνιαίο και σε λίγο κλείνω δίμηνο και δεν έχει εμφανιστεί στο e-bill.. Και φυσικά τηλέφωνο στην ΔΕΗ, δε σηκώνουν.

Ουτε σε μενα  έβγαλαν τον 11ο μήνα που ηταν έναντι. 

Πηρα τηλέφωνο και μου είπαν οτι εκαναν αναβάθμιση και οτι αυτό ειναι ενα λάθος του συστήματος. Ειναι κι άλλος κοσμος χωρίς λογαριασμό. 

Τέλος προχώρησαν σε αίτημα επίλυσης του προβλήματος εντός 10 ημερών.

Παρε τηλέφωνο...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρομοίως...τελευταίος λογαριασμός (εκκαθαριστικός) προγράμματος Online εκδόθηκε 12 Οκτώβρη...το Νοέμβρη δεν έλαβα λογαριασμό...στο ebill έγραφε για δυνατότητα καταχώρησης ένδειξης μέχρι 8 Δεκέμβρη (που τώρα έχει μεταφερθεί αρχές Γενάρη 2022).

Οπότε από Δευτέρα-Τρίτη μάλλον θα έρθει ο λογαριασμός, που όμως θα είναι δίμηνος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ουτε εγω πηρα λογαριασμο για το νοεμβρη.)

Εκανα σημερα αιτηση για τη μητερα μου και την εβαλα στο ΚΟΤ Β. Ειχαμε αλλαξει σε home online στι2 01-12-21 οπου τοτε δεν ηταν ακομα στο ΚΟΤ.

Θα μπει αυτοματα η εκπτωση στο home on line η πτρεπει να κανω καποια ενεργεια;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν ο αριθμός παροχής ,τελευταίο ψηφίο , της αίτησης είναι αυτός που γράφει και στο online , δε χρειάζεται κάτι

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά ερώτηση επειδή το νήμα είναι τεράστιο.. έχω κοινωνικό τιμολόγιο ΔΕΗ. αξίζει να πάω σε κάποιο από τα προγράμματα που προσφέρει το online ή το enter και γιατί; Το κοινωνικό τιμολόγιο διατηρείται σε αυτήν την περίπτωση. Και κάτι ακόμα οι 1700 κιλοβατώρες που είναι το όριο είναι για το τετράμηνο έτσι; σε παρίπτωση που κάποιος τις ξεπεράσει τί συμβαίνει; ευχαριστώ προκαταβολικά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, adok13 είπε

(ουτε εγω πηρα λογαριασμο για το νοεμβρη.)

Εκανα σημερα αιτηση για τη μητερα μου και την εβαλα στο ΚΟΤ Β. Ειχαμε αλλαξει σε home online στι2 01-12-21 οπου τοτε δεν ηταν ακομα στο ΚΟΤ.

Θα μπει αυτοματα η εκπτωση στο home on line η πτρεπει να κανω καποια ενεργεια;

 

 

6 ώρες πριν, korakios είπε

αν ο αριθμός παροχής ,τελευταίο ψηφίο , της αίτησης είναι αυτός που γράφει και στο online , δε χρειάζεται κάτι

Aπό άλλο πάροχο πρέπει να ήρθε όντως.

@adok13 Πάτα εδώ τον αριθμό παροχής σου. Θα σου εμφανίσει αυτόματα τον αριθμό παροχής που έχεις τώρα.

Ο αριθμός παροχής που θα σου εμφανίσει πρέπει να συμβαδίζει με τον αριθμό παροχής που έβαλες στο ΗΔΙΚΑ.

Αν έχει αλλάξει ο αριθμός παροχής κατά 1 ψηφίο κι εσύ έβαλες στο ΗΔΙΚΑ τον παλιό, ακυρώνεις την αίτηση του ΚΟΤ και κάνεις νέα αίτηση.

Στη ΔΕΗ κουμπώνει το ΚΟΤ αυτόματα με το πρόγραμμα, δε χρειάζεται να κάνεις κάτι επιπλέον.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Dpan.9 είπε

αξίζει να πάω σε κάποιο από τα προγράμματα που προσφέρει το online ή το enter και γιατί;

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58970956

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Dpan.9 είπε

παιδιά ερώτηση επειδή το νήμα είναι τεράστιο.. έχω κοινωνικό τιμολόγιο ΔΕΗ. αξίζει να πάω σε κάποιο από τα προγράμματα που προσφέρει το online ή το enter και γιατί; Το κοινωνικό τιμολόγιο διατηρείται σε αυτήν την περίπτωση. Και κάτι ακόμα οι 1700 κιλοβατώρες που είναι το όριο είναι για το τετράμηνο έτσι; σε παρίπτωση που κάποιος τις ξεπεράσει τί συμβαίνει; ευχαριστώ προκαταβολικά!!

Το Γ1 είναι φαρμακείο λόγω ακριβής τιμής χονδρικής. Μαζί με τη ρήτρα προσαρμογής και την έκπτωση χτες είχε τελική τιμή  0.30€/kwh, αύριο θα έχει 0.45€/kw.

Tα σταθερά έχουν 0.17-0.018€/kwh, οπότε ναι αυτό το διάστημα συμφέρουν (δες το θέμα που έβαλε link ο κοράκιος)

Αν κάνεις υπέρβαση στο 4μηνο πληρώνεις απλά 0.17-0.018€/kwh χωρίς την έκπτωση ΚΟΤ. Επιπλέον στο ΚΟΤ-Β αν κάνεις υπέρβαση πληρώνεις κανονικά τα ΥΚΩ (όπου εντός ορίου έχεις απαλλαγή) και στο ΚΟΤ-Α πληρώνεις κανονικά ΑΔΜΗΕ/ΔΕΔΔΗΕ/ΥΚΩ (όπου εντός ορίου έχεις απαλλαγη)

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

0.45 ανά κιλοβατώρα; Τι τραγικές τιμές είναι αυτές;

Ετοιμαζομαι να φέρω το ρεύμα στο όνομα μου σε λίγο καιρό, καλύτερα να μην προτιμισω το Γ1 με αυτά που διαβάζω. Πρεπει να δω τα τιμολόγια των online και enter.

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα την αίτηση του ΚΟΤ Β στις 03/11 όσο ήμουν ακόμα στην ζενίθ αλλά είχα κάνει αίτηση για το online της ΔΕΗ απο 26/10. Στον λογαριασμό που εκδόθηκε από 17/11-12/12 στο online της ΔΕη δεν μου υπολόγισαν το ΚΟΤ Β, επίσης ούτε στον τελικό της ζενίθ που ήταν μέχρι 17/11 μου υπολόγισαν το ΚΟΤ Β. Τι πρέπει να κάνω; Στην φωτό η αίτηση μου στο ΗΔΙΚΑ.

KOT.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tasep είπε

Τι πρέπει να κάνω;

στο ΗΔΙΚΑ ποιον αριθμό παροχής έβαλες ? επειδή άλλαξε το τελευταίο ψηφίο όταν μπήκες στη ΔΕΗ έπρεπε να ξανακάνεις αίτηση με το που ολοκληρώθηκε απο ΔΕΔΔΗΕ η μεταφορά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι αλλά στην προβολή της αίτησης μου, στα ''Στοιχεία νοικοκυριού'', στο πεδίο ''Αριθμός παροχής ηλεκτρικής ενέργειας'' έχει τον νέο αριθμό, τον υπάρχων δλδ.

Επεξ/σία από tasep
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, tasep είπε

Έκανα την αίτηση του ΚΟΤ Β στις 03/11 όσο ήμουν ακόμα στην ζενίθ αλλά είχα κάνει αίτηση για το online της ΔΕΗ απο 26/10. Στον λογαριασμό που εκδόθηκε από 17/11-12/12 στο online της ΔΕη δεν μου υπολόγισαν το ΚΟΤ Β, επίσης ούτε στον τελικό της ζενίθ που ήταν μέχρι 17/11 μου υπολόγισαν το ΚΟΤ Β. Τι πρέπει να κάνω; Στην φωτό η αίτηση μου στο ΗΔΙΚΑ.

KOT.png

3/11 ξεκίνησες να κάνεις νέα αίτηση αλλά δεν την ολοκλήρωσεως. Όπως βλέπεις εγκρίθηκε 20/11, γι'αυτό δε σου έβαλε ΚΟΤ η Ζενίθ.

Όσο για τη ΔΕΗ θα πρέπει να ξανακάνεις αίτηση με τον τρέχον αριθμό παροχής που εμφανίζεται εδώ https://apps.deddie.gr/LicensedElectricianCertification/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...