Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικό τιμολόγιο ηλεκτρικού ρεύματος.


greekparot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά, δεν ξέρω ο φίλος αν έδωσε την μέτρηση μέσω του ebill η αν ΔΕΝ έδωσε καθόλου.
Το KOT υπολογίζεται στον εκκαθαριστικό και μόνο σε αυτόν, δεν υπολογίζεται ΚΟΤ με υποτιθέμενες καταναλώσεις.
ΜΟΝΟ αν δώσουμε μέτρηση στο site του ΔΕΔΔΗΕ εκδίδεται εκκαθαριστικός και υπολογίζονται ΟΛΑ εκεί, ο παραπάνω λογαρισμός γράφει ΕΝΑΝΤΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, leotzian είπε

δεν υπολογίζεται ΚΟΤ με υποτιθέμενες καταναλώσεις.

υπολογίζεται , έχω δει αρκετά έναντι με ΚΟΤ, δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

Ναι υπολογιζεται κανονικα.

Στους γονείς με ΚΟΤ-Β (Βολτερα, μηνιαίοι εναντι), από τότε που τους το έβαλα (σχεδον χρόνο τώρα) σε κάθε λογαριασμό (3 έναντι και καπάκι εκκαθαριστικός) έχει πάντα έκπτωση ΚΟΤ. Τι διάλο; Βγάζουν έκπτωση κάθε μήνα με τις εικονικές (ΔΕΝ δίνουμε μετρήσεις) και στο τετράμηνο κάνουν την σούμα...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας. Είχα κάνει αίτηση για ΚΟΤ Β στις 4/9 η οποία και εγκρίθηκε. Το ιστορικό από τότε είναι το :

Έκδοση λογαριασμού 17/9 : Εκκαθαριστικός Γ1Ν  με επισήμανση /ΟΡΙΟ: 1.800 kWh

Έκδοση λογαριασμού 19/10 : Έναντι  myHome Online Ν ΚΟΤ B  με επισήμανση /ΟΡΙΟ: 1.800 kWh (έκανα αλλαγή προγράμματος)

Έκδοση λογαριασμού 22/11 : Εκκαθαριστικός myHome Online Ν ΚΟΤ B  με επισήμανση ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ/ΟΡΙΟ: 1.800 kWh

Έκδοση λογαριασμού 21/12 : Έναντι  myHome Online Ν  χωρίς καμία επισήμανση!

Μπήκα λοιπόν στις αιτήσεις ΚΟΤ και είδα ότι η αίτηση μου έχει ακυρωθεί στις 10/12! Αυτό γνωρίζετε γιατί έγινε; Σήμερα έκανα νεα αίτηση ΚΟΤ Β και μου γράφει εγκεκριμένη. Αυτό σημαίνει ότι απο 10/12 έως και σήμερα θα χρεωθώ χωρίς την έκπτωση ΚΟΤ Β; Ευχαριστώ.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^ Βιάστηκες 12 μέρες να κάνεις την αίτηση, ή αν θες, θα έπρεπε στις 16/9 να είχες ξανακάνει αίτηση. Οι κανονισμοί του ΚΟΤ λένε ότι κάθε χρόνο, την επομένη της λήξεως της περιόδου κατάθεσης φορολογικών δηλώσεων (συμπεριλαμβανομένης της όποια παράτασης, η οποία φέτος ήταν μέχρι 15/9) και για περίοδο ενός μήνα (άρα μέχρι 15/10 για φέτος), πρέπει να γίνει ανανέωση της αίτησης..."Περίεργο" μάλιστα το ότι είχες τις εκπτώσεις του ΚΟΤ, έστω μέχρι  10/12 (=για ένα 2μηνο επιπλέον) (...δεν ξέρω βέβαια πώς ακριβώς λειτουργούνε, κι αν ήταν κάτι νομότυπο ή απλώς,,,ξεχαστήκανε), αλλά ναι,  από 10/12 έως χθες, έχασες την έκπτωση...

Να το θυμάσαι τουλάχιστον για το '22, και να παρακολουθείς πότε θα είναι η καταληκτική ημερομηνία υποβολής φορολογικών, για να μην την ξαναπατήσεις...

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι στην Ελιν πηρα είδηση  οτι το ρολοι μου ειναι χαλασμενο εδω και παραπολυ καιρο  και  χρεωνει την νυχτα μερα δηλαδη οτι ωρα και να ειναι γυρναει μονο ο μετρητης μερας  πηρα ελιν  και τιποτα  , μου ειπαν εμεις σε χρεωνουμε οτι πει η δεδδηε ,πηρα δεδδηε μου ειπαν οτι βλεπουμε οτι εχει χαλασει απο το 2020  και απο τοτε  τα γραφει  ολα για μερας ,ηρθε συνεργειο διαπιστώνει την βλαβη μαζι μου παρεα , περνανε μηνες παλι τους περνω  τηλ  στη   δεδδηε να μαθω  τι γινεται μου λενε το φτιαξαμε ,τους λεω οχι το τσεκαρω και ειναι  οπως ηταν , δηλαδη χρεωνει την νυχτα μερα , Α λενε μαλλον σημειώσαμε καταλαθος  οτι το φτιαξαμε  και βλέπουμε απο την καταμετρηση οτι οντως ειναι ακομα χαλασμενο , θα το φτιαξουμε και ο καιρος περναει ,...

Ρωταω τι θα γινει που εχω εδω τοσο καιρο νυχτερινο και δεν εχω  καμια εκπτωση  λογο νυχτας ;δεν περνω απαντηση..... Ρωταω τι θα γινει που εχω κοτ Α και το χανω διοτι ειναι ολη η καταναλωση για μερα ; δεν περνω απαντηση....

Τι να κανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάς πού; Τηλέφωνο; Ή μέιλ; Δες αν υπάρχει φόρμα παραπόνου στον ΔΕΔΔΗΕ (site) και παραπονέσου επισήμως. Μετά από 10ήμερο αν δεν απαντήσουν, απευθύνσου Συνήγορο Καταναλωτή και καταγγελία στην ΡΑΕ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σας! Μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι δεν εχουν χρεωθει ολες οι κιλοβατορες σαν ΚοτΑ που εχω;

Oi kw 1400kw+10% αν εχω δει σωστα απο πιο παλια ποστ? Οποτε και με 1500 θα μπορουσα να ειμαι μεσα?

Ευχαριστω!

85C12712-AC89-4ACC-A45A-19206C39DCAB.jpeg

Επεξ/σία από Konstantinio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Konstantinio είπε

Καλησπερα σας! Μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι δεν εχουν χρεωθει ολες οι κιλοβατορες σαν ΚοτΑ που εχω;

Oi kw 1400kw+10% αν εχω δει σωστα απο πιο παλια ποστ? Οποτε και με 1500 θα μπορουσα να ειμαι μεσα?

καταρχάς τον αγνοείς αν είναι έναντι

επίσης αν έχεις 1400 όριο είναι

ημέρες περιόδου κατανάλωσης επί 1400/120 το όριο της περιόδου

το 10% δεν καλύπτει τις εκπτωτικές κιλοβατώρες , απλά δεν χάνεις το ΚΟΤ μέχρι τις 1540 και απο 1400 μέχρι 1540 χρεώνεσαι κανονικά

αν κάψεις 1550 χάνεις όλο το ΚΟΤ

επειγόντως νυχτερινό  (οι ημερήσιες μόνο πιάνονται στο όριο και όχι οι νυχτερινές, συν του οτι γλυτώνεις ρυθμιζόμενες μεταφοράς διανομής)

edit ήδη έχεις :)

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

καταρχάς τον αγνοείς αν είναι έναντι

επίσης αν έχεις 1400 όριο είναι

ημέρες περιόδου κατανάλωσης επί 1400/120 το όριο της περιόδου

το 10% δεν καλύπτει τις εκπτωτικές κιλοβατώρες , απλά δεν χάνεις το ΚΟΤ μέχρι τις 1540 και απο 1400 μέχρι 1540 χρεώνεσαι κανονικά

αν κάψεις 1550 χάνεις όλο το ΚΟΤ

επειγόντως νυχτερινό (οι ημερήσιες μόνο πιάνονται στο όριο και όχι οι νυχτερινές, συν του οτι γλυτώνεις ρυθμιζόμενες μεταφοράς διανομής)

Μια χαρα ειμαι οποτε εχω ηδη νυχτερινο τιμολογιο! οποτε μετραω αυτες τις ημερεσ σαν να εχω καψει μονο τισ 565kw της ημερας για το κοινωνικο! 

Ευχαριστω παρα παρα πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέος λογαριασμός: 99€ κόστος ρεύματος, 92€ Ρυθμιζόμενες χρεώσεις κ Δημοτικά τέλη + 10€ ΦΠΑ...στο μισό μόλις του λογαριασμού η κατανάλωση...για τους ωφελούμενους του Κοινωνικού Τιμολογίου, θα μπορούσε να γίνει κάτι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/1/2022 στις 7:32 ΜΜ, Konstantinio είπε

 

85C12712-AC89-4ACC-A45A-19206C39DCAB.jpeg

Στο παραπάνω ποστ βλέπουμε ότι ο φίλος μας έχει καταναλώσει 502Kwh ημέρας και 219Kwh νύχτας = Σύνολο 721Kwh! και δίπλα στο πινακάκι των χρεώσεων τον χρεώνουν 565kwh ημέρας και 156Kwh νύχτας = Σύνολο πάλι 721Kwh!

Στο ΚΟΤ όμως του κάνουν έκπτωση μόνο 338kwh !

Και ποιο κάτω ο φίλος λέει ότι στο όριο KOT μετράνε μόνο 565kwh ημέρας και όχι οι 338khw ΚΟΤ που πείρε έκπτωση!

Μπορεί κάποιος παρακαλώ να μου το εξηγήσει όλο αυτό ? Δεν καταλαβαίνω τελικά τι μετράει στο όριο ΚΟΤ με νυχτερινό?

Μόνο οι KWH ημέρας ή KWH ΚΟΤ που σου δίνουν έκπτωση ?

Σε παρόμοια περίπτωση δικιά μου :

έχω καταναλώσει 208Kwh ημέρας και 613Kwh νύχτας = Σύνολο 821Kwh! και δίπλα στο πινακάκι των χρεώσεων με χρεώνουν 653kwh ημέρας και 168Kwh νύχτας = Σύνολο πάλι 821Kwh!

Στο ΚΟΤ όμως  κάνουν έκπτωση  653kwh !

Δεν το καταλαβαίνω αυτό??????????????

Επεξ/σία από Stinis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...