Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Τότε ΔΕΝ λειτουργεί, αν λειτουργούσε θα κατέγραφε ΚΑΙ κατανάλωση νύχτας, αν όντως είναι όπως τα λες πρέπει πρώτα να απευθυνθείς στον ΔΕΔΔΗΕ για να φτιάξει/αλλάξει τον μετρητή ώστε να μετράει και νύχτας, και μετά να αλλάξεις το πρόγραμμα σου στην ΔΕΗ.

Καταλήγουμε ότι είναι ρίσκο να ζητήσω από τον ΔΕΔΔΗΕ να φτιάξει/αλλάξει τον μετρητή ώστε να μετράει και νύχτας.

Παίζει να με πετάξει απ το enter και να με πάει στο Γ1Ν.

10 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι, αλλά πάρε γραπτή απάντηση απο ΔΕΗ πρώτα μη κάνουν κανα συστημικό λάθος (όχι τηλ)

Η μοναδική μου ελπίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, asdafas είπε

Καταλήγουμε ότι είναι ρίσκο να ζητήσω από τον ΔΕΔΔΗΕ να φτιάξει/αλλάξει τον μετρητή ώστε να μετράει και νύχτας.

Παίζει να με πετάξει απ το enter και να με πάει στο Γ1Ν.

Η μοναδική μου ελπίδα.

Όχι, καταλήγουμε στο ότι αν πράγματι θέλεις νυχτερινό είναι μονόδρομος να ζητήσεις από τον ΔΕΔΔΗΕ να φτιάξει τον μετρητή ώστε να μετράει και νύχτας. Με χρέωση προφανώς.

Όσο για την ΔΕΗ δεν νομίζω από μόνη της να μπορεί να σου αλλάξει πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Τότε ΔΕΝ λειτουργεί, αν λειτουργούσε θα κατέγραφε ΚΑΙ κατανάλωση νύχτας, αν όντως είναι όπως τα λες πρέπει πρώτα να απευθυνθείς στον ΔΕΔΔΗΕ για να φτιάξει/αλλάξει τον μετρητή ώστε να μετράει και νύχτας, και μετά να αλλάξεις το πρόγραμμα σου στην ΔΕΗ.

ΥΓ
Τον Απρίλιο είχαν έρθει σπίτι μου από ΔΕΔΔΗΕ για αποκατάσταση και με την ευκαιρία άλλαξαν τους μετρητές στο ακίνητο με ψηφιακούς, ε από τότε ο δικός μου μετράει κανονικά και ημέρας, και νύχτας, και συνολική κατανάλωση.

Το ότι δεν καταγραφεί ενδείξεις για το νυχτερινο δε σημαίνει ότι δε λειτουργεί. 

Οι αναλογικοί μετρητές για να καταγράφουν νυχτερινο πρεπει να συνδεθούν στο δέκτη ακουστικής συχνότητας που βρίσκεται στη μετρητική διάταξη. Έχει μέγεθος ενός μονοφασικου κουτιού και τις ώρες του μειωμένου τιμολογίου δίνει εντολή για να μετράει ο μετρητής στην κάτω ένδειξη. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Weiss είπε

Το ότι δεν καταγραφεί ενδείξεις για το νυχτερινο δε σημαίνει ότι δε λειτουργεί. 

Οι αναλογικοί μετρητές για να καταγράφουν νυχτερινο πρεπει να συνδεθούν στο δέκτη ακουστικής συχνότητας που βρίσκεται στη μετρητική διάταξη. Έχει μέγεθος ενός μονοφασικου κουτιού και τις ώρες του μειωμένου τιμολογίου δίνει εντολή για να μετράει ο μετρητής στην κάτω ένδειξη. 

Το "δεν λειτουργεί" που έγραψα αφορούσε συγκεκριμένα την καταγραφή κατανάλωσης νύχτας, όπως σωστά επισήμανες και εσύ χρειάζεται τον συγκεκριμένο δέκτη για να καταγράψει την κατανάλωση νύχτας, ο οποίος στους νέους ψηφιακούς μετρητές είναι ενσωματωμένος.

Πάντως δεν έχουν σημασία όλα τα παραπάνω, ο ΔΕΔΔΗΕ πλέον όταν ο πελάτης ζητήσει νυχτερινό και έχει διπλό αναλογικό μετρητή δεν του βάζει δέκτη, του βάζει απευθείας νέο ψηφιακό μετρητή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

 

Πάντως δεν έχουν σημασία όλα τα παραπάνω, ο ΔΕΔΔΗΕ πλέον όταν ο πελάτης ζητήσει νυχτερινό και έχει διπλό αναλογικό μετρητή δεν του βάζει δέκτη, του βάζει απευθείας νέο ψηφιακό μετρητή.

Αυτό έχω καταλάβει και εγώ,  η λογική της επιχείρησης είναι να αντικατασταθούν όλοι οι αναλογικοί μετρητές με ψηφιακούς.

Εντελώς πληροφοριακά οι ψηφιακοί μετρητές δεν έχουν ενσωματωμένο κάποιο δέκτη, είναι προγραμματισμένοι να μετράνε τις καταναλώσεις ημερήσιου και νυχτερινού ρεύματος με βάση την ώρα και την περιοχή που βρίσκονται.

(Στα μη διασυνδεμένα νησιά οι ώρες του νυχτερινού είναι ελαφρώς διαφοροποιημένες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Weiss είπε

Αυτό έχω καταλάβει και εγώ,  η λογική της επιχείρησης είναι να αντικατασταθούν όλοι οι αναλογικοί μετρητές με ψηφιακούς.

Εντελώς πληροφοριακά οι ψηφιακοί μετρητές δεν έχουν ενσωματωμένο κάποιο δέκτη, είναι προγραμματισμένοι να μετράνε τις καταναλώσεις ημερήσιου και νυχτερινού ρεύματος με βάση την ώρα και την περιοχή που βρίσκονται.

(Στα μη διασυνδεμένα νησιά οι ώρες του νυχτερινού είναι ελαφρώς διαφοροποιημένες)

Ναι, ο ΔΕΔΔΗΕ έχει στο πρόγραμμα να αντικαταστήσει έως το 2030 όλους τους μετρητές με νέους ψηφιακούς που έχουν την δυνατότητα με διάφορες τεχνολογίες να στέλνουν μόνοι τους τις ενδείξεις.

Όσο για το άλλο όμως δεν έχεις δίκιο, κανέναν "προγραμματισμό" δεν έχουν, όπως έγραψα έχουν ενσωματωμένο δέκτη. Δεν θα μπορούσε να γίνει αλλιώς, εκτός από την ώρα και την περιοχή που βρίσκονται έχει σημασία και η εποχή, το νυχτερινό δεν ισχύει πάντα τις ίδιες ώρες.

Επεξ/σία από Joshua21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

από τις προδιαγραφές των μετρητών στις προκηρύξεις του δεδδηε και τα εγχειρίδια χρήσης των μετρητών που τοποθετεί ο δεδδηε δεν προκύπτει ότι διαθέτουν ενσωματωμένο δέκτη ΤΑΣ.

Δεν νομίζω και να υπάρχουν οικιακοί μετρητές με ενσωματωμένο δέκτη.

Επεξ/σία από nvel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, asdafas είπε

Επομένως αν κάνω αίτηση για νυχτερινό ρεύμα κατα πάσα πιθανότητα από διπλό αναλογικό μετρητή θα βρεθώ με εναν καινούργιο ψηφιακό; 

ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, asdafas είπε

Επομένως αν κάνω αίτηση για νυχτερινό ρεύμα κατα πάσα πιθανότητα από διπλό αναλογικό μετρητή θα βρεθώ με εναν καινούργιο ψηφιακό; 

Ναι και είσαι και αδικημένος επειδή υπάρχει έλλειψη σε μετρητές και θα σε καθυστερήσουν,  ενώ θα μπορούσαν να σου δώσουν απευθείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, asdafas είπε

Έχουν έλλειψη απ ότι λέτε άρα καλό 2022 και αν 😆

κάνε αίτηση αν θες και αν αργούν επικοινώνησε μέσω email και ζήτα μόνο μεσω email απάντηση

Μετά ΡΑΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλημέρα,

Να αναφέρω τη δική μου περίπτωση. Ηράκλειο Κρήτης. Αίτηση για νυχτερινό στον Μάρτιο του 2021.

Πήγε δια ζώσης η πεθερά μου στη ΔΕΗ.

Δεκέμβριος 2021 κι ακόμα τίποτα. Δικαιολογία η κλασσική για έλλειψη μετρητή 

Επεξ/σία από Telumetar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...