Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Άρα κατά πάσα πιθανότητα δεν παίρνει εντολή από τον ΤΑΣ, κάλεσε στον ΔΕΔΔΗΕ να δηλώσεις βλάβη, να έρθουν να το δουν.., τώρα πόσο καιρό θα κάνει για να σου αλλάξουν μετρητή, άγνωστο, ειδικά αν είσαι σε μεγάλη πόλη ίσως μήνες.. 

Αφού ήδη υπάρχει παροχή ρεύματος στην εγκατάσταση, ο μετρητής δεν έχει σχέση.., το θέμα είναι οι ΥΔΕ καλώς ζητούνται, αλλά να ελεγχονταν ουσιαστικά, όχι απλά μια "ξεπέτα" για ανανέωση.., όπως επίσης και το δίκτυο που είναι χωρίς συντηρήσεις χρόνια.., αλλά άλλη μεγάλη κουβέντα 

Μπορει να εχει χαλασει και ο μετρητης... Ενα απο τα δυο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νυχτερινό 23.00-7.00 ανήκει σε άλλη εποχή και άλλες συνθήκες... πλέον λόγω τον ΑΠΕ και ειδικά το καλοκαίρι φορείς έχουν τονίσει ότι πρέπει να παραμένει το νυχτερινό το μεσημέρι και όχι μόνο αυτό να ενθαρρύνουν την κατανάλωση ενεργοβορων συσκευών αυτές τις ώρες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, takoulou είπε

Μπορει να εχει χαλασει και ο μετρητης... Ενα απο τα δυο... 

Όλα είναι πιθανά, αλλά απ' όσο έχουμε δει εδώ, πιθανόν να κάνει καιρό να διορθωθεί..

 

49 λεπτά πριν, greengr21 είπε

Το νυχτερινό 23.00-7.00 ανήκει σε άλλη εποχή και άλλες συνθήκες... πλέον λόγω τον ΑΠΕ και ειδικά το καλοκαίρι φορείς έχουν τονίσει ότι πρέπει να παραμένει το νυχτερινό το μεσημέρι και όχι μόνο αυτό να ενθαρρύνουν την κατανάλωση ενεργοβορων συσκευών αυτές τις ώρες!

Spoiler

Φορείς δεν έχουν πει κάτι, μόνοι οι πάροχοι.., χωρίς βέβαια να πιέζουν ή να ασχολούνται με την υλοποίηση δυναμικών τιμολογίων.., έτοιμη μπίζνα βρήκαν από εμάς τους χαζούς και τα κονομάν στην πλάτη μας.., άμα θέλουν πελάτες ας πάρουν πρωτοβουλία να εγκαταστήσουν smart meter από μόνοι τους, "δωρεά στον ΔΕΔΔΗΕ", για να κάνουμε χρήση τις ώρες με χαμηλότερες τιμές.., αλλά ξέχασα, πάλι περιμένουν πότε θα αλλαχθούν όλοι οι μετρητές (1+ δις €), από τις τσέπες μας για διευκόλυνση τους..

 

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 γρήγορες ερωτήσεις για νυχτερινό ρευμα. Πριν 2 μέρες ήρθαν απο τον Δεδδηε και μπήκε καινούριος ψηφιακός μετρητής.

Ενδιαφέρομαι να κάνω αίτηση για νυχτερινό ρευμα.

Οι απορίες που έχω είναι οι εξής. 

Το κέρδος του νυχτερινού εμφανίζεται σε 2 περιπτώσεις. Αν ο πάροχος σου έχει ξεχωριστή τιμή για χρέωση νυχτερινού καθώς και στις Υκω.

Αν ο πάροχος εφαρμόζει ενιαία χρέωση στο πρόγραμμα, τότε μένει το κέρδος απο τις Υκω.

Μπορεί κάποιος να μου πει τις κλίμακες των Υκω που ισχύουν και ποιό είναι το κέρδος σε κάθε περίπτωση. Νομίζω η πρώτη κλίμακα είναι στις 400 Kwh μηνιαια;

Σε ερώτηση πρός την Δεη, δεν ήξεραν να απαντησουν και μου είπαν να επικοινωνήσω με τον Δεδδηε. Σε επικοινωνία με τον Δεδδηε μου είπαν μιλήστε με τον πάροχο σας για να σας ενημερώσει. Ο Δεδδηε είναι μόνο για το τεχνικό κομμάτι.

Είμαι σίγουρος πως ο ενας απο τους 2 χρείαζεται πάλι εκπαίδευση στο αντικείμενο της εξυπηρέτησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, madboy είπε

2 γρήγορες ερωτήσεις για νυχτερινό ρευμα. Πριν 2 μέρες ήρθαν απο τον Δεδδηε και μπήκε καινούριος ψηφιακός μετρητής.

Ενδιαφέρομαι να κάνω αίτηση για νυχτερινό ρευμα.

Οι απορίες που έχω είναι οι εξής. 

Το κέρδος του νυχτερινού εμφανίζεται σε 2 περιπτώσεις. Αν ο πάροχος σου έχει ξεχωριστή τιμή για χρέωση νυχτερινού καθώς και στις Υκω.

Αν ο πάροχος εφαρμόζει ενιαία χρέωση στο πρόγραμμα, τότε μένει το κέρδος απο τις Υκω.

Μπορεί κάποιος να μου πει τις κλίμακες των Υκω που ισχύουν και ποιό είναι το κέρδος σε κάθε περίπτωση. Νομίζω η πρώτη κλίμακα είναι στις 400 Kwh μηνιαια;

Σε ερώτηση πρός την Δεη, δεν ήξεραν να απαντησουν και μου είπαν να επικοινωνήσω με τον Δεδδηε. Σε επικοινωνία με τον Δεδδηε μου είπαν μιλήστε με τον πάροχο σας για να σας ενημερώσει. Ο Δεδδηε είναι μόνο για το τεχνικό κομμάτι.

Είμαι σίγουρος πως ο ενας απο τους 2 χρείαζεται πάλι εκπαίδευση στο αντικείμενο της εξυπηρέτησης.

Υπαρχουν παροχοι που προσφερουν πολυ  διαφορετικη τιμη σε ημερησιο και νυχτερινο ρευμα... Θα κανεις την αιτηση σου  για να ενεργοποιηθει το νυχτερινο στον Δεδδηε...

Σιγουρα γλυτωνεις και σε ΥΚΩ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, madboy said:

Μπορεί κάποιος να μου πει τις κλίμακες των Υκω που ισχύουν και ποιό είναι το κέρδος σε κάθε περίπτωση. Νομίζω η πρώτη κλίμακα είναι στις 400 Kwh μηνιαια;

Σε ερώτηση πρός την Δεη, δεν ήξεραν να απαντησουν και μου είπαν να επικοινωνήσω με τον Δεδδηε. Σε επικοινωνία με τον Δεδδηε μου είπαν μιλήστε με τον πάροχο σας για να σας ενημερώσει. Ο Δεδδηε είναι μόνο για το τεχνικό κομμάτι.

Είμαι σίγουρος πως ο ενας απο τους 2 χρείαζεται πάλι εκπαίδευση στο αντικείμενο της εξυπηρέτησης.

Δεν ξέρω αν κάποια εξ. πελατών χρειάζεται πάλι εκπαίδευση, αλλά με μια ματιά σε οποιοδήποτε τιμοκατάλογο της ΔΕΗ θα σου είχε λυθεί η απορία άμεσα, όλοι οι τιμοκατάλογοι αναφέρουν και τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις.

5 hours ago, takoulou said:

Σιγουρα γλυτωνεις και σε ΥΚΩ...

Εγώ που δεν καταναλώνω πάνω από 400KWh το μήνα πάντως σίγουρα δεν κερδίζω τίποτα σε ΥΚΩ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 minutes ago, Joshua21 said:

Δεν ξέρω αν κάποια εξ. πελατών χρειάζεται πάλι εκπαίδευση, αλλά με μια ματιά σε οποιοδήποτε τιμοκατάλογο της ΔΕΗ θα σου είχε λυθεί η απορία άμεσα, όλοι οι τιμοκατάλογοι αναφέρουν και τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις.

Εγώ που δεν καταναλώνω πάνω από 400KWh το μήνα πάντως σίγουρα δεν κερδίζω τίποτα σε ΥΚΩ...

Το να γνωρίζει ο υπάλληλος της Δεη τις χρεώσεις και να μην λέει επικοινωνήστε με τον Δεδδηε δεν παίζει σαν σενάριο δηλαδή. Οκ εγώ θα μπώ στην σελίδα της Δεη να ενημερωθώ. Αλλά αρκετοί που δεν τα πάνε καλά με τους υπολογστές θα μείνουν με την απορία γατί ο υπάλληλος δεν γνωρίζει το αντικείμενο του; 

Σωστή η λογική σου... 🤔

Και εγώ αρκετούς μήνες καταναλώνω περίπου 300 Kwh. Στον καυσωνα όμως και τους χειμερινούς μήνες υπερβαίνω τις 400. Αρα υπάρχει κέρδος όταν ξεπερνάει κάποιος την κλίμακα.

Spoiler

Υ.γ. Επειδή και σε άλλο πόστ βγάζεις τους υπαλλήλους που δεν ξέρουν να κάνουν σωστά την εργασία τους καθαρούς θα σου πω ενα μικρό γεγονός που εκτελέστηκε όταν ήρθαν να αλλάξουν τον μετρητή.

Την προηγούμενη ημέρα είχε περάσει υπάλληλος εργολάβου που εχει προσλάβει ο Δεδδηε για καταμέτρηση. Και είχε σωστά καταγραψει μειον 1000 Kwh που λανθασμένα είχε καταγράψει συναδελφος του.

Ο τεχνικός που ήρθε πριν αφαιρέσει το ρολοι ήθελε να σημειώσει τις Kwh γα να περαστούν στο σύστημα. Και σημείωσε μονο 10000 Kwh παραπάνω απο τις κανονικές. Οταν το ακουσα εγώ έμεινα με το στόμα ανοιχτό. Οταν του ειπα οτι ειναι 69000 και οχι 79000 οπως ελεγε αυτός και ζητούσα να έρθει άμεσα υπάλληλος για καταμέτρηση, αυτός μου έλεγε εμεις είμαστε ο Δεδδηε και οτι τον προσβάλλω λέγοντας πως δεν ξέρει την δουλειά του.

Αρα να υποθέσω σε αυτή την περίπτωση εσυ θα έλεγες, ναι προφανώς και γνωρίζετε την εργασία σας! Ποιος είμαι εγώ να πω το αντίθετο;;;

Να είχες στην ακρη βέβαια και 2000 ευρω όταν θα ερχόταν ο λογαριασμός...

 

Επεξ/σία από madboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 minutes ago, madboy said:

Το να γνωρίζει ο υπάλληλος της Δεη τις χρεώσεις και να μην λέει επικοινωνήστε με τον Δεδδηε δεν παίζει σαν σενάριο δηλαδή. Οκ εγώ θα μπώ στην σελίδα της Δεη να ενημερωθώ. Αλλά αρκετοί που δεν τα πάνε καλά με τους υπολογστές θα μείνουν με την απορία γατί ο υπάλληλος δεν γνωρίζει το αντικείμενο του; 

Σωστή η λογική σου... 🤔

Και εγώ αρκετούς μήνες καταναλώνω περίπου 300 Kwh. Στον καυσωνα όμως και τους χειμερινούς μήνες υπερβαίνω τις 400. Αρα υπάρχει κέρδος όταν ξεπερνάει κάποιος την κλίμακα.

  Reveal hidden contents

Υ.γ. Επειδή και σε άλλο πόστ βγάζεις τους υπαλλήλους που δεν ξέρουν να κάνουν σωστά την εργασία τους καθαρούς θα σου πω ενα μικρό γεγονός που εκτελέστηκε όταν ήρθαν να αλλάξουν τον μετρητή.

Την προηγούμενη ημέρα είχε περάσει υπάλληλος εργολάβου που εχει προσλάβει ο Δεδδηε για καταμέτρηση. Και είχε σωστά καταγραψει μειον 1000 Kwh που λανθασμένα είχε καταγράψει συναδελφος του.

Ο τεχνικός που ήρθε πριν αφαιρέσει το ρολοι ήθελε να σημειώσει τις Kwh γα να περαστούν στο σύστημα. Και σημείωσε μονο 10000 Kwh παραπάνω απο τις κανονικές. Οταν το ακουσα εγώ έμεινα με το στόμα ανοιχτό. Οταν του ειπα οτι ειναι 69000 και οχι 79000 οπως ελεγε αυτός και ζητούσα να έρθει άμεσα υπάλληλος για καταμέτρηση, αυτός μου έλεγε εμεις είμαστε ο Δεδδηε και οτι τον προσβάλλω λέγοντας πως δεν ξέρει την δουλειά του.

Αρα να υποθέσω σε αυτή την περίπτωση εσυ θα έλεγες, ναι προφανώς και γνωρίζετε την εργασία σας! Ποιος είμαι εγώ να πω το αντίθετο;;;

Να είχες στην ακρη βέβαια και 2000 ευρω όταν θα ερχόταν ο λογαριασμός...

 

Κάπου μπερδεύτηκες, πουθενά δεν έγραψα ότι ο υπάλληλος της ΔΕΗ δεν πρέπει να γνωρίζει τις ρυθμιζόμενες χρεώσεις,  έγραψα συγκεκριμένα "Δεν ξέρω αν κάποια εξ. πελατών χρειάζεται πάλι εκπαίδευση".

Η λογική μου - ή πιο σωστά η επισήμανση μου - ήταν μόνο και μόνο για να μην χάνεις τον χρόνο σου ρωτώντας από δω και από κει για κάτι που μπορείς να το δεις άμεσα, και όχι για να δικαιολογήσω τους υπαλλήλους.

ΥΓ
Καλό θα ήταν να μην βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα για το τι θα έκανα εγώ. Μια και το ανέφερες όμως, όταν κάποιος μου λέει ότι τον προσβάλλω λέγοντας ότι δεν ξέρει τη δουλειά του, του απαντώ πως εγώ λέω αυτό που βλέπω, και πως τα αυθαίρετα συμπεράσματα του δεν με αφορούν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, madboy είπε

Παρανοήση γραπτού λόγου. Συμβαίνει και αυτό.

Καλημερα... Η εξυπερετηση πελατων σε μεγαλες εταιρειες ( ΔΕΗ, ΔΕΔΔΗΕ, ΟΤΕ,  VODAFONE κτλπ) δεν ειναι ατομα της μητρικης που απαντουν... Ειναι διαφορων εταιρειων.. ... Και δεν τα γνωριζουν ολα!!!!

https://radar.gr/article/pos-eblexe-to-tilefoniko-kentro-tou-deddie-pou-itan-tou-ote

 

Επεξ/σία από takoulou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...