Προς το περιεχόμενο

Νυχτερινό τιμολόγιο ΔΕΔΔΗΕ


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Σε κάποιες περιοχές ο ΔΕΔΔΗΕ δεν έχει τις κατάλληλες υποδομές ΤΑΣ (Τηλεχειρισμού Ακουστικής Συχνότητας), αν είσαι σε κάποια από αυτές τότε για σένα δεν είναι διαθέσιμο το τμηματικό ωράριο.

Μπαίνει ηλεκτρονικός μετρητής πλέον, μπορεί να πάρει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Weiss είπε

Μπαίνει ηλεκτρονικός μετρητής πλέον, μπορεί να πάρει 

Και πως ακριβώς ο ηλεκτρονικός μετρητής θα παίρνει την εντολή από τον ΔΕΔΔΗΕ για την εναλλαγή αν δεν υπάρχει στην συγκεκριμένη περιοχή σύστημα ΤΑΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πόλη που μένω (επαρχία) κάποιους φίλους που ρώτησα έχουν τμηματικό νυχτερινό ωράριο. Ενδέχεται να μην υπάρχουν οι απαραίτητες υποδομές για κάποιες περιοχές μέσα στην ίδια πόλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχές ωράριο*

Όλο το έτος: 23:00 έως 07:00

* Το Οικιακό Νυκτερινό Τιμολόγιο με συνεχές ωράριο καθ' όλη τη διάρκεια του έτους δεν χορηγείται πλέον. Ισχύει για οικιακούς πελάτες που έχουν μειωμένο νυχτερινό τιμολόγιο πριν το έτος 1988 (εάν στο μεταξύ δεν ζήτησαν την αλλαγή του) ή διαμένουν σε ορισμένες γεωγραφικές περιοχές της χώρας όπου δεν υπάρχει κατάλληλη τεχνική υποδομή του ΔΕΔΔΗΕ (Δίκτυο Διανομής), δηλαδή μη ύπαρξη συστήματος ΤΑΣ (Τηλεχειρισμός Ακουστικής Συχνότητας). Ενημερωθείτε από τα κατά τόπους γραφεία εξυπηρέτησης του ΔΕΔΔΗΕ για τις περιοχές που λειτουργεί το σύστημα ΤΑΣ.

https://www.dei.gr/el/gia-to-spiti/revma/g1n/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Και πως ακριβώς ο ηλεκτρονικός μετρητής θα παίρνει την εντολή από τον ΔΕΔΔΗΕ για την εναλλαγή αν δεν υπάρχει στην συγκεκριμένη περιοχή σύστημα ΤΑΣ?

Πολύ απλά δεν παίρνει εντολή, είναι προγραμματισμένος να μετράει τις ώρες του νυχτερινού 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, poor είπε

Στην πόλη που μένω (επαρχία) κάποιους φίλους που ρώτησα έχουν τμηματικό νυχτερινό ωράριο. Ενδέχεται να μην υπάρχουν οι απαραίτητες υποδομές για κάποιες περιοχές μέσα στην ίδια πόλη;

Μόνο ο ΔΕΔΔΗΕ μπορεί να στο απαντήσει αυτό.

4 λεπτά πριν, Weiss είπε

Πολύ απλά δεν παίρνει εντολή, είναι προγραμματισμένος να μετράει τις ώρες του νυχτερινού 

Το πρόβλημα όμως είναι ότι το νυχτερινό δεν έχει σταθερό ωράριο, αλλάζει στη διάρκεια του χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

 

Το πρόβλημα όμως είναι ότι το νυχτερινό δεν έχει σταθερό ωράριο, αλλάζει στη διάρκεια του χρόνου.

Έχουν επικοινωνία με κάρτα sim και ενημερώνονται αυτόματα για τις αλλαγές ώρας. 

Γιαυτό και λέγονται "έξυπνοι μετρητές" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, washcloud είπε

...που σημαίνει ότι σου βάζουν τον νέου τύπου μετρητή που έχει την δυνατότητα καταγραφής των ωραρίων του νυχτερινού) επειδή αιτήθηκες ρεύμα σε κάποιον πάροχο (τέτοιους βάζουν πλέον, ούτως ή άλλως, ακόμη κι αν απλώς ζητάς ηλεκτροδότηση).

Για ενεργοποίηση του νυχτερινού χρειάζεται σχετική αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ (και πληρωμή 42,16€ εφάπαξ, όταν σε ειδοποιήσουν - μάλλον με μέιλ - για πληρωμή). Δεν πληρώνεις λοιπόν το ρολόι, αλλά την υπηρεσία. ΑΝ λοιπόν έχει ήδη μπει νέος μετρητής και έχεις κάνει αίτηση για νυχτερινό, απλά περιμένεις να σε ειδοποιήσουν για πληρωμή. Κι αν πληρώσεις, έχουν περιθώριο 10 εργάσιμες να στο ενεργοποιήσουν (μετά από αυτές, έχεις δικαιωμά να αιτηθείς αποζωμίωση 20€ για την όποια καθυστέρηση).

Να γκουγκλάρεις για τα ωράρια νυχτερινού - διαφέρουν από εποχή σ' εποχή (το 3 με 5 το απόγευμα που σου είπε ο φίλος λιγο πιο πάνω πχ, ισχύει μόνο για το χειμερινό 6μηνο). Προσπάθα να κάνεις όσο περισσότερη κατανάλωση μπορείς εντός των, καθώς έχεις πολλαπλά οφέλη στον λογαριασμό (ειδικά οι δικαιούχοι ΚΟΤ) κι όχι μόνο την "τιμή νυχτερινού". Ένα 30% της συνολικής κατανάλωσης είναι καλό (καθώς ούτως ή άλλως ένα 8ωρο του 24ώρου είναι "νυχτερινό") και ίσως σχετικά εύκολα επιτεύξιμο καθώς ούτως ή άλλως λειτουργούν συσκευές 24/7 (ψυγεία/καταψύκτες κυρίως), και από ΄κει και πέρα όσο μπορέσεις να λειτουργείς "προγραμματισμένα", τόσο το καλύτερο...

(...ο γνωστός σου δεν κατάλαβα ακριβώς τί εννοούσε με το "δε χρειάζεται" και αν αυτό που εννοούσε το κατάλαβες σωστά εσύ - πάντως η διαδικασία πάει όπως σου περιέγραψα από πάνω.)

...επίσης φρόντισε από την στιγμή που θα σε ειδοποιήσουν για πληρωμή, να έχεις (ειδικά για τις πρώτες 3 βδομάδες - αν δεν γίνει η ενεργοποίηση έως τότε) ελεύθερη την πρόσβαση στο ρολόι - μην έρθουν να πάρουν ενδείξεις και είναι κλειστή καμμιά πόρτα κτλ.

Ο γνωστός αυτό που μου είπε είναι πλέον ότι το ρολόι που βάζουν είναι ηλεκτρικό και ότι μπορεί να μετράει αυτόματα το νυχτερινό ότι μου είπες και εσυ. Άρα μάλλον μου φαίνεται με το που μπει το ρολόι τη Τρίτη να κάνω ηλεκτρονικά την αίτηση για ενεργοποίηση του νυχτερινού σαν υπηρεσία και πριν το κάνω θα τους καλέσω όταν μπει το ρολόι να δω αν το έχουν συμπεριλάβει ή όχι, μιας και αυτό δε μπορεί να γίνει από ΔΕΗ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Weiss είπε

Έχουν επικοινωνία με κάρτα sim και ενημερώνονται αυτόματα για τις αλλαγές ώρας. 

Γιαυτό και λέγονται "έξυπνοι μετρητές" 

Από όσο ξέρω η δυνατότητα επικοινωνίας που έχουν είναι για άλλες δουλειές, πχ για να δίνουν απευθείας τις ενδείξεις στον ΔΕΔΔΗΕ, και όχι για να ενημερώνονται για τις αλλαγές του νυχτερινού ωραρίου.

Πάντως ότι δυνατότητες και να έχει, προς το παρόν η δυνατότητα επικοινωνίας με τον ΔΕΔΔΗΕ δεν είναι ενεργοποιημένη, και από ότι έχουν πει αυτό θα γίνει σε μερικά χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, vkoukoutis είπε

Ευχαριστώ παρά πολύ όλους. Τώρα μένει να δω πως ο Δεδδηε θα μου στείλει να πληρώσω τα 42.16€ για το νυχτερινό. Λογικά με ταχυδρομείο υποθέτω. 

...αν τους δώσεις μέιλ, πιθανότερο είναι με μέιλ να σου δώσουν τον κωδικό πληρωμής. Γι' αυτό να έχεις τον νου σου ΚΑΙ στο "junk" (/spam/όπως κι αν το λέει ο provider σου) folder. Εμένα με χοτμέιλ πχ,  στο junk μου ήρθε (νομίζω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, washcloud είπε

...αν τους δώσεις μέιλ, πιθανότερο είναι με μέιλ να σου δώσουν τον κωδικό πληρωμής. Γι' αυτό να έχεις τον νου σου ΚΑΙ στο "junk" (/spam/όπως κι αν το λέει ο provider σου) folder. Εμένα με χοτμέιλ πχ,  στο junk μου ήρθε (νομίζω).


Καλημέρα καλή Σαρακοστή 

Θα τους καλέσω αύριο να δω τι στοιχεία έχουν 

Ο γνωστός αυτό που μου είπε είναι πλέον ότι το ρολόι που βάζουν είναι ηλεκτρικό και ότι μπορεί να μετράει αυτόματα το νυχτερινό ότι μου είπες και εσυ. Άρα μάλλον μου φαίνεται με το που μπει το ρολόι τη Τρίτη να κάνω ηλεκτρονικά την αίτηση για ενεργοποίηση του νυχτερινού σαν υπηρεσία και πριν το κάνω θα τους καλέσω όταν μπει το ρολόι να δω αν το έχουνσυμπεριλάβει ή όχι, μιας και αυτό δε μπορεί να γίνει από ΔΕΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 ώρες πριν, Christopher_B είπε

 εχουμε παλιο ρολοι και δε ξερω εαν μπορει να γινει καταμετριση νυχτερινου κλπ!!!

...αν δεν έχει "διπλό καντράν", απλά θα στο αλλάξουν με νέο ψηφιακό (μακάρι να έχει, γιατί υπαρχει έλλεψη σε νέους μετρητές, συνεπώς παίζει και να πάρει ΜΕΧΡΙ και μήνες μέχρι την αντικατάσταση. ΑΝ το παλιό είναι διπλό όμως, τότε απλά θα πληρώσεις 42,16 εφάπαξ (τόσο είναι ακόμη κι αν σου αλλάξουν μετρητή) για την ενεργοποίηση του νυχτερινού. Διάβασε ΚΑΙ εδώ σελίδες προς τα πίσω, υπάρχουν ποστ που εξηγούν πολλά και θα σε βοηθήσουν.

Κάνε πάντως αίτηση μέσω της σελίδας του ΔΕΔΔΗΕ άμεσα και για το νυχτερινό. Δεν είναι μόνο η έκπτωση της "νυχτερινής" κιλοβατώρας, αλλά έχεις εκπτώσεις ΚΑΙ στις "Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις". Τσέκαρα τα ωράρια του νυχτερινού, προσπάθα να βάζεις όσο περισσότερες καταναλώσεις μπορείς σε αυτά, και τέλος ξεκίνα να κάνεις οικονομία, γιατί το επόμενο διάστημα προβλέπεται τραγικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, washcloud είπε

 

...αν δεν έχει "διπλό καντράν", απλά θα στο αλλάξουν με νέο ψηφιακό (μακάρι να έχει, γιατί υπαρχει έλλεψη σε νέους μετρητές, συνεπώς παίζει και να πάρει ΜΕΧΡΙ και μήνες μέχρι την αντικατάσταση. ΑΝ το παλιό είναι διπλό όμως, τότε απλά θα πληρώσεις 42,16 εφάπαξ (τόσο είναι ακόμη κι αν σου αλλάξουν μετρητή) για την ενεργοποίηση του νυχτερινού. Διάβασε ΚΑΙ εδώ σελίδες προς τα πίσω, υπάρχουν ποστ που εξηγούν πολλά και θα σε βοηθήσουν.

Κάνε πάντως αίτηση μέσω της σελίδας του ΔΕΔΔΗΕ άμεσα και για το νυχτερινό. Δεν είναι μόνο η έκπτωση της "νυχτερινής" κιλοβατώρας, αλλά έχεις εκπτώσεις ΚΑΙ στις "Ρυθμιζόμενες Χρεώσεις". Τσέκαρα τα ωράρια του νυχτερινού, προσπάθα να βάζεις όσο περισσότερες καταναλώσεις μπορείς σε αυτά, και τέλος ξεκίνα να κάνεις οικονομία, γιατί το επόμενο διάστημα προβλέπεται τραγικό.

Δεν εχει τιποτα προστοπαρων, θα μπει ψηφιακο απευθειας. Σε φιλο στη ιδια πολυκατοικια με εμενα, που ηταν παλι το ιδιο νεα συνδεση σε 2 μερες ειχε μπει. Αρα εσυ μου λες να κανω ταυτοχρονα και αιτηση για νυχτερινο ταυτοχρονα; Γιατι στην ουσια ο νεος μετρητης το υποστηριζει ηδη απλα θα πρεπει να το "ενεργοποιησουν" μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...