Προς το περιεχόμενο

Καμερα οπισθοπορείας εκ των υστερων


margaritagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπαρχει καποιος που να εβαλε καμερα εκ των υστέρων, δηλαδη οχι εργοστασιακά οταν παρήγγειλε το αυτοκινητο του;

 

Σκεφτομαι να το κανω, αλλα με προβληματιζει το λύσιμο του αυτοκινήτου. Δε θα θελα απο κει που δεν ακουγεται τιποτα, να χω μετα τριξίματα απο τα πλαστικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο μαστορας είναι μερακλής μην φοβάσαι . Αν δεις τι εκανα για να βαλω οθονη 2din σε Honda Civic 1800 κυβικα του 2007 χωρις να καταργησω το εργοαστασιακο γιατι επαιρνε ωρα από αυτό θα παθεις πλακα .

 

Δεν περιμενα με τιποτα ότι θα δουλεψει αν και το εκανε πρωτη φορα δουλεψαν όλα αψογα . Το εργοστασιακο πηγε στο πορτ μπαγαζ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έβαλα και εγώ εκ των υστέρων. πάντως εάν έχεις και αισθητήρες παρκαρίσματος το όλο σύστημα με κάμερα και ηχητική ειδοποίηση κάνει την όπισθεν το λιγότερο παιχνίδι. το αμάξι δε θέλει κόψε ράψε , ο ηλεκτρολόγος θα πάρει ρεύμα από το καλώδιο της όπισθεν (λίγο ξεφτυσμα και σύνδεση και μονωση.) τα υπόλοιπα καλώδια περνούν κάτω από τα πλαϊνά πλαστικά καλύμματα , κανένα κόψε ράψε από εκεί και μετά πάμε στη μονάδα αναπαραγωγής. εάν έχεις ήδη ηχοσύστημα με οθόνη το μόνο που απομένει είναι η σύνδεση video -in. εάν δεν έχεις τότε θα αλλάξεις μονάδα αλλά το να κουμπώσει είναι σχεδόν ίδιο για το κάθε αυτοκίνητο. άντε να χρειαστει το πολύ πολύ κανένα αντάπτορα.. δεν υπάρχει ξήλωσε-ράψε στο ταμπλό όλες οι μονάδες μπορούν να βγούν. εκτός απο μερικά τοyota όπου στο ηχοσύστημα τους έχουν και ενδείξεις trip computer. (σε αυτοκίνητο με ασπρόμαυρη lcd οθονη.) δεν θα υπάρχει πρόβλημα εάν το ηχοσύστημα σου έχει ήδη έγχρωμη οθόνη και να φιλοξενεί τέτοιες ενδείξεις. εάν θες πές μας σε τι αυτοκίνητο θες να βάλεις και τί μονάδα έχει ήδη πάνω.

Επεξ/σία από gdriver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν και ασυρματες αλλα πολύ πιο ακριβες

 

http://www.car.gr/parts/?ca=2304


έβαλα και εγώ εκ των υστέρων. πάντως εάν έχεις και αισθητήρες παρκαρίσματος το όλο σύστημα με κάμερα και ηχητική ειδοποίηση κάνει την όπισθεν το λιγότερο παιχνίδι. το ασμάξι δε θέλει κόψε ράψε , ο ηλεκτρολόγοε θα πάρει ρεύμα από το καλώδιο της όπισθεν (λίγο ξεφτυσμα και σύνδεση και μονωση.) τα υπόλοιπα καλώδια περνούν κάτω από τα πλαϊνά πλαστικά καλύμματα , κανένα κόψε ράψε από εκεί και μετά πάμε στη μονάδα αναπαραγωγής. εάν έχει ήδη ηχοσύστημα με οθόνη το μόνο που απομένει είναι η σύνδεση video -in. εάν δεν έχεις τότε θα αλλάξεις μονάδα αλλά το να κουμπώσει είναι σχεδόν ίδιο για το κάθε αυτοκίνητο. άντε να χρειαστει το πολύ πολύ κανένα αντάπτορα.. δεν υπάρχει ξήλωσε-ράψε στο ταμπλό όλες οι μονάδες μπορούν να βγούν. εκτός απο ΄μερικά τοyota όπου στο ηχοσύστημα τους έχουν και ενδείξεις trip computer. (σε αυτοκίνητο με ασπρόμαυρη lcd οθονη.) δεν θα υπάρχει πρόβλημα εάν το ηχοσύστημα σου έχει ήδη έγχρωμη οθόνη και να φιλοξενεί τέτοιες ενδειξης. εάν θες πές μας σε τι αυτοκίνητο θες να βάλεις και τή μονάδα ε΄χει ήδη πάνω.

 

Ποια εχεις βαλει ??Κοστος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έβαλα μία pioneer 4500bt αλλά με το bluetooth module. δυστυχώς δεν είναι με αποσπώμενη οθόνη όπως οι πιο καινούργιες κάτι που θα ήταν αφάνταστα βολικό. την πήρα από skroutz 200 ευρώ γιατί το μοντέλο είναι σχετικώς αρχαίο.

η κάμερα είναι ενσύρματη ενσωματωμένη στο πλαίσιο της πινακίδας και δε φαίνεται καθόλου. πάντως προσοχή στις κάμερες βεβαιωθείται πως έχουν διαγραμμίσεις στην οθόνη για να υπολογίζεις την απόσταση. μία γραμμή απόσταση 1 μέτρο από την αλλη συνήθως είναι η διαβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αλλο φόρουμ μου ειπαν οτι πρεπει να ανοιχτούν τα πλαστικά απο την πορτα του πορτ μπαγκαζ για να περασουν τα καλωδια και το χερούλι με τη καμερα.

 

Το αυτοκινητο ειναι καινουριο golf , εχει αισθητηρες και ηχοσύστημα με οθονη.

Θα ηθελα να βαλω την ορίτζιναλ της vw και πηρα τηλ στην αντιπροσωπεια να ρωτησω περιπου κοστος αλλα μου παν να παω απο κει για να δουν ακριβως τι μπορει να

Παρει και να μου πουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν και ασυρματες αλλα πολύ πιο ακριβες

 

http://www.car.gr/parts/?ca=2304

 

Ποια εχεις βαλει ??Κοστος ?

οι ασύρματες είναι πολύ καλές αλλά δε γνωρίζω εάν θέλουν και ειδικό πρόσθετο usb receiver

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αλλο φόρουμ μου ειπαν οτι πρεπει να ανοιχτούν τα πλαστικά απο την πορτα του πορτ μπαγκαζ για να περασουν τα καλωδια και το χερούλι με τη καμερα.

 

Το αυτοκινητο ειναι καινουριο golf , εχει αισθητηρες και ηχοσύστημα με οθονη.

Θα ηθελα να βαλω την ορίτζιναλ της vw και πηρα τηλ στην αντιπροσωπεια να ρωτησω περιπου κοστος αλλα μου παν να παω απο κει για να δουν ακριβως τι μπορει να

Παρει και να μου πουν

 

Τραγικός όποιος στο είπε.

 

Εγώ στη θέση σου θα τους έκραζα πολύ άσχημα αν μου έλεγαν στην επίσημη αντιπροσωπεία φέρε το αμάξι σου να το δούμε λες και είναι το πρώτο golf που βλέπουν. Είναι η κλασσικά τάση που έχουν όλα τα συνεργεία να σου λένε έλα απο δω μήπως και σε πιάσουν στο μπλα μπλα και σε τουμπάρουν γιατί ξέρουν ότι θα σου ζητήσουν τον ουρανό με τ άστρα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αλλο φόρουμ μου ειπαν οτι πρεπει να ανοιχτούν τα πλαστικά απο την πορτα του πορτ μπαγκαζ για να περασουν τα καλωδια και το χερούλι με τη καμερα.

 

Το αυτοκινητο ειναι καινουριο golf , εχει αισθητηρες και ηχοσύστημα με οθονη.

Θα ηθελα να βαλω την ορίτζιναλ της vw και πηρα τηλ στην αντιπροσωπεια να ρωτησω περιπου κοστος αλλα μου παν να παω απο κει για να δουν ακριβως τι μπορει να

Παρει και να μου πουν

αυτό πρωτη φορά το ακούω. αν δεν κάνω λάθος η εργοστασιακή κάμερα είναι πάνω στην πινακίδα.νομίζω στο scirocco έτσι είναι. μία μικρή τρύπα θα κάνουν στον προφυλακτήρα για να περάσουν τα καλώδια. μέσα από την μπουκαπόρτα πως ακριβώς θα περάσουν στην καμπίνα τα καλώδια. μάλλον κάτι σου είπαν λάθος. τα καλώδια θα περάσουν μέσα από την πλαϊνή φόδρα και θα συνεχίζουν μέχρι την κεντρική μονάδα. τα καλώδια μέσα από την καλωδίωση του πορτμπαγκάζ λίγο άκυρο.πάντως το retrofit (μετασκευή) με εργοστασιακά ανταλλακτικά οι αντιπροσωπείες θέλουν αν το κάνουν όπως είναι περασμένο από το εργοστάσιο. αν το εργοστασιακό παίρνει καλώδια από την υπάρχουσα καλωδίωση του πορτμπαγκάζ θα το προσπαθήσουν έτσι. αλλιώς με τις γραμμές εξωτερικά. ρίξε μία ματιά σε golf forum και ψάξε για diy . συνήθως υπάρχουν τέτοια θέματα. η όλη εγκατάσταση είναι αστεία  . ασχέτως εάν υπάρχει πιθανότητα να σου πουν σε αντιπροσωπεία πως δεν μπαίνει. (υπάρχει και αυτή η περίπτωση). μην απογοητευτείς μπάινει.

συγγνώμη ΄τωρα το έψαξα λίγο και είδα ότι όντως θέλει πολύ ξήλωμα ακόμη και τον υαλοκαθαριστήρα. να υποθέσω πως προσανατολίζεσαι σε εργοστασική εγκατάσταση με την εργοστασιακή κάμερα. με ανεξάρτητη κάμερα η διαδικασία απλοποιείται πολύ πολύ πολύ περισσότερο αλλά από ό,τι βλέπω στο άλλο forum δε θα έχεις όλες τις εργοστασιακές λειτουργίες.

http://www.amazon.com/Genuine-Volkswagen-Backup-Camera-2011-2014/dp/B00CK2LZOG

αυτό το σύστημα ξέρω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο golf η καμερα βγαινει απο το σημα vw που ειναι αυτο που ανοιξει το πορτ μπαγκαζ

 

Λεω για την εργοστασιακή για το καλυτερο δυνατο αποτελεσμα, για να ναι συμβατή πληρως και με το infotainment. Θα την εβαζα στην παραγγελια αλλα οταν πηρα να το πω , ειχε σταλεί στη Γερμανια και δε γινονταν αλλαγες.

Τωρα αν μπορω να χω καλο αποτελεσμα και με αλλη , δε θα το απεκλεια

 

Οσο για την αντιπροσωπεια μου φανηκε κ εμενα καπως που δε μπορουσαν να μου

Πουν μια τιμη στο περιπου. Ποσες διαφορες εχουν μεταξυ τους δηλαδη τα golf 7 tsi? τελοσπαντων, στο ιντερνετ ειδα οτι καμερα για το 7ρι ειναι γυρω στα 300€

@zio βολεύομαι αλλα η καμερα θα βοηθησει σε συγκεκριμενες περιπτωσεις. Πχ για κανα κολωνακι, για μηχανάκια. Τις προαλλες ειχε παρκάρει πισω μου μηχανακι. Με το clio ειχα ορατότητα ενω με αυτο δε το εβλεπα καθολου. Μπροστα μου δεν ητνα αμαξι οποτε δε χρειαστηκε όπισθεν, αν χρειαζοταν ομως θα ηταν προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τους αισθητήρες δεν βολεύεσαι; Δεν έχω οδηγήσει με κάμερα βέβαια...

 

Αισθητήρες εχουν πια σχεδόν όλα τα νεα αμαξια και εγω εχω βαλει από το 2005 προσθετους σε διαφορα αυτοκίνητα αλλα εχουν "νεκρα σημεια" στα πλαγια .Εχω βαλει και μπροστα και εχω κοψει το ηχο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αισθητήρες εχουν πια σχεδόν όλα τα νεα αμαξια και εγω εχω βαλει από το 2005 προσθετους σε διαφορα αυτοκίνητα αλλα εχουν "νεκρα σημεια" στα πλαγια .

Θέλουν κι αυτοί συνήθεια αλλά βοηθάνε. Εγώ τους έχω συνηθίσει και πιστεύω ότι θα δυσκολευτώ αν οδηγήσω αυτοκίνητο χωρίς.

 

Μαργαρίτα αν τη θέλεις οπωσδήποτε και αν είναι 300€ η γνήσια εγώ αυτή θα έλεγα να βάλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τους αισθητήρες δεν βολεύεσαι; Δεν έχω οδηγήσει με κάμερα βέβαια...

η κάμερα εάν δε συνοδέυεται και από άλλες πληροφορίες (είτε ηχητικές είτε on board display) δε βολεύει όσο θα ήθελε κανείς. πάντως προς την θεματοθέτρια , μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με μία after market αφου όπως βλέπω τη θες για απλά εμπόδια. και το οπτικό αποτέλεσμα να είναι πραγματικά διακριτικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αισθητήρες εχουν πια σχεδόν όλα τα νεα αμαξια και εγω εχω βαλει από το 2005 προσθετους σε διαφορα αυτοκίνητα αλλα εχουν "νεκρα σημεια" στα πλαγια .Εχω βαλει και μπροστα και εχω κοψει το ηχο .

Μπροστά εγώ δεν έχω. Τι εννοείς έχεις κόψει τον ήχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...