Προς το περιεχόμενο

Εξαγορά του πληκτρολογίου SwiftKey από τη Microsoft με ποσό περίπου 250εκ. δολαρίων


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλύτερα να αγοράσει την apple η samsung γιατί με το λειτουργικό που βγάζει δεν χτυπάει ανταγωνισμό με την καμία

Δεν την απασχολεί τόσο αυτό :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά έκανε και το αγόρασε για να υπάρχει σοβαρός ανταγωνισμός. Μόνο του δεν μπορούσε να ανταγωνιστεί το Google keyboard με μια Google που έχει επενδύσει εκατοντάδες εκατομμύρια δολάρια σε γλωσσικές μελέτες. Πολύ σύντομα θα γίνει (αν και πιστεύω ότι έχει γίνει ήδη) ότι έγινε και με το Google maps - από την μια η Google και από την άλλη όλοι οι μικροί σε ένα σακί τουλάχιστον με την Microsoft από πίσω έχει μια ελπίδα να συνεχίσει να εξελίσσεται.

Το swift έχει πολύ καλύτερο prediction και λεξικό σε ελληνικά απ ότι το google keyboard..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν καταλαβαίνω το κόλλημα ορισμένων με την Microsoft. Επειδή εξαγόρασε μια εταιρεία, θα γινει αυτομάτως χάλια η μέχρι τώρα ανεξάρτητη εφαρμογή;

 

Προσωπικά δεν έχω διαπιστώσει προβλήματα στο Skype, το οποίο παραμένει μακράν η καλύτερη εφαρμογή messaging και video conference για τους απλούς θνητούς (άσε που χρησιμοποιείται και σε εταιρικά περιβάλλοντα). Δεν συζητάω για το mobile Office, το οποίο είναι απλά εξαιρετικό, ούτε το κανονικό (desktop) Office που είναι το στάνταρ στις εφαρμογές γραφείου.

 

Δεν το ξέρω το SwiftKey (στο iPhone χρησιμοποιώ Swype) αλλά ας περιμένουμε μερικούς μήνες και μετά να ασκήσουμε την οποια κριτική. Αλλιώς μάλλον κομπλεξισμό αποπνέουν τα περισσότερα σχόλια...

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Προσωπικά δεν έχω διαπιστώσει προβλήματα στο Skype

Το bug που δεν βάζει με τη σωστή σειρά τα msgs είναι τρομακτικά εκνευριστικό, πρόσφατο κιόλας :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω το κόλλημα ορισμένων με την Microsoft. Επειδή εξαγόρασε μια εταιρεία, θα γινει αυτομάτως χάλια η μέχρι τώρα ανεξάρτητη εφαρμογή;

 

Προσωπικά δεν έχω διαπιστώσει προβλήματα στο Skype, το οποίο παραμένει μακράν η καλύτερη εφαρμογή messaging και video conference για τους απλούς θνητούς (άσε που χρησιμοποιείται και σε εταιρικά περιβάλλοντα). Δεν συζητάω για το mobile Office, το οποίο είναι απλά εξαιρετικό, ούτε το κανονικό (desktop) Office που είναι το στάνταρ στις εφαρμογές γραφείου.

 

Δεν το ξέρω το SwiftKey (στο iPhone χρησιμοποιώ Swype) αλλά ας περιμένουμε μερικούς μήνες και μετά να ασκήσουμε την οποια κριτική. Αλλιώς μάλλον κομπλεξισμό αποπνέουν τα περισσότερα σχόλια...

 

Ακριβώς...

 

Οι μισοί δεν γουστάρουν γιατί και καλά η ms θα έχει πρόσβαση στα δεδομένα τους. Ok θεμιτό αλλά όταν μου έχουν google/android, facebook κάπου το μπερδεύουν.

Επίσης το γεγονός ότι κάποια εφαρμογή είναι βαριά δεν σημαίνει ότι απαραιτήτως θα γίνει χάλι και το swiftkey.

 

Και παίζει όλοι αυτοί να μου λένε για το whats app που το έχει το φατσοβιβλίο  (και τους νοιάζει το φακέλωμα). Και σύμφωνα με τον τρόπο σκέψης τους θα έπρεπε ήδη να είναι gtp μιας και χάλια είναι οι ίδιες οι εφαρμογές του facebook.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένα έχω να πω από τότε που έβαλα αυτή την εφαρμογή στο κινητό η πληκτρολόγηση στον υπολογιστή μου φαίνεται υπερβολικά αργή. αν μπορέσουν να την φέρουν την εφαρμογή και στο pc και κάπως να συνδυάζεται με το κλασικό πληκτρολόγιο θα βοηθήσει υπερβολικά πολύ

 

Η ιντελ που βρισκεται πισω απο την αναπτυξη λογισμικου καυ του υλικου για την ομιλια του Stephen Hawkin (αν γραφεται ετσι), σε τελευταιο update που εκανε, χρησημοποιησε τον αλγοριθμο της εταιρειας που φτιαχνει το swiftkey, το προγραμμα ειναι οντως πολυ καλό και κανει την πληκτρολογηση ολοκληρου κειμενου στις συσκευες παιχνιδι.

 

ΑΡΑ πιστευω πως με καποιο module η καποιο προγραμμα και την χρηση μιας web camera μπορει να γινει η πληκτρολογηση πραγματικα γρηγορη και στο PC με το swiftkey.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...