Προς το περιεχόμενο

Χ58- Χeon owners club


arrows

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Sheogorath είπε

Έχω καιρό να τα δω, my bad 

Πάντως και στον Χ5675 και τον Χ5670 τους είχα uncore γύρω στο 3000, παθαίνει ζημιά πιο πάνω;

Παθαινει οταν εισαι με oc και αρκετη ταση στο qpi vtt ναι.. ετσι εχω διαβασει τουλαχιστον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mixalis95320 είπε

Παθαινει οταν εισαι με oc και αρκετη ταση στο qpi vtt ναι.. ετσι εχω διαβασει τουλαχιστον..

Μάλλον για αυτό έλεγα χαμηλότερα το vtt. Το uncore δίνει αρκετά στο σκορ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Gigabyte X58-UD7 rev1 με Xeon X5675,το έχω στα 3.9GHz,με turbo on(base clock στα 3.59)

Όλα δουλεύουν άψογα και σταθερότατα με διάφορα stress test που δοκίμασα,αλλά ο task manager των windows 10 γράφει στις επιδόσεις του επεξεργαστή οτι να ναι,αν ενεργοποιήσω το speedstep

Ενώ λοιπόν το hwinfo δείχνει σωστά την συχνότητα ανάλογα με τη χρήση(ξεκινάει από 1.8  idle και φτάνει στο 3.9 με stress test) ο task manager δεν δείχνει ποτέ πάνω από 3.3Ghz,για να δείξει σωστά την συχνότητα πρέπει να απενεργοποιήσω το speedstep στο bios

Επηρεάζει την απόδοση του συστήματος αυτή η λάθος ανάγνωση του task manager ή να τον αγνοήσω αφού στο hwinfo βλέπω ότι φτάνει στα 3.9;

edit:
Τελικά δεν είναι το speedstep (eist στην μητρική μου) το οποίο διαφοροποιεί την ορθή ανάγνωση από τον task manager,αλλά το c1e
Τα άφησα όλα enabled,αγνοώντας τι λέει ο task manager αφού στο Hwinfo τα ρολόγια είναι όπως θα έπρεπε με βάση τις ρυθμίσεις μου,γιατί με τον τρόπο αυτό έχω αρκετά χαμηλότερo ρεύμα στον επεξεργαστή σε idle,από ότι να τα έχω απενεργοποιημένα(με βάση τις ενδείξεις στο Hwinfo)

Επεξ/σία από musiccc444
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, musiccc444 είπε

Gigabyte X58-UD7 rev1 με Xeon X5675,το έχω στα 3.9GHz,με turbo on(base clock στα 3.59)

Όλα δουλεύουν άψογα και σταθερότατα με διάφορα stress test που δοκίμασα,αλλά ο task manager των windows 10 γράφει στις επιδόσεις του επεξεργαστή οτι να ναι,αν ενεργοποιήσω το speedstep

Ενώ λοιπόν το hwinfo δείχνει σωστά την συχνότητα ανάλογα με τη χρήση(ξεκινάει από 1.8  idle και φτάνει στο 3.9 με stress test) ο task manager δεν δείχνει ποτέ πάνω από 3.3Ghz,για να δείξει σωστά την συχνότητα πρέπει να απενεργοποιήσω το speedstep στο bios

Επηρεάζει την απόδοση του συστήματος αυτή η λάθος ανάγνωση του task manager ή να τον αγνοήσω αφού στο hwinfo βλέπω ότι φτάνει στα 3.9;

Αγνοείσε το. Εμένα με τον 1700 δίχνει κάτι 4.4 κατα καιρούς, ότι να 'ναι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

4,5 με 1,35 σε c0 ρε θηριο???Εισαι rock stable??

 

Επισης απο οσο θυμαμαι ο turbo multi,δεν τα παει καλα με το οc,αναλογα την μητρικη βεβαια.

Επεξ/σία από Shadows
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν με ενδιαφερει το rock stable! 

Φανταζεσαι να τρεχω Prime95 με Single Stage?LoL

Θα δοκιμάσω με ρευμα μέχρι 1.55, ελπίζω να φτάσει 4.75-4.8GHz

 

Να βάλω και αυτό πάλι χωρίς ψάξιμο...

i7 980Χ @ 5.05GHz 

1.45v Single Stage

 

1498005943_1mi7980x.jpg.c0ff0d79ccea05e5ab4d48981dacd635.jpg

Επεξ/σία από obijuan1983
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

EΧΩ ΜΙΑ ΜΗΤΡΙΚΗ FOXCONN RENAISSANCE X58. ΒΑΣΙΚΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ,ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ BIOS UPDATE? H ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΠΛΕΟΝ ΜΟΒΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ?

TI ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ? ,ΠΕΡΝΕΙ ΧΕΟΝ 5.ΧΧΧ?

 

Η MSI X58 ECLIPSE ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΕΑΝ ΠΕΡΝΕΙ ΧΕΟΝ 5ΧΧΧ?. THN EXEI ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΜΕΛΟΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΣΤΑ REVIEWS EIXE ΠΑΡΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΑΠΟ TWEAKTOWN?

 

ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟΚ

GIGABYTE X58 UD3R REV 2.0

CPU X5690&X5679

RAM CORSAIR VANGEANCE 2400MHZ 3*4

GPU XFX RX 580

ΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ 2 ΤΣΙΠΑΚΙΑ ΣΗΚΩΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΟC?

EAN ΒΑΛΩ 24GB ΘΑ ΔΩ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΣΤΙΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ? 3*8GB Η ΜΗΤΡΙΚΗ ΜΕ 8ΡΕΣ ΜΝΗΜΕΣ ΘΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΑ 24? ME 6*4GB EINAI ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ OC?

 

1 ακομα ερωτηση σε χ58 mobo εχω μαθει οτι ο μονος nvm2 δισκος που μπορει να μπει και να τον βλεπει σαν bootable se karta m2 to pcie ειναι ο samsung 950 pro nvm2.το εχει πετυχει καποιο μελος; γνωριζουμε εαν και καποιο αλλο μοντελο εχει συμβατοτητα meχ58; εχω ακουσει για εναν plextor και εναν kingston αλλα δεν ξερω τα μοντελα; se x79 msi gd65(8d) επισης γνωριζω οτι μπορει να μπει nvm2 me mofified bios.ρωτησα την msi και μου απαντησαν να μην το επιχειρησω διοτι υπαρχει κινδυνος καταστροφης της μητρικης. μηπως o 950 pro μπορει να παιξει σε x79? υπαρχει καποιο μελος με χ79 που να εχει τη συγκεκριμενη μητρικη με nvm2 σε m2 to pcie καρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2016 στις 1:04 ΜΜ, arrows είπε

Επειδή υπάρχουν χρήστες συνφορουμιτες που επένδυσαν σε αυτή την πλατφόρμα παρ' όλη την ηλικία της χάρη στο τρομερό vfm που δίνει, χρήστης της οποίας υπήρξα και εγώ και πραγματικά την απόλαυσα ασ κάνουμε ενα θέμα που να έχει συγκεντρωμένες όλες τις πληροφορίες σχετικά με την πλατφόρμα καθώς και συμβατότητες κατα επεξεργαστή και μητρική και μνήμες και πληροφορίες γύρω απο το σωστο κλοκάρισμα τους ώστε να δημιουργηθεί μια βάση ώστε να μην ψάχνεται κάποιος εδω και εκεί στο νετ καθώς τα περισσότερα είναι στα αγγλικά που δεν είναι αυτονόητα για όλους

 

Συμβατές με xeon 6 core τουλάχιστον με latest bios, πολλοί xeon βγήκαν γυρω στο 2010-11, ενω μητρικές 1366 υπήρχαν απο το 2008

 

Asus P6X58-E WS

Asus P6T SE

Asus P6T Deluxe

Asus P6TD Deluxe

 

Aσυμβατότητα με τον westmere πυρήνα έχει ή evga x 58 sli LE E757 rev 1.0

 

κανονικά υποστηρίζεται απο rev 1.1 και μετα με bios update

Aσυμβατότητα με τον westmere πυρήνα έχει ή evga x 58 sli 758-A1 rev 1.0, 1.1

κανονικά υποστηρίζεται απο rev 1.2 και μετα με bios update

Aσυμβατότητα με τον westmere πυρήνα έχει ή evga x 58 sli classified E760 rev 1.0

κανονικά υποστηρίζεται απο rev 1.1 και μετα με bios update

Aσυμβατότητα με τον westmere πυρήνα έχει ή evga x 58 sli classified (4 way sli) E762 rev 1.0

κανονικά υποστηρίζεται απο rev 1.1 και μετα με bios update

 

Επίσης σε ορισμένες απο τις παραπάνω μητρικές σε revisions που δεν υποστηρίζουν τον xeon υπάρχει το γνωστό mod όπου γεφυρόνονται κάποια σημεία της μητρικής είτε με κόλληση ή καλύτερα με κάποιο μαρκαδόρο κατάλληλο για κυκλώματα, φυσικά και απαιτεί προσοχή εμπειρία και κανένα δεν ευθύνεται για το αν πάει κάτι στραβα παρα εναπόκειται στον κάθε χρήστη το τι θα κάνει με το υλικό του

 

c9fb549b_evgaclassifiedwestmeres.png

07f95464_WestmereX58mod.jpeg

ΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΤΙΣ εξής μητρικές E759, E760 & E762 Classified, και καμμία άλλη, οι πληροφορίες προέχονται απο το φόρουμ της evga και προέχονται απο την εμπειρία των διαφόρων χρηστών του

 

Γενικά χρειάζεται ψαξιμο αρκετό και ενα δύο site δεν αρκούν για τυχόν ασυμβατότητες παραθέτω στο λινκ site Που δίνει συμβατές μητρικές ενω δεν είναι και κατα την γνώμη μου είναι άκρως ανεύθυνο

 

http://www.pc-specs.com/cpu/Intel/Xeon/Xeon_Processor_X5650_/2111/Compatible_Motherboards

γνωριζουμε εαν η foxconn   renaissance x58 δεχεται χεον χ5χχχ σειρα η w36xxxx σειρα; bios update που μπορω να βρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 1/5/2020 στις 3:49 ΠΜ, spokaria είπε

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

EΧΩ ΜΙΑ ΜΗΤΡΙΚΗ FOXCONN RENAISSANCE X58. ΒΑΣΙΚΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΠΟ ΠΟΥ ,ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ BIOS UPDATE? H ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΠΛΕΟΝ ΜΟΒΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ?

TI ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ? ,ΠΕΡΝΕΙ ΧΕΟΝ 5.ΧΧΧ?

Η MSI X58 ECLIPSE ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΕΑΝ ΠΕΡΝΕΙ ΧΕΟΝ 5ΧΧΧ?. THN EXEI ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΜΕΛΟΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΒΛΕΠΩ ΣΤΑ REVIEWS EIXE ΠΑΡΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΑΠΟ TWEAKTOWN?

ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟΚ

GIGABYTE X58 UD3R REV 2.0

CPU X5690&X5679

RAM CORSAIR VANGEANCE 2400MHZ 3*4

GPU XFX RX 580

ΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ 2 ΤΣΙΠΑΚΙΑ ΣΗΚΩΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΟC?

EAN ΒΑΛΩ 24GB ΘΑ ΔΩ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΣΤΙΣ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ? 3*8GB Η ΜΗΤΡΙΚΗ ΜΕ 8ΡΕΣ ΜΝΗΜΕΣ ΘΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΑ 24? ME 6*4GB EINAI ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ OC?

1 ακομα ερωτηση σε χ58 mobo εχω μαθει οτι ο μονος nvm2 δισκος που μπορει να μπει και να τον βλεπει σαν bootable se karta m2 to pcie ειναι ο samsung 950 pro nvm2.το εχει πετυχει καποιο μελος; γνωριζουμε εαν και καποιο αλλο μοντελο εχει συμβατοτητα meχ58; εχω ακουσει για εναν plextor και εναν kingston αλλα δεν ξερω τα μοντελα; se x79 msi gd65(8d) επισης γνωριζω οτι μπορει να μπει nvm2 me mofified bios.ρωτησα την msi και μου απαντησαν να μην το επιχειρησω διοτι υπαρχει κινδυνος καταστροφης της μητρικης. μηπως o 950 pro μπορει να παιξει σε x79? υπαρχει καποιο μελος με χ79 που να εχει τη συγκεκριμενη μητρικη με nvm2 σε m2 to pcie καρτα;

Δεν χρειάζεται να πειράξεις bios για να κανείς έναν nvme δίσκο bootable σε πιο παλιές μητρικές.Μπορεις να το κανείς bootable έχοντας ένα φλασάκι να bootάρει από εκεί και να ξεκινάει ο nvme δίσκος σου.στην ουσία το φλασάκι θα βλέπει τον δίσκο σου,υπάρχουν οδηγίες αν ψάξεις στο internet.εγω δουλεύω έτσι να φανταστείς σε ένα hp z600 με Kingston a2000 και φυσικά τον ανταπτορα σε pcie.το φλασάκι πρέπει να είναι μόνιμα πάνω στο pc.ολοι οι nvme δουλεύουν έτσι και αν κρίνω από εμενα είναι ταχύτατος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φλασακι usb 3.0 τι χωρητικοτητας χρειαζεται;;

με αυτον τον τροπο αγοραζεις οτι nvm2 θελεις;

Γνωριζεις εκτος απο τον 950 pro ποια αλλη μαρκα ειναι legit με διοτι δεν θελω να κανω την διαδικασια με το duet bios?  o 950 pro παιζει χωρις μοντες κατευθειαν ποιο αλλο μοντελο πσιζει χωριςmoded bios?

και ποιανεις ολη την ταχυτητα του nvm2? δυσκολο το βλεπω 

σε pcie*4 ειναι ο ανταπτορας 

ισως χρειαζεται να κατεβασεις και driver για τον nvm2 για να πιανεις full ταχυτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...