Προς το περιεχόμενο

Χ58- Χeon owners club


arrows

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mια χαρά βαστάει το X58 ακόμα για τα πάντα με ένα 6 core Xeon πάνω του..., μή γράφουμε οτι θέλουμε, το δύσκολο είναι να βρέις μητρική που να δουλεύει, το βίντεο πιο πάνω είναι άθλιο ακόμα και για τον λόγο πυ γυρίστηκε, μια κινέζικη μητρική μαιμού που δεν είναι καν Χ58, ο xeon χωρίς triple chanel μνήμες στην στόκ συχνότητα λειτουργίας του και δεν ξέρω και γω τι άλλο......οι xeon στο 1366 είναι πολύ γρηγορότεροι από τους FX που δόξάζονταν εδω μέσα pro ryzen.... ΑΥΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 476
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

19 λεπτά πριν, Qless είπε

Mια χαρά βαστάει το X58 ακόμα για τα πάντα με ένα 6 core Xeon πάνω του..., μή γράφουμε οτι θέλουμε, το δύσκολο είναι να βρέις μητρική που να δουλεύει, το βίντεο πιο πάνω είναι άθλιο ακόμα και για τον λόγο πυ γυρίστηκε, μια κινέζικη μητρική μαιμού που δεν είναι καν Χ58, ο xeon χωρίς triple chanel μνήμες στην στόκ συχνότητα λειτουργίας του και δεν ξέρω και γω τι άλλο......οι xeon στο 1366 είναι πολύ γρηγορότεροι από τους FX που δόξάζονταν εδω μέσα pro ryzen.... ΑΥΤΑ

Είπαμε ότι δεν αξίζει να επενδύσεις όχι ότι δεν τραβάει!;) Πίστεψε με ακόμα τραβάει καλά! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης
Στις 3/16/2018 στις 1:17 ΠΜ, TRILOBYTER είπε

Το παρατησατε το αθλημα παιδες? Αν βρω μητρικη λεω να ξαναφτιαξω ενα χ58 ετσι για δευτερο πισι. .

Εγώ αναγκάστηκα. Πέρσι τον Ιούνιο (2017) βρήκα την αιτία που έχασα την r9 280x μου το 2016 και παραλίγο να χάσω και την gtx 770 μου: το asus rampage 3 extreme μου ήταν στα τελευταία του, οπότε δυστυχώς έπρεπε να εγκαταλείψω την πλατφόρμα (μιας και είτε δεν έβρισκα x58 mainboard ή θα ήταν πάνω από 100€ οπότε δεν άξιζε ιδιαίτερα το ρίσκο να πάρω ένα mainboard που ίσως στην πορεία να μου έβγαζε νέα θέματα), και έτσι πήγα σε ryzen. Από την πρώτη μέρα νοιώθω κάτι να μου λείπει, αλλά δεν μπορούσα να κάνω αλλιώς. Αν βρώ κάνα παλιό stock με καινούρια x99 mainboards στο μέλλον θα πάω σε x99. Θα έχουν βγεί και φτηνοί xeons με πολλούς πυρήνες μέχρι τότε.

 

Πάντως το έχω ακόμα το mainboard. Εξαίρετο. Μπρούσα να βγάλω 4,2 GHz με τον i7 920 μου άνετα. It will be remembered.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Gaius Trollius είπε

Εγώ αναγκάστηκα. Πέρσι τον Ιούνιο (2017) βρήκα την αιτία που έχασα την r9 280x μου το 2016 και παραλίγο να χάσω και την gtx 770 μου: το asus rampage 3 extreme μου ήταν στα τελευταία του, οπότε δυστυχώς έπρεπε να εγκαταλείψω την πλατφόρμα (μιας και είτε δεν έβρισκα x58 mainboard ή θα ήταν πάνω από 100€ οπότε δεν άξιζε ιδιαίτερα το ρίσκο να πάρω ένα mainboard που ίσως στην πορεία να μου έβγαζε νέα θέματα), και έτσι πήγα σε ryzen. Από την πρώτη μέρα νοιώθω κάτι να μου λείπει, αλλά δεν μπορούσα να κάνω αλλιώς. Αν βρώ κάνα παλιό stock με καινούρια x99 mainboards στο μέλλον θα πάω σε x99. Θα έχουν βγεί και φτηνοί xeons με πολλούς πυρήνες μέχρι τότε.

Πάντως το έχω ακόμα το mainboard. Εξαίρετο. Μπρούσα να βγάλω 4,2 GHz με τον i7 920 μου άνετα. It will be remembered.

και εγω 4.2 τον ειχα με την rampage 2 extreme και αν ειχα custom υδροψηξη μπορουσα παραπανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

D0 revision; Εμένα d0 είναι. Βέβαια δεν μπορούσα να τον πάω πάνω από 4,2 GHz, το mainboard απλά δεν πέρναγε post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Στις 5/4/2018 στις 8:03 ΜΜ, Shadows είπε

4,2 με ποσο vcore?

1.25625.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panakos_thess είπε

Ειχα κάποτε τον 980Χ ΤΟΝ 6core  με την Gygabyte x58a-oc η καλυτερη στο Χ58 κατα γνωμη μου,και ακομα βασταει και δεν συκωνει πλακες!!!

Mην το λες αυτο το ονομα.:P Ενα μουνοπ@νο μου εφαγε προπερσι 100€ απο αγγελια 980Χ. Πηρα μετα τον Χ5670 και εφυγε η πικρια.

 

Ο τυπος ο γελοιος να ουμε εσβησε σταθερα, κινητα κτλ. Τεσπα, τα λαθη ειναι για να μαθαινουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/04/2018 στις 5:29 ΜΜ, cpc464 είπε

Δές εδώ με 1080ti

Τα πάρα λέι ο τύπος, δεν λέω κρατάει κάλα ακόμα αυτοί η πλατφόρμα για την ηλικία της, άλλα σε IPC πάσχει τραγικά σε σύγκριση ακόμα και με haswell.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ειλικρινά αντάλασσα το ryzen set μου για ένα ολοκαίνουριο Asus rampage 3 extreme και πήγαινα πίσω. Μου λείπει η όλη εμπειρία…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

22 ώρες πριν, Gaius Trollius είπε

Ειλικρινά αντάλασσα το ryzen set μου για ένα ολοκαίνουριο Asus rampage 3 extreme και πήγαινα πίσω. Μου λείπει η όλη εμπειρία…

Αν είχες κάπως καλύτερα πραγματακια ναι θα άξιζε:P

 

Στις 9/5/2018 στις 10:04 ΜΜ, mkp είπε

Τα πάρα λέι ο τύπος, δεν λέω κρατάει κάλα ακόμα αυτοί η πλατφόρμα για την ηλικία της, άλλα σε IPC πάσχει τραγικά σε σύγκριση ακόμα και με haswell.

Το πολύ ένα 10% και ίσως είπα και πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 15/5/2018 στις 3:34 ΜΜ, GeorgeSmirlis είπε

Αν είχες κάπως καλύτερα πραγματακια ναι θα άξιζε:P

Το πολύ ένα 10% και ίσως είπα και πολλά.

μαλλον αρκετα παραπανω απο 10% μιας και πηγα σε χασβελ μετα και η διαφορα ηταν τεραστια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...