Προς το περιεχόμενο

Στο πλευρό της Apple τάσσεται η Google στην αντιπαράθεση της με το FBI


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο που ζητήθηκε απο την Apple και σωστά αρνήθηκαν είναι να δώσουν στο FBI ενα αντικλειδι πασπαρτού που να το χρησιμοποιει για να εχει προσβαση σε ΟΛΕΣ τις συσκευές iphone χωρις να ρωταει κανεναν.

 

Δεν αρνηθηκε η Apple να ξεκλειδώσει τις συγκεκριμενες συσκευές των δραστών. Αρνήθηκε να δωσει στο FBI την δυνατότητα να το κανουν μόνοι τους όποτε αυτοί νομιζουν για οποια συσκευη αυτοι νομίζουν!

 

Καλά κάνει. Αλλιως το FBI θα εχει προσβαση και στις δικές μας συσκευες ανεξελεγκτα

Βασικά τα αρνήθηκε και τα 2, μιας και ακόμη και η ίδια να το ξεκλειδώσει ποιος της εγγυάται ότι μετά από μια μέρα δεν θα τους έρθουν με καινούργιο τηλέφωνο και μετά από 2 ότι δεν θα αρχήσουν τα αιτήματα και από τις άλλες χώρες, γιατί σου λέει αφού το έκανες μια φορά για το FBI θα το κάνεις και για μας στο προστάζει η νομοθεσία μας! Οπότε δεν μπορεί να κάνει αυτή την δουλειά η apple συνέχεια και μάλιστα για όποια υπηρεσία και κυβέρνηση της το ζητάει είτε η κυβέρνηση έχει δίκιο είτε είναι ο Kim Yong Un το ίδιο πρόβλημα είναι νόμοι και της αμερικής νόμοι και της Β. Κορέας! Που τραβάει την γραμμή μετά? Οπότε σου λέει όχι σε κανέναν θέλεις κενό ασφαλείας? Βρες ένα μόνος σου αλλά αν το βρούμε και εμείς θα το patchάρουμε. Εκτώς από ηλίθια σκέψη είναι και κακή επαγγελματική τακτική σκέψου τι θα γινόταν αν κυκλοφορούσε το backdoor αφού το έβρισκε κάποιος hacker και ήταν αυτό που άνοιξε η apple θα την ξαναεμπιστευόταν πελάτης? Όχι και καλά θα έκανε, οπότε όσα κατάφερε μέχρι σήμερα θα γκρεμιζόταν σαν πύργος από τραπουλόχαρτα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κανω τιποτα παρανομο με τον υπολογιστη μου αλλα δε θα ηθελα σε καμια περιπτωση να παρακολουθουμαι η οποτε θελουν να εχουν προσβαση στα δεδομενα μου, το ιδιο πιστευω θελουν και ολοι και ειναι δημοκρατικο δικαιωμα η ασφαλεια και το απορητο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Apple δεν είναι ούτε Microsoft ούτε Samsung, μπράβο στην Google.

 

http://microsoft-news.com/microsoft-supports-apple-in-fight-with-fbi/ 

 

Και λίγη ενημέρωση δε βλάπτει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Αμερικάνοι ζήτησαν το ξεκλείδωμα μόνο της συγκεκριμένης συσκευής για τους γνωστούς λόγους.

Έχω μόνο να πω ότι οι απανταχού φονιάδες, τρομοκράτες, απατεώνες κλπ μπορούν να κοιμούνται ήσυχοι αγοράζοντας προϊόντα της Apple (αν αυτή δεν κάνει πίσω φυσικά).

Βέβαια από την άλλη ελεύθερη αγορά δεν θέλουν οι Αμερικάνοι, ε τουμπέκα τώρα.

Και για να μην παρεξηγηθώ εννοείται ότι είμαι τελείως αντίθετος με οποιαδήποτε κερκόπορτα σε συσκευές έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εντάξει με πείσανε τώρα ναι ναι ναι μπράβο σε όλες τις εταιρίες που καμία δεν έχει δώσει back door στην nsa. Ποιος ξέρει ποιος όφειλε Χάρη στον μάγειρα από τότε που κάποιος έκανε μλκι@ ( fbi,nsa,cia ποιος ξέρει ) και βγήκαν στην φορά φωτο. Αγαπητές μεγαλοεταιρείες σας πιστεύουμε με όλοι εδώ ... Χαχαχα. . Έχουν πλάκα μερικοί όμως που παίρνουν θέση λέγοντας " μπράβο" κτλπ . :) :) :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλες και όλους.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι τα κλειδιά τα έχουν ήδη ορισμένες κυβερνήσεις. Αυτό που κάνουν είναι αργά, αλλά σταθερά βήματα κάθε φορά για να χωνέψουμε ότι η καταστρατήγηση της ιδιωτικότητας είναι κάτι που είτε το θέλουμε είτε όχι υφίσταται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την προστατευμένη "πληροφορία" την πληρώνουν  όλοι πιο ακριβά. 

 

Apple και Google [ και άλλες] δεν έχουν απλώς κοινό συμφέρον. Έχουν γενικότερα ίδια φιλοσοφία στη δημιουργία υπεραξίας.

Από την άλλη πλευρά, η δικαστική εξουσία έχει στα χέρια της μια μεγάλη ευκαιρία να αποκτήσει ...πάσο δωρεάν.

 

Δυο ανταγωνιστικές εξουσίες συγκρούονται.

Και η κίνηση της Google  προδίδει -κατά την άποψή μου- οτι η Apple ζορίζεται και ένα στηριγματάκι θα το χρειαστεί.

 

Αυτό που λες μπορεί πολύ απλά να συνοψιστεί στο γνωστό: «κόρακας κοράκου μάτι δεν βγάζει».

http://microsoft-news.com/microsoft-supports-apple-in-fight-with-fbi/ 

 

Και λίγη ενημέρωση δε βλάπτει...

 

Μυρίστηκαν θετική δημοσιότητα φαίνεται. Όπως παλαιότερα που δήλωσε gay ο Κουκ και βγήκε και ο τελευταίος τυφλοπόντικας από την τρύπα του να δηλώσει ότι στηρίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...