Προς το περιεχόμενο

Ποσο επικινδυνη ειναι τελικα η οδηγηση ?


DoctorasZivangkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άτοπο νήμα κατά τη γνώμη μου. Τα αυτονόητα. 

Και οι ελιές επικίνδυνες είναι αν στραβοκαταπιείς. 

θανατοι απο ελιες ανα χρονο 0-5

θανατοι απο τροχαια πολλες χιλιαδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη στιγμή που όλοι μας έχουμε ερασιτεχνικά διπλώματα και καμία εκπαίδευση σε αντιμετώπιση δύσκολων καταστάσεων (οδήγηση σε ολισθηρό οδόστρωμα, επαναφορά από πλαγιολίσθηση, εμπροσθοκίνητο vs οπισθοκίνητο, κλπ), είναι πολύ επικίνδυνη, ναι.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτο το θεμα σιγουρα παντως θα βρεθουν πολλοι που ειναι σουπερ οδηγοι και ακολουθουν τον κοκ κατα γραμμα.που δεν βιαζονται,που δεν προσπερνουν,που δεν αφαιρουνται..

Στα τροχαια συνηγορουν πολλα πραγματα και οχι μονο η αμελεια του εκαστοτε οδηγου..ειναι οι δρομοι που πληρωνουμε στο επακρο,η αδιαφορια της πολιτειας και τελος τα λαθη τα δικα μας που μπορουν να ερθουν ως πρωτος κρικος στην αλυσιδα των συνθηκων που οδηγουν σε τροχαια,οταν ξερουμε οτι οδηγουμε σε καρμανιολες συνεχιζουμε να κανουμε μαλακιες..

Οδηγικη παιδεια μηδεν,οδηγηση με νευρα και σκοτουρες,οδηγηση μετα απο αλκοολ (δεν χρειαζεται να εισαι και σουρωμενος) "ελα μωρε ειμαι γερο ποτηρι,μπορω" κλπ κλπ..

Σημερα ακουσα καποιον εμπειρογνωμονα που ειπε το εξης σωστο.. "Νομιζουμε οτι μαθαινουμε να οδηγουμε οταν ξερουμε τα πεταλια,οταν ξερουμε που πατανε οι ροδες του αυτοκινητου και ο ογκος του,αλλα δεν ειναι ετσι.''

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οδηγηση δεν ειναι επικινδυνη,το ανεπαρκεστατο συστημα για να σου δωσουν διπλωμα ειναι,το να μπορεις να παρκαρεις,να ξεκινησεις σε ανηφορα και να κανεις οπισθογωνια δε σε κανει οδηγο,αν δεν σου μαθει καποιος την συμπεριφορα του οχηματος που διαφερει αναλογα με πολλους παραγοντες και συνθηκες και οι οδηγοι το αποκτουν με την εμπειρια και την αντιληψη(αν εχουν) τοτε εισαι απλα επινδυνος.Ειναι αστειο το ηληκιακο οριο που θετουν και 50 να εισαι αν δεν εχεις αντιληψη και αντανακλαστικα εισαι επικινδυνος οση "ωριμοτητα" και να διαθετεις,αν ομως τα κριτηρια ηταν τοσο αυστηρα οσο θα επρεπε θα ειχαμε "διαφυγοντα κερδη" για τις αυτοκινητοβιομηχανιες...υποθετω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως οταν ειναι να παω καπου κ ειδικα να κανω ταξιδι δυσκολα να μπω σε αλλο αμαξι,οχι επειδη θεωρω τον εαυτο μ τον καλυτερο οδηγο αλλα θελω να εχω τον ελεγχο, αλλωστε πολλες φορες το μετανιωσα που δεν πηρα το αμαξι μου κ πηγα με καποιον αλλον..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οδήγηση δεν είναι επικίνδυνη....τα μυαλά μας είναι επικίνδυνα...

 

Όταν ο οδηγός νομίζει ότι όλος ο δρόμος είναι δικός του...ε τί άλλο να πεις...απλά να προσευχεσαι να μην βρεθείς μπροστά του...

 

Να μην αναφερθώ σε συντηρήσεις των οχημάτων...που βλέπεις την τζιπάρα 10 μέτρα αλλά αν μπεις μέσα κοκκινίζει το ταμπλό απ τις ειδοποιησεις για τα σέρβις που δεν έχουν γίνει...τα λάστιχα/αμοριτσερ που δεν έχουν αλλαχτεί κτλ κτλ.

 

Υπάρχει η νοοτροπία ότι η οδήγηση είναι παιχνίδι...αλλά δυστυχώς δεν είναι....και σίγουρα υπάρχουν πάρα πολλοί εκεί έξω που δεν θα έπρεπε όχι δίπλωμα να έχουν...αλλά ούτε να τους επιτρέπεται να μπαινουν σε αυτοκίνητο...

 

Με αφορμή το τραγικό γεγονός που πήρε μεγάλη έκταση..κάπου άκουσα μια σωστή έκφραση ..."Ας γίνει στο μέρος του κάθε δυστυχήματος, ο άνθρωπος που έχει χαθεί ,ένα ολόγραμμα για να φωτίζει ,να υπενθυμίζει και να σώζει τους ζωντανούς..."

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως οταν ειναι να παω καπου κ ειδικα να κανω ταξιδι δυσκολα να μπω σε αλλο αμαξι,οχι επειδη θεωρω τον εαυτο μ τον καλυτερο οδηγο αλλα θελω να εχω τον ελεγχο, αλλωστε πολλες φορες το μετανιωσα που δεν πηρα το αμαξι μου κ πηγα με καποιον αλλον..

Ολοι οσοι οδηγαμε νιωθουμε ετσι..εγω μονιμως νιωθω ετσι εκτος ολιγων ατομων δικων μου που ειναι πραγματικα καλοι οδηγοι..ενα παραδειγμα ο αδερφος μου..με ολους τους αλλους που τυχαινει να ειμαι συνοδηγος δεν χαλαρωνω ποτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολοι οσοι οδηγαμε νιωθουμε ετσι..εγω μονιμως νιωθω ετσι εκτος ολιγων ατομων δικων μου που ειναι πραγματικα καλοι οδηγοι..ενα παραδειγμα ο αδερφος μου..με ολους τους αλλους που τυχαινει να ειμαι συνοδηγος δεν χαλαρωνω ποτε.

Οσο δεν ειχα τα μυαλα στο κεφαλι μου δεν με ενοιαζε ποιος οδηγουσε η τι εκανε με το αμαξι,πολλες φορες εμπαινα σε ατομα που ειχαν γρηγορα αμαξια ετσι για την κ@λα,μεχρι που απεκτησα ενα προβλημα υγειας (ασχετο με την οδηγηση) κ καταλαβα ποσο σημαντικη ειναι η υγεια μας κ ποσο ευκολα μπορει να την χασουμε ..Γενικα οσο ειμαστε καλα κ εχουμε τα αυτονοητα(την υγεια μας δλδ) δεν την λογαριαζουμε καθολου.

Επεξ/σία από ΜΙχαλιεςς
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευτυχως γεννηθηκα βαριεστημενος και ποτε δεν βιαστηκα στο τιμονι.. 

 

αμα τρεχεις.. αμα πινεις...  οταν πηγαινεις φιρι φιρι δηλαδη ειναι σχεδον σιγουρο οτι καποτε θα τρακαρεις

 

τα λοιπα ειναι να'χαμε να λεγαμε.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και ειναι επικινδυνη. Για αυτο υπαρχουν και κριτηρια για να εισαι οδηγος. Το κακο ειναι πως δεν υπαρχει καποιος να "επιβλεπει" τους οδηγους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς οτι είναι η ώρα σου να φύγεις; Έρχεται ο χάρος; Ρωτάω σοβαρά... 

αστα φιλε αμα ειναι το γραμμενο :P

Δεν ξέρεις απο που μπορεί να σου τύχει το κακό. Και ας προσέχεις. Εξάλλου η Ελλάδα δεν φημίζεται ούτε για τους δρόμους ούτε για τους οδηγούς.

η ελλαδα γενικα δεν φημιζεται για τιποτα αυτο ειναι το κακο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο τα τελευταια περιστατικα εχω μπει σε βαθιες σκεψεις για το ποσο πολυ επικινδυνο ειναι το οδηγημα οχι μονο οταν εισαι εσυ οδηγος η επιβατης αλλα και οταν εισαι περαστικος στο δρομο.... Αν ειναι η ωρα σου να φυγεις οσο προσεκτικος και να εισαι δεν σωζεσαι μου φαινεται 

Χθες ο αδερφος μου πηγαινε με το ποδηλατο σουπερμαρκετ και εκει που περπατουσε στα καλα του καθουμενου επιταχυνει ενας απο πισω του και στην προσπαθεια του ο αδερφος μου να τον αποφυγει επεσε και εφαγε τα μουτρα του. Και να πεις πως ειναι κεντρικος δρομος, στα δαχτυλα σου μετρας τα αυτοκινητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ωραιο ειναι που ακους μερικους που κλαιγονται επειδη τους εγραψαν για αλκοολ,το οτι κυκλοφορουν σουρωμενοι κ ειναι επικινδυνοι δεν τους νοιαζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...