Προς το περιεχόμενο

To Raspberry Pi 3 εντυπωσιάζει φέρνοντας υποστήριξη Wi-Fi, Bluetooth και τιμή πάντα στα $35


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν υπαρχει λογος. αν κ επειδη με ξερω στο τελος θα το αγορασω. το 64μπιτο ειναι δελεαρ, αν κ οχι τοσο σημαντικο λογο χαμηλου hardware. wifi εχω μια χαρα κ μ αυτο αμα θελω, bluetooth δε μου χρειαζεται και τελος τα 35 ευρω ειναι εικονικα, 50+ θα σε παει, αν δεν εχεις ορεξη να αγοραζεις με paypal απ το εξωτερικο το ποσο φτανει γυρω στα 45-50. και για τοσες μικρες διαφορες απ το δευτερο που το πασαρουν τωρα ταχα μου ως καινουριο μονο απο θεμα αποψης μαρκετινγκ το βρισκω κακο εκ μερους τους. το πρωτο που με ανυσηχει βεβαια δεν ειναι τα χρηματα αλλα οτι πρεπει να του περασω το image του 2, αν το τρεξει λογο 64 bit κ υστερα πρεπει, δεν μου εχει ξανα τυχει να κανω αναβαθμιση, το πρψτο μου ηταν το pi2, να το φερω στα μετρα του. σε μπελα να βρισκομαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 85
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οι περισσότεροι εδώ μέσα ψάχνουν να έχει κάρτα γραφικών για GTA, καμιά δεκαριά usb 3.0, 4-5γίγα ράμ, ε και έναν i7

...και κάπου εκεί έχουν χάσει το νόημα του όλου εγχειρήματος.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορω να τρεξω windows 10 ; θα εχει lag ;

Οχι, γιατι δεν ειναι ο επεξεργαστης του τυπου x86. Ενα iso/image των windows 10 που κυκλοφορει στο ιντερνετ για rpi δεν ειναι τα "κανονικα" windows 10 αλλα καποια κομμενη εκδοση με συγκεκριμενες δυνατοτητες, οπως ακριβως ηταν πριν λιγα χρονια τα windows 8 rt.

 

Οσο για το gigabit ethernet στο pi η απαντηση ειναι απλη. Για να γινει κατι τετοιο, πρεπει να αλλαξει και ο controller πανω στον οποιο συνδεεται, πραγμα που δεν συμφερει. Επισης, πανω στον ιδιο controller ειναι συνδεδεμενες και οι usb του, οποτε μια τετοια αλλαγη ειναι μεγαλη φασαρια μιας και απαιτει επανασχεδιασμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν χρειάζεται να έχει τίποτα από αυτά, http://linuxgizmos.com/64-bit-odroid-sbc-runs-linux-on-2ghz-quad-core-cortex-a53/ αλλά το μόνο που δεν κάνει πλέον είναι να σε εντυπωσιάζει 

 

 

οι περισσότεροι εδώ μέσα ψάχνουν να έχει κάρτα γραφικών για GTA, καμιά δεκαριά usb 3.0, 4-5γίγα ράμ, ε και έναν i7

...και κάπου εκεί έχουν χάσει το νόημα του όλου εγχειρήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, μόνο που σκέφτεσαι έτσι λέει πολλά. 

Τι πολλά; Για πες;

 

Αγοράζω μόνο παιχνίδια για PC και μιλάμε για τίτλους των 50+ ευρώ.

 

Στις ταινίες έχω διαφορετική αντίληψη.

 

Έχω αγοράσει μόνο ταινίες τύπου STALKER.

 

Α και αγόρασα και το HD Remake των X Files.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτος απο το να το κανω media player τι αλλο μπορει να κανω με αυτο; δεν κατάλαβει σωστα τι γίνεται με αυτό το project

Το χρησιμοποιούν πολύ σε αυτοματισμούς (από το να ελέγχει ηλεκτρικές συσκευές μέχρι να αναγνωρίζει την πινακίδα του αυτοκινήτου και να ανοίγει την πόρτα του γκαράζ). Μόνο οι γνώσεις τους σε ηλεκτρονική και προγραμματισμό μπορεί να περιορίσει τι μπορεί να κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτος απο το να το κανω media player τι αλλο μπορει να κανω με αυτο; δεν κατάλαβει σωστα τι γίνεται με αυτό το project

Από απλή Desktop χρήση με το Raspbian (Debian) μέχρι Server για τις ανάγκες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν διαβάζω ότι θέλουν gigabit connection από το RPI ρίχνω πολύ γέλιο. Μάγκες gigabit σημαίνει 125MBytes/s όταν το packet length είναι 64bit και το μεταφέρει στο hardware.... Δηλαδή πετάει 2Millions pps.

Άμα γράφετε για 40, 50 60, ή οτιδήποτε κάτω από το 125 MBytes/s (bytes) τότε τι το θέλετε? Άμα δεν μπορεί να το στείλει τι το θες και το πληρωνεις?

Πάρτε το RPI κάνει τα πάντα εκτός από καφέ αρκεί να ξέρεις να το κάνεις.

Έχω καμία δεκάρια σύνολο και από το κάθε ένα είναι ικανό να στριμαρει Full HD video σε πολλαπλούς αποδεκτές στο LAN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να έχει πρόβλημα το ασύρματο "Τάκη". Δοκίμασε να τρέξεις μόνο με 54MBPS ταινία κοντά στα 45GB και να δούμε άμα την παίζει απροβλημάτιστα.

 

Εγώ δεν το χρησιμοποιώ ασύρματα κατ' ευθείαν στο ρούτερ γι' αυτό θέλω Gigabit Εthernet και 2GB RAM το λιγότερο, αλλιώς δεν υπάρχει λόγος να αναβαθμιστείς από το Rpi2.

 

Επίσης με 60 ευρώ παίρνεις Media Player οκταπύρηνο, 3GB RAM με Gigabit Ethernet και WiFi πάνω από 125mbps.

 

Εγώ τα δουλεύω και τα δύο και προτιμώ το media player.

 

Βάλε λινκ για το media player αλλιως δεν παιζει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι δυσκολη η διαδικασια για να το κανεις media player και γενικοτερα για να το προγραμματισεις?

 

Και μαζι με το κυκλωμα σου δινουν και κουτι?

Πως ακριβως δουλευει αυτη η πλακετα και πως ακριβως προγραμματιζεται?

 

Ειναι δυσκολη η διαδικασια και αν την προγραμματισεις μια φορα μετα τελος δεν μπορεις να την ξαναπρογραμματισεις με κατι αλλο?

 

Για media player που να παιζει σχεδον τα παντα ειναι δυσκολος ο προγραμματισμος της?

 

Ερχεται μαζι με κουτι ή πρεπει να το αγοραζεις ξεχωριστα?

 

Γενικοτερα μιας και ειναι αρκετα φτηνο γι' αυτα που προσφερει αξιζει να το αγορασει καποιος για να το κανει media player high definition ταινιων ή οχι?

 

 

Αν καποιος γνωριζει απο προσωπικη πειρα καποια απο τις παραπανω ερωτησεις τον παρακαλω πολυ να μου τις απαντησει εδω ή με προσωπικο μυνημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το ποστ σου πηγαινε σε εμενα ποιος σου ειπε οτι ειμαι προγραμματιστης?

 δίνεις 10-20 ευρώ παραπάνω και παίρνεις κάτι με android (φθηνότερα θα σου βγει)

δεν μπλέκεις αν δε ξες (η πλακέτα είναι σκέτη , κουτί , τροφοδοτικό , sdcard κλπ τα αγοράζεις εξτρά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...