Προς το περιεχόμενο

Windows Defender Advanced Threat Protection. Η προστασία ενάντια σε προηγμένες απειλές σύντομα στα Windows 10


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προσοπικα δεν χρεισημοποιω τιποτα γιατι πολυ απλα ξερω που μπαινω και τι ανοιγω,,,,για να κολησεις κατι πρεπει να εισαι γατουλης! αλλα και για αυτιους υπαρχει λυση ενα απλο restore image!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω επ'ακριβως τι processes τρεχουν.

 

ένας ιος μπορει να κρυφτει απο τον task manager ή να χωθει μεσα σε άλλο process.. επίσης μπορει απλα να ετρεξε μια φορα, να εκανε την δουλεια του σε 10 δευτερολεπτα και αντιο. ακομα και αν γνωριζει καποιος πως λειτουργουν οι καλύτεροι ιοί και να παιζει εργαλεια οπως το ida pro στα δαχτυλα, δεν υπαρχει η παραμικρη περιπτωση να παρακολουθει τι συμβαινει απο πισω 24/7. ενω ενα antivirus κανει αυτο ακριβως. (ουτε εγω εχω antivirus, απλα δεν συμφωνω με την παραπανω προταση!)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένας ιος μπορει να κρυφτει απο τον task manager ή να χωθει μεσα σε άλλο process.. επίσης μπορει απλα να ετρεξε μια φορα, να εκανε την δουλεια του σε 10 δευτερολεπτα και αντιο. ακομα και αν γνωριζει καποιος πως λειτουργουν οι καλύτεροι ιοί και να παιζει εργαλεια οπως το ida pro στα δαχτυλα, δεν υπαρχει η παραμικρη περιπτωση να παρακολουθει τι συμβαινει απο πισω 24/7. ενω ενα antivirus κανει αυτο ακριβως. (ουτε εγω εχω antivirus, απλα δεν συμφωνω με την παραπανω προταση!)

Αυτό ακριβώς προσπαθεί να κάνει η Microsoft για να μην χρειάζεσαι έξτρα Antivirus. Με λίγα λόγια προσπαθεί να φτιάξει κάτι ανάλογο του Gatekeeper που έχει το OSX ώστε να μην έχεις θέμα όταν πας να εγκαταστήσεις κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό νέο μου ακούγεται μια και ο windows defender αν και δεν τον είχα σε υπόλειψη νομίζω οτι οτι τα πάει αρκετά καλά οποτε καλο θα ειναι η βελτίωση του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ένας ιος μπορει να κρυφτει απο τον task manager ή να χωθει μεσα σε άλλο process.. επίσης μπορει απλα να ετρεξε μια φορα, να εκανε την δουλεια του σε 10 δευτερολεπτα και αντιο. ακομα και αν γνωριζει καποιος πως λειτουργουν οι καλύτεροι ιοί και να παιζει εργαλεια οπως το ida pro στα δαχτυλα, δεν υπαρχει η παραμικρη περιπτωση να παρακολουθει τι συμβαινει απο πισω 24/7. ενω ενα antivirus κανει αυτο ακριβως. (ουτε εγω εχω antivirus, απλα δεν συμφωνω με την παραπανω προταση!)

 

αν εισαι τεχνικος γνωριζεις καθε process και hidden startup sys που τρεχουν! hail to us! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τότε που βγήκαν τα 10άρια, ο windows 10 ήταν βελτιωμένος πολύ σε σχέση με πριν. Δουλεύει σε kernel level και μάλιστα το μόνο που εγγυάται απροβλημάτιστη λειτουργία.

Και συνεχίζει να βελτιώνεται. Πάρα πολύ καλό νέο.

 

Πλέον εδώ και αρκετούς μήνες, σε συστήματα που έχουν 10άρια, δεν βάζω άλλο antivirus.

Η πιθανότητα να κολλήσει οποιοσδήποτε χρήστης κάτι με defender είναι πρακτικά ίσω με το να κολλήσει ενόσω έχει κάποιο άλλο free, μην πω και σχεδόν όλα τα paid.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιφυλάσσομαι αρκετά ως προς το πόσο πετυχημένο θα'ναι.
Μακάρι αυτή τη φορά να μας πείσει, διότι στον συγκεκριμένο τομέα η MS έκανε κι άλλες προσπάθειες στο παρελθόν & τα θυμόμαστε τα αποτελέσματα! Ένα πολλά υποσχόμενο ξεκίνημα... και στη τελική κάθε φορά στο ξεκίνημα έμενε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακούσει διάφορες απόψεις εδώ, να διαβάζω σχόλια για τα τόρρεντ που κατεβάζω, να χρησιμοποιώ απολύτως γνωστά προγράμματα και τα άλλα να τα κατεβάζω, να χρησιμοποιώ VM για να μπαίνω σε διάφορες ιστοσελίδες κ.α.

 

Συμφωνώ με τον φίλο που είπε ότι πρέπει πάντα να μπαίνω με λογαριασμό με δικαιώματα guest καθώς και ότι πρέπει να κάνουμε back up και μόνο μ' αυτά.

Δεν λέω να μην προσέχουμε, απλώς αναρωτιέμαι γιατί να κάνω την ζωή μου δύσκολη και να μην έχω ένα AV, πλέον οι διαφορές στην απόδοση του υπολογιστή είναι ελάχιστες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τότε που βγήκαν τα 10άρια, ο windows 10 ήταν βελτιωμένος πολύ σε σχέση με πριν. Δουλεύει σε kernel level και μάλιστα το μόνο που εγγυάται απροβλημάτιστη λειτουργία.

Και συνεχίζει να βελτιώνεται. Πάρα πολύ καλό νέο.

 

Πλέον εδώ και αρκετούς μήνες, σε συστήματα που έχουν 10άρια, δεν βάζω άλλο antivirus.

Η πιθανότητα να κολλήσει οποιοσδήποτε χρήστης κάτι με defender είναι πρακτικά ίσω με το να κολλήσει ενόσω έχει κάποιο άλλο free, μην πω και σχεδόν όλα τα paid.

Καλά μην βάζεις το χέρι σου στην φωτιά, δεν είναι και Gatekeeper ο Defender να σου βάζει χέρι όποτε πας να βάλεις κάτι που περιέχει AdWare ή Malware. Άμα διαβάσεις παραπάνω σε γνωστή μου πήγα τις προάλλες που έχει 10άρια με Antivirus και βρήκε το MalwareBytes 397 ιούς. Το πρόβλημα με τα Windows σε σχέση με το OSX είναι ότι τα προγράμματα δεν τα εγκαταστείς με Drag n Drop αλλά με κανονική εγκατάσταση, κάτι που σε UNIX λειτουργικό θα σου ζητήσει τον κωδικό του διαχειριστή για να το εγκαταστήσεις μέσα στο σύστημα και αν μάλιστα και η εφαρμογή που πέταξες με Drag n Drop είναι πειραγμένη δεν σε αφήνει καν να την ανοίξεις παραμόνο αν απενεργοποιήσεις τον Gatekeeper. Μακάρι να δούμε και τα Windows να φτάνουν την εγκατάσταση σε τέτοιο ασφαλές επίπεδο, μόνο θετικά αποτελέσματα θα έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να δούμε και τα Windows να φτάνουν την εγκατάσταση σε τέτοιο ασφαλές επίπεδο, μόνο θετικά αποτελέσματα θα έχει.

μακάρι κάποτε να σταματήσουν οι αδαής να πατούν next next στα προγράμματα χωρίς να βλέπουν τι είναι τσεκαρισμένο και δεν θα χουν προβλήματα.  

ontopic το θέμα είναι τι γίνεται με τα false alarms πχ στο kasperskey δεν είχα ποτέ πρόβλημα ενώ όταν δοκίμασα το bit βάραγε σαν τρελό σε κάθε τι (χώρια που έσβησε όλα τα crack απο τα games χωρίς να με ρωτήσει καν)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δω defender εγκαταστημενο στο πισι μου και ας πεθανω, του δωσανε και κωδικη ονομασια..... τρομαρα τους. Πολυ spectre βλεπουν εκει στη microsoft.

 

Και στο τελος θα βγει πατατα το γιαουρτι παιδες......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν πραγματικά υπάρχει μια εταιρεία που θέλει να σταματήσει τους ιούς και τις κακόβουλες επιθέσεις αυτή είναι η M$ - ας ελπίσουμε να τα καταφέρουν (σε κάποιο βαθμό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν πραγματικά υπάρχει μια εταιρεία που θέλει να σταματήσει τους ιούς και τις κακόβουλες επιθέσεις αυτή είναι η M$ - ας ελπίσουμε να τα καταφέρουν (σε κάποιο βαθμό)

Και που το ξερεις οτι το θελει?

 

βασικα microsoft & antivirus ειναι τσακωμενοι και δε μιλιουντε..... χρονια τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...