Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω λίστα με Greeklish ονόματα από Ελλάδα


GiwrgosPapaas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει κανείς σας καμιά λίστα με Ελληνικά ονόματα σε greeklish, και γενικά τα ονόματα που χρησιμοποιούν οι χρήστες στα Social Media?

 

Φτιάχνω ένα πρόγραμμα που προσπαθεί να βρει Ελληνικά ονόματα. Αν είμαι με Ελληνικούς χαρακτήρες τότε είναι πολύ εύκολο. Αν όμως αρχίσουν και βάζουν ονόματα "giwrgos, giorgos, giorgakis, georgios" κλπ, είναι δύσκολο και θέλει white list.

 

Ήδη έχω βάλει καμιά 150 ονόματα στην white list, αλλά είναι πολλά τα ονόματα και θα μου ξεφεύγουν Έλληνες. Οπότε, μήπως υπάρχει καμιά λίστα στο Internet να την πάρω έτοιμη και να μην κάθομαι να σκέφτομαι όλα τα ονόματα με τους συνδυασμούς τους; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ό,τι και να κάνεις, δεν υπάρχει περίπτωση να μη σου ξεφεύγει κάποιος. Πχ αν δεις όνομα "ge0rgo0liniii" καταλαβαίνεις ότι είναι ελληνικό, αλλά καλή τύχη να φτιάξεις κάτι που θα το πιάνει. Κάτι που θα μπορούσες να κάνεις είναι να πάρεις μια λίστα από ελληνικά ονόματα (από κάποιο εορτολόγιο ή κάτι τέτοιο) και να τα περάσεις από έναν greek <-> greeklish translator.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι και να κάνεις, δεν υπάρχει περίπτωση να μη σου ξεφεύγει κάποιος. Πχ αν δεις όνομα "ge0rgo0liniii" καταλαβαίνεις ότι είναι ελληνικό, αλλά καλή τύχη να φτιάξεις κάτι που θα το πιάνει. Κάτι που θα μπορούσες να κάνεις είναι να πάρεις μια λίστα από ελληνικά ονόματα (από κάποιο εορτολόγιο ή κάτι τέτοιο) και να τα περάσεις από έναν greek <-> greeklish translator.

 

Καλά σίγουρα. δεν έχω και την απαίτηση να τους εντοπίζω όλους. Απλά, για την ώρα η white_list είναι νέα-μικρή και επειδή βαριέμαι, ρωτάω μήπως υπάρχει καμία, έστω με τα βασικά ονόματα. με 2-3 συνδυασμούς για το κάθε όνομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή να ψάχνεις αποστάσεις ομοιότητας ανάμεσα ονόματα.

Θα έχεις κάποιες κλάσεις ονομάτων που θα αναφέρονται σε ένα ελληνικό όνομα, πχ Γιώργος και αυτή θα περιλαμβάνει μία λίστα από greeklish ονόματα, εναλλακτικές. Από εκεί και πέρα, για ό,τι σου έρχεται, θα υπολογίζεις την απόσταση και στη συνέχεια εσύ θα κρίνεις αν είναι ΟΚ να κατηγοριοποιηθεί κάπου. Υπολογίζοντας μέσο όρο και τυπική απόκλιση από τις εναλλακτικές των κλάσεων. Πρέπει επίσης να μαζέψεις στατιστικά για να θέσεις ένα threshold.

 

Μπορεί να φαίνεται λίγο περίεργος ο τρόπος, αλλά ο αλγόριθμος θα σου βγάζει αποτέλεσματα (close enough αρκετές φορές), περισσότερες φορές απ'ότι αυτό που προσπαθείς να κάνεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

https://el.wiktionary.org/wiki/%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1:%CE%91%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AC_%CE%BF%CE%BD%CF%8C%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1_%28%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC%29

 

Αν ψάξεις για λίστα ελληνικών ονομάτων το 2ο αποτέλεσμα είναι τα γυναικεία. Τα παίρνεις και τα περνάς από κάποιον έτοιμο greeklish -> greek transliterator ή φτιάχνεις κάποιον δικό σου που θα σου δίνει όσους συνδυασμούς θέλεις (πχ να αλλάζει το υ σε u και y).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bruteforce επίθεση σε wpa? :Ρ

 

Auto accept friends se social media.

 

Θέλω κυρίως Έλληνες (όχι πως έχω θέμα με Ευρωπαίους, αλλά μου πλακώνουν πολλοί μαύροι, άραβες κλπ. Που δεν τους θέλω)

 

@gon

Το θέμα είναι ότι βαριέμαι και ψάχνω έτοιμη λίστα. Το θέμα δεν είναι το accuracy. Και να χάνω ένα 10-15-20%, δεν με απασχολεί ιδιαίτερα.

 

Αυτό που λες είναι ενδιαφέρον αλλά απαιτεί να κάτσω ώρες... :P

https://el.wiktionary.org/wiki/%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B1:%CE%91%CE%BD%CE%B4%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AC_%CE%BF%CE%BD%CF%8C%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1_%28%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC%29

 

Αν ψάξεις για λίστα ελληνικών ονομάτων το 2ο αποτέλεσμα είναι τα γυναικεία. Τα παίρνεις και τα περνάς από κάποιον έτοιμο greeklish -> greek transliterator ή φτιάχνεις κάποιον δικό σου που θα σου δίνει όσους συνδυασμούς θέλεις (πχ να αλλάζει το υ σε u και y).

 

Yea. θα το δοκιμάσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 χρόνια αργότερα...

Ξεθάβω το θεμα διοτι και εγω ψαχνω.

Ειναι για ενα plugin που κανω στο outlook με απλή VBA και αυτο που κανει το εχω ετοιμο απλα ενα επιπλεον addon ειναι οτι θελω το απο κάτω πρωτο FROM: δηλαδη σε αυτον που απαντας και ειανι "Papadopoulos, Nikolaos" ή οπως στο καλο μπορει να το εχει γραψει η εταιρεια (δεν με ενδιαφερει απο εξωτερικο gmail κτλ) να κανω match απο καποια βαση, csv text αρχειο δεν με νοιαζει τι μορφη θα εχει και να φερει Νίκος.

Κατι τετοιο το θυμαμαι απο παρα πολυ παλια (2006) σε μια εταιρεια τοτε που ειχε κατι αντιστοιχο αγορασει ή φτοιαξει ή κανει ενας προγραμματιστης τοτε. Ξερεις κανεις λοιπον εαν υπαρχει κατι τετοιο καπου, ακομα και να αγορασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Κάθησα και ξεκίνησα κάτι μόνος μου, από τότε μέχρι τώρα έχω περίπου 90 ελληνικά ονόματα με διάφορές latin ονομασίες, δηλαδή το Nikolaos, το Nikos γίνετε "Καλησπέρα Νίκο" αναλογα και με την ώρα της ημέρας.

Η λογική μου είναι για το outlook και αλληλογραφία με αυτόματο greeting. Υπάρχει κώδικας σε VBA που διαβάζει την βάση , είναι μια απλή access παλιά οποτε μπορείτε να την κάνετε dumb σε ότι θέλετε. Φυσικά έχω και αλλά πράγματα μέσα στον κώδικα για να έλεγχο και να λέω ανάλογα με το domain του χρηστη που στέλνεις το mail εάν ας πούμε το όνομα είναι πρώτο ή μετά πάει το επώνημο οποτε έχω και αντίστοιχες φόρμες που πετάγονται στον χρήστη ή ακόμα εάν υπάρχει κάποιος που έχει συγκεκριμένο τρόπο που γραφει το όνομα άρα πάει στο "διαφορετικό"

image.png.0d8e0928f613ed592541084c428d3fe7.png    image.png.ab2332b9f2d455d6c560380101248e9f.png

Η βάση είναι ελεύθερη προς εκμετάλλευση, εάν κάποιος προσθέσει πράγματα και θέλει να συνεισφέρει με το να στείλει κάτι updated πολύ ευχαρίστως.

Όπως είπα έψαξα πολύ δεν βρήκα τίποτα αντίστοιχο άρα νομίζω είναι η πρώτη προσπάθεια σοβαρή που γίνεται.

Link: https://www.dropbox.com/s/6ohghmjixopajml/GreekLatin Convertion.mdb?dl=0

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...