Προς το περιεχόμενο

Η AMD θέλει να καθιερώσει το πρότυπο Universal External Graphics


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Talk about yourself. Δεν βλεπω λογο να παρω σταθερο, ειναι απλα πολυ αβολο και ο μονος λογος να σκεφτομουνα να παρω ενα, ειναι για gaming. Δηλαδη θα επρεπει να δωσω 1500 ευρω απλα και μονο για να παιζω games. Γιατι οσον αφορα δυνατοτητες, δεν υπαρχει τιποτα που ενα θηριο λαπτοπ δεν μπορει να μου προσφερει. Η μονη κατηγορια που θα δεχτω οτι θελουνε σταθερο, ειναι καποιοι που ασχολουντε επαγγελματικα με video proccessing.

 

Δεν υπαρχει επαγγελματιας θαρρω που να μην χρειαζεται λαπτοπ, σταθερο οποτε να δωσω 2κ για κατι που θα χρησιμοποιω και για δουλεια και για το σπιτι (και ενδεχομενως μετα αλλα 600 για εξωτερικη καρτα), παρα 1.5 για κατι που εχει χρηση μονο για παιχνιδια.

 

Φυσικά και τα σταθερα πσ δεν θα πεθανουνε, αλλά ξέρω πολλά άτομα που θα δίνανε λεφτά για ένα τέτοιο γκαζτετ επειδή θα θέλαμε να παιζουνε κανένα παιχνίδι που και που, έχουν όλοι δυνατό λαπτοπ, εξωτερική οθόνη, και ένα δεύτερο πσ θα ήταν περισσότερο μανούρα παρά λύση. Είναι στο price range μας κονσόλας, παρά απο ενα tower.

Ατυχές παράδειγμα, αλλά δεν θα διαφωνήσω μαζί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Το έχει ξαναδοκιμάσει η amd αυτό το κομμάτι, δεν πέτυχε, δύσκολα θα πετύχει και τώρα. Αν και βέβαια τώρα προσπαθεί να φτιάξει ένα ανοιχτό πρότυπο, οπότε αν το υποστηρίξει και η nvidia ίσως να γίνει κάτι....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα.. Ειλικρινά από τα λίγα αξιόλογα ποστ κάτω από την είδηση.

 

Το έχει ξαναδοκιμάσει η amd αυτό το κομμάτι, δεν πέτυχε, δύσκολα θα πετύχει και τώρα. Αν και βέβαια τώρα προσπαθεί να φτιάξει ένα ανοιχτό πρότυπο, οπότε αν το υποστηρίξει και η nvidia ίσως να γίνει κάτι....

Ρε παιδιά γιατί τα ποστ σεντόνια; έχετε φτάσει να μαλώνετε για το τι είναι καλύτερο, laptop ή desktop  :ph34r: 

άλλη χρήση το ένα άλλη το άλλο, που ακόμα κι αυτές διαφέρουν από χρήστη σε χρήστη.  
Αντκειμενικά πλέον ο μέσος χρήστης ΥΠΕΡκαλύπτεται από ένα λάπτοπ του 500ευρου και πλέον τείνουν οι περισσότεροι να αγοράζουν λάπτοπ λόγω 1) φορητότητα, compact μέγεθος 2)έτοιμου πακέτου. Είναι πολλοί αυτοί που αγοράζουν λάπτοπ επειδή δεν θέλουν να μπλέκουν με τεχνικές λεπτομέρειες. 

επί του gaming σε λάπτοπ τώρα. Πράγματα που έχω παρατηρήσει λόγω εμπειρείας. (κάτοχος alienware r3,r5).
A) Έχετε δει πόσο κοστίζει ένα gaming laptop? τόσο που να σε κάνει να μην το σκέφτεσαι καν και να στρέφεσαι σε ένα πολύ πιο οικονομικό gaming pc.
Β) οι οθόνες είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ εκτός αν πας σε κάτι ΠΟΛΥ ακριβό (+300$) και πάνω από 17 ίντσες. Ειλικρινά λάπτοπ 19 ιντσών απλά καταργεί την φορητότητα.
Γ) Συμπληρώνοντας το Β, φορητότητα; ΓΕΛΑΩ! αυτά τα πράγματα είναι πρώτον ΤΕΡΑΣΤΙΑ σε μέγεθος και ΠΟΛΥ ΒΑΡΙΑ σε βάρος.
Δ) Συμπληρώνοντας το Γ, φορητότα; ΓΕΛΑΩx2. Η μπαταρία όχι απλά καταναλώνεται για πλάκα σε gaming mode αλλά όση προσπάθεια και να κάνεις με πλήρεις φορτίσεις κλπ για την καλή υγεία της μπαταρίας, αυτή στα 2-3 χρόνια έχει πεθάνει.

Ε) οι θερμοκρασίες σ'αυτού του είδους τα λάπτοπ είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ. ακόμα και με ακριβοπληρωμένα pads ΔΕΝ καταφέρνεις κάτι. Δεν είναι ότι δεν έχουν καλές ψύξεις, έχω ανοίξει τα alienware. έχουν μισό κιλό χαλκό μέσα, απλά ρε παιδιά απλή φυσική είναι, αυτά τα εργαλεία είναι θερμάστρες. Στο R3 η κάρτα γραφικών έμεινε στο δρόμο από τα αγκομαχητά και μην φανταστείτε τρελό gaming.
ΣΤ) ΔΕΝ ΕΤΡΩΓΑ BOTTLENECKS από τίποτα. έτρεχα όλα τα games 2010-2011 στα ULTRA και πάντα πάνω από 30-35fps το ίδιο με το R5 2 χρόνια αργότερα.
Ζ) Καλή τύχη με drivers για τα Mobile Chipsets. Πραγματικά θυμάμαι τον εαυτό μου να πασχίζω με τους drivers για τις κάρτες...

Συμπέρασμα μετά από 2 Alienware "high end" laptops? Για τα μπάζα. Πεταμένα λεφτά.  Βέβαια η alienware δεν φημίζεται και για την ποιότητά της ΑΛΛΑ δεν νομίζω ότι χωράνε πολλά upgrades στον χώρο των laptop εκτός απο εξειδικευμένες λύσεις τύπου custom barebone κουτιών όπως της eurocom αλλά πάει μακρυά το πράγμα.

Εμένα μ'αρέσει η ιδέα. Έχεις ένα "φυσιολογικό" λάπτοπ με λίγο πιο δυνατό CPU και mobile Κάρτα γραφικών κι άν γουστάρεις gaming δίνεις 150-200 ευρώ και έχεις ένα αξιοπρεπές μηχάνημα να παίξεις που μπορείς κάλλιστα να του πετάξεις και hdmi για τηλεόραση ή άλλη οθόνη. Οπότε νομίζω ότι τουλάχιστον λύνονται θέματα Α)φορητότητα Β)θερμοκρασίας ψύξης. AKA: πας έξω; στην βιβλιοθήκη; στη σχολή; τη δουλειά; και θες το λάπτοπ; αφήνεις το καβουρδιστήρι πίσω και παίρνεις ένα φυσιολογικό λαπτοπ μαζί. Γυρνάς σπίτι και θες να παίξεις ένα μισάωρο το αγαπημένο σου game, το πετάς πάνω στο τραπέζι του σαλονιού συνδέεις HDMI, την εξωτερική κάρτα γραφικών και το χειριστήριο και κάνεις δουλειά σου, μην ακούω όμως για high end gaming σε laptop, i call that bullshit. ΑΛΛΑ όπως είπε και το παλικάρι παραπάνω η AMD θα μπλεχτεί αν δεν συμφωνήσει σε κανά 2 πρότυπα να βγει μεγάλη γκάμα καρτών προς τα έξω. Γιατί αν βγάλει η την σειρά κι έχει 2-3 προϊόντα από 200 μέχρι 600 ευρώ δεν νομίζω να προσχωρήσει το πράγμα.


Αυτή την περίοδο γδύνω τα R3, R5 και θα προσπαθήσω να τα χωρέσω σε μικρά tower/htpc με σοβαρή ψύξη. Πριν αρχίσω το μακρύ ταξίδι σκέφτομαι να πάω για reflow την VGA του R3 και να ξεκινήσω troubleshoot την motherboard του R5.

Όποιος έχει το παραμικρό hint για το project ή για το reflow ή ακόμα και για το troubleshoot της mobo (δεν έχω αποπειραθεί ξανά troubleshoot σε μητρική φορητού) είναι παραπάνω από καλοδεχούμενος, κερνάω καφέ! :-D 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από προσωπική εμπειρία με alienware του 11, i7m και amd  6990m η 6990 απλά διαλύθηκε από τις θερμοκρασίες...

 

πω πω πω ....φωτια σκετη πρεπει να ηταν το εργαλιο χαχαα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να το χρειάζεται καποιος με δυνατο λαπτοπ εγω κατοχος 1χρονο ι7/970m δεν εχει κανενα προβλημα σε καποιο Game και με μπαταρια 2-3 ωρες witcher3 με σταθερα 30fps ολα ultra -hair,για καποιο παλιο laptop ναι με δυνατη cpu ισως να αξιζει η εξωτερικη gpu,τωρα αμα καιγονται μερικα alienware λογικο ειναι οταν δεν εχουν m εκδοσης και εχουν σταθερες gpu,τιμη 1799 πριν ενα χρονο πλεoν παιρνεις πολυ καλυτερο σε αυτα τα λεφτα,περα απο τι δεν σκας λεφτα για καμια 7ετια+ γιατι δεν αναβαθμιζονται καινε ελαχιστο ρευμα 230wat max ενω το σταθερο που πουλησα με οθονη 650+wat

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το βρίσκω άσχημη ιδέα. η δυνατότητα να αναβαθμίζεις κάρτα κατά το δοκούν και να κρατάς το laptop είναι πολλή καλή κίνηση. καιρό τώρα ακούγαμε για εξωτερικές κάρτες γραφικών αλλά δεν τις βλέπαμε. 

ελπίζω μόνο αυτή η εξωτερική θήκη να υποστηρίζει και τίποτα crossfire για τους πολύ τρελαμένους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για σένα μπορεί να είναι πεταμένα λεφτά, για κάποιον που είναι σημαντικό να το κουβαλάει και εκτός σπιτιού όμως δεν είναι. Εξαρτάται τις ανάγκες του κάθε ενός.

Προσωπικά μου είναι πολύ σημαντικό κάποιες φορές να μπορώ να πάρω τον υπολογιστή μου εκτός σπιτιού, αλλά από την άλλη αν ήθελα να παίξω και παιχνίδια θα μου φαινόταν πολύ βολικό να έχω μια εξωτερική κάρτα στο σπίτι και να την συνδέω μόνο όταν θα θέλω να παίξω παιχνίδι.

 

Επίσης και για video editing είναι πολύ χρήσιμη η εξωτερική κάρτα. Έχεις το laptop σου πάντα μαζί σου, με όλα σου τα projects μέσα, και όταν θέλεις να κάνεις rendering κουμπώνεις την κάρτα σπίτι σου και είσαι άρχοντας! :)

Σίγουρα πάει σύμφωνα με τις ανάγκες του καθενός. Σε αυτό συμφωνούμε. Τώρα το μόνο στο οποίο πρέπει να συμφωνήσουμε είναι τί σημαίνει "ανάγκη" και ποια είναι η διαφορά της από την "επιθυμία". Όταν για παράδειγμα είσαι επαγγελματίας πχ λογιστής και πρέπει να κουβαλάς laptop γιατί πρέπει να επισκέπτεσαι πολλούς πελάτες στο χώρο εργασίας τους, αυτό είναι ανάγκη. Πρέπει να κάνεις τη δουλειά σου, αμοιβεσαι και δεν υπάρχει άλλος τρόπος (αν υπάρχει, τότε δε χρειάζεσαι ούτε εκεί laptop). Αν είσαι φοιτητής και αγοράζεις laptop γιατί σου αρέσει να χαζεύεις στο κρεββάτι, αυτό λέγεται επιθυμία. Δε χρειάζεσαι laptop για να κάνεις τη δουλειά σου, αλλά υπολογιστή και το να "ξαπλώνεις στο κρεββάτι και να χαζεύεις στο internet" δεν είναι ανάγκη... Ακόμα κι αν ήταν, προκειμένου να την "ικανοποιήσεις" θα πλήρωνες τα διπλάσια χρήματα για να έχεις τη μισή επεξεργαστική ισχύ. Με τα χρήματα ενός laptop αγοράζεις, γαι παράδειγμα, ένα dektop, μια οθόνη TV 32" και ασύρματα πληκτρολόγιο και ποντίκι και κάνεις τη δουλειά από το κρεββάτι σου. Πάλι είναι πεταμένα λεφτά , αλλά τουλάχιστον έχεις και TV και ένα σύστημα που μπορείς να αναβαθμίσεις στο μέλλον. Στην αρχή τα laptop απευθύνονταν σε επαγγελματίες, την πορεία (επειδή είδαν ότι έχει πολύ χρήμα) προσπάθησαν και τα κατάφεραν να τα κάνουν μόδα. Ακόμα και ο καλύτερος επεξεργαστής για laptop είναι ένας μέτριος desktop. Αυτό δεν το καταλαβαίνει ο μέσος χρήστης. Πχ σε laptop δεν υπάρχει επεξεργαστής που να ξεπερνά σε συνολικές επιδόσεις αυτόν:

https://www.skroutz.gr/s/7289835/Intel-Core-i5-6600K-Box.html

Κι αυτό χωρίς να βάλω μέσα την παράμετρο του overclocking.

Αν βάλουμε, όμως, μέσα στη συζήτηση την παράμετρο "gaming", τότε το mobile πάει περίπατο. Ως γνωστό gaming=επιδόσεις=κατανάλωση. Αυτό έχει καταλάβει η Amd και προσπαθεί να βρει μια χρυσή τομή. Το αποτέλεσμα όμως είναι... περίεργο. Αρχίζει να χάνει την φορητότητα (όπως ήταν φυσικό άλλωστε). Λέω λοιπόν: αφού κάποιος θέλει να παίζει παιχνίδια γιατί να πληρώσει τόσα χρήματα για να αποκτήσει ένα σύστημα που δεν είναι τόσο φορητό, που έχει συμβιβασμό στις επιδόσεις (σε σχέση με ένα αντίστοιχης αξίας desktop), που έχει πολύ λίγες επιλογές αναβάθμισεις (σε σχέση με desktop) και όλα αυτά σε μια εξωφρενική τιμή; Υποψιάζομαι ότι ένα laptop με πολύ καλό επεξεργαστή (για να μην κάνει bottleneck) με το κόστος του συστήματος αυτού, θα ξεπερνάει άνετα τα 2.000-2.500€ και το αποτέλεσμα δε θα είναι το αναμενόμενο. Αν κάποιος τα έχει και θέλει να τα χαλάσει, τότε οκ. Αυτό όμως δεν κάνει, τη συγκεκριμένη τεχνολογία, χρήσιμη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα πάει σύμφωνα με τις ανάγκες του καθενός. Σε αυτό συμφωνούμε. Τώρα το μόνο στο οποίο πρέπει να συμφωνήσουμε είναι τί σημαίνει "ανάγκη" και ποια είναι η διαφορά της από την "επιθυμία". Όταν για παράδειγμα είσαι επαγγελματίας πχ λογιστής και πρέπει να κουβαλάς laptop γιατί πρέπει να επισκέπτεσαι πολλούς πελάτες στο χώρο εργασίας τους, αυτό είναι ανάγκη. Πρέπει να κάνεις τη δουλειά σου, αμοιβεσαι και δεν υπάρχει άλλος τρόπος (αν υπάρχει, τότε δε χρειάζεσαι ούτε εκεί laptop). Αν είσαι φοιτητής και αγοράζεις laptop γιατί σου αρέσει να χαζεύεις στο κρεββάτι, αυτό λέγεται επιθυμία. Δε χρειάζεσαι laptop για να κάνεις τη δουλειά σου, αλλά υπολογιστή και το να "ξαπλώνεις στο κρεββάτι και να χαζεύεις στο internet" δεν είναι ανάγκη... Ακόμα κι αν ήταν, προκειμένου να την "ικανοποιήσεις" θα πλήρωνες τα διπλάσια χρήματα για να έχεις τη μισή επεξεργαστική ισχύ. Με τα χρήματα ενός laptop αγοράζεις, γαι παράδειγμα, ένα dektop, μια οθόνη TV 32" και ασύρματα πληκτρολόγιο και ποντίκι και κάνεις τη δουλειά από το κρεββάτι σου. Πάλι είναι πεταμένα λεφτά , αλλά τουλάχιστον έχεις και TV και ένα σύστημα που μπορείς να αναβαθμίσεις στο μέλλον. Στην αρχή τα laptop απευθύνονταν σε επαγγελματίες, την πορεία (επειδή είδαν ότι έχει πολύ χρήμα) προσπάθησαν και τα κατάφεραν να τα κάνουν μόδα. Ακόμα και ο καλύτερος επεξεργαστής για laptop είναι ένας μέτριος desktop. Αυτό δεν το καταλαβαίνει ο μέσος χρήστης. Πχ σε laptop δεν υπάρχει επεξεργαστής που να ξεπερνά σε συνολικές επιδόσεις αυτόν:

https://www.skroutz.gr/s/7289835/Intel-Core-i5-6600K-Box.html

Κι αυτό χωρίς να βάλω μέσα την παράμετρο του overclocking.

Αν βάλουμε, όμως, μέσα στη συζήτηση την παράμετρο "gaming", τότε το mobile πάει περίπατο. Ως γνωστό gaming=επιδόσεις=κατανάλωση. Αυτό έχει καταλάβει η Amd και προσπαθεί να βρει μια χρυσή τομή. Το αποτέλεσμα όμως είναι... περίεργο. Αρχίζει να χάνει την φορητότητα (όπως ήταν φυσικό άλλωστε). Λέω λοιπόν: αφού κάποιος θέλει να παίζει παιχνίδια γιατί να πληρώσει τόσα χρήματα για να αποκτήσει ένα σύστημα που δεν είναι τόσο φορητό, που έχει συμβιβασμό στις επιδόσεις (σε σχέση με ένα αντίστοιχης αξίας desktop), που έχει πολύ λίγες επιλογές αναβάθμισεις (σε σχέση με desktop) και όλα αυτά σε μια εξωφρενική τιμή; Υποψιάζομαι ότι ένα laptop με πολύ καλό επεξεργαστή (για να μην κάνει bottleneck) με το κόστος του συστήματος αυτού, θα ξεπερνάει άνετα τα 2.000-2.500€ και το αποτέλεσμα δε θα είναι το αναμενόμενο. Αν κάποιος τα έχει και θέλει να τα χαλάσει, τότε οκ. Αυτό όμως δεν κάνει, τη συγκεκριμένη τεχνολογία, χρήσιμη.

με 2500+ καποιος παιρνει λαπτοπ με sli 2x970m (msi titan) ποιος ο λογος να ασχοληθει με εξωτερικη vga?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γιατι ας πουμε τον σταθερο δεν μπορεις να τον συνδεσεις με μια τηλεορασουλα η να βαλεις και την οθονη μακρια αν χρεαιαστει,να καθισεις στον καναπε και να παιξεις στον καναπε me controller(pc master race μονο ,κονσολα ουτε λογος)????Η να παρεις ενα φτηνο σετακι wireless keyboard + mouse για σερφαρισμα....Αιντε το χανουμε σιγα σιγα....

 

Και αν ο σταθερός δεν είναι στο σαλόνι τότε τι? τον μεταφέρω στο σαλόνι και τον συνδέω στην τηλεόραση, σέρνω και κοντά τον καναπέ για να βλέπω τα γράμματα (για σερφάρισμα) και έχω στα γόνατά μου πληκτρολόγιο και mouse?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν ο σταθερός δεν είναι στο σαλόνι τότε τι? τον μεταφέρω στο σαλόνι και τον συνδέω στην τηλεόραση, σέρνω και κοντά τον καναπέ για να βλέπω τα γράμματα (για σερφάρισμα) και έχω στα γόνατά μου πληκτρολόγιο και mouse?

Ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ακυρη παιδες η κουβεντα που εχετε ανοιξει ενα gaming λαπτοπ υπερτερη γιατι μεταφερετε ποιανει λιγο χωρο και καει ελαχιστο ρευμα ενα gaming pc ειναι πιο δυνατο οικονομικο και αναβαθμισιμο ειναι διαφορετικα πραγματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως το desktop δεν μπορείς να το παίρνεις έξω από το σπίτι, ενώ το laptop, το αποσυνδέεις από όλα αυτά που ανέφερες πιο πάνω τσακ μπαμ όποτε θες και το παίρνεις μαζί σου όπου θες. βολεύει πολύ!

 

Δεν διαφωνω. Μαζι σου. Αλλα το αγορασες γιατι οπως λες το παιρνεις μαζι σου και βολευει πολυ!!! Το θεμα ειναι να το πετας στην τσαντα και να φευγεις. Οχι να παιρνεις μαζι σου trackpad, καρτα γραφικων, extra μπαταρια, φορτιστη, ποντικι και παει λεγοντας.

Ασε που το laptop δεν ειναι πληρως αναβαθμισιμο πραγμα. Δεν μπορεις να του αλλαξεις επεξεργαστη ουτε καρτα γραφικων. Και δεν εχει και νοημα.

1ον αν του βαλλεις γαμηστερη καρτα γραφικων και δωσεις πονο, θα ψησεις αυγο.

2ον ολο αυτο θα αναγκαστεις να το κανεις σε μια 15" οθονη οταν σπιτι σου το κανεις σε μια 42" UHD!

3oν μετα τις 15" λαπτοπ αυτοαναιρειται η εννοια laptop και καταργεις την φορητοτητα λογο μεγεθους και την θυσιαζεις στον βωμο του μαρκετινγκ γιατι αν σου πω να μου πεις εναν λογο να παρει 19" λαπτοπ δεν υπαρχει.

4ον θα δεις την μπαταρια να αδειαζει ποιο γρηγορα απο το energy drink διπλα σου.

Και στο λεω εγω που εχω laptop με i7 και βλεπω ποσο ρευμα ζηταει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...