Προς το περιεχόμενο

Sony: Το Oculus Rift υπερέχει του Playstation VR στα τεχνικά χαρακτηριστικά


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βλέπω το vr να εξαφανίζεται ποιο γρήγορα από το 3d. Ξέρετε πολλούς mainstream users που θα σκάσουν 400 ευρώ για ένα αξεσουάρ του ps4?εδώ μας ενοχλούσαν τα 100€ του Kinect

Πάρα πολλούς. Σιγά τα λεφτά για αυτο που ενδεχομένως προσφερει. Το Kinect ήτανε μια αποτυχία γιατί προφανώς τα παιχνίδια που το υποστηρίζαν ήτανε για 12χρόνια παιδάκια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε nikolas ο πατέρας σου έχει δίκιο, η ανάλυση του παρόντος oculus που φτάνει στα μάτια σου, αποτελεί και την Αχίλλειο πτέρνα του και τούτο διότι οι φακοί που μεσολαβούν τη ρίχνουν κατά πολύ και ακόμα και τα 4κ δε θα λύσουν το πρόβλημα.
Από εκεί και έπειτα, αν σε διακατέχει το πνεύμα του gamer και ζήσεις το παιχνίδι αντί απλώς να παίζεις, τότε πετάς τα monitors στα σκουπίδια. Η εμπειρία που προσφέρει είναι απλώς μοναδική.
Όσον αφορά το κόστος, ας συνυπολογίσουν οι επικριτές του το γεγονός ότι οι χοντροί και διπλοί φακοί (άλλη η μεγέθυνση για την περιφερειακή όραση και άλλη για την κεντρική) της VR υλοποίησης, αν τους αναζητήσεις στο εμπόριο, θα τους βρεις σε ιδιαιτέρως υψηλές τιμές. Πέρα από αυτό είναι πασιφανές ότι έχει πέσει πολύ δουλειά προκειμένου να στηθεί μια τέτοιου είδους κατασκευή και σαφώς αυτή η ειδική γνώση θα πρέπει να αποτιμηθεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν πήρα κινητό το 1996 σε ηλικία 16 ετών (κόστος συσκευής 70.000 δρχ και κόστος σύνδεσης 15 χιλιάδες τον μήνα) με κοίταζαν όλοι σαν UFO στον δρόμο και στην γειτονιά με φώναζαν ψώνιο. Το κόστος κλήσης ήταν απαγορευτικό για τον μέσο καταναλωτή και η τεχνολογία για εκείνη την εποχή έμοιαζε διαστημική. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι ο κόσμος  που δεν μπορούσε να το αποκτήσει έκραζε όλους τους κατόχους κινητού για επίδειξη πλουτισμού... Ειδικά αν ήσουν σε λεωφορείο και χτύπαγε, ντρεπόσουν να το σηκώσεις γιατί σε κοίταζαν όλοι με απαξιωτικό ύφος  και έβγαζαν επιφωνήματα δυσανασχέτισης...Ακόμα θυμάμαι τα χαρακτηριστικά επιφωνήματα  (τσ τσ τσ τσ... ) Όλοι αυτοί που έκραζαν και φθονούσαν τους λιγοστούς κατόχους κινητών , δήλωναν μετά βεβαιότητας ότι αυτή η τεχνολογία θα πατώσει και θα εξαφανιστεί καθώς στο στενό μυαλό τους δεν ήταν  χρήσιμο ένα τηλέφωνο που το κουβαλάς συνέχεια... Μάλιστα αντιπρότειναν την τηλεκάρτα ως μέσο επικοινωνίας   καθώς υπήρχαν καρτοτηλέφωνα παντού και ως τελευταίο επιχείρημα είχαν ότι το κινητό παραβιάζει την προσωπική ζωή του κατόχου του... Ακόμα γελάω γιατί όλοι αυτοί ήταν οι πρώτοι που έτρεξαν να πάρουν κινητό  όταν βγήκε το πρώτο καρτοκινητό ονόματι B-FREE της τότε TELESTET (wind) Η επανάσταση με το κινητό του "φτωχού" ήταν τόσο μεγάλη που σε πολύ γρήγορο χρονικό διάστημα είχε και η κουτσή Μαρία... Εν έτη 2016 στην Ελλάδα με πληθυσμό 11 εκ υπάρχουν 25 εκατομμύρια ενεργές συσκευές κινητών.  Αναρωτήθηκαν πολλοί ποιος θα διαθέσει 300-400- ακόμα και 600 δολάρια για μια συσκευή εικονικής πραγματικότητας.. Μα είμαστε σοβαροί τώρα; Εδώ δίνουν 800άρια κάθε 2 χρόνια για νέο iphone . Δίνουν 280 ευρώ για να αγοράσουν ένα απλό τζιν παντελόνι , δίνουν 180 ευρώ κάθε Σάββατο για να πάνε μπουζούκια , δίνουν τόσα λεφτά για εκατοντάδες "άχρηστα" πράγματά που όμως για εκείνους προσφέρουν την ικανοποίηση των επιθυμιών τους, άρα πως αφορίζει κανείς μια τόσο μεγάλη τεχνολογική επανάσταση που έχει εφαρμογές  στην διασκέδαση , την τηλεϊατρική, τις επιστήμες, τον πολιτισμό και τόσες άλλες εφαρμογές...  Γυρίζοντας στο 1996 και απαντώντας στο ερώτημα τι ήθελα 16 χρονών παιδί το κινητό, έχω να πω πως το κινητό πέρα των προφανών, ικανοποιούσε την έμφυτη ανάγκη μου για εξερεύνηση κάθε νέας τεχνολογίας και πιστεύω πως αυτό από μόνο του είναι ένα  χαρακτηριστικό που έχουν πολλοί άνθρωποι που ασχολούνται με τεχνολογικά θέματα.  Έτσι δική μου πρόβλεψη είναι πως είτε λόγω περιέργειας , είτε λόγω αναγκών το vr θα μπει για τα καλά στην ζωή μας και σε μια 15ετία  θα μπαίνουμε όλοι με τις μάσκες (ή και όχι - βλέπε Source.png Πηγή: hololensmicrosoft)στα virual chat room του insomnia για να διαβάζουμε τι γράφαμε το 2016 και να γελάμε...  

Καμια σχεση το ενα με το αλλο.

 Το κινητο ηρθε να καλυψει αναγκης επικοινωνιας.Οπως το αυτοκινητο αναγκη μεταφορας.Το κινητο καλυψε ουσιαστικη-υπαρκτη-αναγκη ζωης.Καλυψε την αναγκη για επικοινωνια εκτος σπιτιου, εκτος σταθερου σημειου, εκτος καλωδιου.Δεν ειναι φρικια της τεχνολογιας, οσοι εχουν κινητο.Το εχει ο φορτηγατζης σε περιπτωση που παθει λαστιχο η καποια ζημια.Το εχει ο υδραυλικος για να τον βρισκουν, ενω πριν επαιρναν στο σπιτι και κρατησουσε μπλακακι η γυναικα.Το εχει η πεθερα μου για να μου πει τη να παρω απο το μαρκετ για φαγητο.

 Τωρα τα ματομπουκαλα, πιστευω ειναι η εξερευνηση κατι καινουργιου.Αλλα εγω προσωπικα ελπιζω να μην ερθει ποτε εκεινη η ωρα, που θα γινουμε ζομπι και θα μπαινω στο σπιτι μετα απο την δουλεια και θα βλεπω την οικογενεια με VR στο κεφαλι.

 Μια χαρα απολαμβανω τα παιχνιδια στην οθονη μου με τα ηχειακια μου και να εχω επαφη με το περιβαλλον.Βρε π@υστη μου, θα μου φωναζει η γυναικα απο το μπανιο να κοιταζω τα τυροπιτακια στον φουρνο, πως θα ακουω;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια σχεση το ενα με το αλλο.

 Το κινητο ηρθε να καλυψει αναγκης επικοινωνιας.Οπως το αυτοκινητο αναγκη μεταφορας.Το κινητο καλυψε ουσιαστικη-υπαρκτη-αναγκη ζωης.Καλυψε την αναγκη για επικοινωνια εκτος σπιτιου, εκτος σταθερου σημειου, εκτος καλωδιου.Δεν ειναι φρικια της τεχνολογιας, οσοι εχουν κινητο.Το εχει ο φορτηγατζης σε περιπτωση που παθει λαστιχο η καποια ζημια.Το εχει ο υδραυλικος για να τον βρισκουν, ενω πριν επαιρναν στο σπιτι και κρατησουσε μπλακακι η γυναικα.Το εχει η πεθερα μου για να μου πει τη να παρω απο το μαρκετ για φαγητο.

 Τωρα τα ματομπουκαλα, πιστευω ειναι η εξερευνηση κατι καινουργιου.Αλλα εγω προσωπικα ελπιζω να μην ερθει ποτε εκεινη η ωρα, που θα γινουμε ζομπι και θα μπαινω στο σπιτι μετα απο την δουλεια και θα βλεπω την οικογενεια με VR στο κεφαλι.

 Μια χαρα απολαμβανω τα παιχνιδια στην οθονη μου με τα ηχειακια μου και να εχω επαφη με το περιβαλλον.Βρε π@υστη μου, θα μου φωναζει η γυναικα απο το μπανιο να κοιταζω τα τυροπιτακια στον φουρνο, πως θα ακουω;

Φιλε μου, διαβασε αυτά που έγραψες. 
Πες μου σε τι διαφερουν απο την τεχνοφοβια που έχουν οι παππούδες. 
"Καταρεμενη τηλεόραση θα κάνεις τον κόσμο ζόμπι ,καταραμένο κομπιουτερ δε σε καταλαβαίνω, χαλάς την κοινωνία ,καταραμένο ιντερνέτ ,άχρηστο ( και ακατανόητο ) "
.
Το vr σκέψου ότι θα εχει μεγαλύτερο impact απο ολα αυτά .
Αν νομιζατε ότι η τηλεοραση  και το ιντερνέτ μας άλλαξαν τη ζωή ,καθιστέ να δειτε τώρα τι θα γίνει .
Θα λένε τα παιδια κάποτε
" ρε συ τι λες, εδω ζήσαμε οταν υπήρχαν ακόμα οθόνες και τέτοια χαχαχα,που να καταλάβουν τα νέα παιδια πως ήταν να παίζεις league of legends με το φιλο σου απο δίπλα ,τώρα όλοι με αυτή την κάσκα . Βγήκε νέο μοντέλο παρεπιπτοντως ,παω να προλάβω τα μαγαζιά ,χαλασε της γυναίκας "
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όποιος έχει απορία πώς θα τρέχει το OR στον υπολογιστή τους, ρυθμίστε το αγαπημένο σας παιχνίδι σε ανάλυση 2Κ μέσω DSR και ανοίξτε την απεικόνιση framerate.

 

Ρυθμίστε τα γραφικά μέχρι να πιάνεται σταθερά 90fps.

 

Έαν παίζει 90fps στο Low, low θα παίζεται με OR.

 

Δυστυχώς δεν πάει έτσι. Εαν παίζει 90fps, αυτό μεταφράζεται σε 60fps στο rift λόγο της στερεοσκοπίας που τρώει έξτρα resources.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Συγκρίνοντας τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους, το Rift διαθέτει καλύτερη ανάλυση (2160x1200 σε αντίθεση με την ανάλυση 1920x1080 του Playstation VR), ενώ το Playstation VR διαθέτει καλύτερο ρυθμό ανανέωσης."

 

1. Χαμηλότερη ανάλυση

 

2. 60fps στην πραγματικότητα που θα γίνονται 120 με motion interpolation

 

3. Ακόμα και έτσι πάλι τα γραφικά θα είναι πολύ κατώτερα του Oculus DK2 που βγήκε πρόπερσι, λόγο της περιορισμένης δύναμης του PS4

 

4. Motion controllers? (οι άλλοι δυο έχουν ξεφύγει και σε αυτόν τον τομέα)

 

5. Κλειστό οικοσύστημα software Sony Vs PC όπου υπάρχει ήδη πάρα πολύ υλικό.

 

6. Παντελής έλλειψη αξεσουάρ από τρίτους κατασκευαστές (και αυτό λόγο οικοσυστήματος) 

 

7. Θα βγει στην αγορά μετά από τα Oculus και Vive.

 

Όλα αυτά οδηγούν στο συμπέρασμα οτι θα είναι πολύ κατώτερο προϊόν (να μην πω την λέξη :P ). Το μόνο που μπορεί να το σώσει είναι η τιμή του που θα δώσει την δυνατότητα σε όσους δεν έχουν, αλλά και πάλι δεν ξέρω κατά πόσο οι σοβαρές εταιρίες software θα κάτσουν να ασχοληθούν με κάτι τόσο παρωχημένο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nikangel

 

Ωραιο παραδειγμα αλλα δεν εχει πολυ σχεση με το σημερα. Και εγω περιπου της ιδια εποχης ειμαι οποτε τα εζησα.

Και εγω θα μπορουσα να σου πω οτι μολις πηρα windows mobile με πενακι :-(  μια εποχη που επαιζε sony ericsson και ΝΟΚΙΑ με κουμπια ο κοσμος με κοιτουσε περιεργα. Οι περισσοτεροι δεν μπορουσαν να σηκωσουν μια κληση να κανουν swipe προς τα δεξια.

Ολοι ελεγαν τι αχρηστο ειναι το τηλεφωνο, σαν παντοφλα με οθονη αφης και οτι ποτε δεν θα πιασει στην αγορα. Οτι ειμαι geek οτι βγαινω εξω με υπολογιστη τσεπης κτλπ.

Δεν τους παρεξηγησα, αλλα εφοσον προχωρησε η τεχνολογια και πηγαν εκει ολες οι εταιριες πηραν και αυτοι.

Θελω να σου πω οτι οταν κανεις κατι πρωτος ή καλυτερα ακολουθας τα πρωτα βηματα μιας εταιριας δινοντας τα λεφτα σου και επενδυεις σε αυτο ή θα σου κατσει ή θα βρεθει στο χρονοντουλαπο της ιστοριας.

Και με το κινητο ετσι ηταν, αλλα δεν υπηρχε η αναγκη (1996) που υπαρχει σημερα (2016) να κινουνται τα παντα γυρω απο το κινητο (δουλειες, σχεσεις, φιλιες, ταξιδια, κτλπ) οποτε φυσικα σε εβλεπαν σαν ποζερα και εξωγηινο, 16 χρονων να κουβαλας κινητο με "απαγορευτικο κοστος κλησης" οπως ειπες.

 

 

Τωρα για το VR: Αμα δεν πιασει θα βρεθει στον πατο. Οπως σιγα σιγα και το 3d στις TV (πολλες εταιριες κοβουν την υποστηριξη 3d μεχρι το '17). Οποτε μην θεωρεις οτι θα "πιασει" το VR επειδη "επιασε" και το κινητο επισης. Συγκρινουμε ανομοια πραγματα.

Ο χρονος θα το δειξει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τωρα για το VR: Αμα δεν πιασει θα βρεθει στον πατο. Οπως σιγα σιγα και το 3d στις TV (πολλες εταιριες κοβουν την υποστηριξη 3d μεχρι το '17). Οποτε μην θεωρεις οτι θα "πιασει" το VR επειδη "επιασε" και το κινητο επισης. Συγκρινουμε ανομοια πραγματα.

Ο χρονος θα το δειξει...

 

Όντως συγκρίνετε ανόμοια πράγματα. Το VR όμως είναι πολύ κοντά στο κινητό (ως μέσο επικοινωνίας - μην ξεχνάμε οτι η oculus ανήκει στη Facebook). Οι τηλεοράσεις 3D δεν έχουν πραγματικά καμία σχέση με το VR. Δεν βλέπεις 3D εικόνα. Ζεις περιεχόμενο. Όταν βάλεις στο κεφάλι σου Vive - Oculus CV1 θα καταλάβεις τι εννοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα για το VR: Αμα δεν πιασει θα βρεθει στον πατο. Οπως σιγα σιγα και το 3d στις TV (πολλες εταιριες κοβουν την υποστηριξη 3d μεχρι το '17). Οποτε μην θεωρεις οτι θα "πιασει" το VR επειδη "επιασε" και το κινητο επισης. Συγκρινουμε ανομοια πραγματα.

Ο χρονος θα το δειξει...

 

 

Όντως συγκρίνετε ανόμοια πράγματα. Το VR όμως είναι πολύ κοντά στο κινητό (ως μέσο επικοινωνίας - μην ξεχνάμε οτι η oculus ανήκει στη Facebook). Οι τηλεοράσεις 3D δεν έχουν πραγματικά καμία σχέση με το VR. Δεν βλέπεις 3D εικόνα. Ζεις περιεχόμενο. Όταν βάλεις στο κεφάλι σου Vive - Oculus CV1 θα καταλάβεις τι εννοώ.

Μιλησα για συγκριση μεταξυ VR και κινητο. Γιατι δωθηκε τετοια συγκριση απο τον nikangel.

Τωρα αν το VR καταληξει σαν τις 3d tv, δηλαδη ερθει και περασει ως αδιαφορο ο χρονος θα το δειξει.

Οστοσω φανταζομαι το VR θα το χρησιμοποιεις σπιτι σου μεσα στην ασφαλεια οπως το 3D περιεχομενο μιας TV. Δεν μπορεις να κυκλοφορεις με ματομπουκαλα εξω (θα σε πατησει αμαξι) ουτε με ενα ps4 ή Gaming pc ζητωντας πολυμπριζο στην καφετερια και χωρο να τα στησεις.

Ηδη το μεσο ειναι entertainment only και περιοριστικο σε σχεση με το κινητο παντα μιλαμε.

Ενω το κινητο μεσα, εξω, μπορεις να περπατας κτλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα πω πολλά πράγματα. Η ιστορία με το κινητό ήταν για να καταλάβουμε πώς υπάρχουν ανάμεσα μας μηδενιστες άνθρωποι που αφοριζουν κάθε τι νέο ειδικά όταν νοιώθουν ότι δεν μπορούν να το αποκτήσουν.... Οποιος διαβάσει 2-3 πράγματα για το vr θα καταλάβει. Το vr ΕΙΝΑΙ το απόλυτο εργαλείο επικοινωνίας που μπορεί να προσφέρει εικονική τηλεμεταφορα σε οποιοδήποτε σημείο του πλανήτη σε πραγματικό χρόνο. Ο Ζουγκεμπερκ το πιστεύει πάρα πολύ και θα βοηθήσει στην ταχύτατη εξάπλωση σου σε χρόνο μηδέν. Ήδη στην παρουσιαση που εκανε με την περιβόητη φωτογραφία είναι σε μια αίθουσα συνεδριάσεων 500 άτομα με μάσκα στο κεφάλι και αυτός περπατάει με ένα σαρδονιο χαμόγελο . ΤΟ 3d δεν έχει καμία σχέση με αυτή την τεχνολογία, τι συγκρίνουμε τώρα. Οποιος φορέσει μάσκα θα καταλάβει πως δεν υπάρχει γυρισμός. Ηδη έχει ρίξει τεράστια χρηματοδότιση ώστε η τεχνολογία να αναπτυχθεί πολύ γρήγορα. Ο Ζουγκεμπερκ στην ομιλία του είπε για εικονικές αίθουσες διδασκαλίας με real time αλληλεπιδραση με τους καθηγητές. Φανταστείτε ανθρώπους καθηλωμενους με τετραπληγιες να κάνουν εικονικά ταξίδια και να "τηλεμεταφεροντε" εικονικά σε μέρη που αποδεδειγμενα δεν θα μπορούσαν να πάνε πότε, Φανταστείτε γιατρούς που με vr μικροκαμερες θα μπαίνουν μέσα στο όργανο του ασθενή κσι θα κατανοούν καλύτερα την φύση της ασθένειας. Φανταστείτε τις εικονικές περιηγήσεις σε μουσεία και γεωγραφικά μήκη και πλάτη που δεν θα μπορούσε να φτάσει εύκολα άνθρωπος. Φανταστείτε ένας ναυτικός που ταξιδεύει 350 μέρες τον χρόνο πώς θα μπορέσει να μεταφερθεί νοερά δίπλα στα αγαπημένα του πρόσωπα. Φανταστείτε ότι θα μπορείτε να φτάσετε από τα βαθύ της αβύσσου μέχρι το διάστημα και να ζήσετε αυτή την αξέχαστη εμπειρία. Τέλος σκεφτείτε πώς δώσατε 800 ευρώ για μία ποζερια κινητό για να είναι όμορφα παρκαρισμένο δίπλα στον φρεντο σας στην καφετέρια. Τελικά ποια συσκευή αξίζει περισσότερο τα χρήματα σας.; Επίσης σκεφτείτε μια πολύ σημαντική παράμετρο. Η Ελλαδα αντιμετωπιζει οικονομική κρίση, αυτές οι συσκευές δεν περιμένουν να απορροφηθούν από την εγχώρια αγορά. Μιλάμε για ένα παγκόσμιο φαινόμενο που σε λίγα χρόνια θα αποτελεί καθημερινοτητα. Εδώ θα είμαστε να τα λένε και να ξεθαβουμε παλιά thread του insomnia

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρες μαρες κουκουμαρες...σιγα μην καταντησω allien για να παιξω 4 ωρες division με μια κασκα στο κεφαλη..εδω ενα σηνυθισμενο headseat κατανταει να σε κουραζει στο κεφαλη..ειδικα καλοκαιρι που ιδρωνουμε κιολας..τωρα θα βαλουμε και vr

no way 

ds4 και μονο ftw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...