Προς το περιεχόμενο

Γενικό thread αποριών για τη C#.


Alithinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα το κάνω uninstall + reinstall. Επίσης έβαλα και καμιά 200αριά updates του Windows Update που είχαν διαφύγει τη προηγούμενη φορά που το έκανα, το Μάιο.

 

Θα πρέπει όμως να κρατάω το χώρο "αποστειρωμένο" απ' ότι κατάλαβα. Θα γίνει και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 505
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Υ.Γ. Δεν ξέρω αν σχετίζεται αλλά αυτό έγινε αφού πρώτα εγκατέστησα το παιχνίδι LA Noire, το οποίο τελικά δεν έπαιξε γιατί δεν παίζει γενικά σε Windows 8.1, και ύστερα το απεγκατέστησα απ' το pc. Τίποτα άλλο δεν άλλαξα στον υπολογιστή μου.

 

Επίσης έβαλα και καμιά 200αριά updates του Windows Update που είχαν διαφύγει τη προηγούμενη φορά που το έκανα, το Μάιο.

 

Ήταν που δεν έκανες τίποτα. 200 updates μέσα σε τρεις μήνες; WTF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεί είναι το πρόβλημα σου.

Λες ε ? Τέσπα τώρα που είναι περασμένα και επανεγκατατεστημένο το VS ελπίζω να μη φανερωθούν άλλα παρόμοια περιστατικά. Θα είμαι και πιο προσεχτικός.

 

Ήταν που δεν έκανες τίποτα. 200 updates μέσα σε τρεις μήνες; WTF.

 

Όντως και εμένα με εξέπληξε. Κάποια αν και θα έπρεπε να μου τα είχε βγάλει και τότε, είμαι σίγουρος πως δεν μου τα είχε βγάλει. Για παράδειγμα όλα τα σχετικά με τα Windows 10 για τη προετοιμασία και την αναβάθμιση. Μόνο ο Θεός ξέρει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήγα να φτιάξω ένα νέο project στο VS τύπου Android (empty app) και μου έβγαλε μήνυμα ότι δεν είναι εγκατεστημένο το NDK.

Το Android SDK και Java τα βρήκε κανονικά.

 

Ποιος τρόπος υπάρχει να εγκαταστήσω το NDK ?

 

 

-- Η λύση βρέθηκε. Υπάρχει επιλογή που δεν είχα επιλέξει στον installer του VS. 

Επεξ/σία από Alithinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα να φτιάξω ένα νέο project στο VS τύπου Android (empty app) και μου έβγαλε μήνυμα ότι δεν είναι εγκατεστημένο το NDK.

Το Android SDK και Java τα βρήκε κανονικά.

 

Ποιος τρόπος υπάρχει να εγκαταστήσω το NDK ?

εδώ είσαι: http://bfy.tw/7Jm8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρχισαν να αναφέρουν τα νέα στοιχεία που θα προστεθούν στην 7η έκδοση της γλώσσας.

https://blogs.msdn.microsoft.com/dotnet/2016/08/24/whats-new-in-csharp-7-0/

 

----

 

Κατά τα άλλα, έχω αρχίσει να φτάνω προς το τέλος ενός project που δουλεύω εντατικά απ' τον Ιούνιο,

και διαβάζω παράλληλα τα σχετικά με Επικύρωση & Επαλήθευση για να είμαι έτοιμος. Έχω φτιάξει μια

λίστα από ελέγχους και πράγματα για να τσεκάρω από βιβλία που έχω διαβάσει / διαβάζω, ( Software Engineering -

Ian Sommerville, The Pragmatic Programmer) και internet sites. Αφού ολοκληρώσω και τα τελευταία

μέρη λειτουργικότητας που έχω να προσθέσω, θα αρχίσω να κάνω ελέγχους έναν προς ένα.

 

Μετά, αφού το τελειώσω, θα κοιτάξω αν μπορώ να το εκμεταλλευτώ με κάποιο τρόπο, και θα πέσω με 

τα μούτρα στο διάβασμα για να πιάσω και άλλα σημαντικά θέματα που δεν έχω ασχοληθεί ακόμα όσο

θα ήθελα, όπως κάποια πιο προχωρημένα θέματα της γλώσσας (generics, multithreading, async) και

design patterns... Θα ρίξω άλλο ένα διάβασμα στο TPP, γιατί διαβάζεται ευχάριστα και για αποστήθιση,

και ύστερα λέω να αρχίσω Html + Css.

 

Και για αργότερα σκέφτομαι να προσπαθήσω να μεταφέρω το project αυτό και σε Android, να μάθω

και τα σχετικά αυτού.

 

Φτάνοντας στο τέλος πάντως, από τη μια με γεμίζει αυτοπεποίθηση το γεγονός, απ' την άλλη όμως 

συνειδητοποιώ ότι η αρχική μου εκτίμηση για το πόσο θα μου πάρει μέχρι να το ολοκληρώσω ήταν

τελείως off. Πάνω από μήνα. Αυτό μου δημιουργεί μια αμφιβολία για το μέλλον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να και μια απορία:

Έτρεξα το Code Metrics στο Visual Studio, και μου έβγαλε τα εξής νούμερα: (συνολικές ποσότητες σε όλα τα namespaces)

 

Maintainability Index: 62

Cyclomatic Complexity: 655

Depth of Inheritance: 7

Class Coupling: 90

Lines of Code: 3.076

 

Είναι καλά αυτά τα νούμερα, για αυτές τις σειρές κώδικα ;

(Είμαι ελάχιστα πριν τελειώσω την ανάπτυξη των features, και αρχίσω τους ελέγχους)

:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

From MSDN:

 

Maintainability Index – Calculates an index value between 0 and 100 that represents the relative ease of maintaining the code. A high value means better maintainability. Από 20 μέχρι 100 είσαι καλά.

 

Cyclomatic Complexity – Measures the structural complexity of the code. It is created by calculating the number of different code paths in the flow of the program. Όσο λιγότερο τόσο καλύτερο, εδώ δεν είσαι πολύ καλά.

 

Depth of Inheritance – Indicates the number of class definitions that extend to the root of the class hierarchy. The deeper the hierarchy the more difficult it might be to understand where particular methods and fields are defined or/and redefined.  Όσο λιγότερο τόσο καλύτερο, είσαι καλά εδώ.

 

To class coupling δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι αντιπροσωπεύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Cyclomatic Complexity – Measures the structural complexity of the code. It is created by calculating the number of different code paths in the flow of the program. Όσο λιγότερο τόσο καλύτερο, εδώ δεν είσαι πολύ καλά.

 

Χμμ...

Ναι είναι υψηλό αυτό λόγο πολλών case που έχω.

Έχω ένα μεγάλο χώρο με ένθετα switch /case του τύπου

switch (variableAlpha)
{
     case "Foo":
         switch (VariableBeta)
         {
             case 1:
             SomeLabel.Text = Messages.RelevantMessage;
             break;
             ...
         }
         ...
}

Βέβαια τώρα πλέον με τη γνώση που έχω αποκτήσει θα χρησιμοποιούσα βάσεις δεδομένων για αυτή τη λειτουργία, αλλά ξεκίνησα να δουλεύω σε αυτό πριν μάθω ακόμα για τις βάσεις, και όταν πλέον έμαθα ένιωθα ότι ήταν κρίμα να πετάξω όλη αυτή τη δουλειά στα σκουπίδια.

 

 

 

To class coupling δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι αντιπροσωπεύει.

 

Πιστεύω εννοεί το κατά πόσο ένα  ή περισσότερα μέλη μιας κλάσης έχουν ανάγκη  / αναφέρονται σε μέλη άλλης κλάσης για να λειτουργήσουν. Θεωρείται κακό γενικά, λόγο της αρχής του να είναι το κάθε αντικείμενο ανεξάρτητο. Βασικά έχω αυτό το coupling λόγο του ότι ομαδοποίησα στοιχεία του GUI σε διαφορετικές θεματικές, κάνοντας τη κάθε θεματική μια κλάση. Ε και όσο να 'ναι χρειάζεται μια επικοινωνία μεταξύ των στοιχείων, και άρα coupling. Τώρα δεν είμαι σίγουρος για το τι ακριβώς αναπαριστούν οι πόντοι. Υποπτεύομαι τις αναφορές που υπάρχουν σε κάποιο σημείο σε μέλη άλλων κλάσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δύο προγραμματάκια που είχα κάνει για εξάσκηση και τα είχα ανεβάσει εδώ στο insomnia, απέκτησαν νέες ενημερώσεις.

 

Σημειώσεις

Joker Generator

 

Οι ενημερώσεις φέρνουν κυρίως την υποστήριξη για τα Windows XP (.NET 4.0), και νέα άδεια χρήσης, GNU-GPL.

Μέσα στα .zip περιέχεται και φάκελος με το source code.  :)

 

(ειδική παραγγελία, αφαιρέθηκε ο installer!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού αναφέρεις πως ο κώδικας υπάρχει μέσα στα .zip, για ποιες πατέντες μιλάς;

 

By the way, δεν με πειράζει που μοιράζεις έτσι τις εφαρμογές σου, απλά θέλω να σου δείξω πως περιορίζεις κατά πολύ το κοινό σου με αυτό τον τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...