Προς το περιεχόμενο

Αλλαγη μπουζι αυτοκινητου


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στο δικο μου πλεον-skoda fabia 1.2 , καθε 30 χιλιαδες, και βγαινουν καινουργια οπως μπηκαν...

επισης μπορεις να καταλαβεις πολλα για την υγεια του κινητηρα απο το μπουζι... αν πχ ειναι λαδωμενα, πολυ κακο σημαδι αλλα μην επεκταθουμε...

προτιμω κι εγω NGK Τα απλα ®  .... πολυ φτηνα και πολυ τιμια...

οσο θυμαμαι τον εαυτο μου προτιμουσα Ngk σε ολες τις μηχανες εσωτερικης καυσης, απο γεννητριες, ξυλοκοπτικα, τρακτερ μεχρι και αμαξια... και θα ηθελα να παραμεινει κι ετσι :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να επανελθω.....Δινουν καποια σημαδια τα μπουζι οταν θελουν αλλαγμα ή οχι ? Προ ημερων που πηγα σε εξουσιοδοτημενο Honda για το κλιματσιτικο μου ειπαν οτι αν ηθελαν αλλαγμα θα παρατηρουσα "κοψιματα" κλπ αλλα δεν ξερω αν ισχυει .

Στο Accord με το υγραέριο , βαζω τα απλά της NGK.

Κάθε 20000 χλμ τα αλλάζω.

Τα ιριδίου εχω διαβάσει οτι τα αλλάζουν κάθε 40000χλμ

Μην το ρισκάρετε για 50-60ευρώ.

Εαν πάθει οτιδήποτε αναλαμβάνουν την ευθύνη στο εξουσιοδοτημένο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H Honda λεει καθε 120.000 αλλα εχω υγρεριο και εχω κανει 80.000 τα μισα με αυτο .Κανουν 120 ευρω σε αντιπροσωπεια.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Honda λεει καθε 120.000 αλα εχω υγρεριο και εχω κανει 80.000 τα μισα με αυτο .Κανουν 120 ευρω σε αντιπροσωπεια.

Με το κωδικο κοιταξτε για NGK. Βγάλτε 1 μπουζί για δείγμα.

Δεν ειναι αναγκη να πληρώσετε το λογοτυπο της Honda

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε ποσα χλμ θελουν αλλαγαμα ?

 

Επειδη το αμαξι του γιου μου το ΤΤ εχει υγραεριο μου ειπαν καθε 35.000 χλμ

 

Στο δικο μου Honda CRV παλι με υγραεριο εχω κανει 30.000 απο τα 70.000 συνολικα αλλα δεν εχω αλλαξει μπουζι

Και εγώ το έχω κάνει υγραέριο.

Σε περιπτώσεις σαν τις δικές μας υπάρχουν δύο επιλογές.

Μπορείς να βάλεις ιριδίου τα οποία συστήνονται για υγραέριο και έχουν μεγαλίτερες αντοχές π.χ. μέχρι 40.000 χιλ.

Μπορείς να βάλεις και τα απλά τα οποία αλλάζονται σε πολύ λιγότερα χιλιόμετρα.

Εγώ έβαλα μία φορά ιριδίου μπος με 10 ευρώ το ένα.

 

Δεν είδα κάποια διαφορά στις επιδόσεις του αυτοκινήτου και έτσι βάζω πλέον τα απλά τα οποία αλλάζω στις 15.000

χιλ περίπου.Κάποιοι τα αφήνουν και 20 και 25 χιλ. χιλιόμετρα.Εγώ τα αλλάζω μόνος μου και έτσι το μόνο κόστος είναι

16 ευρώ περίπου για αγορά τους.Λόγω υγραερίου χρειάζεται πιο δυνατό ρεύμα η μηχανή για αυτό ρε ρισκάρω να τα

αφήσω παραπάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη για τα lpg ιριδιου η bosch συστηνει αλλαγη στα 30.000 και η ngk για τα lpg ιριδιου που βγάζει αναφερει αλλαγή στα 60.000 αλλα εχουν διπλαδια τιμη. Οποτε παει η μια η αλλη. Αν παραμεινεις στα μαμα μπουζθ καλο ειναι να αλαζεις πιο συντομα απο οτι τον προτεινόμενο χρονο καθως λογω υγραεριου καταπονται περισσοτερο και θελουν περισσοτερο ρευμα για την αναφλεξη του καυσιμου. Επισης καποιοι βαζουν τα μαμα αλλα μικραινουν το διακενο τους κατα 1-2 χιλιοστα, οχι στα κουτουρου βεβαια αλλα με φιλερ.

Διαφορα σε επιδοσει απο τα απλα σε ειδικα για lpg δεν θα δεις,ουτε εγω ειδα, μερικοί βεβαια λενε οτι παρατηρησαν μειωση στη καταναλωση και οτι τραβαει καλυτερα. Αυτο βεβαια μπορει και να ειναι placebo, who know's!!! Επισης αν τελικα βοηθουν στη μειωση της φθορας αυτο θα φανει μακροπροθεσμα, αν μπορεσεις βεβαια να το βεβαιωσεις...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη για τα lpg ιριδιου η bosch συστηνει αλλαγη στα 30.000 και η ngk για τα lpg ιριδιου που βγάζει αναφερει αλλαγή στα 60.000 αλλα εχουν διπλαδια τιμη. Οποτε παει η μια η αλλη. Αν παραμεινεις στα μαμα μπουζθ καλο ειναι να αλαζεις πιο συντομα απο οτι τον προτεινόμενο χρονο καθως λογω υγραεριου καταπονται περισσοτερο και θελουν περισσοτερο ρευμα για την αναφλεξη του καυσιμου. Επισης καποιοι βαζουν τα μαμα αλλα μικραινουν το διακενο τους κατα 1-2 χιλιοστα, οχι στα κουτουρου βεβαια αλλα με φιλερ.

Διαφορα σε επιδοσει απο τα απλα σε ειδικα για lpg δεν θα δεις,ουτε εγω ειδα, μερικοί βεβαια λενε οτι παρατηρησαν μειωση στη καταναλωση και οτι τραβαει καλυτερα. Αυτο βεβαια μπορει και να ειναι placebo, who know's!!! Επισης αν τελικα βοηθουν στη μειωση της φθορας αυτο θα φανει μακροπροθεσμα, αν μπορεσεις βεβαια να το βεβαιωσεις...

Το CR-V του κ.Γιάννη παίρνει απο το εργοστασιο ιριδίου  

Εμένα το Accord βάζω απλά της NGK και τα αλλάζω κάθε 15000-20000.

Όντως εγω το κλείνω το διακενο τους.

Εδω και 65000χλμ με υγραέριο κανένα πρόβλημα δεν εχω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τελικα εβαλα ολοϊδια με τα δικα του

 

NKG IZFR6K-11S 5266

http://www.lyris.gr/index.php?route=product/product&product_id=43244

 

95 ευρω τελικη τιμη .

 

Εχω κανει 81.000 χλμ.

Αλλαζουν καθε 120.000 χιλιομετρα αλαλ λογω υγραεριυ θελουν πιο νωρις

 

Η Honda τα εχει 120 ευρω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...