Προς το περιεχόμενο

Καθαριότητα Σπιτιού - Tips & LifeHacks


Ts Cherryman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ δεν θέλω να βάζω δυνατά καθαριστικά στο φούρνο γιατί μετά έχω άγχος πως έχουν μείνει υπολλείματα και θα τα φάω αργότερα. Τον κάνω λοιπόν μόνο με υγρό πιάτων, σφουγγάρι και βετέξ. Αυτό μια φορά το μήνα που θα άλλαζα σφουγγάρι και βετέξ έτσι κι αλλιώς γιατί μετά είναι τόσο μαύρα που τα πετάω. Ενδιάμεσα αν πέσει τίποτα το σκουπίζω με βρεγμένο χαρτί κουζίνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν βαζω "βρωμοπλυντήριο" (χαλάκια, βιομηχανική στολή, κλπ) μπορεί να τα βάλω κι αυτά. Μετά εννοείται μια άδεια πλύση μόνο με αποσκληρυντικό πριν μπουν κανονικά ρουχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε κανένα tip για καθάρισμα ηλεκτρικών ματιών και εσωτερικό φούρνου?

Εστίας ή εμαγιέ? Διαφέρει ο τρόπος

Για τον φούρνο, αν δε θες χημικά, βαλε σε ενα γυαλινο μπολ μισο φλυτζανι υγρη αμμωνια κ βαλτο σε κρυο φουρνο ολο το βραδυ. Το πρωι σκουπισε με ενα νωπο πανι κ θα καθαρισει πολυ ευκολα.

Επισης κατι βολικο, "ντυστε" τις σχαρες την κουζινας με αλουμινοχαρτο.

 

Με εχει βοηθησει σε θεματα λεκεδων απ το φαγητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστίας ή εμαγιέ? Διαφέρει ο τρόπος

 

 

Είναι εμαγιέ.

 

ΟΙ μέθοδοι που περιγράψατε, θα πιάσουν σε φουρνάκι που έχει μαζέψει πολύ βρώμα; 

Αμελεί η αδερφή μου να το καθαρίσει, και πέφτει όλο το βάρος σε εμένα :mad: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικο μου δεν ειναι "hack", θέλει αρκετό κόπο και τρίψιμο. Απλά δεν χρειάζεται να πάρεις κάτι ειδικό και το κάνεις με πράγματα που ήδη έχεις σπίτι. 'Εχει αποτέλεσμα σε τρελή μπίχλα γιατί το έχω δοκιμάσει σε 3 κουζίνες/φούρνους που απέκτησα μεταχειρισμένους και οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες ήταν πολύ βρωμιάρηδες. Απλά σε τόσο έντονη βρώμα το αφήνεις να μουλιάσει λίγο πρώτα και πιθανότατα θα χρειαστεί και δεύτερη φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο πιο ωραιο και συμαζεμενο ειναι το σπιτι, τοσο περισσοτερο εχεις διαθεση να το διατηρισεις. Αμα ειναι σκορποχωρι και μετα το συμμάζεμα τοτε ειναι δυσκολα τα πραγματα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε κανένα tip για καθάρισμα ηλεκτρικών ματιών και εσωτερικό φούρνου?

 

εγω ειμαι της σχολης των δυνατων χημικων καθαριστικων. οποτε προτεινω spray ή αφρους που βρωμανε αλλα κανουν την δουλεια. με προσοχη και καλο αερισμα του χωρου την ωρα που καθαριζεις.

 

θενς για το τιπ με την σοδα για τα σκουπιδια Ιρις.

 

και μια δικια μου συμβουλη για αλατα στο μπανιο και λοιπες επιφανειες, σε γενικες γραμμες viakal+τριψιμο θα καθαρισουν το 99% των αλατων (ανθρακικο ασβεστιο). Σε περιπτωση υπερβολικα μεγαλου στρωματος αλατος αναμεμειγμενο και με αλλες ουσιες πχ σκουρια η λυση ειναι μια: υδροχλωρικο οξυ 10% και πανω (το δικο μου ειναι 23%) και μπορει να χρειαστει και τριψιμο. Ειναι επικινδυνο και θελει προσοχη στην χρηση αλλα ως τελευταια γραμμη αντιμετωπισης θα σου κανει την δουλεια. Πριν λιγο ξεκολλησα κομματι απο αλατα χρησιμοποιωντας υδροχλωρικο οξυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...